Letonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

2023'te Letonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

Letonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, özel ziyaret vizesi olarak da adlandırılmaktadır ve kısa süreli C tipi bir vize türüdür. Amacı Letonya’da bulunan aile üyelerini ve arkadaşları ziyaret etmek olan vize ile yabancı uyruklu kişiler vize süresi boyunca Letonya’da bulunabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan Letonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında tüm işlemler için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Letonya Özel Ziyaret Vizesi Alabilir?

Letonya'da yaşamakta olan aile, akraba ya da arkadaşlarını ziyaret etmeyi planlayan ve Letonya'da yaşayan kişi tarafından adına davetiye gönderilen yabancı ülke vatandaşları gerekli tüm vize kriterlerini sağladıkları durumda Letonya özel ziyaret vizesi alabilir.

Ziyaret Vizesi Başvuru Sahibi Letonya'ya Kim Tarafından Davet Edilebilir?

Ziyaret vizesi başvuru sahibinin Letonya için davet alabileceği kişiler aşağıda listelenmektedir.

 • Letonya vatandaşları
 • Letonya Cumhuriyeti'nde geçerli bir daimi oturma iznine sahip olan bir yabancı
 • Letonya Cumhuriyeti'nde geçerli bir geçici oturma iznine sahip olan bir yabancı
 • Letonya Cumhuriyeti'nde kayıt belgesi ya da daimi ikamet belgesi ile ikamet etmekte olan bir Avrupa Birliği üye devletinin, Avrupa Ekonomik Alanı ülkesinin veya İsviçre Konfederasyonunun bir vatandaşı
 • Letonya Cumhuriyeti'nin devlet yönetimindeki kişiler
 • Letonya Cumhuriyeti'nde kayıtlı tüzel kişiler

Aile ve Arkadaş Ziyareti için Letonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve arkadaş ziyareti için Letonya vize başvurusu, şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla yetkili vize aracı kurumunun başvuru merkezine yapılabilmektedir.

Letonya aile ziyareti vizesi başvurusu için online vize başvuru formunun doldurulmalıdır. Vize başvuru formunun doldurulmasının ardından vize evrakları hazırlanmalı ve Letonya vize randevusu alınmalıdır. Alınan randevu tarihinde ilgili vize merkezine giderek biyometri işlemleri yapılmalı ve vize ücreti ödenmelidir. Gerekli olan tüm evrakların eksiksiz teslimi ile birlikte Letonya aile ziyareti vizesi başvurusu tamamlanmış olmaktadır. İbraz edilmesi gereken evraklar arasında Covid-19 aşı sertifikası bulunmamaktadır ve başvuru değerlendirme sırasında aşı sertifikası kontrol edilmemektedir.

Başvuru Sahibi 18 Yaşından Küçükse Letonya Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Başvuru sahibinin reşit olmaması diğer bir deyişle 18 yaşından küçük olması ve yalnız bir ebeveyn veya kendisinin yasal vasisi ile seyahat ediyor olması durumunda, vize başvuru sahibinin ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname ibraz edilerek vize alınabilir.

Letonya Ziyaret Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Letonya aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Planlanan Letonya seyahatinin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olan ve son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaport gerekmektedir.
 • Letonya özel ziyaret vizesi başvuru formu: Vize başvuru formu doğru bilgiler ile online olarak doldurularak ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Beyaz fonda, 35 mm x 45 mm ölçülerinde ve son 6 ay içerisinde çektirilmiş 1 adet fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraflar, biyometrik fotoğraf için olan kurallara uygun şekilde çektirilmiş olmalıdır.
 • Letonya vize davet mektubu: Vize başvuru sahibini Letonya’ya davet eden kişi tarafından yazılmış, davet eden ve edilenin bilgilerini içeren ve ziyaretin amacı ile detaylarının açıklandığı göçmen ve vatandaşlık işleri tarafından onaylı Letonya vize davet mektubu ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi; tüm Schengen ülkelerinde ve planlanan seyahat bitiş tarihinden 15 gün sonrasına kadar geçerliliği olan, en az 30.000 euro teminatı olan seyahat sağlık sigortasına sahip olmalıdır.
 • Başvuru ücreti: Vize başvuru ücreti ödenmiş olmalıdır.
 • Ulaşım rezervasyonları: Başvuru sahibinin Letonya seyahati için yaptırmış olduğu uçak rezervasyon belgeleri sunulmalıdır.
 • Maddi yeterlilik belgeleri: Kişinin Letonya’da bulunacağı süre boyunca masraflarını hangi yolla karşılayacağını gösteren banka hesap dökümü, düzenli gelir göstergesi ve son 3 ayın maaş bordrosu gibi belgeler ibraz edilmelidir.

Yukarıdaki listede verilen belgeler standart başvuru belgeleridir. Letonya ziyaret vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin yaşına, seyahat boyunca konaklama durumuna ve çalışma durumuna göre farklılık göstermektedir.

Letonya Özel Ziyaret Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Letonya özel ziyaret vizesi başvuru formu, https://epak.pmlp.gov.lv/NVIS.EService001.WebSite/ sitesinden elektronik başvuru portalı üzerinden online olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunda başvuru sahibinin kişisel bilgileri, Letonya seyahati ile ilgili detaylar ve davet eden kişi ile ilgili bilgiler istenmektedir. Başvuru formu doğru bilgiler ile eksiksiz doldurulmalıdır.

Letonya özel ziyaret vizesi başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

Letonya Özel Ziyaret Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Letonya Özel Ziyaret Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Letonya Ziyaret Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Letonya ziyaret vizesi için sunulması gerken biyometrik fotoğraflar son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğinde, renkli olarak fotoğraf kağıdına basılmış olmalıdır. Fotoğraf beyaz arka fonda çekilmelidir.

Vize için biyometrik fotoğrafta kişinin yüz ifadesi nötr olmalı ve ağzı açık olmamalıdır. Güneş gözlüğü Letonya vize fotoğrafı için uygun değildir. Biyometrik fotoğrafta dini nedenlerden dolayı takılan başörtüsü hariç kişinin başı açık olmalıdır. Fotoğrafta kişinin gözlük takıyor olması durumunda gözlüğün camları renksiz olmalı ve yansıma yapmamasına dikkat edilmelidir.

Letonya Aile Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Letonya aile ziyareti vizesi için ibraz edilen davet mektubu, kişiyi Letonya’ya davet eden Letonya’da yaşayan kişi tarafından konsolosluğa hitaben yazılan ve davet sebebinin açıklandığı mektuba denmektedir.

Letonya vize başvuruları için sadece Göçmen ve Vatandaşlık İşleri tarafından onaylanmış vize davetiyesi kabul edilmektedir.

Letonya aile ziyareti vizesi için davet mektubunda yer alması gereken bilgiler aşağıda listelenmektedir.

 • Letonya’ya vize başvuru sahibini davet eden kişinin ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, pasaport numarası ve ziyaretin masraflarını karşılaması durumunda gelir bilgileri
 • Letonya’ya davet edilmiş olan vize başvuru sahibi kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri ve pasaport bilgileri
 • Davet eden kişi ile davet edilen kişi arasında akrabalık ilişkisi olması durumunda akrabalığı ispatlayan belge
 • Ziyaretin amacı
 • Planlanan Letonya seyahatinin tarihi ve giriş çıkış sayısı
 • Davet edilen kişinin Letonya’da kalacağı süre boyunca konaklayacağı adres bilgileri

Letonya Özel Ziyaret Vizesi için Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Letonya özel ziyaret vizesi için randevu alma işlemleri online olarak yetkili aracı kurum olan VFS Global'in resmi internet sitesinden yapılmaktadır. Randevu alma işlemi ek hizmet alınmadığı sürece ücretsiz bir işlemdir, ancak ek hizmet alınması durumunda gerekli ödemelerin yapılması gerekmektedir.

Randevu almak için https://visa.vfsglobal.com/tur/en/lva/book-an-appointment internet sitesine girilerek hesap oluşturulmalıdır. Siteye giriş yapılmasının ardından yeni rezervasyon başlatılarak vize başvuru merkezi, randevu kategorisi ve alt kategori gibi randevu detayları seçilerek randevu oluşturulabilmektedir.

Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Letonya vizesi başvurularında randevu alma işlemi başvuru sahipleri adına uzman danışmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Vize Randevusuna Gitmeden Letonya Aile Ziyareti Vizesine Başvurulabilir Mi?

Vize randevusuna gitmeden Letonya aile ziyareti vizesi başvurusu, son 5 yıl içinde alınmış bir Schengen vizesi sahibi olan kişiler tarafından akredite acenteler aracılığıyla yapılabilir; bu kişilerin biyometrik bilgi vermeleri gerekmemektedir.

Letonya aile ziyareti vizesi için gerekli tüm evrakları akredite acente Vizem.net’in İstanbul'daki ofisine gönderen ve VIS sistemine kayıtlı biyometrik bilgileri bulunan başvuru sahipleri, vize merkezine gitmeksizin başvurularını uzman danışmanlar aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Letonya Aile Ziyareti Vize Ücreti Ne Kadardır?

Letonya aile ziyareti vize ücreti kişilerin yaşlarına göre değişiklik göstermektedir. Aile ziyareti vizesi; 12 yaş ve üzerindekiler için 80 euro ve 6 ile 11 yaş aralığındaki çocuklar için 40 eurodur; 6 yaşın altındaki çocuklar için vize işlemleri ücretsizdir. Vize ücreti, VFS Global'in başvuru merkezinde randevu esnasında euro cinsinde nakit olarak ödenebilmektedir.

2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Letonya aile ziyareti vizesi masrafları ortalama 185 euro tutmaktadır.

Letonya Ziyaret Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Letonya ziyaret vizesi başvuru takibi yetkili aracı kurumun resmi websitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Vize başvuru merkezi tarafından verilen makbuzun üzerinde referans numarası bulunmaktadır. Online vize takibi, referans numarası ve kişinin soyadı bilgileri girilerek yapılmaktadır.

Vize başvuru takip ekranı görseli aşağıda verilmiştir.

Letonya Ziyaret Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Letonya Ziyaret Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan Letonya ziyaret vizesi başvuruları hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile takip edilmektedir.

Letonya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya aile arkadaş ziyareti vizesi başvuruları; tüm gerekli belgelerin eksiksiz hazırlanması durumunda, vize başvurusunun yapıldığı gün ve dökümanların Ankara’ya gönderilmesi için gereken süre haricinde, ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Vize çıkış süresi bazı durumlarda belirtilenden daha uzun da sürebilmektedir.

Letonya Aile Ziyareti Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Letonya aile ziyareti vizesi temel ret nedenleri aşağıda listelenmektedir.

 • Eksik evrak teslim edilmesi
 • Geçersiz bir pasaporta sahip olunması
 • Davet mektubunun geçersiz olması ya da olmaması
 • Finansal kaynakların yetersiz olması
 • Sahte seyahat belgesi ibraz edilmesi
 • Geçmişte veya mevcut zamanda suç işlenmiş olunması
 • Planlanan seyahatin amacının yeterli olarak açıklanamaması
 • Hasarlı pasaporta sahip olunması
 • Seyahat programının kanıtlanamaması
 • Geçersiz referans mektubu sunulması
 • Kabul edilmeyen evlilik ya da doğum belgesi sunulması
 • Geçersiz seyahat sigortası yaptırılması
 • Konaklama kanıtının ibraz edilmemesi
 • Olumsuz bir Schengen vizesinin bulunması

Letonya aile ziyareti vize başvurusu reddedilen kişiler vize reddine itiraz edebilir ya da yeniden bir vize başvurusunda bulunabilir.

Letonya Aile Ziyareti Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Letonya aile ziyareti vize reddi durumunda başvuru sahibi 30 gün içerisinde konsolosluğa itiraz etme hakkına sahiptir.

Letonya vize reddi itiraz dilekçesi; ilgili konsolosluğa hitaben, karara itiraz eden kişi tarafından yazılmalıdır. Eklenmek istenen belge var ise itiraz dilekçesi ile ibraz edilmelidir. Vize reddine karşı güçlü gerekçeler sunarak itiraz dilekçesi oluşturulmalıdır. Letonya vize reddi dilekçesi Letonca, Rusça ya da İngilizce dillerinde yazılabilir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: