Letonya Vizesi

Letonya Schengen Vize Başvuru Rehberi

Letonya vizesi Letonya Cumhuriyeti vize rejmine göre vizeye tabi ülke vatandaşlarının Letonya’ya yapacakları seyahatler için alması gereken vize türüdür. Hamiline Letonya’da iş, eğitim, gezi gibi amaçlarla kısa süreli veya uzun süreli seyahat etmeye hak tanımaktadır.

Vizem.net Letonya vizesi başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından başvuru takibine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan 2018 - 2023 yılları arasında başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Letonya Vize İstiyor Mu?

Letonya, pasaport türüne göre vize istemektedir.

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde Letonya vizesi edinmeleri gerekmektedir. Yeşil (hususi), gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde yapılacak Letonya ziyaretleri için vizeden muaf tutulmaktadır.

Letonya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Letonya yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarından vize istememektedir.

Hususi pasaport olarak bilinen yeşil pasaport, belirli kıdemi dolduran devlet memurlarına, kamu çalışanlarına, TBMM eski çalışanlarına ve ilgili kişilerin aile üyelerine verilen pasaport türüdür.

Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları, Letonya dahil tüm Schengen ülkelerine 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat edebilmektedir.

Letonya Vize Türleri Nelerdir?

Geçerlilik süresi ve düzenlenme amaçlarına göre Letonya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya Schengen vizesi: Letonya kısa süreli (C tipi) Schengen vizesi, 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar Letonya’da konaklama yapacak yabancı uyruklu kişilere verilen vize türüdür. Turistik gezi, aile veya arkadaş ziyareti, çalışma, staj, fuar, konferans ve kısa süreli eğitim amaçlarıyla Letonya’ya seyahat edecek kişiler için düzenlenmektedir.
 • Letonya ulusal vize: Letonya uzun süreli (D tipi) ulusal vize, Letonya’da 90 günden daha uzun süreyle kalmak isteyen kişilere verilen bir vize türüdür. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin, Letonya’da uzun süreli ikamet etmek, bir işte çalışmak, araştırma yapmak veya eğitim görmek amacıyla Letonya uzun süreli (ulusal) vize alması gerekmektedir.

Giriş sayısına göre düzenlenen Letonya vizeleri kapsamında tek girişli, çift girişli ve multi (çok) girişli Letonya vizeleri bulunmaktadır. Tek girişli Letonya vizesi sahipleri, Letonya’dan çıkış yaptıklarında aynı vize ile tekrar Letonya’ya giriş yapamamaktadır; yeni bir vizeye ihtiyaç duymaktadır. Çift girişli Letonya vizesi ile Letonya’ya iki kez giriş yapma hakkı bulunmaktadır. Aynı vize ile ikinci kez Letonya’dan çıkış yapan kişilerin yeniden Letonya’ya girebilmesi için yeni bir vize alması gerekmektedir. Multi (çok) girişli Letonya vizesi, hamiline geçerlilik süresi boyunca sınırsız giriş çıkış hakkı sağlamaktadır.

Letonya C Tipi (Schengen) Vize Türleri Nelerdir?

Letonya C tipi (Schengen) vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Letonya turist vizesi
 • Letonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Letonya iş vizesi
 • Letonya kültürel ve sportif etkinlik vizesi

Letonya D Tipi (Ulusal) Vize Türleri Nelerdir?

Letonya D tipi (ulusal) vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Letonya çalışma vizesi
 • Letonya yatırımcı vizesi
 • Letonya aile birleşimi vizesi
 • Letonya öğrenci vizesi
 • Letonya Erasmus vizesi
 • Letonya gönüllü hizmet vizesi

Letonya uzun süreli (D tipi) vizeler, seyahat amacına ve gerekli görülen kalış süresine bağlı olarak düzenlenmektedir. 90 günden fazla süren seyahatler için Letonya D tipi vize düzenlenmektedir ve gerekli görülen durumlarda vize süresi uzatılabilmektedir.

Letonya Vize Şartları Nelerdir?

Letonya’ya vize almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Adli sicil kaydında suç olmaması
 • Ülkeye tekrar dönüleceğini kanıtlayan gerekli belgelere sahip olmak
 • Daha önce hiçbir ülkede vize ihlalinde bulunmamış olmak
 • Schengen İstihbarat Sistemi (SIS) kayıtlarında yer almamak
 • Letonya seyahatindeki masrafları karşılamak üzere yeterli gelire, banka birikimine veya masrafların karşılanması için geçerli bir sponsora sahip olmak

Letonya Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Letonya vizesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Letonya vize başvurusu için teslim edilecekpasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması, seyahat dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması ve sayfaları içerisinde en az 2 boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Letonya vize başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formuna online olarak erişilebilmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Güncel, arka planı beyaz ve 35x45 mm ölçülerinde olan 1 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Vize başvuru sahibinin planladığı ulaşım yöntemini gösteren uçak bileti ve rezervasyon belgesi gibi evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama belgeleri: Planlanan Letonya seyahati süresince vize başvuru sahibinin nerede konaklayacağını gösteren kanıtlayıcı belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Letonya s eyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat bitiş tarihinden itibaren 15 gün daha geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası teslim edilmelidir.
 • Finansal varlık planı: Letonya seyahati süresince yapılacak masrafları karşılamaya yönelik vize başvuru sahibinin yeterli düzeyde maddi kaynak ve birikime sahip olduğunu gösteren son 3 aylık banka hesap dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu ve diğer destekleyici finansal evrakların sunulması gerekmektedir.

Yukarıda verilen Letonya vize evrakları, tüm Letonya vize başvuruları için ortak olan evraklardır. Letonya vize başvurusu için gerekenler, talep edilen vize türüne ve başvuru sahibinin çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Letonya vizesi için gerekli evraklar, doğru bilgilerle eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

Letonya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Letonya Schengen vizesi başvuru formu ve Letonya ulusal vize başvuru formu Letonya elektronik başvuru portalı üzerinden online olarak doldurulabilmektedir. Letonya vize formuna https://epak.pmlp.gov.lv/NVIS.EService001.WebSite/ internet sitesi üzerinden erişilebilmektedir.

Letonya vize başvuru formunda başvuru sahibine ait ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, cinsiyet, medeni durum gibi kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, adres bilgileri, mesleki bilgiler, iletişim bilgileri ve Letonya seyahat detaylarına yönelik bilgiler istenmektedir. Letonya vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve çıktı alındıktan sonra başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Letonya Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Letonya vize fotoğraf ölçülerinin 3,5 cm genişliğinde ve 4,5 cm yüksekliğinde olması gerekmektedir. Letonya vize fotoğrafı için sunulacak fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmesi, biyometrik özelliklere sahip olması ve arka fonunda beyaz rengin kullanılması gerekmektedir.

Letonya vize fotoğrafı için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Letonya Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?
Letonya Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Letonya Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Letonya vizesi için hesapta olması gereken para tutarı, 30 günden kısa süreli konaklamalar için kalınacak gün başına en az 14 euro; 30 günden uzun süreli konaklamalar için ay başına en az 500 eurodur.

Letonya Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Letonya vizesi seyahat sağlık sigortası ile Letonya'yı ziyaret edecek kişilerin sağlık durumları güvence altına alınmaktadır. Letonya seyahat sağlık sigortasının kapsamında, seyahat esnasında yaşanabilecek acil bakım, tıbbi tedavi, cenaze gibi sağlık açısından oluşabilecek giderlerin teminatı yer almaktadır.

Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması ve teminat tutarının en az 30.000 Euro olması gereken Letonya seyahat sağlık sigortası seyahat bitiş tarihinden itibaren 15 gün daha geçerli olmalıdır.

Letonya vizesi için seyahat sağlık sigortası Vizem.net sigorta birimi üzerinden en uygun fiyat garantisi ile alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Letonya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Letonya vize harç ücreti Schengen vizesi için 80 euro; uzun süreli D tipi vize için 60 eurodur. Letonya vize başvuru sahibi 0- 6 yaş arasında bir çocuk ise vize başvuru harç bedeli alınmamaktadır ve 6- 11 yaş arası çocuklar için 40 Euro ödenmektedir.

Letonya vize ücreti ödemesi, başvuru esnasında nakit olarak Euro cinsinden yapılmaktadır; kredi kartı ve başka para birimleri ile ödeme kabul edilmemektedir. Vize ücretleri, her yıl Letonya Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ve duyurulmaktadır.

2024 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Letonya vizesi masrafları ortalama 240 Euro tutmaktadır.

Letonya Vize Danışmanlık Ücreti Nedir?

Letonya vize danışmanlık ücreti, kısa süreli (C tipi) vizeler için kişi başı 25- 90 euro, uzun süreli (D tipi) vizeler için kişi başı 70- 160 Euro arasında tutmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda merkezimize Letonya vize başvuruları ile ilgili sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına yer verilmiştir.

Öğrenciler için Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler için Letonya vizesi, Letonya’da yapılacak harcamaların karşılanacağını gösteren bir sponsor dilekçesi ile alınabilmektedir. Letonya’daki masraflar öğrencinin ailesi, eğitim kurumları, şirketler veya dernekler tarafından karşılanabilmektedir.

Letonya öğrenci vizesi başvurusunda gerekli vize evrakları ile birlikte güncel öğrenci belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Çalışmayanlar için Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayan kişilerin Letonya vizesi alabilmesi sponsorlar aracılığıyla mümkün olmaktadır. Letonya vize başvurusunda sponsor yazısı ibraz edilerek başvuru sahibi adına masrafların karşılanacağı beyan edilmektedir.

Çalışmayan kişiler ve ev hanımları için Letonya vizesi, sabit gelir belgeleyen gayrimenkul tapuları, kira sözleşmeleri veya şirket hissedarlığı belgeleri ile alınabilmektedir.

18 Yaş Altı için Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

18 yaş altı için Letonya vizesi, başvuru sahibinin tek başına veya tek bir ebeveyn ile seyahat etmesi halinde her iki ebeveyn tarafından alınmış noter tasdikli muvafakatname ile alınmaktadır.

Letonya Vizesi Online Başvuru ile Alınabilir Mi?

Letonya vizesi online başvuru aracılığıyla alınmamaktadır, yalnızca vize başvuru formu doldurma işlemi https://epak.pmlp.gov.lv/NVIS.EService001.WebSite/ adresi üzerinden online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Letonya vize başvuru işlemleri, gerekli vize evraklarının orijinallerinin ve fotokopilerinin başvuru merkezine fiziksel olarak teslim edilmesi ile gerçekleştirilebilmektedir. Letonya vizesi için başvuru sahibinin son 5 yıl içerisinde aldığı herhangi bir Schengen vizesi bulunmuyorsa biyometri kaydı yaptırması gerekmektedir. Letonya vize başvurusu için evrak teslimi ve biyometri işlemleri online başvuru formu doldurulduktan sonra olarak randevu alınarak gerçekleştirilebilmektedir.

Letonya Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Alır Mı?

Letonya Başkonsolosluğu doğrudan vize başvurusu almamaktadır. Tüm Letonya vize başvuruları, dış temsilcilik tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum başvuru merkezleri ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Letonya vize başvuruları, aracı kurum başvuru merkezleri ile akredite acenteler üzerinden sağlanmaktadır ancak vize değerlendirme yetkisi olan kurum Letonya dış temsilciliğidir. Yapılan Letonya vize başvurularını inceleyen, değerlendiren ve karar veren kurum Letonya Konsolosluğu olmaktadır.

Letonya Vizesi için Yetkili Kurum Hangisidir?

Letonya vizesi için yetkili kurum VFS Global’dir. Letonya vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, VFS Global aracı kurumunun web sitesi üzerinden randevu alıp gerekli vize evraklarını hazırlayarak randevu tarihinde teslim etmektedir.

Randevu tarihinde şahsen gidilen VFS Letonya üzerinden evrak teslimi, biyometri işlemleri ve vize harç bedelinin ödenmesi ile Letonya vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Letonya Vize İşlemleri Hangi İllerden Yapılabilir?

Letonya vize işlemleri aşağıdaki illerden yapılabilmektedir.

 • Ankara Letonya vize başvuru merkezi
 • Letonya vizesi İstanbul başvuru merkezi
 • İzmir Letonya vize başvuru merkezi
 • Letonya vizesi Bursa başvuru merkezi
 • Antalya Letonya vizesi başvuru merkezi
 • Gaziantep Letonya vize başvuru merkezi
 • Letonya vizesi Trabzon başvuru merkezi
 • Edirne Letonya vize başvuru merkezi

Letonya Vize Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Letonya vize randevusu, aracı kurum olan VFS Global’in web sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir. VFS Global web sitesi üzerinden Letonya vize randevusu alma sayfasına giriş yaparak başvuru sahibinin kimlik ve pasaport bilgileri ile kayıt oluşturması gerekmektedir.

Letonya vize randevusu için kayıt işlemi tamamlanarak giriş yapıldıktan sonra başvuru evraklarının teslim edileceği ve biyometri işlemlerinin tamamlanacağı gün için tarih seçilmekte ve ilgili tarih seçildikten sonra vize başvuru sahibine e-mail gönderilmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda Letonya vizesi için randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Letonya Vizesi İçin Parmak İzi Nerede Verilir?

Letonya vizesi için parmak izi işlemleri, başvurunun yapıldığı başvuru merkezinde gerçekleştirilmektedir. Letonya vizesi için biyometri işlemleri kapsamında, güvenlik amacıyla başvuru sahibine ait parmak izleri alınmaktadır ve alınan parmak izi kayıtları, yapılan vize başvurusu ile eşlenmektedir.

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya vizesi ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır.

Letonya Ankara Büyükelçiliğinde yaşanan yoğunluklar, başvurunun resmi tatil günlerine denk gelmesi, eksik evrak beyan edilmesi gibi sebeplerle vize başvurularının sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Letonya Vize Takip ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Letonya vize takip ve sorgulama işlemleri, başvuru merkezinin web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir fakat vize sonucuna online olarak erişim bulunmamaktadır. Vize başvurusu esnasında alınan randevu ile başvuru sahibine verilen referans numarası aracılığıyla Letonya vize takip işlemleri yapılabilmektedir.

Vizem.net aracılığıyla yapılan başvurularda Letonya vize takip işlemleri, 5 aşamalı otomatik SMS yoluyla ve online olarak gerçekleştirilmektedir.

Letonya Vize Sonucu Nereden Öğrenilir?

Letonya vize sonucu, başvuru yapılan aracı kurumun web sitesi üzerinden öğrenilmektedir. Letonya vize başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı ancak pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilebilmektedir.

Letonya Vize Ret Nedenleri Nelerdir?

Letonya vize ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru sahibinin adli sicil kaydında geçmiş veya güncel suç kaydının olması
 • Vize başvuru evraklarında sahtecilik veya yanıltıcılık yapılması
 • Planlanan Letonya seyahatinin amacı, gerekçesi ve şartlarının yeteri kadar ifade edilememesi
 • Teslim edilen pasaportun hasar görmüş olması
 • Sunulan pasaportun geçersiz olması
 • Letonya’ya ulaşımı kanıtlayıcı belgelerin geçersiz veya eksik olması
 • Letonya’daki konaklamayı kanıtlayıcı belgelerin geçerli olmaması
 • Geçersiz referans mektubunun sunulması
 • Vize başvuru evraklarında sunulan finansal varlık planı evraklarında gösterilen kaynakların yetersiz bulunması
 • Seyahat sağlık sigortasının olmaması veya geçersiz olması
 • Vize başvuru sahibinin Letonya halk güvenliğine ve toplum sağlığına risk teşkil etmesi

Letonya vize başvurusuna yönelik ret kararı alan kişilerin yeniden vize başvuru yapma veya ret kararının yeniden değerlendirilmesi için itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Letonya Vize Reddine İtiraz Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya vize reddine itiraz edebilmek için kararın tebliğ edildiği tarihten sonraki 30 gün içerisinde itiraz dilekçesi yazılması gerekmektedir. Letonya vize reddi itiraz dilekçesinin, başvuru sahibinin el yazısı ile İngilizce, Letonca veya Rusça dillerinde yazılması gerekmektedir. Letonya vize reddine itiraz başvuruları, vize başvurusunun yapıldığı Letonya dış temsilciliğine şahsen gidilerek veya posta yolu ile yapılmaktadır.

Letonya vize reddi itiraz dilekçesinde verilen ret kararına sebep olarak gösterilen gerekçeye karşı beyanlar verilmeli ve ilgili kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: