Letonya Erasmus Vizesi

Letonya Erasmus Vizesi Başvuru İşlemleri ve 2023'te Gerekli Belgeler

Erasmus programına katılan 37 ülke ve 4,000’den fazla üniversite kurumu vardır. Letonya da Erasmus programı kapsamında bulunan ülkelerden biridir. Uluslararası değişim öğrencileri, Letonya’da Erasmus programı kapsamında kabul edilmektedir. Erasmus programı kapsamında Letonya’ya değişim öğrencisi olarak gidecek kişilerin Letonya Erasmus vizesi alması gerekmektedir. Erasmus Letonya vizesi uzun süreli D tipi bir Letonya vizesidir.

Türkiye’den Letonya’ya Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında eğitim almak üzere gidecek kişiler akredite acente Vizem.net’ten Letonya Erasmus vizesi işlemleri için tam kapsamlı danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Detaylı bilgi ve danışmanlık için: 0850 241 1868

Letonya Erasmus Vizesi Şartları Nelerdir?

Letonya Erasmus vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Planlı erasmus bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Ziyaret amacının belirtilmesi gerekmektedir.
 • Letonya’daki bir üniversiteden davetiye veya kabul belgesine sahip olunmalıdır.
 • Seyahat süresince ve dönüş için maddi yeterliliğe sahip olunması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasına sahip olmak gerekmektedir.
 • Vize bitiminden öncesi için alınan dönüş uçak bileti rezervasyonu sunulmalıdır.

Letonya Erasmus Vizesine Nasıl Başvurulur?

Letonya’da bir üniversiteye Erasmus programı kapsamında değişim öğrencisi olarak gitme hakkı kazanan yabancı kişilerin online olarak Letonya uzun süreli oturma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Oturma izni başvuruları olumlu sonuçlanan kişilerin; Letonya vize başvuru merkezlerine müracaat ederek evrak teslimi, biyometri işlemleri, vize ücretinin ödenmesi gibi Letonya Erasmus vize başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Vize başvuru işlemleri için aracı kurum VFS Global üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir.

Letonya Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Letonya Erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış, en boş 2 sayfası bulunan ve planlanan seyahat bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaport sunulmalıdır.
 • Letonya ulusal vize başvuru formu: Online olarak, doğru ve eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu gerekmektedir.
 • Letonya Erasmus kabul mektubu: Göçmen ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü (OCMA) tarafından onaylanmış, eğitim görülecek kurum tarafından gönderilen resmi davet mektubu gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve en az 42.600 euro değerinde seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 1 adet, 4 cm x 5 cm boyutlarında, beyaz arka fonlu biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Ülkede kalınacak süre boyunca her ay için en az 500 euronun bulunduğunu gösteren banka hesap dökümü sunulmalıdır. Erasmus için hibe alınıyorsa kanıt sunulmalıdır. Alınan burs aylık 500 eurodan az ise, ek olarak eksik ücretin tamamlandığına dair bütün kalış süresini kapsayacak şekilde banka hesabının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Yapılacak seyahate ait gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Konaklamaya dair kanıt: Seyahat süresi boyunca, geçerli bir konaklama kanıtı sunulmalıdır.
 • Öğrenci belgesi: Başvuran kişi öğrenci ise barkodlu veya ıslak imzalı öğrenci belgesi gerekmektedir.
 • İşyeri dilekçesi: Başvuru sahibi öğretmen ya da eğitmen ise, işverenden alınan izin tarihlerini gösterir, ıslak imzalı dilekçe sunulmalıdır.
 • SGK hizmet dökümü: Başvuru sahibi öğretmen ya da eğitmen ise, çalıştığını gösterir SGK hizmet dökümü e-devlet üzerinden alınarak sunulmalıdır.
 • Muvafakatname: Kişi 18 yaşından küçükse ebeveynlerinden alınan noter onaylı muvafakatname belgesi sunulmalıdır.

Erasmus Letonya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Letonya Erasmus vizesi için başvuru formu, elektronik başvuru portalı üzerinden https://epak.pmlp.gov.lv/NVIS.EService001.WebSite/ adlı bağlantı adresinden online olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunun online olarak doldurulmasından sonra çıktısının alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Erasmus Letonya vizesi başvuru formuna ait görsel aşağıda verilmiştir.

Erasmus Letonya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Erasmus Letonya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuru portalına giriş yaptıktan sonra vize tipi ve büyükelçilik bilgileri seçilmelidir. Ad, soyad, doğum tarihi ve yeri gibi kişisel bilgilerin doldurulmasının ardından pasaport veriliş yeri, tarihi, geçerlilik tarihi ve türüne dair istenilen bilgiler doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

İkamet bilgileri, eğitim alınan kurum bilgileri, ziyaret amacı, seyahat tarihleri, davet mektubuna dair detaylı bilgilerin ve maddi yeterliliğe ait istenilen bilgilerin ilgili alanlara yazılmasının ardından başvuru kaydedilerek form doldurulması tamamlanmalıdır.

Letonya Erasmus Vizesi için OCMA Belgesi Nedir?

Letonya Erasmus vizesi için OCMA (Office of Citizenship and Migration Affairs) belgesi, değişim öğrencisi olarak gidilecek üniversiteden gönderilen davet mektubunun OCMA tarafından onaylandığını gösteren bir belgedir. OCMA onaylı davet mektubu, Letonya Erasmus vizesi için sunulması gereken zorunlu belgeler arasındadır.

Letonya Erasmus Vize Başvurusu için Banka Teminatı Nasıl Olmalıdır?

Letonya’da Erasmus programı kapsamında eğitim alınacak süre boyunca her ay için en az 500 euronun bulunduğunu gösteren banka teminatının sunulması gerekmektedir.

Erasmus hibesinin alınması durumunda alınan hibe 500 euronun altında kalıyorsa, aradaki eksikliğin tamamlanmasına dair belgeler vize başvurusunda banka hesap dökümü olarak sunulmalıdır.

Letonya'da Erasmus Eğitimi için Sağlık Sigortası

Letonya öğrenci vizesi başvurusu için talep edilen sağlık sigortası; Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, 42.500 euro teminatlı ve kaza sonucu vefat, hastanede tedavi veya hastalık sonucu kişinin kendi ülkesine dönmesi için gerekli masrafları kapsayan nitelikte olmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak Letonya Erasmus vizesi başvurularında tam kapsamlı seyahat sağlık sigortası 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile Vizem.net’İn sigorta birimi tarafından yapılmaktadır.

Güncel fiyatlar için: 0850 241 1868

Letonya Erasmus Vizesi için Randevu

Letonya Erasmus vize randevusu online olarak yetkili aracı kurum olan VFS Global’in resmi internet sitesinden alınmaktadır. VFS Global internet sitesinden hesap oluşturarak ya da var olan hesaba giriş yapılarak yeni randevu alma seçeneğine tıklanmalıdır.

Vize başvuru merkezi, vize türünün seçilmesinin ardından kişisel bilgiler ve iletişim bilgileri girilmeli, randevu tarihi seçilerek randevu oluşturulmalıdır. Randevu alma işlemi ek hizmet alınmadığı sürece ücretsizdir; ek hizmet alınması durumunda gerekli ödemelerin yapılması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Letonya Erasmus vizesi başvurularında vize randevusu alma, erteleme veya iptali gibi randevu işlemlerinin tümü için başvuru sahiplerine danışmanlar tarafından destek sağlanmaktadır.

Letonya Erasmus Vize Ücreti

Erasmus programı kapsamında Letonya’ya gidecek kişilerden vize başvurularında herhangi bir vize ücreti talep edilmemektedir.

2022 yılı için Letonya vizesi masrafları; gerekli evrakların kontrolü, online form doldurma, seyahat sağlık sigortası, gerekli durumlarda yeminli tercüme, noter onayı ve danışmanlık ücreti dahil 65-90 euro arasında tutmaktadır.

Letonya Erasmus Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Letonya Erasmus vizesi başvurusu ortalama 15 günde içinde sonuçlanmaktadır. Vize başvuru sonuçlanma süresi büyükelçiliğin yoğunluğuna, ek belge talep edilmesine ya da değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesine bağlı olarak daha uzun sürebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Letonya Erasmus vizesi ve Letonya’da Erasmus yapmak konuları hakkında en sık sorulan sorulara ve yanıtlara aşağıda yer verilmiştir.

Letonya'da Erasmus Öğrencileri için En Uygun Şehirler Hangileridir?

Riga, Daugavpils ve Liepaja şehirleri sağladıkları kültürel ve doğal etkinlikleri, yüksek seviyede eğitim ve düşük yaşam maliyetleri ile Letonya’da Erasmus öğrencileri için en uygun şehirler arasında yer almaktadır.

Riga, bölgedeki önde gelen ve uluslararası olarak tanınan Letonya Üniversitesi ile uluslararası öğrencilerin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına uygun eğitim ortamı sunmaktadır.

Daugavpils, ülkenin kültür merkezi olarak adlandırılan Letonya’nın ikinci büyük şehridir; çok sayıda müzik ve kültür festivali bu şehirde düzenlenmektedir. Liepaja Üniversitesi’nin yüksek eğitimi ile birlikte, Liepaja şehrinde yapılabilecek yürüyüş, rüzgar sörfü veya kayak gibi çok sayıda aktivite bulunmaktadır. Letonya’daki şehirlerde başkent Riga da dahil olmak üzere yaşam maliyetleri oldukça düşüktür.

Letonya Riga Erasmus için Nasıl Bir Şehirdir?

Letonya Riga Erasmus için Nasıl Bir Şehirdir?
Letonya Riga Erasmus için Nasıl Bir Şehirdir?

Riga, eğitim kalitesi ve yaşam maliyetlerinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşük olması nedeniyle Erasmus eğitimi için tercih edilmektedir. Pek çok uluslararası öğrenciyi bünyesinde barındıran şehirde konaklama ucuz ve kalitelidir.

Riga şehrinden Rusya, Danimarka veya Estonya gibi diğer yakın ülkeleri ziyaret etmek mümkündür. Havanın yaz ve kış soğuk olması, yerel halkın pek iyi İngilizce konuşamaması Letonya başkenti Riga’nın dezavantajları arasında yer almaktadır.

En İyi Letonya Erasmus Üniversiteleri Hangileridir?

En İyi Letonya Erasmus Üniversiteleri Hangileridir?
En İyi Letonya Erasmus Üniversiteleri Hangileridir?

En iyi Letonya Erasmus üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya Üniversitesi
 • Riga Teknik Üniversitesi
 • Daugavpils Üniversitesi
 • Riga Stradins Üniversitesi
 • Baltık Uluslararası Akademisi
 • Turiba Üniversitesi
 • Liepaja Üniversitesi

Riga Teknik Üniversitesi, Daugavpils Üniversitesi ve Letonya Üniversitesi Erasmus programı kapsamında değişim öğrencileri tarafından en çok tercih edilen ilk 3 üniversite arasında yer almaktadır. Mühendislik, sağlık ve ekonomi bölümleri Letonya üniversiteleri içinde en çok tercih edilen bölümlerdir.

Letonya'da Erasmus Staj İmkanları

Erasmus+ staj programı, Erasmus staj programı anlaşmalı bir ülkedeki işletme veya kuruluşta staj imkanı sunmaktadır. T.C. vatandaşları, staj çalışma sözleşmesinde ayrılan süreye bağlı olarak 2 ile 12 ay arasında Letonya’da staj yapabilmektedir.

Letonya işletme, jeoloji veya envanter yönetimi gibi kişinin kariyerinde kendini geliştirebileceği alanlarda staj imkanı sağlamaktadır. Letonya’da Erasmus stajı için vize gerekmektedir, Erasmus staj vizesi alınarak staj yapmak mümkündür.

Erasmus Öğrencilerinin Letonya'da Aylık Ortalama Giderleri

Letonya Erasmus aylık masraf konaklama türüne bağlı olarak 450 ile 700 euro arasında değişiklik göstermektedir. Letonya başkenti Riga’da bir aylık konaklama masrafı ortalama 100 euro; aylık gıda masrafı ortalama 200 euro; ulaşım 16 euro ve sosyal aktiviteler yaklaşık 100 euro civarındadır.

Diğer avrupa ülkeleriyle kıyasladığında Letonya’da yaşam masrafları Erasmus değişim öğrencileri için oldukça hesaplıdır.

Erasmus Vizesi İle Letonya'da Çalışma Hakkı

Erasmus vizesi ile Letonya’da çalışmak mümkündür. Letonya öğrenci vizesi ile çalışma izni gerekmeden yarı zamanlı olarak çalışmak mümkündür. Uluslararası öğrencilerin eğitim yarıyıllarında haftada 20 saat ve yarıyıl tatillerinde haftada 40 saat ile sınırlı olarak yarım zamanlı çalışılmasına izin verilmektedir.

Letonya’da öğrenciler yarı zamanlı olarak tekstil, elektronik ve hazır gıda sektörlerinde çalışabilmektedir. Litvanya Erasmus vizesi ile Letonya’da yarı zamanlı olarak çalışmak mümkündür, ayrıca Letonya çalışma izni alınmasına gerek yoktur.

Letonya Erasmus Vizesi İle Gezilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Letonya Erasmus vizesi ile 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla Schengen ülkelerine gidilebilmektedir. Letonya vizesi ile gidilebilecek Schengen ülkeleri; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre’dir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: