Letonya Vize Ücretleri

2024 Letonya Vize Ücreti ve Tüm Başvuru Masrafları

Letonya vize başvuru ücreti, başvuru sırasında ödenmesi gereken ve ödenmemesi halinde başvurunun kabul edilmeyeceği ücret türüdür. Letonya vizesi için ödenmesi gereken ücret, başvuru sahibinin yaşına ve başvurulan vize türüne bağlı olarak değişmektedir.

Letonya'nın bir Schengen ülkesi olması sebebiyle 90 günden kısa süreli seyahatlerde Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Schengen vizesi başvuru ücreti Schengen üyesi devletlerin ortak kararıdır. Uzun süreli Letonya vize başvurularında başvurulacak vize türüne göre Letonya Cumhuriyeti'nin ulusal vize ücreti tarifesi dikkate alınıp başvuru harcının hazırlanması gerekmektedir. Letonya vize ücreti, euro cinsinden belirlenmesi sebebiyle döviz kuruna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Vizem.net Türkiye'den başvurulan Letonya vizelerinde başvuru ücretine ek olarak alınan danışmanlık hizmeti paketi kapsamında vize başvuru formu doldurma işleminden başvuru takibine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Letonya Vize Harcı Ne Kadardır?

Aşağıdaki tabloda Letonya vize türlerine göre vize harçları verilmiştir.

Vize türüVize harcı
12 yaşından büyük başvuru sahipleri için kısa süreli (C) vize80 euro
6 - 12 yaş arası çocuklar için kısa süreli (C) vize40 euro
Havaalanı transit vizesi (A)80 euro
Sınırlı bölgesel geçerliliği olan vize (C)80 euro
Uzun süreli vize (D)60 euro

Letonya vize harcının euroya bağlı olması sebebi ile kurda meydana gelebilecek önemli bir dalgalanmada değişiklik olabilmektedir.

Letonya Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

Letonya Schengen vizesi ücreti 12 yaş ve üzeri için 80 euro; 6-11 yaş aralığındaki çocuklar için 40 euro ve 6 yaşın altındaki çocuklar için ücretsizdir.

Letonya Schengen vizesi türleri; turistik vize, sağlık vizesi, havaalanı transit vizesi, ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, öğrenci vizesi, resmi ziyaret vizesi ve kültürel vize olarak sıralanmakta olup 90 günden kısa sürecek seyahatler için verilmektedir.

2024 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Letonya Schengen vizesi masrafları ortalama 230 euro tutmaktadır.

Letonya Ulusal Vize Başvuru Harcı Ne Kadardır?

Letonya ulusal vize başvuru harcı 60 euro olarak bilinmektedir.

Erasmus vizesine ya da yüksek lisans amacıyla Letonya öğrenci vizesine başvuracak kişiler Letonya D tipi vize harcından muaf tutulmaktadır.

Kimler Letonya Vize Ücretinden Muaftır?

Letonya vize ücretinden muaf tutulan kişiler aşağıda listelenmiştir.

  • Altı yaşın altındaki çocuklar
  • Okul gezisi için öğretmenlerinin eşlik ettiği öğrenciler
  • Letonya'yı bilimsel ve araştırma amaçlı ziyaret etmek isteyen araştırmacılar
  • Letonya'da bir seminer veya konferansa katılmak isteyen 25 yaşın altında üyeleri olan kar amacı gütmeyen kuruluşlar

Letonya Vize Ücreti Nereye Ödenir?

Letonya vize ücretinin, yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine nakit ve euro cinsinden ödenmesi gerekmektedir.

2024'de Letonya Vize Masrafları Ne Kadardır?

Kısa süreli ve uzun süreli Letonya vize başvuruları hem aracı kurum VFS Global'in başvuru merkezlerinde hem de Letonya Büyükelçiliği'nde gerçekleştirilebilmektedir. Letonya Büyükelçiliği sınırlı sayıda vize başvurusu almakta olup bu sebeple vize başvuruları çoğunlukla VFS Global Letonya üzerinden yapılmaktadır.

Letonya Büyükelçiliği vize başvurularında herhangi bir işlem ücreti talep etmemekte ancak VFS Letonya vize harcına ek olarak 25 euro servis ücreti tahsil etmektedir. VFS Global vize başvurularında başvuru sahibinin talebine bağlı olarak VIP vize hizmeti, evden vize hizmeti, erken saat vize hizmeti vb. gibi hizmetler sunmakta olup bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin vize harcı ve işlem ücretine ek olarak ayrıca ücret ödeme yapması gerekmektedir.

Letonya Vizesi için Randevu Alma İşlemi Ücretli Midir?

Letonya vizesi için randevu alma işlemi ücretsiz olmakla birlikte işlem sırasında herhangi bir ek hizmet seçilmesi durumunda ücret ödenmektedir.

Başvuru sonrası kurye, online vize asistanı, internet kiosk servisi gibi ek hizmetlerin seçilmesi durumunda Letonya vize randevu işlemi sırasında online olarak gerekli ücretin ödenmesi gerekmektedir.

Letonya Vize Başvurusunun Reddedilmesi Halinde Vize Ücreti İade Edilir Mi?

Hayır, Letonya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda vize ücreti iade edilmemektedir.

Letonya Vizesi için Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Letonya vizesi için danışmanlık ücreti kısa süreli vizeler için 80 euro, uzun süreli vizeler için 350-500 euro arasında değişmektedir.

Letonya vize başvuru harcından bağımsız olarak vize danışmanlık ücreti dahilinde; başvuru sahibinin kişisel durumu ve vize tipine bağlı olarak form doldurma, dilekçe yazımı, yeminli tercüme ve başvuru takibi gibi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: