Letonya Vizesi: Letonya Vize Başvurusu ve Ücreti

Letonya vize başvurusu gerekli evraklar hazırlandıktan sonra aracı kurum üzerinden veya Türkiye’deki Letonya Cumhuriyeti dış temsilciliklerine doğrudan başvurularak yapılabilmektedir.

2021 yılı için Letonya vizesi ücretleri aşağıda verilen tabloda görülebilmektedir.

Letonya Vize Ücreti Tablosu 2021
Letonya Vize Türleri2021 Letonya Vize Başvuru Ücretleri
Turistik Vize80 EUR
Ticari Vize80 EUR
Transit Vize80 EUR
Ziyaret Vizesi80 EUR
Kültürel Vize80 EUR
0-6 Yaş Arasıücretsiz
6-12 Yaş Arası40 EUR
Çalışma Vizesi116 EUR
Öğrenci Değişim Programları Vizesiücretsiz
Staj Amaçlı Vize60 EUR
Master Öğrencileri için Vizeücretsiz
Lisans Öğrencileri için Vize60 EUR

Letonya vize fiyatlarına aracı kurum hizmetleri, danışmanlık ücreti ve biyometri işlem bedelleri dahil değildir.

Letonya Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Letonya Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından Letonya’ya girerken vize talep etmektedir.

Bordo pasaport (umuma mahsus) hamili T.C. vatandaşları, geçerli vize ile Letonya’ya turistik olarak gelebilmekte ve azami 90 gün kalabilmektedirler. Siyah (diplomatik), hizmet (gri), ve yeşil (hususi) pasaport hamili T.C. vatandaşları 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaf tutulmaktadır.

Türkiye’den Letonya’ya seyahat edebilmek için Letonya turist vizesi, Letonya ticari vize, Letonya aile ziyareti vizesi, Letonya eğitim vizesi gibi ilgili vize kategorisine göre vize alınmalıdır. Letonya Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler arasında değildir.

Letonya Uzun Dönemli Vize Türleri Nelerdir?

Letonya uzun dönemli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya öğrenci vizesi: Letonya öğrenci vizesi, Letonya’da 90 günden uzun sürecek bir eğitime katılmak için kullanılan vize türüdür.
 • Letonya Erasmus vizesi: Letonya Erasmus vizesi, yabancı öğrencilerin Letonya üniversitelerinde eğitim görmesini hedefleyen Erasmus programı için talep edilen vize türüdür.
 • Letonya OCMA kararı vizesi: Letonya OCMA kararı vizesi, oturma izni başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin başvurduğu vize türüdür. OCMA, Letonya vatandaşlık ve göç işleri ofisidir. Ayrıca Letonya’da göç alanıyla ilgili olan yasal düzenlemenin adıdır. Yabancı vatandaşların giriş, kalış, transit, çıkış ve alıkonulmasına ilişkin prosedürü belirlemektedir.
 • Letonya gönüllü çalışma vizesi: Letonya gönüllü çalışma vizesi, gönüllü bir çalışma programının katılımcısı olarak gönüllü çalışmak üzere Letonya’da kalmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.

Letonya Öğrenci Vizesi

Letonya öğrenci vizesi, Letonya’da üç aydan uzun süre eğitim görmek isteyen yabancı öğrencilerin, istenilen koşulları sağlayarak Letonya’da eğitim süresince kalmasını sağlayan uzun süreli vize çeşididir.

Uzun süreli vize aldıktan sonra; Letonya Vatandaşlık ve Göç İşleri Ofisi’ne (OCMA) oturum izni başvurusunda bulunulmalıdır. Letonya öğrenci vizesi için, Letonya’daki bir üniversiteden resmi davetiye edinilmelidir. Davet, üniversite temsilcisi tarafından Letonya Vatandaşlık ve Göç Ofisine (OCMA) yapılmalıdır.

Letonya Erasmus Vizesi

Letonya Erasmus vizesi, yabancı öğrencilerin Letonya üniversitelerinde eğitim görmesini hedefleyen Erasmus programı için talep edilen vize türüdür. Bu vize türüne Letonya’daki bir üniversiteden program için resmi davet alan kişiler başvurabilmektedir. Dil yeterliliğini kanıtlayan adaylar Erasmus programlarına katılabilmektedir.

Letonya’daki üniversitelerde tam zamanlı öğrenim görecek öğrencilerin akademik dönem boyunca kalacakları süre için oturum iznine başvurmaları gerekmektedir. T.C. vatandaşlarının oturum izni için önceden randevu alarak şahsen elçiliğe başvurmaları gerekmektedir.

Letonya İş Arama Vizesi

Letonya iş arama vizesi diye bir vize türü bulunmamaktadır. Letonya’da çalışabilmek için çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir.

Letonya Çalışma Vizesi

Letonya çalışma vizesi, çalışma izni adıyla geçerli olmaktadır. Letonya’da çalışabilmek için oturma iznine sahip olup daha sonra çalışma izni için başvurulması gerekmektedir. Letonya’da çalışma izni almak için adayların Letonya merkezli bir şirkette çalıştıklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Çoğu durumda, oturma vizesi ön koşuldur. Çalışma izinleri OCMA tarafından verilmektedir. Çalışma izinlerinin işlenmesi bir ay sürebilir, bu nedenle çalışanların Letonya’ya seyahat etmeden önce yerel elçiliklere başvurmaları önerilmektedir.

Letonya’ya gelip oturma izni alan öğrenciler eğitime başladıkları yıldan itibaren çalışma iznine de sahip olabilmektedir. Letonya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler eğitim süresince tam zamanlı olarak çalışabilmektedir.

Letonya OCMA Kararı Vizesi

Letonya OCMA kararı vizesi, başvurusu yapılan oturma izni pozitif sonuçlanan adayların başvurduğu vize türüdür. OCMA, Letonya Vatandaşlık ve Göç İşleri Ofisi’nin kısaltmasıdır. OCMA aynı zamanda Letonya’da göç alanıyla ilgili yasal düzenleme için de kullanılır. Yabancı vatandaşlarının giriş, kalış, transit, çıkış ve alıkonulmasına ilişkin prosedürü belirlemektedir. Kurum Letonya vatandaşlığına kabul başvurularını incelemektedir.

Letonya’da iki tür oturma izni verilmektedir. İlki geçici, diğeri ise kalıcı oturma iznidir. Geçici oturma izni her yıl, kalıcı oturma izni ise beş yılda bir tescil edilmektedir. Aday, Letonca dilini en az A2 düzeyinde (CEFR) edinmişse, Avrupa Birliği’nde daimi oturma izni veya uzun süreli ikamet alma hakkına sahip olmaktadır.

Letonya Gönüllü Çalışma Vizesi

Letonya gönüllü çalışma vizesi, Avrupa Komisyonu veya uluslararası bir kuruluş tarafından finanse edilen gönüllü bir çalışma programının katılımcısı olarak gönüllü çalışmak üzere Letonya’da kalmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Gönüllülük kapsamında bir projeye dâhil olarak gidildiği için ilk etapta projenin başlangıç ve bitiş tarihlerini bilinmesi gerekmektedir.

Letonya Aile Birleşimi Vizesi

Letonya aile birleşimi vizesi diye bir vize türü yoktur. Aile birleşimi, eşlerin ve çocukların birlikte yaşamak amacıyla bir araya gelmesi yoluyla yapılan göç anlamına gelen, uluslararası kanunlar ile tanınmış bir haktır. Letonya’da uzun süreli aile birleşimi yapabilmek için adayların oturum izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Letonya Kısa Dönemli Vize Türleri Nelerdir?

Letonya kısa dönemli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya turist vizesi: Fransa’da turist olarak kısa bir süre seyahat edebilmeyi sağlamaktadır.
 • Letonya ticari vize: Fransa’da iş insanlarının kısa iş seyahatleri için tercih ettiği vize çeşididir.
 • Letonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi: Fransa’da yaşayan aile yakını ya da arkadaşları kısa süreliğine ziyaret etmek için kullanılan vizedir.
 • Letonya Kültürel Sportif Etkinlikler Vizesi: Letonya’da gerçekleşecek olan kültür, sanat, spor etkinlikleri ve konferanslar için gerekli olan vize türüdür

Letonya kısa dönemli vize türleri C tipi vizeler olarak bilinmektedir. Letonya C tipi vize, hamiline Letonya’da en fazla 90 gün kalma hakkı sağlar.

Letonya Turist Vizesi

Letonya turist vizesi, Letonya’da 180 gün içerisinde azami olarak 90 gün kalmaya olanak sağlayan vize türüdür.

Letonya turist vizesi, vize sahibine Letonya’da çalışma veya herhangi bir ticari faaliyette bulunma hakkı vermemektedir.

Letonya Ticari Vize

Letonya ticari vize yalnızca kısa süreli ziyaretler için tasarlanmıştır. Bu vize kategorisi, işle ilgili nedenlerle (sözleşme imzalamak, iş toplantısına katılmak gibi) Letonya’yı ziyaret etmek isteyen adaylara yöneliktir. Ancak istihdama eşdeğer mesleki faaliyetlerde bulunmalarına izin verilmemektedir. Letonya ticari vize kategorisine uygun olunduğuna dair kanıt sunulması gerekmektedir. Letonya Ticari vizesi 3 aylık süreç içerisinde azami 90 gün Letonya içerisinde kalma hakkı tanımaktadır.

Letonya Transit Vize

Letonya Transit Vizesi, uluslararası bir transit bölgede kalmaya izin veren bir vize türüdür. Letonya, T.C. vatandaşlarından bu vizeyi talep etmemektedir.

Letonya transit vize, Afganistan, Bangladeş, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka vatandaşlarından talep edilmektedir..

Letonya Kültürel Sportif Etkinlik Vizesi

Letonya kültürel sportif etkinlik vizesi, Letonya’nın azami 90 gün olarak ziyaret edilmesine olanak sağlamaktadır. Letonya kültürel ve sportif etkinlik vizesi, Letonya’yı bilimsel, kültürel veya spor etkinliklerine katılmak amacıyla ziyaret etmek isteyen kişilere yöneliktir.

Letonya kültürel sportif etkinlik vizesi için başvurmak isteyen adaylar tarafından başvuru evrakları arasında, bu kategoriye girildiğine dair kanıt sunulması gerekmektedir.

Letonya Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Letonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Letonya dışında yaşayan Letonya ve AB vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişilerin aile üyelerini ya da arkadaşlarını 180 gün içerisinde en fazla 90 gün ziyaret etmelerini sağlayan Letonya kısa süreli vizesidir.

Letonya Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi için gereken ön koşullardan biri, Letonya’da yaşayan bir arkadaş ya da aile üyesinden davetiye mektubu almaktır. Letonya’da yaşayan ilişkili olunan kişinin, yabancı uyruklu kişiye vize başvurusunda kefil olması ve Letonya’da kaldığı süre boyunca mali destek sağlayacağına dair teminatta bulunması Letonya aile, arkadaş ziyareti vizesi şart koşulmaktadır.

Letonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya vize başvurusu adımları aşağıda sıralanmıştır.

 1. Letonya vizesi başvurusunda bulunmadan önce başvurulunacak vize türüne karar verilmelidir. Letonya seyahatinin süresi, hangi vasıfla Letonya’da bulunacağına göre ihtiyaç duyulan vizeye karar verilmelidir.
 2. Vize kararı sonrası Letonya online vize başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formu eksiksiz ve doğru doldurulduktan sonra 2 adet çıktısı alınmalı ve imzalanmalıdır.
 3. Letonya vize başvuru formu doldurulduktan sonra vize başvurusu yapmak için vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır.
 4. Letonya vizesi hizmet ücretlerinin çevrimiçi olarak ödenmesi mümkün değilse Letonya vize ücretleri ve vize hizmet ücretleri Letonya tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezinde ödenmelidir ve makbuz alınmalıdır.
 5. Letonya vize başvuru formu ve tüm Letonya vize evrakları vize başvuru merkezine iletilmelidir.

Tüm Letonya vize işlemleri için vizem.net uzman danışmanlarından yardım almak mümkündür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Letonya Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nedir?

Letonya vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya vizesi başvuru formu: Letonya vize başvuru formu tamamen doğru bilgiler ile doldurulmalı 2 adet nüshası alınmalı ve imzalanmalıdır.
 • 2 adet fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde biyometrik 2 adet özdeş fotoğraf gerekmektedir.
 • Geçerli bir pasaport: Letonya seyahatinden dönüşte en az 3 ay daha geçerli ve en az iki adet boş sayfası olan geçerli bir pasaport olması gerekmektedir.
 • Sahip olunan eski vizelerin kopyaları: Eğer var ise eskiden sahip olunan vizelerin kopyaları gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: Letonya’da kalınan süre boyunca 30.000 EUR geçerliliği olan bir sağlık sigortasına sahip olunduğuna dair kanıt gerekmektedir.
 • Finansal yeterliliğin kanıtı: Letonya’da kalınan süre boyunca Letonya vizesine başvuran kişinin kendisini finanse edebileceğine dair kanıt gerekmektedir.
 • Letonya’ya uçuş bilgileri: Letonya’ya giriş ve çıkış tarihleri ve uçuş numaralarının belirtilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı: Letonya’da kalınan süre boyunca kişinin nerede kalacağını kanıtlaması gerekmektedir.
 • Letonya vize harcı ödeme dekontu: Letonya vizesi başvuru ücretinin ödendiğine dair kanıt olarak makbuz gerekmektedir.
 • Medeni durum belgesi: Evlilik belgesi, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi gibi belgeler sunulabilmektedir.

Letonya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Letonya vizesi için fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olmalıdır. 6 aydan eski olmaması gereken iki adet özdeş fotoğraftan oluşmalıdır. Fotoğrafın beyaz zemin üzerinde olması ve renkli çekilmesi gerekmektedir. Aday nötr yüz ifadesine sahip olmalıdır ve ağzı kapalı olmalıdır. Ayrıca dini sebepler dışında baş çevresi aksesuarla kapatılmamalıdır.

Letonya Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Letonya vize uzatma işlemi, mevcut Letonya vizesinin geçerlilik süresi bitmeden 3 ay önce yapılabilmektedir. Vatandaşlık ve Göç İşleri Dairesi (OCMA) tarafından verilen vizelerin geçerlilik süresi sona ermeden önce Letonya’dan ayrılmasını engelleyen mücbir sebeplerin ibraz etmesi halinde uzatılmaktadır.

Vize uzatma işlemi için 30 EUR ücret tahsis edilmektedir.

Letonya Vize Şartları Nelerdir?

Letonya vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya’da kalınacak süre boyunca kendini finanse edebilecek mali yeterliliğe sahip olmak
 • Letonya halkı için tehlike oluşturabilecek sabıka kaydına sahip olmamak
 • Öğrenci vizesi için, Letonya kurumuna kayıt olunduğuna dair kanıt olan ve eğitim kurumundan gelen davet mektubuna sahip olmak
 • İş sebepli ziyaretler için Letonya’nın neden ziyaret edileceğini belirten bir davet mektubuna sahip olmakı

Letonya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Letonya kısa süreli ya da uzun süreli vizesi reddedilen aday, bu karara itiraz etme hakkına sahiptir. Vize reddine ilişkin kararın temyiz edilmesi, kararın etkisini askıya almamaktadır. Yalnızca vizesi reddedilen başvuru sahibi, vize reddine ilişkin bir karara itiraz etme hakkına sahiptir. Davet edenlerin veya karardan dolaylı etkilenen üçüncü kişilerin böyle bir itiraz hakkı bulunmamaktadır.

Vize reddine ilişkin kararın tebliğini takip eden 30 gün içinde Letonca, Rusça veya İngilizce olarak el yazısıyla imzalanmış bir itiraz mektubu başvuru sahibi tarafından yazılı olarak konsolosluğa sunulmalıdır. Mektup yazılmadan önce teslim edilen belgelerin eksik veya hatalı olmadığından kesinlikle emin olunmalıdır.

Vize reddi durumunda vize başvuru ücretleri iade edilmemektedir.

0-6 Yaş Arası Çocuklar için Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya vizesine başvuran reşit olmayan adayların ebeveynleri, bazı ek belgeler sunmalıdır. Bu belgeler çocuğun doğum belgesini, her iki ebeveyn tarafından imzalanmış başvuru formunu, aile mahkemesi kararını (sadece tek ebeveynin çocuğun tam velayetine sahip olduğu durumlarda gereklidir) ve her iki ebeveynin de kimlik veya pasaportunun onaylı kopyalarını kapsamaktadır.

Letonya çocuk vizesi alındıktan sonra, çocuk yalnız seyahat edecekse, her iki ebeveyni veya velisi tarafından imzalanmış noter tasdikli muvafakatname de gerekli belgeler arasında olmalıdır.

Letonya Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Letonya Vize Danışmanlık Ücreti hakkında danışmanlık almak için Vizem.net ile iletişime geçilebilmektedir. 2019 ve 2020 yıllarında Schengen vize başvurularında Türkiye’deki onay oranı en yüksek akredite danışmanlık şirketidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Letonya’ya Vize Almak Zor Mu?

Hayır, Letonya’ya vize almak zor değildir. Letonya vizesi için gerekli tüm evraklar temin edildiği sürece Letonya vize başvuru süreci oldukça kolaydır.

Schengen Vizesi Letonya’ya Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Schengen vizesi, Schengen bölgesine üye devletlerden herhangi birine seyahat edenlerin seyahat başına turizm veya iş amaçlı 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vizedir. Umuma mahsus pasaport (bordo) hamili vatandaşlar, geçerli Schengen vizesi ile Letonya’ya gelip 90 gün kalabilmektedirler.

Schengen vizesi aldıktan sonra ilk olarak vize alınan ülkeye gidilmesi gerekmektedir. Letonya Vizesi ile, Schengen bölgesine üye devletlerden herhangi birine seyahat edilebilmektedir.

Letonya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine verilen ve 5 yıl geçerliliği olan pasaport türüdür.

Yeşil pasaportu bulunan kişilerin Letonya vizesi almaları gerekmemektedir. Letonya Yeşil Pasaport ile yapılan ziyaretleri kabul etmektedir. Yine aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti diplomatik ve hizmet pasaport sahibi kişiler de Letonya vize işlemlerinden muaftır.

Letonya’nın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Letonya’nın vize istediği ülkeler aşağıda verişmiştir.

 • Afganistan
 • Aland adaları
 • Cezayir
 • Amerikan Samoası
 • Angola
 • Anguilla
 • Antarktika
 • Ermenistan
 • Aruba
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Belize
 • Benin
 • Bermuda
 • Butan
 • Bolivya
 • Bonaire
 • Botsvana
 • Britanya Hint Okyanusu Toprakları
 • Britanya Virjin Adaları
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Yeşil Burun Adaları
 • Cayman Adaları
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Çad
 • Çin
 • Noel Adası
 • Cocos Adaları
 • Komorlar
 • Kongo
 • Cook Adaları
 • Küba
 • Curaçao
 • Demokratik Kongo Cumhuriyeti
 • Cibuti
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvador
 • Mısır
 • Ekvator Ginesi
 • Eritre
 • Etiyopya
 • Falkland adaları
 • Faroe Adaları
 • Fiji
 • Fransız Guyanası
 • Fransız Polinezyası
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gana
 • Cebelitarık
 • Grönland
 • Guadeloupe
 • Guam
 • Guernsey
 • Gine
 • Gine-Bissau
 • Guyana
 • Haiti
 • Hindistan
 • Endonezya
 • İran
 • Irak
 • Man Adası
 • Fildişi Sahili
 • Jamaika
 • Jersey
 • Ürdün
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kuveyt
 • Kırgızistan
 • Laos
 • Lübnan
 • Lesoto
 • Liberya
 • Libya
 • Madagaskar
 • Malavi
 • Maldivler
 • Mali
 • Martinik
 • Moritanya
 • Mayotte
 • Moğolistan
 • Montserrat
 • Fas
 • Mozambik
 • Myanmar
 • Namibya
 • Nauru
 • Nepal
 • Yeni Kaledonya
 • Nijer
 • Nijerya
 • Niue
 • Norfolk Adası
 • Kuzey Kore
 • Kuzey Mariana Adaları
 • Umman
 • Pakistan
 • Filistin Bölgesi
 • Papua Yeni Gine
 • Filipinler
 • Pitcairn Adaları
 • Porto Riko
 • Katar
 • Rusya
 • Ruanda
 • Saint Barthélemy
 • Saint Helena
 • Saint Martin
 • Saint Pierre ve Miquelon
 • Sao Tome ve Principe
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Sint Maarten
 • Somali
 • Güney Afrika
 • Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları
 • Güney Sudan
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Svalbard ve Jan Mayen
 • Svaziland
 • Suriye
 • Tacikistan
 • Tanzanya
 • Tayland
 • Togo
 • Tokelau
 • Tunus
 • Türkiye
 • Türkmenistan
 • Turks ve Caicos Adaları
 • Uganda
 • Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları
 • Özbekistan
 • Vietnam
 • Wallis ve Futuna
 • Yemen
 • Zambiya
 • Zimbabve

Letonya’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Letonya’nın vize istemediği ülkeler aşağıda verilmiştir.

 • Arnavutluk
 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belçika
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei
 • Bulgaristan
 • Kanada
 • Şili
 • Çek Cumhuriyeti
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Hırvatistan
 • Kıbrıs
 • Danimarka
 • Dominika
 • Doğu Timor
 • El Salvador
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Gürcistan
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Grenada
 • Guatemala
 • Honduras
 • Hong Kong
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İrlanda
 • İsrail
 • İtalya
 • Japonya
 • Kiribati
 • Kore Cumhuriyeti
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Hollanda
 • Norveç
 • Makao
 • Malezya
 • Malta
 • Marshalll Adaları
 • Mauritius
 • Meksika
 • Mikronezya
 • Moldova
 • Monako
 • Karadağ
 • Yeni Zelanda
 • Nikaragua
 • Kuzey Makedonya
 • Kuzey Mariana Adaları
 • Palau
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Polonya
 • Portekiz
 • Romanya
 • Saint Kitts ve Nevis
 • Saint Lucia
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Samoa
 • San Marino
 • Sırbistan
 • Seyşeller
 • Singapur
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Solomon Adaları
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Tayvan
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tuvalu
 • Vatikan
 • Ukrayna
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Birleşik Krallık
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Uruguay
 • Vanuatu
 • Venezuela

Letonya Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Letonya vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine gidilebilir. Letonya vizesi, Bulgaristan, Romanya ve İrlanda dışındaki tüm Avrupa ülkelerine 180 günlük periyot dahilinde 90 gün boyunca seyahat etme imkanı sağlamaktadır.

Letonya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Letonya vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İtalya
 • Macaristan
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan
 • İsviçre
 • İzlanda
 • Norveç
 • Lihtenştayn

Letonya’ya Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Letonya vizesi işlem süresi başvuranın uyruğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Türk vatandaşları için Letonya vizesi değerlendirme süreci genellikle 7 ila 10 gün arasında değişmektedir. Konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde ve resmi tatil dönemlerinde bu süre değişebilmektedir.

Letonya Vizesi Başvuru Süreci Nasıl Takip Edilir?

Letonya vize başvurusu vize merkezine iletildiğinde aday, e-posta ya da SMS ile güncellemeleri takip edebilmektedir. Ek olarak Letonya vize başvuru durumu VFS Global’in internet adresi üzerinden online olarak takip edilebilmektedir. Bu hizmete erişmek için vize başvuru merkezi tarafından düzenlenen belge üzerinde bulunan referans numarası ve adayın soy ismiyle gerekli bilgilere ulaşılabilmektedir.

Konsolosluk üzerinden bireysel olarak başvuran adaylar vize durumu ile ilgili sorular için başvuru yaptıkları konsolosluğa ulaşabilmektedirler.

Letonya Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Letonya vize muafiyeti, hususi ve diplomatik pasaport sahibi kişiler için geçerlidir. Bu kişiler Letonya’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün seyahat ettikleri sürece Letonya vizesine ihtiyaç duymaz.

İngiliz vatandaşları da, Visa Waiver Programı’ndan dolayı Schengen vizesi muafiyeti kapsamındadır. Visa Waiver Programı bir vize muafiyet programıdır.

Paylaş: