Letonya Öğrenci Vizesi

Letonya Öğrenci Vizesi Başvuru Şartları ve 2023'te Gerekli İşlemler

Schengen bölgesinin bir parçası olan Letonya’da, 90 günden fazla kalarak tam zamanlı eğitim görmeyi planlayan öğrencilerin, uzun süreli (D tipi) vizeye başvuruda bulunmaları gerekir. Letonya Göç Yasası ile Schengen bölgesi dışındaki üçüncü dünya ülkelerinden Letonya’ya öğrenci olarak gelecek kişilerin Letonya Büyükelçiliğine uzun süreli vize başvurusunda bulunabilecekleri belirtilmiştir. Ülkeye vizeleri ile giriş yapan öğrencilerin eğitim süresi için oturum izni alması gereklidir.

Letonya’nın yabancı öğrenciler tarafından tercih edilme nedenlerinden en önemli faktör öğrenim ücretlerinin ve yaşam masraflarının uygun olmasıdır; ayrıca araştırmacı ve yeniliklere açık bir ülke olması ile sayısız doğal güzelliklere sahip olması da tercih sebepleri arasındadır.

Letonya’da bulunan Vilnius Üniversitesi, QS World University Rankings 2023’e göre

400. sırada yer almaktadır. Uluslararası öğrenciler tarafından Letonya’da tercih edilen en iyi üniversiteler; Letonya’nın en prestijli üniversitesi olarak bilinen Letonya Üniversitesi, en eski Baltık üniversitelerinden biri olan Riga Teknik Üniversitesi, tıp alanında kaliteli eğitimiyle bilinen Riga Stradins Üniversitesi, Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü, Daugavpils Üniversitesi, Turiba Üniversitesi, Rezeknes Tehnologiju Akademisi, Vidzemes Augstskola, Baltık Uluslararası Akademisi ve başkent Riga’da bulunan Riga Sanat Akademisidir. Devlet üniversitelerinin eğitim dili, ülkenin de resmi dili olarak bilinen Letonca olmasına rağmen üniversitelerde yabancı öğrenciler için 200’e yakın lisans, yüksek lisans, doktora programlarının eğitim dili İngilizce olarak verilmektedir. Özel üniversitelerde Rusça eğitim görülebilmektedir. Letonya’da eğitim almanın bir avantajı olarak bazı okullar IELTS, PTE Academic, TOEFL gibi uluslararası kabul görmüş dil sınavlarını talep etse de çoğu üniversitenin sınavı şart koşmaması sayılabilir. Öğrencilerin dil seviyeleri, mülakat sürecinde ya da okulun dil sınavı ile belirlenmektedir.

Letonya’da tam zamanlı öğrenci eğitim programına katılma hak kazanan kişiler, yüksek onay oranlı akredite acente olan Vizem.net danışmanlığında Letonya öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Letonya Öğrenci Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Letonya öğrenci vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya öğrenci vizesinin alınabilmesi için Letonya’daki bir eğitim kurumu tarafından başvuru sahibine bir kabul mektubu gönderilmiş olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin geçerlilik süresi istenen uzunlukta olan en az 2 boş sayfalı bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahiplerinin Letonya öğrenci vizesi için istenen tüm evrakları eksiksiz ve istenen düzende hazırlaması ve görüşme esnasında istenen belgelerin asıllarını yanında bulundurması gerekmektedir.
 • Letonya’da eğitim almak isteyen kişilerin öğrenci vizesi alabilmesi için yeterli finansal kaynaklara sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahiplerinin eğitim alacakları sürenin tamamını kapsayan, geçerli ve istenen şartları sağlayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmaları gerekmektedir.
 • Letonya öğrenci vizesine başvuracak kişinin üzerinde seyahate engel olacak herhangi bir yasak bulunmaması gerekmektedir.

Letonya Öğrenci Vizesi İle Alınabilecek Eğitim Türleri Hangileridir?

Letonya öğrenci vizesi ile alınabilecek eğitim türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lisans eğitimi
 • Dil okulu eğitimi
 • Yüksek lisans eğitimi
 • Doktora eğitimi
 • AB eğitim değişim programları

Letonya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya öğrenci vizesi almak için ilk önce bir Letonya üniversitesi tarafından kabul edilmiş olmak gerekmektedir. Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından tanınan bir Letonya üniversitesine başvuru yapıldıktan ve üniversiteden kabul mektubu alındıktan sonra Letonya uzun süreli oturum izni için resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Öğrenci vizesi başvurusu yapıldıktan sonra biyometrik bilgilerin (parmak izi, fotoğraf vb.) alınması için Letonya öğrenci vizesi başvurusu ile ilgili işlem yapan en yakın vize başvuru merkezinden randevu alınıp istenen bilgi ve belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Vize başvuru merkezi randevusuna katıldıktan sonra vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir. (Ödeme başvuru merkezinde nakit olarak yapılabilmektedir.) Letonya öğrenci vizesi başvurusunda istenen tüm belgeler ve şartlar sağlandıktan sonra tamamlanmış vize başvuru formu ve istenen ek belgelerle vize başvuru merkezine teslim edilerek başvuru tamamlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Letonya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Letonya’da öğrenci vizesi için başvuru yapmada ilk şart bir Letonya üniversitesine kabul edilmektir. Başvuru yapan kişinin bir Letonya üniversitesine kabul edildiğini gösteren belgeler ile birlikte Letonya öğrenci vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Letonya’da öğrenci vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Letonya öğrenci vizesine başvuracak kişinin pasaportunun vize süresinin bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerliliği olması ve 2 adet boş sayfası olması gerekmektedir. Kişisel bilgi içeren sayfaların ve eğer varsa daha önce yapılmış olan vize işlemlerine ait sayfaların kopyaları eklenmelidir.
 • İki adet letonya vize fotoğrafı: Beyaz arka planda çekilmiş iki adet, 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde ve son 6 ay içinde alınmış olmalıdır.
 • Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanmış davet mektubu: Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanmış ve başvuru yapılan Letonya eğitim kurumu tarafından yollanmış davet mektubu eklenmelidir, davet mektubunun gönderildiği tarih ve başvuru tarihi arasındaki süre en fazla 6 ay olmalıdır.
 • Öğrenci sözleşmesi: İmzalanmış öğrenci sözleşmesinin bir kopyası eklenmelidir.
 • Letonya’da konaklama belgeleri: Letonya öğrenci vizesine kabul edildikten sonra konaklanacak olan yerin kanıtı olan belgeler eklenmelidir.
 • Finansal yeterliliği kanıtlayıcı evraklar: Başvuru yapacak kişinin son 3 aya ait finansal hareketlerini gösteren, ilgili banka tarafından usulünce damgalanmış ve imzalanmış, başvuru yapan kişinin pasaport numarasını içeren banka dekontu. Letonya’da öğrencilerin bulundurması gereken minimum aylık gider tutarı 500€ olarak belirlenmiştir.
 • Letonya sponsorluk belgesi: Eğer başvuru yapan kişi ailesi ya da bir akrabası tarafından finansal olarak destekleniyorsa bunu gösteren sponsorluk belgesi eklenmelidir.
 • Geçmiş eğitimlere ait diploma ve sertifikalar: Başvuru yapan kişinin daha önceden aldığı eğitimlere dair diploma, sertifika ve diğer belgelerin orijinalleri sunulmalıdır ve kopyaları başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Letonya’ya gidiş bileti: Belirtilen tarihte Schengen bölgesine giriş yapılacağını gösteren uçak ya da diğer ulaşım türlerine ait belge eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuran kişiye ait öğrenci vizesi geçerlilik süresini kapsayan ve tüm Schengen bölgesinde geçerliliği olan medikal sağlık sigortası. Seyahat sağlık sigortası olası bir ölüm durumunda medikal transfer ve ülkeye geri gönderilme masraflarını, olası bir hastanede tıbbi müdahale gerektirecek rahatsızlık durumunu ve acil tıbbi müdahale durumlarını kapsamalı ve minimum 42,600€ değerinde sağlık masrafını karşılamalıdır.
 • Vize ücreti makbuzu: Tekli ya da çoğul girişler için lisans öğrencilerinden alınan 60€ değerinde standart vize ücreti başvuru sırasında ödenmelidir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri vize ücretinden muaftır.

Letonya Öğrenci Vize Başvurusu için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Letonya öğrenci vize başvurusu için davet mektubu, vizeye başvuruda bulunan öğrencinin Letonya’da eğitim alacağı kurumdan alınmalıdır ve başvuru sahibinin ülkeye davet edildiğini göstermelidir.

Letonya öğrenci vizesine başvuran kişinin, bir devlet kurumu olan ve hükümetin göç politikalarını uygulayan, ülkede yaşayan bireylerin yasal statüsünü belirleyen ve seyahat belgelerini düzenleyen OKMA tarafından onaylanmış bir eğitim tesisinden davet alması şarttır. Eğitim tesisinin daveti, başvuru tarihinden en geç 6 ay önce yapılmış olmalıdır.

Davet mektubu konaklayacak öğrenci hakkında tam isim ve soyisim, doğum tarihi, adres, telefon numarası, ülkeye giriş ve çıkış tarihleri ile eğitim programına ve süresine dair bilgiler içermelidir; konaklama eğitim kurumu tarafından sağlanacak ise buna dair bilgiler verilmelidir.

Letonya Öğrenci Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Letonya öğrenci vizesi için seyahat sağlık sigortası, ülkeye öğrenci olarak gelecek kişilerin tarafından Avrupa Birliği’nin asgari şartlarını sağlayacak şekilde ve 42.600 euro teminatlı olarak yapılmaktadır.

Sağlık sigortası Schengen üye ülkelerin hepsinde geçerli olmalı ve ziyaret süresinin tamamını kapsamalıdır. Hastalık durumunda acil yardım, acil hastane ve tedavi ücretleri, tıbbi nakil veya ölüm durumlarında tüm masrafları içermelidir. Letonya sağlık sigortası, başvuruda bulunan öğrencinin ikamet ettiği ülkeden, başka bir ülkeden ya da davet eden kişi tarafından alınabilmektedir.

Letonya öğrenci vizesi başvurusunu Vizem.net akredite kuruluşu aracılığı ile yapan kişiler, Vizem.net’in sigorta birimi üzerinden 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile seyahat sağlık sigortası yaptırabilmektedir.

Güncel fiyat bilgisi için: 0850 241 11868

Letonya Eğitim Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Letonya eğitim vizesine, planlanan gidiş tarihinden en erken 6 ay önce, en geç ise 15 gün öncesinde başvurulmalıdır.

Letonya Öğrenci Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Letonya öğrenci vizesi için başvuru randevusu, yetkili aracı kurum olan VFS Global’ın resmi internet sitesinden alınmaktadır. Randevu alma işleminin ilk aşaması olarak VFS Global internet sitesinden kullanıcı hesabı oluşturulmalı ve hesaba giriş yapılmalıdır; ardından vize başvuru merkezi, randevu kategorisi ve alt kategorisi seçilerek en uygun tarihe gün seçilerek randevu alınmalıdır. Ek hizmet alınmadığı takdirde randevu oluşturma işlemi ücretsiz olarak yapılmaktadır, ancak ek hizmet alınması durumunda ödeme yapılması gerekmektedir.

Letonya Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Letonya öğrenci vizesi ücreti, lisans programına katılacak öğrenciler için 60 eurodur; yüksek lisans programına katılmak için başvuruda bulunacak öğrenciler için ise ücretsizdir. VFS Global vize başvuru merkezlerinde vize başvuru ücreti euro cinsinden ve nakit olarak alınmaktadır.

2022 yılı için Letonya öğrenci vizesi masrafları, vize başvuru harcı, online form doldurma, rezervasyon işlemleri, seyahat sağlık sigortası, ihtiyaç olması durumunda yeminli tercüme ve danışmanlık hizmetleri dahil olmak üzere Letonya’da alınacak eğitim çeşidine bağlı olarak 120 ile 175 euro arasında değişmektedir.

Letonya Eğitim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya göçmenlik yasasına göre istenen tüm belgeler vize başvuru merkezine teslim edildikten sonra Letonya öğrenci vizesi işlem süresi 15 gündür. Letonya öğrenci vizesi başvuru süreci e-posta üzerinden ve başvuru yapılan vize başvuru merkezi aracılığıyla kontrol edilebilmektedir.

Vize başvuru sürecinin uzamaması için istenen tüm evrakları eksiksiz teslim etmek önemlidir, eğer uzun süreli oturum izni başvurusu işlemdeyken başvuran kişiye dair ek incelemeler ve ek bilgiler gerekirse vize işlem süresi 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Letonya Öğrenci Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Letonya öğrenci vizesi için başvuru takibi, yetkili aracı kurum olan VFS Global’ın resmi websitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. VFS Global’ın başvuru takip ekranına referans numarası ile soyisim bilgileri girilerek vize takip işlemi yapılmaktadır.

Letonya vize takip ekranı aşağıda verilmiştir.

Letonya Öğrenci Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Letonya Öğrenci Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığı eşliğinde yapılan Letonya öğrenci vizesi başvuruları hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi hizmetiyle Letonya vize takip işlemi sorgulanmaktadır.

Letonya Öğrenci Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Letonya öğrenci başvurusunun reddedilme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport geçerlilik süresinin dolmuş olması: Letonya öğrenci vizesi başvurusu yapılırken vize süresinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfaya sahip pasaport gerekmektedir.
 • Yanlış ya da sahte bilgilerin paylaşılması: Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından incelenen belgelerde yanlış veya sahte bilgi içeren belgeler tespit edilirse öğrenci vizesi başvurusu yapan kişinin başvuru süreci iptal edilmektedir.
 • İstenen şartları kapsamayan sağlık sigortası: Letonya hükümeti tarafından uzun süreli oturum izni başvurusunda istenen 42.600 Euro değerindeki sağlık sigortasının istenen şartları karşılamaması ya da yaptırılmamış olması durumunda başvuru süreci iptal edilmektedir.
 • İstenen finansal yeterliliğin sağlanmamış olması: Letonya Göçmenlik Bürosu tarafından istenen Letonya’daki eğitim süresi boyunca finansal yeterliliği kanıtlayıcı belgelerin sağlanamaması ya da başvuru yapan kişinin Letonya hükümeti tarafından belirlenmiş aylık en az 500 Euro gelire sahip olmaması durumunda başvuru süreci iptal edilmektedir.
 • Başvurunun yapıldığı ya da başvuru yapılan ülkelere seyahatin yasaklanmış olması: Başvuru yapan kişinin ülkeden çıkışını engelleyici adli vakalara dahil olması, başvuru yaptığı ülkeden daha önce ihraç edilmiş veya ülkeye girişi yasaklı gruplara dahil olması ya da başvuru yapan kişinin arananlar listesinde olması gibi durumlarda başvuru süreci iptal edilmektedir.

Letonya öğrenci vizesi başvurusunda istenen şartlara uyan ve istenen belgeleri eksiksiz teslim eden kişilerin başvuru süreçlerinde genellikle bir problem yaşanmamaktadır. Başvuru şartlarının ve istenen belgelerin tam olarak karşılanması Letonya vize reddi alma ihtimalini düşürmektedir.

Letonya Öğrenci Vizesi Başvuru Reddi Alanlar İtiraz Edebilir Mi?

Letonya öğrenci vizesi başvurusu reddedilen bireyler reddedilme nedenlerine göre itirazda bulunabilir ve tekrar başvurabilmektedirler. Letonya öğrenci vizesi başvurusu reddedilen bireyler başvuru reddine 30 gün içerisinde itiraz edebilmektedirler.

Letonya öğrenci vizesi başvurusu red cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Letonya Ankara Büyükelçiliği’ne reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuruda bulunabilirler. Vize başvurusu reddine itiraz yazısı el yazısı ile imzalı dilekçe şeklinde yazılmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Letonya öğrenci vizesinin sağladığı avantajlar konusunda merkezimize sıkça sorulan sorular, yanıtlarıyla birlikte aşağıdadır.

Letonya Öğrenci Vizesi Almak Zor Mudur?

Letonya’da öğrenci vizesi almak gerekli şartları sağladıktan sonra zor değildir. Bir Letonya üniversitesine kabul edildikten sonra gerekli belgelerle birlikte Letonya’da öğrenci vizesi için başvuru yaptıktan sonra gerekli şartları sağlayan her öğrenci Letonya’da öğrenci vizesi sahibi olabilmektedir.

Letonya Uzun Dönem Öğrenci Vizesinin Sunduğu Haklar Nelerdir?

Letonya’da uzun süreli oturum iznine sahip öğrencilere diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bir çok kolaylık tanınmıştır. Letonya’da uzun süreli eğitim alacak öğrencilerin sahip oldukları haklar eğitim süreleri ile kısıtlı olup Letonya vatandaşları kadar kapsamlı değildir.

Letonya’da uzun dönem öğrenci vizesine sahip kişilerin yasal olarak yapabileceği eylemler aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya’da ev kiralamak
 • Letonya’da yarı zamanlı çalışmak (Haftada 20 saat ile sınırlandırılmıştır.)
 • Letonya’da araç kiralamak
 • Letonya’da toplu taşıma, sağlık hizmetleri gibi hizmetlerden yararlanmak.

Letonya’da uzun dönem öğrenci vizesine sahip kişilerin yasal olarak yapamayacağı eylemler aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya’da tam zamanlı bir işte çalışmak
 • Letonya’da iş kurmak
 • Letonya göçmenlik bürosu tarafından belirlenen kuralların dışına çıkmak
 • Pasaport ve öğrenci vizesi olmadan ülkeye giriş-çıkış yapmak

Letonya Öğrenci Vizesi ile Çalışma İzni Nedir?

Letonya öğrenci vizesi çalışma izni hakkı bulunmaktadır. Letonya’da önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri uzun süreli vizelerinin geçerli olduğu süre boyunca yarı zamanlı olarak çalışabilmektedir. Uluslararası öğrencilerin Letonya’da çalışabilmesi için bir Letonya üniversitesinden davet mektubu aldıktan sonra Letonya D tipi uzun süreli oturum vizesine başvurmuş ve kabul edilmiş olması yeterli olmaktadır.

Letonya’da öğrenciler için haftalık çalışma limiti 20 saat ile sınırlandırılmıştır. Letonya’da öğrencilere verilen 20 saatlik yarı zamanlı çalışma izni öğrenciler için hem iş tecrübesi hem de eğitim masraflarının hafifletilmesi için bir fırsat sunmaktadır, en fazla yarı zamanlı iş imkanını sunan şehir Riga’dır.

Letonya’da öğrencilere verilen haftalık 20 saat çalışma izni resmi tatilleri kapsamamaktadır, uluslararası öğrenciler resmi tatillerde tam zamanlı olarak çalışabilmektedir.

Letonya Öğrenci Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Letonya’da öğrencilerin aldığı vize türleri kısa süreli eğitimler için C ve uzun süreli eğitimler için (90 günden uzun) D tipi vizelerdir. her iki vize türüyle de Schengen ülkeleri yalnızca pasaport ve Letonya öğrenci vizesi ile seyahat edilebilmektedir.

C tipi vize için seyahate izin verilen süre maksimum 90 gün ile sınırlıdır, D tipi vize ile vize geçerlilik süresi boyunca Schengen ülkeleri vizesiz ziyaret edilebilmektedir.

Letonya D ve C tipi vizeler ile vizesiz olarak seyahat edilebilecek Schengen ülkeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika
 • Avusturya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Lihtenştayn
Letonya Öğrenci Vizesi ile Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Letonya öğrenci vizesi ile Schengen ülkelerine vizesiz seyahat mümkündür. Letonya bir Schengen ülkesi olduğu için Letonya’da uzun süreli öğrenci vizesi olan bireyler oturum izinleri süresince Schengen ülkesi vatandaşlarının sahip oldukları bazı haklara sahip olmaktadırlar.

Letonya’da D tipi öğrenci vizesi ile oturum izni almak, Schengen bölgesindeki ülkelere vize geçerlilik süresi boyunca vizesiz olarak seyahat edilmesine izin vermektedir. Letonya’da 3 aydan kısa bir süre için eğitim alacak öğrenciler C tipi Schengen vizesi ile en fazla 90 gün için istedikleri Schengen ülkesine vizesiz seyahat etme hakkına sahip olmaktadır.

Erasmus Programı için Letonya'ya Gidecek Kişiler Öğrenci Vizesi Mi Almalıdır?

Erasmus programı için Letonya’ya gidecek kişilerin, öğrenci vizesi yerine Erasmus vizesi almaları gerekmektedir. Erasmus programı, bir öğrenci değişim programıdır ve yükseköğretim kurumlarının birbirleriyle uluslararası olarak işbirliği yapmaları sonucu öğrencilerin farklı ülkelerdeki üniversitelerde belirlenen süre çerçevesinde tam zamanlı eğitim görmelerini sağlayan bir Avrupa Birliği projesidir.

Erasmus programı tam zamanlı bir eğitim programı olmadığından, öğrenci vizesinden ayrılır ve Erasmus programına katılan öğrenciler VFS Global aracılığı ile Letonya Erasmus vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Letonya'da Öğrencilerin Ortalama Masrafları Ne Kadardır?

Letonya’da öğrencilerin ortalama masrafları; yurt konaklaması için 20-100 €, ev kirası için 100-350 €, aylık gıda masrafları için 130-250 €, toplu taşıma harcamaları için 16-26,5 €, sosyal aktivite harcamaları için yaklaşık 50-100 €’dur. Letonya’da eğitim harcamalarının ortalama maliyeti lisans öğrencileri için 3.000-5.000 €, tıp öğrencileri için 15.000 €, uluslararası yüksek lisans öğrencileri için ortalama 3.700 €, AB üye ülke vatandaşı ve İsviçreli öğrenciler için yüksek lisans maliyeti ise 1.700 €’dur.

Letonya’da öğrencilerin aylık ortalama yaşam masrafları konaklama türlerine bağlı olarak 450 € ile 700 € arası değişebilirken, öğrenim ücretleri ise üniversite ve bölümlere göre değişiklik gösterir. Sadece eğitim ücretleri değil, Letonya’da yaşam da diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre uygun fiyatlıdır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: