Letonya Oturum İzni

2023'te Letonya Oturum İzni Alma Yolları ve Başvuru İşlemleri

Letonya oturum izni, yabancı uyruklu kişilere Letonya Cumhuriyeti’nde belirli bir süre (geçici oturma izni) veya kalıcı (daimi oturma izni) ikamet hakkı sağlayan belgedir.

2 Nisan 2012 tarihinden itibaren oturma izni kimlik kartı formatında düzenlenmektedir, bu nedenle Letonya oturma izninin alınmasından önce biyometrik bilgilerin (altı yaşından itibaren parmak izi ve dijital yüz biyometrik resmi) teslim edilmesi gerekmektedir. Letonya Cumhuriyeti’nde, girişin ilk gününden itibaren altı ay içinde 90 günü aşan bir süre ikamet etmek için, oturma izni gereklidir.

Letonya'da 90 günden fazla kalmak için sadece D tipi Letonya vizesi sahibi olmak yeterli değildir bunun yanı sıra geçici oturma iznine de sahip olunması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Letonya'da 90 günden fazla kalmaları için oturma izni sahibi olmaları gerekmektedir.

Geçici ve kalıcı olmak üzere 2 tür Letonya oturma izni türü vardır.

Letonya geçici oturum izni, kişinin Letonya'da bir ile üç yıl kalmasına izin verir. Genellikle geçici oturma izni ile verilen ilk izin bir yıl geçerlidir ve bir yılın ardından yenilenmesi gerekir. Geçici oturum izni yenilendiğinde 5 yıla kadar uzayabilmektedir. Letonya'da geçici izni hamilinin herhangi bir Schengen ülkesine vizesiz gitmesine ve eşi veya çocukları için geçici oturma izni başvurusunda bulunmasına olanak tanır. Geçici oturum izni sahibi, Letonya’da beş yıldan fazla kalmak istiyor ise Letonya daimi oturma iznine başvurması gerekir.

Letonya kalıcı oturum izni, Letonya'da on yıl kalınmasına izin veren bir kimlik belgesidir. Geçici oturma izni ile Letonya'da beş yıl boyunca kesintisiz olarak yaşanması durumunda kalıcı oturma izni başvurusunda bulunulabilir. Daimi oturma izni on yıl sonra yenilenebilir ve sonunda Letonya vatandaşlığına başvurulabilir.

Vizem.net, Türkiye'den Letonya'ya uzun süreli bir vize ile gidecek hem ilgili vize işlemlerinde hem de Letonya oturma izni başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Letonya’da Oturma İzni Almayı Gerektiren Süreçler Nelerdir?

Letonya Cumhuriyeti’nde, girişin ilk gününden itibaren altı ay içinde 90 günü aşan bir süre ikamet etmek için, oturma izni gereklidir.

Letonya’da oturma izni alınması gereken süreçler aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya’da eğitim görmek için oturma izni
 • Letonya lisans eğitimi için oturma izni
 • Letonya yüksek lisans eğitimi için oturma izni
 • Letonya dil okulu için oturma izni
 • Letonya’da iş bularak oturma izni
 • Letonya’da iş kurmak için oturma izni
 • Letonya’da ev alarak oturma izni
 • Letonya’da evlilik yaparak oturma izni

Letonya Eğitim Görmek için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Letonya’daki üniversitelerde tam zamanlı öğrenim görecek öğrencilerin akademik dönem boyunca kalacakları süre için oturum iznine başvurmaları gerekmektedir.

Letonya’da alınabilecek eğitim seçenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya lisans eğitimi
 • Letonya yüksek lisans eğitimi
 • Letonya doktora eğitimi
 • Letonya yaz okulları
 • Letonya değişim programları
 • Letonya dil eğitimi

Letonya Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Letonya’da uluslararası öğrencilere eğitim programları sunan birçok devlet ve özel yüksek öğretim kurumu vardır.

Letonya’da lisans eğitimi sunan kurumlar; Letonya Üniversiteleri, Letonya uygulamalı bilimler üniversiteleri, Letonya işletme ve hukuk fakülteleri ve sanat, kültür veya müzik gibi belirli çalışma alanlarındaki akademilerdir.

Letonya öğrenim amaçlı oturma izni başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Doldurulmuş ve imzalanmış Letonya oturum izni başvuru formu
 • Göçmen ve Vatandaşlık İşleri tarafından onaylanmış resmi davetiye
 • Fotoğraf: 4 cm genişliğinde 5 cm uzunluğunda, beyaz arka fonlu ve 1 adet olması gerekmektedir.
 • Son 12 ay içerisinde kalınan ülkenin yetkili kurumundan alınmış sabıka kaydı: Tasdikli veya apostilli olması gerekmektedir.
 • Maddi durum kanıtı belge: Tarih, numara, kaşe, imza, imzalayan yetkilinin adı, soyadı ve unvanın yazılması gerekmektedir.
 • Letonya’da kalınacak yere dair bir belge
 • Letonya’daki yüksek eğitim kurumu ile imzalanan anlaşma
 • Yeterlilik belgesi: Daha önce alınan eğitime dair sertifikalar ve diplomalar gerekmektedir.
 • Devlet harcı ödendiğine dair bir belge

Letonya Yüksek Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Letonya yüksek lisans programları 1-2 yılda tamamlanabilmektedir. Letonya’da yüksek lisans süreci boyunca ikamet edebilmek için oturum izni başvurusu yapılmalıdır.

Letonya’da yüksek lisans eğitimi almak amacıyla oturum izni için Letonya’daki Göçmen ve Vatandaşlık İşleri’ne başvurulmalıdır. Letonya’daki Göçmen ve Vatandaşlık İşleri’ne başvuru için adayların, 90 günlük çok girişli ve çıkışlı bir ulusal vize türü olan Letonya öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Letonya yüksek lisans genel başvuru koşulları aşağıda listelenmiştir.

 • Üniversitenin başvuru formunu doldurma
 • İstenen evrakların sunumu
 • Giriş sınavı bulunuyor ise ona katılma
 • Ücretlerin ödenmesi ve kayıt sürecinin tamamlanması
 • Tercih edilen üniversiteye kayıt
 • İkamet izni süreci
 • Gerekli belgelerin elden üniversiteye teslimi

Letonya’da Dil Okulu için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Letonya’ya dil okulu için gelen ve eğitim süreleri 90 günün üzerinde olan adaylar oturma iznine başvuru yapabilmektedirler.

Letonya’da dil okulu amacıyla oturma izni almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya’da bir dil okulundan geçerli kabul mektubu alınması
 • Letonya oturum izni başvurusunda belgeleri eksiksiz sunulması
 • Letonya oturum izni başvurusu yapmak amacıyla ülkeye giriş yapmak için geçerli vize

Dil öğrenme amacı ile Letonya’ya gelmek isteyen adaylar kabul mektubu alabilecekleri ve bütçelerine uygun Letonya dil okulları ve fiyatları üzerine araştırma yapmalıdır.

Letonya’da İş Bularak Oturma İzni Nasıl Alınır?

Letonya’da iş bularak oturma izni alınabilmektedir.

Baltık ülkesi Letonya, Avrupa’da yaşamak için en uygun fiyatlı yerlerden biridir ve göçmenler için büyük bir potansiyel sunmaktadır. Ülkenin işgücünün büyük bir kısmı yabancı kökenlidir. Letonya iş olanakları hakkında bilgi sahibi olmak için genel iş arama motorları ve ilanlarına bakılabilmektedir.

Letonya’da kendilerine uygun bir iş bulup başvuran ve başvurusu kabul edilen kişiler gerekli vize işlemlerini tamamlayarak Letonya’ya çalışmak için gidebilmekte ve oturma izni elde edebilmektedir. Letonya’dan iş teklifi alan kişilerin Letonya çalışma vizesi başvurularının olumlu sonuçlanması durumunda Letonya çalışma izni elde ederek Letonya’da resmi olarak çalışmaya başlayabilecekledir.

Letonya’da İş Kurmak için Oturma İzni Nasıl Alınır?

AB vatandaşı olmayan bir kişi, AB’de ikamet etmeden Letonya’da bir şirket kaydetme ve yönetme hakkına sahiptir. Bununla birlikte, birçok süreci daha sorunsuz hale getirdiği için yerleşik olmak faydalıdır.

Bir kurucunun AB’de ikamet etmesinin en etkili yolu, startup vizesi olarak adlandırılan geçici oturma iznini almaktır. Geçici oturma izni Letonya Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna veya en yakın Letonya Büyükelçiliğine teslim edilebilmektedir.

Letonya’da 50.000 Euro miktarında bir iş yatırımı ile oturum izni başvurusu yapılabilmektedir.

Letonya’da en yaygın iş biçimleri bireysel tüccarlar, anonim şirketler, ortaklıklar ve limited şirketlerdir. Yeni başlayanlara uyan iki iş biçimi vardır. Limited şirket (Letonya’da SIA olarak kısaltılan LLC) ve özkaynağı azaltılmış bir limited şirketler yeni girişimciler için Letonya’da şirket kurmak için en uygun seçenektir.

Azaltılmış öz sermaye iş türüne sahip Limited Şirket (LLC), 1 EUR’dan 2799 EUR’ya kadar olan esnek ilk öz sermaye yatırımı nedeniyle yeni başlayanlar için ortak bir seçimdir. Özkaynağı azaltılmış bir LLC için başvurunun maliyeti, şahsen başvurulması halinde 34,23 EUR + 4,00 EUROdur.

Birçok girişimin tercih ettiği bir diğer popüler ticari kuruluş şekli Limited Liability Company’dir (LLC) . Bu iş formu için minimum özsermaye 2800 EURO’dur. Bir LLC için başvurunun maliyeti, şahsen başvurulması halinde 177.03 EUR + 4.00 EURO’dur.

Letonya’da Ev Alarak Oturma İzni Nasıl Alınır?

Letonya’da ev alarak oturma izni başvurusu yapmak en sık tercih edilen yatırım temelli yöntemlerden biridir.

Letonya oturum izni için yeterlilik kazandıran yatırım türleri arasında; Letonya’da yaşam için gayrimenkul, yatırımları hızlı bir şekilde paraya çevirmek için en uygun olanıdır. 5 Yıl sonunda Letonya ev alana vatandaşlık verebilmektedir.

 • Letonya gayrimenkul oturma izni alabilmek için gereken şartlar aşağıda verilmiştir.
 • Mülk, 01.09.2014 tarihinden sonra satın alınmış olmalıdır. Ayrıca, oturma izni talebinde bulunurken mülk sahipliği unvanınızı tescil eden ve Tapu Sicili tarafından verilen bir sertifikaya sahip olunması gereklidir.
 • Satın alma işleminin toplam bedeli en az 250.000 EUR olmalıdır.
 • Satın alma sözleşmesi ve Tapu Sicil sertifikaları, oturum izni almak isteyen kişi adına olmalıdır.
 • Mülkün kadastro değeri (ABD’deki emlak vergisi değerlemesine benzer) 80.000 Euro’dan fazla olmalıdır.
 • Ödeme elden yapılmamalıdır. (Banka havalesi yöntemiyle yapılması gereklidir.) Göç yasasına göre, gayrimenkul Letonya Cumhuriyeti’ne kayıtlı bir tüzel veya gerçek kişiden alınmalıdır. Bu kişilere Letonya vatandaşları ve Letonya vatandaşı olmayan kişiler (Avrupa Birliği vatandaşları veya Letonya Cumhuriyeti’nde geçerli bir oturum izni ile ikamet etmekte olan yabancılar) dahildir.Letonya’da gayrimenkul şartlar dışındaki birinden satın alınırsa, oturum izni başvurusu büyük ihtimalle reddedilmektedir.
 • Yatırım ödemesinin kişisel fonların kullanılarak yapılması gerekmektedir. Başka bir kişi veya kurumdan kredi kullanmak mümkündür ancak bu tip finansal kaynakların ödeme yapılmadan önce alıcının kişisel hesabına geçmiş olması gerekmektedir. Mülkün ödemesinin doğrudan şahsa ait parayla yapıldığı ispat edilebiliyor olması şarttır. Tüm gerekli emlak vergileri ödenmelidir.

Letonya’da Evlilik Yoluyla Oturma İzni Nasıl Alınır?

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, bir Letonya vatandaşı ile evlenerek aile birleşimi vizesi talep edebilir; Letonya vatandaşı olmasa dahi Letonya’da sürekli oturma izni bulunan biri ile evlenerek vize ve yerleşim talep edebilir.

Letonya’daki bir vatandaş veya oturma izni bulunan yabancı uyruklu bir vatandaş ile evlenecek kişi tarafından talep edilebilen Letonya oturum izni başvurusu, Letonya Göçmen ve Vatandaşlık İşleri’ne (OCMA) yapılabilmektedir. Letonya oturum izni talep işleminin sonuçlanma süresi ödenecek ücrete göre 5, 10, 30 gün sürebilmektedir.

Başvuru işlemleri sırasında talep edilen ücretlerin ödenmesi ile birlikte genellikle 3-6 ay gibi bir süre içerisinde başvurunuzun sonuçlanması beklenecektir. Ayrıca Letonya aile birleşimi vizesi gerçekleştirildiğinde, mutlak bir şekilde konsolosluk tarafından belirtilmiş olan randevu tarih ve saatine uyum gösterilmelidir.

Letonya’da evlilik yaparak oturma izni alınması için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport ve tüm işlenmiş sayfalarının fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Adli sicil belgesi
 • Nüfus müdürlüğünden alınmış Formül-A ve Formül-B belgeleri
 • Nüfus müdürlüğünden alınan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Emniyet müdürlüğünden alınan son 10 yıl için protokol belgesi
 • İngilizce hazırlanmış başvuru formu
 • Evlilik cüzdanı

Letonya’da Oturum İzni Başvuru Şartları Nelerdir?

Letonya’da oturum izni başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya oturma izni başvuru belgelerinin eksiksiz olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Letonya’da geçimini sağlamak için gerekli mali kaynaklara sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin anlaşmalı evlilik yapmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Letonya vatandaşlığı almamış olması gerekmektedir.
 • İkamet izni tescil belgelerinin, izin tescili için belirlenen tarihten itibaren 6 ay içinde ibraz edilmiş olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Letonya’da ciddi bir suç işlemekten mahkeme kararıyla suçlu bulunmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi Letonya’da ikamet ederken idari bir suç işlemiş ise cezayı yasal düzenlemelerde belirtilen süre içinde ödemiş olması gerekmektedir. Ancak ödeme yapıldıktan sonra oturma izni verilmektedir. İdari işlemin geçerliliğinin durdurulduğu veya para cezasının ödenmesine ilişkin mahkeme kararının yürürlüğe girmediği durumlar dışında ilgili para cezası uygulanmaktadır.

Letonya’da Oturum İzni Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Letonya’da oturum izni başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya uzun süreli oturum izni başvuru formu
 • Fotoğraf: Yakın zamanda çekilmiş, 4 cm genişliğinde 5 cm uzunluğunda, beyaz arka fon üzerine olmalıdır.
 • Geçimin sağlanabileceğine dair kanıt olan belgeler: Belgeler çıktısı alındıktan sonra 3 ay geçerlidir.
 • Letonya’da ikamet edilecek yerin kanıtı olan belge: Kira sözleşmesi gibi belgeler sunulmalıdır.
 • İşlem ücretinin ödendiğini kanıtlayan belge
 • Adli sicil kaydı

Letonya oturma izni başvurusu için talep edilen belgelerin gerekli durumlarda tercüme ettirilmesi ve notere onaylatılması gerekmektedir. Gerekli evrakların tamamlanmasının ardından en yakın OCMA merkezine gidilmesi ve talep edilen belgelerin sunulması gerekmektedir. Letonya Vatandaşlık ve Göç İşleri Dairesi'ne kayıt yaptırıldıktan sonra oturma izni başvuru işlemleri başlatılabilmektedir.

Letonya Kalıcı Oturma İzni Nedir?

Letonya kalıcı oturma izni, Letonya'da 10 sene kalma izni veren bir kimlik belgesidir. Geçici Letonya oturma izni ile 5 sene boyunca sürekli olarak Letonya’da yaşayan kişiler kalıcı oturma izni başvurusunda bulunabilir. Daimi oturma izni hamilleri izinlerini 10 yıl yenileyerek sonrasında Letonya vatandaşlığı başvurusu yapabilirler.

Letonya Süresiz Oturma İzni Nasıl Alınır?

Letonya süresiz oturma izni başvurusu yapmak için ilk olarak en yakın OCMA merkezine gidilmeli ve başvuru formu doldurulmalıdır. Daimi ikametgah başvuru formu, OCMA websitesinden veya en yakın ofisten temin edilmeli ve çıktı alınarak eksiksiz doldurulmalıdır.

Daimi ikametgah başvuru formu, geçerli bir pasaport, önceki oturma izinlerinin kopyaları, gerekli ölçülerde ve özelliklerde fotoğraf, sağlık sigortası poliçesi ve ücret ödeme kanıtı oturma izni başvurusu için ibraz edilmesi gereken belgelerdir. Letonya süresiz oturma vizesi için ödenmesi gereken devlet ücreti 4,27 euro olarak belirlenmiştir.

Belgelerin sunulmasının ardından oturma izni başvurusunun sonuçlanması birkaç hafta sürmektedir. İşlemin sonuçlanması ile daimi oturma izni başvurusunun kabul edilmesi durumunda alınan izin belgesi Letonya'daki Vatandaşlık ve Göç İşleri Ofisine kayıt ettirilmelidir.

Letonya'da Kalıcı Oturma İzninin Avantajları Nelerdir?

Letonya’da kalıcı oturma izninin bir çok avantajı vardır. Kalıcı oturma izni ile diğer Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkına sahip olunmaktadır.

Letonya, vergi oranları açısından Avrupa'nın en ucuz ülkelerinden biri olarak bilinmektedir; bu sayede kalıcı oturma izni sahibi kişiler Letonya’da rahat ve uygun fiyatlı bir yaşam avantajına sahiptir. Letonya'da daimi oturma izni sahipleri Letonya vatandaşlık başvurusunda bulunabilir ve Avrupa Birliği pasaportu alabilir.

Letonya’da Oturma İzni Alarak Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Letonya oturma iznine sahip kişiler Letonya’ya vizesiz giriş yapabilirler ve Letonya oturma iznine sahip kişiler herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 güne kadar tüm Schengen ülkelerinde kalabilmektedir.

Letonya Schengen bölgesine dahil olduğundan Letonya oturma izni sahipleri Schengen ülkeleri içerisinde vizesiz seyahat edebilirler. Letonya oturma izni ile seyahat edilebilecek ülkeler; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre’dir.

Letonya Oturma İzni Aldıktan Sonra Re-Entry Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya oturma izni alındıktan sonra re-entry (yeniden giriş) vize başvurusu yapılması gerekli değildir.

Letonya'ya Göçmenlik Başvurusu Şartları Nelerdir?

Letonya göçmenlik başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Mali yeterlilik gereksinimlerini karşılıyor olmak
 • Devlet yardımlarına başvurmamak
 • Özel sağlık sigortasına sahip olmak
 • Letonya’da suç sayılan eylemlere karışmamış olmakmak

Letonya göçmenlik başvurusu yapabilmek için, adayların ülkede bulunma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya’da eğitim görmek
 • Letonya’da çalışmak ya da staj yapmak
 • Letonya’da kurslara veya eğitimlere katılmak
 • Din görevlisi olarak Letonya’da hizmet vermek
 • Letonya gönüllülük programlarına katılmak
 • Letonya’ya yatırım yapmak ya da bir iş kurmak
 • Letonya’da bağımsız yaşamak veya emekli olmak
 • Letonyalı eş, partner ya da çocuk olan aile üyeleri ile birleşim sağlamak
 • Uzun süre Letonya’da ikamet edecek sebeplere sahip olmak
 • İstisnai durumlar sebebiyle kısa süreli Letonya ziyaretlerini uzatmak
 • Letonya’ya sığınma talep etmek, mülteci ya da vatansız olmak

Yukarıda listelenen nedenlerle Letonya’da bulunan kişiler gerekli kriterleri sağlamaları durumunda Letonya göçmenlik başvurusunda bulunabilmekte ve uygun görüldüğü takdirde Letonya’ya göçmen olarak gelebilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: