Lihtenştayn Vize Reddi

Lihtenştayn Vize Reddi Nedir, Ret Kararına Nasıl İtiraz Edilir?

Lihtenştayn Prensliği Avrupa’da yer alan ve Schengen Antlaşması’na taraf olan ülkelerden biridir. Türk vatandaşları tarafından yapılan Lihtenştayn Prensliği’nin de dahil olduğu Schengen vizesi başvurularında ret oranı, 2022 yılı içerisinde artmıştır.

Lihtenştayn vize başvurusu için başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde doldurulması ve başvuru sürecinin doğru yürütülmesi başvurunun olumlu sonuçlanması için de önemlidir.

Lihtenştayn vize başvurusu için: 0850 241 1868

Lihtenştayn Vize Ret Kararından Hangi Kurum Sorumludur?

Türkiye’de Lihtenştayn Prensliği’ne ait herhangi bir dış temsilcilik bulunmaması ve Türkiye’den yapılan Lihtenştayn vize başvurularını değerlendirmek için yetkilendirilen kurumun İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu olması sebepleriyle, Lihtenştayn vize ret kararından İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu sorumludur.

Lihtenştayn Prensliği vize başvurusunda vize reddine karar verildiğinde, kararı açıklayan resmi bir yazı vize başvuru sahibine gönderilir ve vize başvuru sahibine vize reddine itiraz etmek için sınırlı bir süre verilir.

Lihtenştayn Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Lihtenştayn vize ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Sahte seyahat belgesi sunulması
 • Ülkede planlanan kalış süresinin amacı ve koşuluna yönelik yetersiz açıklama yapılması
 • Hasarlı veya geçersiz bir pasaport ibraz edilmesi
 • Seyahat programını kanıtlayan belgelerin yetersiz olması
 • Geçersiz resmi belgeler sunulması
 • Adli sicil kaydında geçmişte işlenmiş veya mevcut yargılaması bulunan suçların olması
 • Geçim kaynaklarının seyahat için yetersiz olması
 • Teslim edilen doğum veya evlilik belgelerinin aranan şartlara uygun olmaması
 • Seyahat sigortasının geçersiz olması
 • Konaklama kanıtı gösterilmemesi
 • Geçmişte olumsuz sonuçlanan Schengen vizesi başvurusunun olması
 • Vize bitiminden önce, seyahat edilen ülkeden dönüş niyetinin tespit edilememesi

Lihtenştayn Prensliği’nin de aralarında bulunduğu Schengen ülkeleri vize reddini bildirmek için standart bir form kullanmaktadır.

Schengen ülkeleri vize reddi kapsamında 16 farklı gerekçe tanımlamıştır ve Lihtenştayn Prensliği’ne yapılan vize başvurularında en yaygın olarak 7. ve 13. maddeler sebebiyle vize başvuruları reddedilmektedir.

Lihtenştayn Vize Reddi 7. Madde Nedir?

Başvuru sahibinin Lihtenştayn vize başvurusu, Schengen bölgesindeki en az bir üye devletin, vize başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmiş olması durumunda, 7. madde gerekçesiyle reddedilmektedir.

Başvuru sahibinin geçmişte işlenmiş veya mevcut suç kayıtlarının olması, Schengen vizesinin 7. madde sebebiyle reddine yol açar ve başvurunun kabulü için özellikle uyuşturucu kullanımı, terör, çocuk istismarı, bağımlılık ve diğer ciddi kabul edilen suçlar ve bunlarla ilişkili suçların işlenmemiş olması gerekir.

Schengen vizesi 7. maddeden ret kararı verildiğinde bu karara 1 ay içinde itiraz edilebilir; itiraz dilekçesinde kararın yeniden değerlendirilmesi gerektiği, sabıka kaydında bulunan suçlara ilişkin dava dosyaları gibi belgelerle desteklenerek açıklanmalıdır.

Lihtenştayn Vize Reddi 13. Madde Nedir?

Lihtenştayn vize reddi 13. madde, vizenin sona ermesinden önce Lihtenştayn Prensliği topraklarından ayrılmaya dair bir niyetin bulunmaması gerekçesiyle vizenin reddedileceğini belirtir. 13. madde gerekçesiyle vize reddi almamak için seyahat planının eksiksiz belgelenmesi, uçak biletlerinin ve konaklama belgelerinin seyahat sürelerine uygun bir şekilde sunulması gerekmektedir.

Lihtenştayn vize başvurusu 13. madde sebebiyle reddedildiyse, 1 aylık süre içerisinde itiraz dilekçesi sunularak karara itiraz edilebilir. İtiraz dilekçesine ek olarak konaklama rezervasyonları veya kesin dönüşü belgeleyen uçak biletleri gibi belgelerin yanı sıra, ülkeye geri dönüş niyetini gösteren öğrenci belgesi, iş sözleşmesi ya da ülkede terk edilmesi mümkün olmayan aile bireyleri bulunduğunu gösteren evraklar gibi belgeler de sunulmalıdır.

Lihtenştayn Vize Reddine İtiraz Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lihtenştayn vize reddine itiraz süreci İsviçre vize reddi itiraz prosedürü ile aynıdır. Lihtenştayn vizesi ret kararının verilmesinden itibaren itiraz için 30 günlük bir süre bulunur.

Lihtenştayn vize reddine itiraz dilekçesi, itirazın gerekçelerini açıklayacak şekilde Almanca, Fransızca veya İtalyanca dillerinde yazılmalıdır. Lihtenştayn itiraz dilekçesi, dilekçe sahibi veya İsviçre’deki uygun bir kişi ya da kurum tarafından posta, faks veya e-posta yoluyla İsviçre dış temsilciliğine veya State Secretariat for Migration (SEM), Quellenweg 6, 3003 Bern-Wabern adresine gönderilir.

İsviçre Devlet Göç Sekreterliği (SEM) itiraz talebini aldıktan sonra başvuru sahibine itirazın alındığına dair bir makbuz iletir ve 30 gün içinde 200 CHF tutarında bir avans ödemesi yapılmasını talep eder.

Lihtenştayn Vizesi Ret Sonucu Alanlar için Tekrar Başvuru Nasıl Yapılır?

Lihtenştayn vizesi ret sonucu alanlar tekrar vize başvurusu yaparken red gerekçelerini inceleyip bu gerekçeleri ortadan kaldırmalı ve bu gerekçelerin aksini destekleyen yeni belgelerle başvuru yapmalıdır.

Ret bildirimi aldıktan hemen sonra herhangi bir bekleme süresi olmadan yeniden Lihtenştayn vizesi başvurusu yapılabilir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: