Letonya Ticari Vize

Letonya Ticari Vize Başvuru İşlemleri ve Evraklar Listesi

Letonya ticari vizesi, Letonya vize rejim tablosuna göre vizeye tabi ülke vatandaşlarının Letonya’da yapacakları ticari görüşmeler veya fuar katılımları için alması gereken C tipi vize türüdür. Ticari vize ile Letonya’da bir iş toplantısına veya görüşmesine, kongre veya fuar etkinliklerine katılım sağlanabilir.

Letonya iş vizesi, kısa süreli bir vize türü olduğu için, kişinin maksimum 90 gün Letonya’da kalmasına imkan sağlar.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan Letonya ticari vize başvurularında online vize başvuru formunun doldurulmasından pasaport teslim işlemlerine kadar olan tüm süreç için kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Letonya Ticari Vize Hangi Durumlarda Alınır?

Letonya ticari vizesi vizeye tabi yabancı uyruklu iş insanlarının Letonya’da ticari pazarlık, seminer, konferans, fuar katılımı veya ticari ortaklarla toplantı gibi faaliyetlerde bulunabilmek için almaları gereken vize türüdür.

T.C. Vatandaşlarının Letonya'ya Ticari Seyahatlerde Vize Alması Gerekir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Letonya’ya ticari seyahatlerinde vize gerekliliği, kişinin sahip olduğu pasaport türüne göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişi, umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) hamili ise kişinin Letonya’ya yapacağı ticari seyahatleri için vize alması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişi hizmet pasaportu (gri pasaport), diplomatik pasaport (siyah pasaport) veya hususi pasaport (yeşil pasaport) sahibi ise; kişinin 180 gün içinde 90 günden uzun sürmeyecek ticari seyahatleri için vize almasına gerek yoktur.

Letonya İş Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya iş vizesi, kişinin şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla yetkili vize aracı kurumunun başvuru merkezine yapılan başvuru sonucunda alınabilir.

Letonya ticari vizesi için gerekli başvuruların tamamlanması için kişinin online vize başvuru formunu doldurması ve vize evraklarını hazırlaması, Letonya vize başvuru merkezinden randevu oluşturması, randevu tarihi ve saatinde ilgili kuruma gidilerek gerekli evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve son olarak vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Son 5 yıl içinde almış oldukları bir Schengen vizesi bulunan kişilerin vize başvuru merkezine ya da büyükelçiliğe gitmelerine gerek kalmadan gerekli vize evraklarını akredite acente Vizem.net'in merkez ofisine göndererek Letonya ticari vize başvuruları yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Letonya Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

Letonya ticari vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya vize başvuru formu: Resmi internet sitesinden online olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu gereklidir.
 • Pasaport: Kişinin pasaportu vize başvuru tarihinden itibaren en az üç ay daha geçerli olmalı ve veriliş tarihi on yıldan eski olmamalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru esnasında verilmek üzere bir adet 4 cm x 5 cm ölçülerinde yeni ve beyaz arka planda çekilmiş fotoğraf gereklidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli bir sağlık sigortası gereklidir. Sağlık sigortası acil tıbbi müdahale, hastaneden müdahale ve kaza sonucu yaralanma ve ölüm gibi durumları kapsayan ve kişinin kendi ülkesine geri dönebilmesini sağlayacak kapsamda olmalıdır. Kişinin sağlık sigortası toplam seyahat süresinden en az 15 gün sonra da geçerli olmalı ve en az 30.000 euro teminatlı olmalıdır.
 • Ulaşım belgeleri: Kişinin seyahatini yapacağı uçak rezervasyonları veya diğer taşıtları belirtmesi ve ulaşımına ait detayları kanıtlamalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Kişinin seyahati süresince konaklama yapacağı yere ait bilgiler kanıtlanmalıdır.
 • Davetiye: Göçmen ve Vatandaşlık İşleri tarafından onaylanmış bir davet mektubu gereklidir.
 • Finansal yeterlilik belgesi: Kişinin seyahat edeceği süre boyunca kendi kişisel masraflarını karşılayabilecek yeterlilikte olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Finansal yeterliliğe kanıt olarak son üç aylık banka hesap dökümü, düzenli gelir gösteren maaş bordrosu gibi belgeler sunulabilir.
 • Çalışma durumu belgeleri: Letonya ticari vize başvurusu yapan kişi bir kurumda veya şirkette çalışan konumunda ise işvereninden işveren mektubu veya izin onayı belgesi, SGK hizmet döküm belgesi ve SGK işe giriş bildirgesi sunmalıdır. Kişi şirket sahibi veya işletmeci konumunda ise vergi levhasını, şirketin veya işletmenin ticaret odasındaki kaydını ve ticaret sicil gazetesini sunmalıdır. Emeklilerin, emekli maaşını gösteren belgeyi sünmesi gereklidir.
 • Reşit olmayan kişiler için ek belgeler: Letonya ticari vize başvurusunda bulunan kişi reşit değilse; kişi yalnız veya ebeveynlerinden sadece biri ile seyahat edeceği durumlarda ebeveynlerinden noter tasdikli muvafakatname gereklidir.

Yukarıda listelenen maddeler, Letonya ticari vize başvurusu için gerekli olan standart belgelerdir; kişinin çalışma durumuna göre ek belgeler de istenebilmektedir.

Başvuru yapan kişinin başvuru esnasında Covid-19 aşı belgesini sunması gerekli değildir ve başvuru değerlendirme aşamasında aşı kartının bulunup bulunmaması bir kriter olarak sayılmaz.

Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Letonya ticari vize başvuru formu, elektronik başvuru portalı üzerinden online olarak doldurulmalıdır. Letonya vize formuna https://epak.pmlp.gov.lv/NVIS.EService001.WebSite/ adresi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Letonya ticari vize başvuru formu İngilizce, Letonca veya Rusça olarak doldurulabilmektedir.

Letonya ticari vize başvuru formunda kişinin ad, soyad, doğum tarihi, uyruk, cinsiyet, T.C. kimlik ve pasaport numaraları, pasaport tipi, adres ve iletişim bilgileri, çalışma türü gibi bilgilerin yanı sıra daha önceden başvurduğu veya sahibi olduğu Schengen vizeleri hakkında bilgiler, seyahat amacı ve süresi gibi kişinin seyahati ile ilgili ekstra bilgilere de yer verilmelidir.

Letonya vize başvuru formuna ait görseller aşağıda verilmiştir.

Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 1
Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 1
Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 2
Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 2
Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 3
Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 3
Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 4
Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 4
Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 5
Letonya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 5

Letonya İş Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Letonya iş vizesi için davet mektubu, kişinin ziyareti esnasında ziyaret ettiği iş ortağı ile olan ilişkisini ve vize başvurusunun amacını açıklayan bir belgedir.

Davet mektubu kişinin ziyareti süresince neler yapacağını, iş faaliyetlerini ve ziyaret tarih aralığını ve ziyaret süresince gidilecek rotaları açıklayan bir şekilde yazılmalıdır.

Letonya iş vizesi için davet mektubu; davet eden kişinin adı, soyadı, ikamet adresi, kişinin vatandaşlığı olup olmadığı, telefon numarası ve mail adresi gibi bilgileri içermelidir.

Ticari vize davet mektubu aynı zamanda başvuruyu yapan kişiye ait ad, soyad, pasaport numarası, seyahat amacı, davet edilen kişiyle ilişkisi ve seyahat tarihleri gibi bilgileri de içermelidir.

Belirtilen bilgilerin dışında ticari vize davet mektubu, resmi bir mektup formatında yazılıp; giriş, selamlama ve kapanış cümleleri, açıklamalar, tarih, imza gibi bilgileri de içermelidir.

Letonya İş Ziyareti Vizesi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Letonya iş ziyareti vizesi için gereken sağlık sigortası tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve planlanan seyahat süresinin tamamında kişinin tüm acil tıbbi müdahale, hastanede müdahale ve tedavi, kaza sonucu ölüm ve tıbbi gerekçelerden dolayı kişinin kendi ülkesine dönmesi gibi tüm süreçleri kapsamalıdır.

Letonya ticari vizesi için gereken seyahat sağlık sigortasının asgari teminatının 30.000 euro olması gereklidir. Kişinin seyahat sağlık sigortası planlanan seyahat süresinin bitiminden sonra 15 gün daha geçerli olmalıdır.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Letonya vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası, başvuru sahipleri adına Vizem.net’in sigorta birimi tarafından 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile yaptırılmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Letonya Ticari Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Letonya ticari vizesi başvurusu planlanan Letonya seyahatinden en erken 6 ay, en geç ise 15 gün öncesinde yapılabilmektedir.

Letonya Ticaret Vizesi Randevusu Nereden Alınır?

Letonya ticaret vizesi randevusu online olarak yetkili aracı kurum olan VFS Global’in resmi internet sitesinden ikamet edilen ile en yakın merkezden alınır.

Letonya ticari vize randevusu alırken, başvuruyu yapacak kişinin önce VFS Global’in internet sitesine üye olması ve giriş yapması gerekir. Kişi giriş işlemlerini yaptıktan sonra kendisine en yakın vize başvuru merkezini ve başvuruda bulunacak olduğu vize türünü seçerek uygun bir randevu saati arayabilir.

Letonya ticaret vizesi için randevu alma işlemi ücretsizdir. Kişi Letonya vize randevu alımı aşamasında ek hizmet talep etmesi durumunda ekstradan gerekli ödemeleri yapmalıdır.

Letonya İş Vizesi Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Letonya iş vizesi randevusu aracı kurumun resmi web sitesi üzerinden online olarak iptal edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında alınan Letonya vize randevularında tarih değişikliği ve iptal işlemleri için ilgili Vizem.net danışmanın e-posta gönderilerek ya da telefonla aranarak bilgilendirilmesi yeterlidir.

Letonya Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Letonya ticari vizesi ücreti 80 eurodur. Letonya ticari vize başvuru harcı VFS Global’in başvuru merkezlerine euro cinsinde nakit olarak ödenmelidir.

Letonya ticari vizesi masrafları 2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, rezervasyon işlemleri, seyahat sağlık sigortası, form doldurma, gerekmesi halinde yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 185 eurodur.

Letonya İş Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Letonya iş vizesi başvurusu, tüm evrakların tamamlandığı durumda, vize başvuru merkezine yapılan başvurunun tarihinden itibaren yaklaşık 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bazı durumlarda başvurular verilen ortalama sürelerden daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir. Başvurunun sonuçlanması sürecinde oluşabilecek problem ve aksaklıklar göz önüne alınarak, vize başvurusunun yapılabilecek en erken tarihte yapılması önemlidir.

Ticari Letonya Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Ticari Letonya vizesinin geçerlilik süresi Letonya Büyükelçiliğinin verdiği karara bağlıdır ancak Letonya ticari vizesi en fazla 90 günlüğüne verilmektedir.

Letonya Ticari Vize Ret Nedenleri Nelerdir?

Letonya ticari vizesi için temel ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Geçersiz bir pasaporta sahip olunması
 • Eksik evrak teslim edilmesi
 • Vize davet mektubunun olmaması
 • Finansal kaynakların yetersiz olması
 • Başvuruyu yapan kişinin geçmişte işlediği bir suçtan dolayı adli sicil kaydının bulunması veya halen devam eden bir yargı sürecinde olması
 • Planlanan seyahatin amacına ilişkin yetersiz açıklama yapılması
 • Seyahatin detaylarına ilişkin detayların kanıtlanamaması (Otel rezervasyonları, uçak biletleri vb.)
 • Geçersiz doğum veya evlilik belgesi ibraz edilmesi
 • Geçersiz bir seyahat sağlık sigortasına sahip olunması
 • Kişinin olumsuz Schengen vizesi geçmişine sahip olması

Letonya İş Vizesi Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Letonya iş vizesi reddine itiraz edilebilmektedir.

İtiraz dilekçesi, ret kararının verildiği günden itibaren ilk 30 gün süresince sunulabilir. İtiraz dilekçesi İngilizce, Rusça veya Letonca yazılmalı ve karara itiraz eden kişi tarafından imzalanmalıdır. Vize reddine itiraz dilekçesi Letonya Konsolosluğuna veya Letonya Dışişleri Bakanlığı konsolosluk departmanına sunulabilir. İtiraz dilekçesi şahsen iletilebildiği gibi posta yoluyla veya güvenli bir dijital imza ile imzalandıysa e-posta yoluyla iletilebilir.

Letonya iş vizesi reddine yapılacak olan itiraz kişinin yasal temsilcisi tarafından da yapılabilir. Yasal temsilci tarafından yapılacak olan Letonya vize reddi itirazlarından noter onaylı vekaletname sunulmalıdır. Noter onaylı vekaletname itiraz dilekçesi ile birlikte sunulmadan önce Letonya Konsolosluğu veya Letonya Dışişleri Bakanlığı konsolosluk departmanından apostil edilmelidir.

Letonya vizesi reddine yapılan itiraz alındıktan sonra 30 gün içerisinde dönüş yapılır. Yetkili müdürlük tarafından hazırlanan karar belgesi Letonca olmakla birlikte kişinin başvuru yaptığı dilde ek açıklamalar içerir. Müdürlük tarafından ikinci kez verilebilecek ret kararına Letonya Cumhuriyet mahkemelerinde itiraz edilebilir ve mahkemenin de vereceği olası bir ret kararı kesindir; geri alınamaz veya temyiz edilemez.

Ticari Vize İle Letonya'da Çalışılabilir Mi?

Hayır, ticari vize ile Letonya’da çalışılamaz. Letonya ticari vizesi hamillerine çalışma hakkı tanımamaktadır.

Letonya’da çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin Letonya çalışma iznine sahip olmaları gerekmektedir. Letonya’da çalışmak isteyen ve Letonya’da iş bulmuş kişiler Letonya çalışma izni başvurusunda bulunabilir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: