Letonya Öğrenci Vizesi

Letonya Öğrenci Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Letonya öğrenci vizesine Letonya’da 90 günden uzun bir süre için tam zamanlı olarak lisans veya lisansüstü eğitim alacak kişiler başvuru yapılabilmektedir. Letonya’da eğitim alınacak üniversite ya da eğitim kurumuna kabul edildikten sonra Letonya’da öğrenci vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Letonya öğrenci vizesi hamilleri Letonya oturum izni başvurusu yapma hakkına sahiptir. Letonya’da öğrencilik durumuna göre uzun süreli öğrenci vizesinin geçerlilik süresi uzatılabilmektedir.

Letonya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya’da öğrenci vizesi almak için başvuru yapacak kişinin 90 günden daha uzun bir süre için Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanmış eğitim kurumlarına kabul edilmesi gerekmektedir. Eğitim kurumuna kabul edilen öğrenci göreceği öğrenim durumu sayesinde Letonya’da eğitim süresi boyunca oturum izni alabilmektedir.

Letonya’da kabul edildikten sonra başvuru yaparak öğrenci vizesi alınabilecek eğitim türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lisans eğitimi
 • Dil okulu eğitimi
 • Yüksek lisans eğitimi
 • Doktora eğitimi
 • AB eğitim değişim programları ile başvuru

Letonya Öğrenci Vizesi ile Çalışma İzni Nedir?

Letonya öğrenci vizesi çalışma izni hakkı bulunmaktadır. Letonya’da önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri uzun süreli vizelerinin geçerli olduğu süre boyunca yarı zamanlı olarak çalışabilmektedir. Uluslararası öğrencilerin Letonya’da çalışabilmesi için bir Letonya üniversitesinden davet mektubu aldıktan sonra Letonya D tipi uzun süreli oturum vizesine başvurmuş ve kabul edilmiş olması yeterli olmaktadır.

Letonya’da öğrenciler için haftalık çalışma limiti 20 saat ile sınırlandırılmıştır. Letonya’da öğrencilere verilen 20 saatlik yarı zamanlı çalışma izni öğrenciler için hem iş tecrübesi hem de eğitim masraflarının hafifletilmesi için bir fırsat sunmaktadır, en fazla yarı zamanlı iş imkanını sunan şehir Riga’dır.

Letonya’da öğrencilere verilen haftalık 20 saat çalışma izni resmi tatilleri kapsamamaktadır, uluslararası öğrenciler resmi tatillerde tam zamanlı olarak çalışabilmektedir.

Letonya Uzun Dönem Öğrenci Vizesinin Sunduğu Haklar Nelerdir?

Letonya’da uzun süreli oturum iznine sahip öğrencilere diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bir çok kolaylık tanınmıştır. Letonya’da uzun süreli eğitim alacak öğrencilerin sahip oldukları haklar eğitim süreleri ile kısıtlı olup Letonya vatandaşları kadar kapsamlı değildir.

Letonya’da uzun dönem öğrenci vizesine sahip kişilerin yasal olarak yapabileceği eylemler aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya’da ev kiralamak
 • Letonya’da yarı zamanlı çalışmak (Haftada 20 saat ile sınırlandırılmıştır.)
 • Letonya’da araç kiralamak
 • Letonya’da toplu taşıma, sağlık hizmetleri gibi hizmetlerden yararlanmak.

Letonya’da uzun dönem öğrenci vizesine sahip kişilerin yasal olarak yapamayacağı eylemler aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya’da tam zamanlı bir işte çalışmak
 • Letonya’da iş kurmak
 • Letonya göçmenlik bürosu tarafından belirlenen kuralların dışına çıkmak
 • Pasaport ve öğrenci vizesi olmadan ülkeye giriş-çıkış yapmak

Letonya Öğrenci Vizesi Almak Zor Mudur?

Letonya’da öğrenci vizesi almak gerekli şartları sağladıktan sonra zor değildir. Bir Letonya üniversitesine kabul edildikten sonra gerekli belgelerle birlikte Letonya’da öğrenci vizesi için başvuru yaptıktan sonra gerekli şartları sağlayan her öğrenci Letonya’da öğrenci vizesi sahibi olabilmektedir.

Letonya Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Letonya’da öğrenci vizesi için başvuru yapmada ilk şart bir Letonya üniversitesine kabul edilmektir. Başvuru yapan kişinin bir Letonya üniversitesine kabul edildiğini gösteren belgeler ile birlikte Letonya öğrenci vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Letonya’da öğrenci vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Letonya öğrenci vizesine başvuracak kişinin pasaportunun vize süresinin bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerliliği olması ve 2 adet boş sayfası olması gerekmektedir. Kişisel bilgi içeren sayfaların ve eğer varsa daha önce yapılmış olan vize işlemlerine ait sayfaların kopyaları eklenmelidir.
 • İki adet letonya vize fotoğrafı: Beyaz arka planda çekilmiş iki adet, 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde ve son 6 ay içinde alınmış olmalıdır.
 • Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanmış davet mektubu: Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanmış ve başvuru yapılan Letonya eğitim kurumu tarafından yollanmış davet mektubu eklenmelidir, davet mektubunun gönderildiği tarih ve başvuru tarihi arasındaki süre en fazla 6 ay olmalıdır.
 • Öğrenci sözleşmesi: İmzalanmış öğrenci sözleşmesinin bir kopyası eklenmelidir.
 • Letonya’da konaklama belgeleri: Letonya öğrenci vizesine kabul edildikten sonra konaklanacak olan yerin kanıtı olan belgeler eklenmelidir.
 • Finansal yeterliliği kanıtlayıcı evraklar: Başvuru yapacak kişinin son 3 aya ait finansal hareketlerini gösteren, ilgili banka tarafından usulünce damgalanmış ve imzalanmış, başvuru yapan kişinin pasaport numarasını içeren banka dekontu. Letonya’da öğrencilerin bulundurması gereken minimum aylık gider tutarı 500€ olarak belirlenmiştir.
 • Letonya sponsorluk belgesi: Eğer başvuru yapan kişi ailesi ya da bir akrabası tarafından finansal olarak destekleniyorsa bunu gösteren sponsorluk belgesi eklenmelidir.
 • Geçmiş eğitimlere ait diploma ve sertifikalar: Başvuru yapan kişinin daha önceden aldığı eğitimlere dair diploma, sertifika ve diğer belgelerin orijinalleri sunulmalıdır ve kopyaları başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Letonya’ya gidiş bileti: Belirtilen tarihte Schengen bölgesine giriş yapılacağını gösteren uçak ya da diğer ulaşım türlerine ait belge eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuran kişiye ait öğrenci vizesi geçerlilik süresini kapsayan ve tüm Schengen bölgesinde geçerliliği olan medikal sağlık sigortası. Seyahat sağlık sigortası olası bir ölüm durumunda medikal transfer ve ülkeye geri gönderilme masraflarını, olası bir hastanede tıbbi müdahale gerektirecek rahatsızlık durumunu ve acil tıbbi müdahale durumlarını kapsamalı ve minimum 42,600€ değerinde sağlık masrafını karşılamalıdır.
 • Vize ücreti makbuzu: Tekli ya da çoğul girişler için lisans öğrencilerinden alınan 60€ değerinde standart vize ücreti başvuru sırasında ödenmelidir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri vize ücretinden muaftır.

Letonya Öğrenci Vizesi Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Letonya’da tekli ya da çoğul girişler için lisans öğrencilerinden alınan 2021 öğrenci vizesi başvuru ücreti 60 Euro olarak belirlenmiştir.

Letonya öğrenci vizesi başvurularında yüksek lisans ve doktora öğrencileri vize başvuru ücretinden muaftır.

Letonya Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya’da öğrenci vizesi almak için ilk önce bir Letonya üniversitesi tarafından kabul edilmiş olmak gerekmektedir. Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından tanınan bir Letonya üniversitesine başvuru yapıldıktan ve üniversiteden kabul mektubu alındıktan sonra Letonya uzun süreli oturum izni için resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Öğrenci vizesi başvurusu yapıldıktan sonra biyometrik bilgilerin (parmak izi, fotoğraf vb.) alınması için Letonya öğrenci vizesi başvurusu ile ilgili işlem yapan en yakın vize başvuru merkezinden randevu alınıp istenen bilgi ve belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Vize başvuru merkezi randevusuna katıldıktan sonra vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir. (Ödeme başvuru merkezinde nakit olarak yapılabilmektedir.) Letonya öğrenci vizesi başvurusunda istenen tüm belgeler ve şartlar sağlandıktan sonra tamamlanmış vize başvuru formu ve istenen ek belgelerle vize başvuru merkezine teslim edilerek başvuru tamamlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Letonya Eğitim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya göçmenlik yasasına göre istenen tüm belgeler vize başvuru merkezine teslim edildikten sonra Letonya öğrenci vizesi işlem süresi 15 gündür. Letonya öğrenci vizesi başvuru süreci e-posta üzerinden ve başvuru yapılan vize başvuru merkezi aracılığıyla kontrol edilebilmektedir.

Vize başvuru sürecinin uzamaması için istenen tüm evrakları eksiksiz teslim etmek önemlidir, eğer uzun süreli oturum izni başvurusu işlemdeyken başvuran kişiye dair ek incelemeler ve ek bilgiler gerekirse vize işlem süresi 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Letonya Öğrenci Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Letonya öğrenci başvurusunun reddedilme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport geçerlilik süresinin dolmuş olması: Letonya öğrenci vizesi başvurusu yapılırken vize süresinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfaya sahip pasaport gerekmektedir.
 • Yanlış ya da sahte bilgilerin paylaşılması: Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından incelenen belgelerde yanlış veya sahte bilgi içeren belgeler tespit edilirse öğrenci vizesi başvurusu yapan kişinin başvuru süreci iptal edilmektedir.
 • İstenen şartları kapsamayan sağlık sigortası: Letonya hükümeti tarafından uzun süreli oturum izni başvurusunda istenen 42.600 Euro değerindeki sağlık sigortasının istenen şartları karşılamaması ya da yaptırılmamış olması durumunda başvuru süreci iptal edilmektedir.
 • İstenen finansal yeterliliğin sağlanmamış olması: Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından istenen Letonya’daki eğitim süresi boyunca finansal yeterliliği kanıtlayıcı belgelerin sağlanamaması ya da başvuru yapan kişinin Letonya hükümeti tarafından belirlenmiş aylık en az 500 Euro gelire sahip olmaması durumunda başvuru süreci iptal edilmektedir.
 • Başvurunun yapıldığı ya da başvuru yapılan ülkelere seyahatin yasaklanmış olması: Başvuru yapan kişinin ülkeden çıkışını engelleyici adli vakalara dahil olması, başvuru yaptığı ülkeden daha önce ihraç edilmiş veya ülkeye girişi yasaklı gruplara dahil olması ya da başvuru yapan kişinin arananlar listesinde olması gibi durumlarda başvuru süreci iptal edilmektedir.

Letonya öğrenci vizesi başvurusunda istenen şartlara uyan ve istenen belgeleri eksiksiz teslim eden kişilerin başvuru süreçlerinde genellikle bir problem yaşanmamaktadır. Letonya öğrenci vizesi başvurusunun reddedilmemesi için başvuru şartlarının ve istenen belgelerin tam olarak karşılanması gerekmektedir.

Letonya öğrenci vizesi başvurusunun reddedilmemesi için bir Letonya eğitim kurumu tarafından kişiye gönderilmiş kabul mektubu ve geçerlilik süresi istenen uzunlukta olan en az 2 boş sayfalı bir pasaporta sahip olunması, istenen tüm evrakların eksiksiz ve istenen düzende eklenmesi, görüşme esnasında istenen belgelerin asıllarının bulundurulması ve başvuru yapan kişinin üzerinde seyahate engel olacak herhangi bir yasak bulunmaması gerekmektedir.

Letonya Öğrenci Vizesi Başvuru Reddi Alanlar İtiraz Edebilir Mi?

Letonya öğrenci vizesi başvurusu reddedilen bireyler reddedilme nedenlerine göre itirazda bulunabilir ve tekrar başvurabilmektedirler. Letonya öğrenci vizesi başvurusu reddedilen bireyler başvuru reddine 30 gün içerisinde itiraz edebilmektedirler.

Letonya öğrenci vizesi başvurusu red cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Letonya Ankara Büyükelçiliği’ne reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuruda bulunabilirler. Vize başvurusu reddine itiraz yazısı el yazısı ile imzalı dilekçe şeklinde yazılmalıdır.

Letonya Öğrenci Vizesi ile Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Letonya öğrenci vizesi ile Schengen ülkelerine vizesiz seyahat mümkündür. Letonya bir Schengen ülkesi olduğu için Letonya’da uzun süreli öğrenci vizesi olan bireyler oturum izinleri süresince Schengen ülkesi vatandaşlarının sahip oldukları bazı haklara sahip olmaktadırlar.

Letonya’da D tipi öğrenci vizesi ile oturum izni almak, Schengen bölgesindeki ülkelere vize geçerlilik süresi boyunca vizesiz olarak seyahat edilmesine izin vermektedir. Letonya’da 3 aydan kısa bir süre için eğitim alacak öğrenciler C tipi Schengen vizesi ile en fazla 90 gün için istedikleri Schengen ülkesine vizesiz seyahat etme hakkına sahip olmaktadır.

Letonya Öğrenci Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Letonya’da öğrencilerin aldığı vize türleri kısa süreli eğitimler için C ve uzun süreli eğitimler için (90 günden uzun) D tipi vizelerdir. her iki vize türüyle de Schengen ülkeleri yalnızca pasaport ve Letonya öğrenci vizesi ile seyahat edilebilmektedir.

C tipi vize için seyahate izin verilen süre maksimum 90 gün ile sınırlıdır, D tipi vize ile vize geçerlilik süresi boyunca Schengen ülkeleri vizesiz ziyaret edilebilmektedir.

Letonya D ve C tipi vizeler ile vizesiz olarak seyahat edilebilecek Schengen ülkeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika
 • Avusturya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Lihtenştayn

Letonya Öğrenci Vizesine Benzer Diğer Letonya Vize Türleri Nelerdir?

Letonya’da vize tipleri A,B,C ve D tipi vizeler olarak sınıflandırılsa da alınacak vizeler vizenin alınış nedeni ile kategorize edilebilmektedir.

Letonya öğrenci vizesine benzer vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: