Letonya İş İmkanları

Letonya İş İmkanları ve İş İlanları

Letonya'da iş bulma açısından en yaygın tercih edilen yollar işe alım firmaları, iş arama websiteleri, gazete ilanları, kişisel bağlantılar ve işçi yerleştirme kurumlarıdır.

Letonca, Letonya'da resmi dildir ve devlet kurumlarında ve çoğu iş yerinde kullanılmaktadır. Letonca dilini öğrenmek ve konuşmak Letonya’da iş imkanı açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. Rusça, İngilizce veya Almanca konuşabilmek, Letonya`da iş arama ve bulma sürecinde etkili olabilmektedir.

Letonya Devlet İş Kurumu; işe yerleştirme hizmetleri, istihdam tavsiyeleri, açık pozisyonların duyurulması hakkında faaliyetler göstermektedir. Letonya’daki yabancılar veya yurt dışındaki kişileri keşfetmek ve Letonya iş imkanları sunmak üzerine hizmet veren özel istihdam büroları Letonya’da iş bulmak için aracı görevi görmektedir.

Letonya, Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olduğu için istihdam açısından yabancı kişilere kapılarını açmaktadır. Letonya iş ilanları genellikle bilişim teknolojileri (BT), turizm ve gastronomi alanları üzerine açılmaktadır. Letonya’nın başkenti olan Riga’da hemen hemen her sektörde işler bulunmaktadır. Letonya’da sağlık, eğitim, teknoloji, mühendislik, inşaat ve hizmet sektörlerinde her zaman personel ihtiyacı görülmektedir.

Letonya'da, bir günlük çalışma süresi 8 saat ve haftada beş gün olmak üzere toplam 40 saatlik bir çalışma süresi uygulanmaktadır. Letonya’da fazla mesai yapma hakkı bulunmaktadır. Letonya yasalarına göre fazla mesai süresinin dört ay içerisinde 144 saati geçmesi yasaktır.

Letonya'daki işlerde yıllık izin süresi en az 4 haftadır. Letonya’daki işlerde yıllık 10 günlük ücretli hastalık izni verilebilmektedir. Letonya’da çalışan kadınlara 3 ay ücretli doğum izni ve erkeklere 10 günlük ücretli babalık izni hakkı tanınmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Letonya Çalışma Ücretleri Nedir?

Letonya`da ortalama brüt asgari ücret 500 EUR’dur. Letonya`da doktorluk, avukatlık, bilişim uzmanlığı, muhasebecilik veya yöneticilik gibi nitelikli işlerde ortalama maaş asgari ücretin 2-3 katıdır.

Letonya'da Maaşlar Nasıldır?

Letonya’da 2021 yılına ait ortalama olarak en düşük maaş 500 EUR iken ortalama en yüksek maaş 2500 EUR’dur.

Meslek gruplarına göre Letonya’da maaş ortalamaları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Meslek GrubuOrtalama Maaş
Letonya Muhasebe Müdürü Maaşı1405 EUR
Mimar Maaşı1125 EUR
Kasiyer Maaşı500 EUR
Aşçı Şef Maaşı2000 EUR
Müşteri Temsilcisi Maaşı850 EUR
Elektrik Mühendisi Maaşı1320 EUR
IT Yöneticisi Maaşı1260 EUR
Akademisyen Maaşı1440 EUR
Hemşire Maaşı660 EUR
Eczacı Maaşı1710 EUR
Resepsiyonist Maaşı600 EUR
Öğretmen Maaşı650 EUR
Garson Maaşı500 EUR
Avukat Maaşı1400 EUR
Doktor Maaşı1800 EUR
Diş Hekimi Maaşı2000 EUR
Şoför Maaşı800 EUR
Bankacı Maaşı1100 EUR
Tamirci Maaşı900 EUR
İnşaat İşçisi Maaşı1000 EUR
Güvenlik Maaşı750 EUR
Çevirmen Maaşı800 EUR
Basın Çalışanı Maaşı800 EUR

Letonya'da Doktor Olarak Çalışmak Nasıldır?

Letonya’da doktor olarak çalışmak diğer meslek gruplarına göre daha kazançlıdır. Letonya'da çalışan doktorlar ortalama olarak ayda 1800-2000 EUR kazanmaktadır. Letonya’daki doktorların uzmanlık alanlarına göre maaşlar değişiklik göstermektedir. Letonya’da doktorluk mesleğinin ilk yıllarını geride bırakmış ve 5 yıl geçirmiş olan doktorların maaşları başlangıç düzeyine göre ortalama %16 artış göstermektedir. Letonya’da 10 yıldan fazla tecrübesi olan doktorların maaşında, başlangıç düzeyine göre %31 oranında artış görülmektedir.

Letonya’daki doktorlar emeklilik programlarına kayıtlı şekilde çalıştırılmaktadır, sağlık güvenceleri vardır ve hizmet içi eğitimlere ücretsiz olarak katılabilmektedir. Letonya’daki doktorlar günlük 30 dakika olmak üzere öğle molasına sahiptir. Letonya’da doktorların haftalık çalışma saati 40 saattir ve fazla mesaiye kalma durumları olduğunda mesai ödemeleri yapılmaktadır. Letonya’daki doktorların yıllık ücretli izin günleri 20 gün olarak belirlenmiştir.

Letonya'da Mühendis Olarak Çalışmak Nasıldır?

Letonya’da mühendis olarak çalışan bir kişi ayda yaklaşık olarak 1350-1500 EUR kazanmaktadır. Letonya’da yeni başlayan mühendislerin en düşük maaş ortalaması 500 EUR iken kıdemli bir mühendisin ortalama maaşı 2500-3000 EUR’ya kadar çıkmaktadır.

Letonya’da 2 yıldan fazla çalışan mühendislerin maaşında, başlangıç düzeyine göre %28 oranında ve 5-10 yıl arasında çalışan mühendislerin maaşında, başlangıç düzeyine göre %38 oranında artış olmaktadır.

Letonya’da mühendisliğin farklı alanlarına göre ortalama maaş bilgisi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Mühendislik TürüOrtalama Maaş
İnşaat Mühendisi1170 EUR
Elektrik Mühendisi1320 EUR
Endüstri Mühendisi1150 EUR
Gemi Mühendisi1170 EUR

Letonya’da çalışan mühendislerin çalışma günleri hafta içi olarak pazartesi ve cuma günleri arasıdır. Letonya’daki mühendislerin öğle arası molası bulunmaktadır. Letonya’da mühendislerin haftalık çalışma saati 40 saattir.

Letonya Gönüllü Hizmet Projeleri Başvurusu Nedir?

Letonya gönüllü hizmet projeleri için başvuru, Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Volunteering Service) olarak da geçmektedir ve Erasmus+ programı kapsamında yürütülmektedir. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) programı 18-30 yaş arasındaki kişilerin katılabileceği şekilde düzenlenmektedir ve gençlerin 2-12 ay arasında yurt dışında tam zamanlı olarak çalışmasına olanak vermektedir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti, gönüllü katılımcı, Letonya’daki ev sahibi kuruluş ve Türkiye’den gönderici kuruluş arasında yapılacak anlaşmaya dayanmaktadır.

Gönüllü olarak çalışmak isteyen kişi Letonya’da farklı dönemlerde gerçekleşen projeleri takip etmeli ve katılmak istediği Avrupa Gönüllü Hizmeti projesine başvuru yapmalıdır.

Türkiye’den gönderici kuruluş ve gönüllü katılımcı bir araya gelerek Letonya’daki ev sahibi kuruluşa başvuru yapar, Letonya’daki ev sahibi kuruluş ise tüm adaylarda olduğu gibi gelen başvuruyu değerlendirir. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvururken gönüllülerin Europass formatında İngilizce özgeçmiş doldurmalı ve katılmak istediği projeye yönelik motivasyon (niyet) mektubu yazmalıdır.

Letonya’da gönüllü çalışma sayesinde Letonya kültürü tanınabilir, mevcut yabancı dil geliştirilebilir ya da yeni bir dil öğrenilebilir.

Letonya Saatlik Çalışma Ücreti Nedir?

Letonya’da saatlik çalışma ücreti 5.3 EUR’ya ve günlük asgari çalışma ücreti yaklaşık olarak 45 EUR’ya karşılık gelmektedir.

2021 yılında Letonya'da aylık asgari ücret vergiler dahil 850 EUR’dur.

Letonya’da saatlik çalışma ücreti yıllara göre değişim tablosu aşağıda verilmiştir.

YıllarSaatlik Çalışma Ücret
20215,3 EUR
20205 EUR
20194,6 EUR
20184,4 EUR

Letonya Asgari Ücret Nedir?

Letonya’da asgari ücret 500 EUR’dur.

Letonya’daki brüt (vergiler ve diğer kesintiler yapılmamış) asgari ücret tutarlarının yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YıllarAsgari Ücret
2021850 EUR
2020810 EUR
2019750 EUR
2018710 EUR

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere, Letonya’da asgari ücret tutarı son 4 yıl içerisinde artış içerisindedir.

Letonya'da İş Arama Websiteleri Nelerdir?

Letonya iş arama websiteleri aşağıda verilmiştir.

 • www.visidarbi.lv
 • www.begluintegracija.nva.gov.lv/en/
 • LinkedIn
 • www.workingday.lv/en

Letonya’daki güncel iş ilanlarına yukarıda verilen iş arama siteleri üzerinden ulaşılabilmektedir.

Letonya'da Kişi Başına Milli Gelir Nedir?

Letonya’da kişi başına milli gelir Dünya Bankası verilerine göre 2020 yılı için 31,590 EUR’dur.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında kişi başına düşen milli gelir sıralamasında Letonya sondan 4. olarak 25. sırada yer almaktadır. Letonya Avrupa ülkeleri arasında asgari ücretin en düşük olduğu 2. ülke konumundadır. Letonya’daki düşük seviyede olan kişi başına milli gelir ve asgari ücret karşısında Letonya’da yaşam giderleri kendi içinde dengelenmektedir.

Letonya'da İşsizlik Oranları Nedir?

Letonya’da işsizlik oranı, Letonya Merkez İstatistik Bürosu verilerine göre 2021 yılında %7.6’dır. Letonya’daki işsizlik oranı 2020 yılında %8,0 ve 2019 yılında %6,1 oranında ölçülmüştür.

Letonya'da İşçi Hakları Nasıldır?

Letonya’daki işçi hakları Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları gereğince koruma altındadır. Letonya çalışma yasalarına göre günlük çalışma süresi 8 saati geçmemektedir. Letonya’daki yasal haftalık çalışma saati en fazla 48 saat olarak belirlenmiştir.

Letonya’daki işçilerin haftalık ve yıllık izin hakkı, sosyal sigorta ve güvence hakkı, sendika hakkı ve grev hakkı bulunmaktadır. Letonya’da işveren ve çalışanlar arasında iş sözleşmesi ile bir iş hukuku ilişkisi kurulmaktadır. Letonya iş sözleşmesi ile çalışan, belirli çalışma usulleri ve işverenin talimatlarına tabi olarak belirli bir işi yapmayı taahhüt etmektedir. Letonya iş sözleşmesi ile işveren, üzerinde anlaşılan iş ücretini ödemeyi ve sağlığa zararlı olmayan adil ve güvenli çalışma koşullarını sağlamayı taahhüt etmektedir. Letonya iş sözleşmesi yazılı olarak yapılır ve yazılı şekle uyulmadığı takdirde çalışanın iş sözleşmesinin yazılı olarak ifade edilmesini isteme hakkı vardır.

Letonya’da çalışan hamile kadınlar ve yeni anneler için çeşitli işçi hakları bulunmaktadır. Letonya yasalarına göre pazar günleri haftalık izin günüdür. Letonya’da resmi ve dini bayramlarda çalışılmamaktadır.

Türk Vatandaşlarının Letonya'da Çalışma Hakları Nasıldır?

Letonya’da Türk vatandaşlarının çalışma hakları, Letonya vatandaşlarının çalışma hakları ile benzerdir. Türk vatandaşlarının Letonya’da hak ettikleri maaş, diğer Letonya vatandaşları gibi çalışılan sektöre ve pozisyona göre değişiklik göstermektedir.

Türk vatandaşlarının Letonya’da çalışma izni alabilmesi için öncelikli olarak Letonya çalışma vizesi ile Letonya Göçmen Dairesi’ne başvurması gerekmektedir. Letonya’da bulunan bir şirkette işçi olarak çalışmak veya Letonya’da iş kurmak Letonya çalışma izni ile mümkün olmaktadır.

Letonya'da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Letonya’da çalışanlar eşlerine veya çocuklarına, Letonya aile birleşim vizesi ile eş/aile oturum izni alabilmektedir.

Eşlerin istenen kritlerleri sağlaması durumunda Letonya Büyükelçiliği’ne veya vize başvuru merkezlerine Letonya aile birleşimi vize başvurusu yapılabilmekte ve olumlu sonuç alınması durumunda Letonya’ya gidilebilmektedir.

Letonya'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir mi?

Letonya üniversitelerinde yüksek lisans yaparken çalışmak mümkündür. Letonya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler çalışma saati kısıtlaması nedeniyle part-time (yarı zamanlı) olarak çalışabilmektedir.

Letonya Büyükelçiliği İş İlanlarını Nerede Yayınlar?

Letonya Büyükelçiliği’nin iş ilanları, Letonya Büyükelçiliği resmi web sitesi olan https://www.mfa.gov.lv/tr/ adresinde yayınlanmaktadır. Letonya Büyükelçiliği iş ilanları hakkında iş tanımı, aday nitelik ve vasıfları, işe alım şartları ve başvuru şekli gibi detaylarını yukarıda belirtilen web-sitesinde açıklamaktadır.

Letonya'daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Letonya’da en yaygın iş ilanları aşağıda verilmiştir.

 • Letonya bilgisayar mühendisi iş ilanları
 • Letonya yazılım geliştirici ve programcı iş ilanları
 • Letonya IT analist iş ilanları
 • Letonya frontend developer iş ilanları
 • Letonya App Software Developer iş ilanları
 • Letonya Python Developer iş ilanları
 • Letonya doktor iş ilanları
 • Letonya hasta bakıcı iş ilanları
 • Letonya tatil köyü iş ilanları
 • Letonya otel iş ilanları
 • Letonya müşteri temsilcisi iş ilanları

Letonya’da hemen hemen her sektörde istihdam fırsatı bulunmaktadır. Avrupa genelinde olduğu gibi Letonya’da teknoloji ve yazılım sektörlerinde istihdam fırsatları ön plana çıkmaktadır.

Letonya'da Dil Okullarında Eğitim Alırken Çalışılabilir mi?

Letonya dil okullarında eğitim alırken çalışılabilir.

Letonya`da dil okullarında eğitim alırken Letonya D tipi dil okulu vizesi sahipleri yarı zamanlı olarak çalışabilmektedir. Letonya dil okulları, Letonya`da yaşam masraflarının ucuz olması sebebiyle sıkça tercih edilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: