Lihtenştayn Üniversiteleri

Lihtenştayn Üniversiteleri: 2023'te Lihtenştayn'da Üniversite Okumak

Lihtenştayn, başarılı okulları ve çeşitli bölüm seçenekleriyle güçlü bir eğitim sistemine sahiptir. Küçük bir ülke olan Lihtenştayn’ın yüksek kaliteli eğitim veren kurumlarının olması ekonomide, devlette ve toplumda yenilikçi adımların atılması açısından büyük önem taşımaktadır.

Lihtenştayn küçük bir ülke olmasına rağmen Lihtenştayn’da eğitim görmek isteyen öğrencilere dünya çapında 70’ten fazla üniversite ile iş birliği olan Lihtenştayn Üniversitesi, girişimcilik, bilgi teknolojileri, işletme, mimarlık gibi çok çeşitli programlar sunmaktadır.

Lihtenştayn’da; Lihtenştayn Üniversitesi, Lihtenştayn Enstitüsü, Lihtenştayn Prensliği Özel Üniversitesi ve Uluslararası Felsefe Akademisi gibi üniversiteler bulunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Lihtenştayn Üniversiteleri Dünya Sıralamasında Kaçıncıdır?

Lihtenştayn üniversiteleri; QS veya Times Higher Education gibi dünya çapında üniversite sıralamalarına girememiştir.

Lihtenştayn üniversitelerinde kaliteli eğitim verilmesine rağmen QS ve Times Higher Education sıralamalarında uluslararası öğrenci sayısı, fakülte sayısı, akademik makale sayısı gibi nicelik ile ölçülen kriterler ile sıralamalar oluşturulduğundan dolayı, Lihtenştayn üniversiteleri belirtilen sıralamalarda yer almamaktadır.

Lihtenştayn'da Üniversite Eğitimi Nasıl?

Lihtenştayn’da üniversite eğitimi, ülkenin küçük ve nüfusunun az olması ile birlikte öğrenci başına düşen akademik personelin fazla olması sebebiyle kalitelidir. Lihtenştayn’daki üniversitelerde dili Almanca olmak üzere lisans, İngilizce mimarlık bölümünün dışındaki bölümlerde Almanca olmak üzere yüksek lisans ve dili Almanca olan doktora programları tamamlanabilmektedir.

Lihtenştayn’da yüksek lisans, lisans ve doktora programlarını tamamlayabilmek için öğrencilerin üniversite tarafından verilen ders kredilerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Öğrencilerin üniversite tarafından istenen kredileri tamamlayabilmeleri için yüksek lisans programlarında en az 2 yıl, lisans ve doktora programlarında en az 3 yıl geçirmiş olmaları gerekmektedir.

Lihtenştayn’daki üniversitelerin Uluslararası Ofislerinde anlaşmalı olunan üniversiteler ile öğrenci değişim programları yürütülebilmektedir.

Lihtenştayn Üniversiteleri Nelerdir?

Lihtenştayn’da bulunan dört yüksek öğrenim kurumu aşağıda listelenmiştir.

 • Lihtenştayn Üniversitesi
 • Lihtenştayn Enstitüsü
 • Uluslararası Felsefe Akademisi
 • Lihtenştayn Prensliği Özel Üniversitesi

Lihtenştayn Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Lihtenştayn Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Lihtenştayn Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Lihtenştayn Üniversitesi eğitimi çok çeşitli lisans, yüksek lisans ve doktora programları ile birlikte uluslararası eğitim standartları uygulanarak kaliteli bir şekilde verilmektedir.

Lihtenştayn Prensliğinin başkenti olan Vaduz’da bulunan Lihtenştayn Üniversitesi, 1961 yılında Lihtenştayn Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu olarak kurulmuş, 2008 yılında üniversite statüsünü alarak lisans ve yüksek lisans programlarına ek olarak doktora programını sunmaya başlamıştır.

40 farklı ülkeden 800 öğrenci ve 200 adet akademik personelin bulunduğu Lihtenştayn Üniversitesinde öğrenci başına düşen akademik personelin az olması, verilen eğitimin kalitesini olumlu yönde etkilemektedir.

Lihtenştayn Üniversitesinde lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır. En az 6 yarıyılda 180 kredi verilmesi gereken lisans programları, mimarlık ve işletme bölümlerinden oluşmaktadır. En az 4 yarıyılda 120 kredi verilmesi gereken yüksek lisans programları mimarlık, girişimcilik, finans ve bilgi sistemleri alanlarındadır. En az 3 yıl süren doktora programları mimarlık ve planlama, iş ve ticaret, ekonomi alanlarındadır.

Lihtenştayn Üniversitesi, aday öğrencilere herhangi bir burs sağlamamaktadır. Lihtenştayn Üniversitesindeki lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenim ücreti yurt içindeki öğrenciler için her dönem 950 CHF, uluslararası öğrenciler için her dönem 1.250 CHF’dir. Erasmus programı kapsamında Lihtenştayn Üniversitesine gelen öğrenciler, kendi üniversitelerindeki öğrenim ücretini ödemiş olmaları durumunda Lihtenştayn Üniversitesi için başka bir ücret ödememektedir.

Lihtenştayn Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Lihtenştayn Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?
Lihtenştayn Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Lihtenştayn Enstitüsü eğitimi Lihtenştayn’ın tarihi, siyaseti, hukuku ve ekonomisi hakkında araştırmalar yapmak üzerine kuruludur.

15 Ağustos 1986 tarihinde Bendern Belediyesinde Gerard Batliner’ın girişimi sonucu Lihtenştayn ile ilgili pratik ve temel araştırmalar yapmak amacıyla kurulan Lihtenştayn Enstitüsü, günümüzde tipik üniversitelerden farklı olarak derece, diploma ve ders vermek yerine Lihtenştayn ile ilgili konularda sunumlar, konferanslar ve sempozyumlar sunmaktadır.

15 akademik personel ve 3 idari personel bulunan Lihtenştayn Enstitüsünde temel olarak tarih, politika, hukuk ve ekonomi alanlarında araştırmalar yürütülmektedir. Lihtenştayn Enstitüsünde yürütülen araştırmalar sonucu kitap ve bilimsel dergilerde makaleler yayınlanmakta; devlet kurumları ve belediyeler dahil olmak üzere Lihtenştayn hükümeti için raporlar ve anketler hazırlanmaktadır.

Lihtenştayn Uluslararası Felsefe Akademisi Eğitimi Nasıldır?

Lihtenştayn Uluslararası Felsefe Akademisi Eğitimi Nasıldır?
Lihtenştayn Uluslararası Felsefe Akademisi Eğitimi Nasıldır?

Lihtenştayn Uluslararası Felsefe Akademisi eğitimi; metafizik, etik ve epistemolojinin temel konuları ile varoluşçu felsefe, sosyal felsefe ve ahlak felsefesine yönelik doktora programları dahilinde verilmektedir.

1986 yılında özel bir felsefe üniversitesi olarak kurulan Lihtenştayn Uluslararası Felsefe Akademisi, günümüzde 10 doktora öğrencisi ve 7 akademik personeli ile doktora programı bünyesinde felsefe alanında uluslararası araştırmalar yapmaktadır.

Lihtenştayn Uluslararası Felsefe Akademisi, içerisinde antik felsefe, çağdaş metafizik, din felsefesi, fenomenoloji gibi içeriklerin bulunduğu 14.000 kitaplı, bölgenin en donanımlı kütüphanesi olarak bilinen bir kütüphaneye sahiptir.

Lihtenştayn Prensiliği Özel Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Lihtenştayn Prensliği Özel Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Lihtenştayn Prensliği Özel Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Lihtenştayn Prensliği Özel Üniversitesi eğitimi sağlık bilimleri ve hukuk olmak üzere iki ana alan çerçevesinde verilmektedir.

Lihtenştayn Prensliği Özel Üniversitesi 2000 yılında Lihtenştayn Prensliği’nde İnsan Bilimleri Üniversitesi olarak kurulmuş ve 2007 yılında hukuk fakültesinin kurulmasıyla bugünkü adını almıştır.

Çok sayıda hukuk dersinin yanı sıra Lihtenştayn Prensliği Özel Üniversitesi tıp, tıp teknolojisi, biyomedikal mühendisliği, biyoloji gibi sağlık bilimlerine odaklanmakta; belirtilen alanlarda yüksek lisans derecesine sahip adaylar için uygun olan tıp bilimlerinde doktora kursları sunmaktadır. Üniversite, günümüzde tıp ve hukuk alanında olmak üzere iki adet doktora programı sunmaktadır.

Lihtenştayn'da Üniversite Ücretleri Ne Kadardır?

Lihtenştayn’da üniversite ücretleri yurt içindeki ve İsviçreli öğrenciler için dönemlik ortalama 950 CHF, yurt dışından gelen uluslararası öğrenciler için dönemlik ortalama 1.250 CHF’dir. Lihtenştayn’daki üniversitelere kaydolmak isteyen bireylerin 100 CHF olan üniversite harcını bir defaya mahsus ödemesi gerekmektedir.

Lihtenştayn'da Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır?

Lihtenştayn’da üniversite eğitimi almak için öncelikle kişilerin Lihtenştayn ile ilgili ön bilgi edinmesi gerekmektedir. Lihtenştayn’daki dört yüksek öğrenim kurumu araştırılmalı ve bu kurumlardaki programlar kişinin çalışma yapmak istediği alan göz önünde bulundurularak incelenmelidir.

Lihtenştayn’da üniversite okumak için ve okurken aynı zamanda dünyanın en pahalı ülkelerinden birinde yaşamak için her dönem ödenmesi gereken üniversite ücreti ve yaşam masrafları hesap edildiğinde düzenli olarak aylık ortalama 1.600 CHF kaynağa sahip olunması gerekmektedir.

Lihtenştayn’da okumak için üniversiteye resmi bir dil yeterlilik belgesi sunulmalı ve seçilen lisans, yüksek lisans veya doktora programına göre üniversiteye çevrimiçi başvuru yapılması gerekmektedir.

Lihtenştayn’da bulunan üniversitelere çevrimiçi başvuru yapıldıktan sonra başvurunun onaylanması halinde Lihtenştayn vizesi için kişilerin kendi ülkesindeki büyükelçiliklere şahsen başvurması gerekmektedir. Gerekli tüm belgeler ile Lihtenştayn vize başvurusundan sonra vize başvurusu onaylanan kişiler, kabul edilen üniversitede eğitim görmeye hak kazanmış sayılmaktadır.

Lihtenştayn Üniversite Başvurusu için Gereken Evraklar Nelerdir?

Lihtenştayn üniversite başvurusu için tüm programlarda gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Fotoğraf: Pasaportta kullanılan kaliteli ve iyi aydınlatılmış fotoğraf gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Orijinal pasaportun renkli veya renksiz fotokopisinin çektirilmesi gerekmektedir.
 • Diploma: İlgili programa başvuruda bulunan kişinin bir önceki bitirdiği dereceye ait diploması gerekmektedir.
 • Dil yeterlilik sertifikası: Başvuru yapan kişilerin başvurmuş oldukları programa göre C1 seviyesinde Almanca veya B2 seviyesinde İngilizce dil yeterlilik belgesi sunmaları gerekmektedir.

Lihtenştayn lisans eğitimi için gerekli olan ek evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Portfolyo: Kişinin başvurduğu lisans programına yönelik önceki çalışmalarını gösteren portfolyosu beyan edilmelidir.

Lihtenştayn yüksek lisans eğitimi için gerekli olan ek evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Özgeçmiş: Kişinin becerilerini, deneyimlerini, eğitim durumunu, iş tecrübesini anlattığı özgeçmişinin açık ve net bir şekilde yazılması gerekmektedir.
 • Motivasyon mektubu: Başvuruda bulunan kişilerin kendisini, kişiliğini, deneyimlerini ve Lihtenştayn’da yüksek lisans yapması için motivasyonlarını açıklaması gerekmektedir.
 • Transkript: Başvuru yapan kişinin mezun olduğu üniversite diploması veya transkript örneği gerekmektedir.

Başvuruda kullanılan yazılı belgelerin İngilizce veya Almanca dillerinden biri ile başvuruyu yapan kişi tarafından yazılması gerekmektedir.

Lihtenştayn üniversite başvurusu için gerekli olan belgeler lisans, yüksek lisans ve doktora programına göre değişebilmektedir; örneğin lisans ve yüksek lisans programlarında yalnızca dil yeterliliğinin kanıtlandığı sertifika istenmekte iken doktora programlarında dil yeterliliğinin yüz yüze kanıtlanması gerekmekte veya doktora programları için yüksek lisans derecesinden alınmış diploma gerekmekte iken yüksek lisans programları için lisans derecesinden alınmış diploma gerekmektedir.

Lihtenştayn'da Üniversite Okumak İçin Hangi Vize Alınmalı?

Lihtenştayn’da üniversite okumak için oturma izni başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı olmayan üçüncü ülke vatandaşlarının Lihtenştayn’a girmeleri için vize almaları ve daha sonra eğitim amaçlı Lihtenştayn geçici oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Lihtenştayn'da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Lihtenştayn’da üniversite okumanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Dengeli akademik personel ve öğrenci oranı sayesinde kaliteli eğitim verilmektedir.
 • Eğitim sonrasında Lihtenştayn üniversitelerinden birinden mezun olan öğrencilere Lihtenştayn’da çok yüksek oranda istihdam sağlanmaktadır.
 • Lihtenştayn’da okuyan kişiler yüksek yaşam standartlarına sahip, Avrupa’nın ve dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Lihtenştayn’da yaşama fırsatı elde etmektedir.

Lihtenştayn'da Üniversite Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

Lihtenştayn’da üniversite okumanın dezavantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olan Lihtenştayn’da üniversite okurken yaşam ve temel masrafların karşılanabilmesi için her ay düzenli ve yeterli kaynaklara sahip olunması gerekmektedir.
 • Yurt dışından gelen öğrenciler Lihtenştayn kültürüne adaptasyon süreçleri ve aileden uzak olmanın verdiği zorluklar ile karşılaşabilmektedir.

Lihtenştayn'da Üniversite Öğrencilerinin Aylık Masrafı Ne Kadardır?

Lihtenştayn’da üniversite öğrencilerinin aylık masrafı; aidat ve faturalar ile birlikte ortalama 680 CHF kira masrafı, 20 CHF telefon hat ve fatura masrafı, 150 CHF yemek masrafı, 100 CHF sağlık sigortası ve diğer sigorta masrafları, 100 CHF kıyafet, çamaşır ve hijyen masrafı ve boş zamanlarda yapılacak aktiviteler için 150 CHF keyfi harcama masrafı olmak üzere toplamda ortalama 1.200 CHF olmaktadır.

Üniversite öğrencilerinin aydan aya değişen veya düzenli olarak yapılan kişisel harcamalarına bağlı olarak Lihtenştayn’da yaşam masrafı değişebilmektedir.

Lihtenştayn'da Üniversite Okurken Çalışılabilir Mi?

Lihtenştayn’da üniversite okurken çalışma izni alınması halinde çalışılabilmektedir.

Lihtenştayn’da geçerli bir oturma iznine sahip öğrencilerin çalışmak istemesi halinde çalışmak istediği şirketin işvereninin iş başvuru talebi ile birlikte Lihtenştayn çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: