Lihtenştayn Vizesi

Lihtenştayn Vizesi: 2023'te Lihtenştayn'a Nasıl Gidilir?

Lihtenştayn'ın Türkiye Cumhuriyeti'nde dış temsilciliği bulunmamaktadır ve Lihtenştayn'a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsviçre dış temsilciliği üzerinden Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Lihtenştayn ile İsviçre arasında sınır kontrolü bulunmaması nedeniyle Lihtenştayn’a seyahat etmek isteyen kişilere İsviçre tarafından uygulanan vize politikalarının aynısı uygulanmaktadır.

Vizem.net Türkiye Cumhuriyeti'nden Lihtenştayn'a seyahat edecek kişilerin Schengen vizesi başvuru işlemleri için danışmanlık hizmeti ve takip hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Lihtenştayn Vize İstiyor Mu?

Lihtenştayn’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, sahip oldukları pasaport türüne bağlı olarak vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Lihtenştayn seyahati gerçekleştirmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabi tutulmaktadır.

Lihtenştayn seyahati gerçekleştirmek isteyen; diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ya da hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 180 gün içerisinde 90 gün süreyi aşmayacak süreli seyahatleri için vize uygulamalarından muaf tutulmaktadır.

Lihtenştayn Schengen Ülkesi Midir?

Lihtenştayn Schengen ülkesidir. Lihtenştayn, Schengen bölgesine üye olmak için 2008 yılında anlaşma imzalamış ve 2011 yılında resmi olarak Schengen bölgesine üye bir ülke olmuştur.

Lihtenştayn, Schengen bölgesine üye olup aynı zamanda Avrupa Birliğine üye olmayan dört ülkeden biri olma özelliği taşımaktadır.

Lihtenştayn Vize Türleri Nelerdir?

Lihtenştayn vize türleri, kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli (C tipi) Lihtenştayn Schengen vizesi, hamiline Schengen bölgesinde 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süreliğine kalma hakkı veren bir vize türüdür. Kısa süreli (C tipi) Lihtenştayn Schengen vizesine, Schengen bölgesine; turistik aktiviteler gerçekleştirmek, staj programlarına ya da kısa süreli eğitim programlarına katılmak, iş faaliyetleri gerçekleştirmek, fuar ya da konferanslara katılmak ya da Schengen bölgesinde yaşayan birine ziyarette bulunmak gibi amaçlarla başvuruda bulunmak mümkündür.

Uzun süreli (D tipi) Lihtenştayn ulusal vizesi hamiline en fazla 1 yıl olmak üzere 90 günden fazla bir süreliğine Lihtenştayn'da bulunma hakkı sunan bir vize türüdür. Lihtenştayn'a; uzun süreli eğitim programlarına katılmak, ülkede çalışmak, bilimsel araştırmalar sürdürmek ya da Avrupa Birliği vatandaşı olmadan ikamet etmek gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin uzun süreli (D tipi) Lihtenştayn ulusal vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Lihtenştayn Vizesi Nasıl Alınır?

Lihtenştayn vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle seyahat amaçlarına bağlı olarak başvurusunda bulunmaları gereken vize türünü belirlemeleri gerekmektedir.

Kısa süreli (C tipi) Lihtenştayn Schengen vizesi başvuruları, gerekli vize evraklarının eksiksiz bir biçimde hazırlanmasından sonra akredite acenteler ve İsviçre vizesi başvuru merkezlerine müracaat edilerek yapılmaktadır. Uzun süreli (D tipi) Lihtenştayn ulusal vizesi başvurularında ise, vize başvuru sahiplerinin aracı kurum üzerinden randevu almaları ve ardından İstanbul İsviçre Başkonsolosluğuna müracaat etmeleri gerekmektedir.

Vizem.net, son 5 yılda Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan İsviçre Schengen vizesi başvurularında %97,4 ile en yüksek vize onay oranına sahip olan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Lihtenştayn Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Lihtenştayn vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Lihtenştayn vize başvurusunda bulunan kişiyeait, 10 yıldan eski olmayan, en az 2 tane boş sayfası olan, planlananLihtenştayn seyahatinin bitiş tarihinin ardındanen az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.Lihtenştayn vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilenpasaportun tüm sayfalarının fotokopileri ile kişiye ait eski vizelerin ve giriş-çıkış damgalarının fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Lihtenştayn vize başvuru formu: Lihtenştaynvize başvuru formu, Almanca, Fransızca, İtalyanca ya da İngilizce dillerinden birinde vize başvuru sahibi tarafından mavi veya siyah tükenmez kalem kullanılarak doldurulduktan sonra vize başvuru dosyası içerisinde ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Lihtenştayn vize başvuru sahibine ait, 6 aydan eski olmayan, biyometrik standartlara uygun, renkli, rötuşsuz ve 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip olan 2 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Vize başvuru sahibinin e-devlet sisteminde bulunan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi, kişinin tüm aile bireylerinin bilgilerini içerecek biçimde alınmalı ve vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Lihtenştaynvizesi başvuru sahibi adına yapılacak Schengen bölgesi seyahati için alınmış olan; uçak ile seyahat edecek başvuru sahiplerine ait uçak bileti, otobüs ile seyahat edecek başvuru sahiplerine ait otobüs bileti ve araba ile seyahat edecek başvuru sahiplerine ait araç için alınmış tescil belgesi ile triptik belgesi gibi evrakların vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Lihtenştaynvizesi başvuru sahibinin yapmayı planladığı Schengen bölgesi seyahati sırasında konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu gibi konaklama belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Kaza ve seyahat sağlık sigortası: Lihtenştaynvizesi başvuru sahibi adına düzenlenmiş olan, en az 30.000 Euro teminatlı, tümLihtenştaynseyahati süresince geçerlilik süresi bulunan,Lihtenştayn’da ve tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli olan, imzalı ve kaşeli bir kaza ve seyahat sağlık sigortası poliçesi vize başvurusu için ibraz edilmelidir. Vize başvurusu için sunulacak olan kaza ve seyahat sağlık sigortası poliçesinin; acil tedavi, kişinin tıbbi nedenlerden ötürü ülkesine iade edilmesi, vefat durumu ya da hastaneye yatması gibi çeşitli durumları kapsayıcı nitelikte olmalı ve belgenin orijinali ile fotokopisi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Lihtenştaynvizesi başvuru sahibinin yapacağı seyahatin çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek kadar finansal durumu olduğunu gösterecek nitelikte; son 3 aya ait banka hesap cüzdanı ya da son 3 aya ait maaş bordrosu gibi evrakların vize başvuru dosyasında sunulması gerekir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Lihtenştaynvizesi başvuruları için uygulanan vize harcının ödenmiş olduğunu gösteren banka dekont belgesi vize başvurusu için ibraz edilmesi gereken belgelerin arasında yer almaktadır.

Yukarıda verilen evrak listesi, tüm Lihtenştayn vize başvurularında istenilen standart vize belgeleridir. Lihtenştayn vizesi i̇çin gerekli evraklar başvuru yapılacak vize türüne ve başvuru sahibinin çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Lihtenştayn vizesi için gerekli evrakların eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlamaları gerekmektedir.

Lihtenştayn Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Lihtenştayn vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından aracı kurumun online sistemi üzerinden doldurulmalı ve vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Lihtenştayn vize başvuru formunun, aracı kurumdan vize işlemleri için randevu almadan önce doldurulması gerekmektedir. Lihtenştayn vize başvuru formu içerisinde vize başvuru sahibinden talep edilen; vize başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, başvuruda bulunulan vize türü, vize başvuru sahibinin finansal yeterlilik durumu, Lihtenştayn seyahat planı, yapılacak seyahatin tarihleri, Schengen seyahati için alınımş ulaşım ve konaklama rezervasyonlarına dair bilgiler, vize başvuru sahibinin iletişim bilgileri ve seyahat amacı gibi bilgilerin eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekir. Lihtenştayn vize başvuru formunda verilen tüm bilgilerin, destekleyici evraklarda yer alan bilgiler ile uyumlu olarak doğru bir biçimde verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Lihtenştayn Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Lihtenştayn vizesi seyahat sağlık sigortası, vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekli olan bir belgedir. Lihtenştayn vizesi seyahat sağlık sigortasının, vize başvuru sahibi için düzenlenmiş olması ve en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.

Vize başvurusu için ibraz edilecek olan Lihtenştayn vizesi seyahat sağlık sigortası poliçesinin; tüm Schengen üyesi ülkelerde ve Lühtenşayn’da geçerliliği bulunması gerekir. Lihtenştayn seyahat sağlık sigortası poliçesi, planlanan seyahatin en az 1 aylık kısmını kapsamalı ve acil tedavi, kişinin hastaneye yatması durumu ya da vefat halinde kişinin ülkesine iade edilmesi gibi durumları kapsayıcı nitelikte yapılmış olmalıdır.

Vizem.net üzerinden en uygun fiyat garantisi ile Lihtenştayn seyahat sağlık sigortası alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Lihtenştayn Vize Ücreti Ne Kadardır?

Lihtenştayn vize ücreti yetişkinler için vize süresinden bağımsız olarak 80 Euro olarak belirlenmiştir. Lihtenştayn vize ücreti; 6 yaşından küçük başvuru sahipleri için ücretsiz ve 6 ile 12 yaş arasındaki başvuru sahipleri için 40 Euro olarak belirlenmiştir.

Lihtenştayn vize harcı ödeme işlemleri başvuru esnasından nakit olarak ve Türk lirası cinsinden yapılmaktadır. Türk lirası dışındaki para birimleri ile ve kredi kartı ödeme yöntemi ile Lihtenştayn vize ücreti ödeme işlemleri yapılamamaktadır.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık işlemleri ücreti dahil olmak üzere Lihtenştayn vize başvuruları için toplam masraflar ortalama 205 Eur olarak ödenmektedir.

Lihtenştayn İsviçre Vizesi için Yetkili Kurum Hangisidir?

Lihtenştayn İsviçre vizesi için yetkili kurum TLS Contact’tir.

Lihtenştayn vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, vize başvuruları için yetkili aracı kurum olan TLS Contact üzerinden randevu almaları gerekir. İsviçre vizesi aracı kurum üzerinden randevu alan vize başvuru sahiplerinin gerekli evrakları hazırlamaları gerekir. TLS Contact İsviçre vize başvuruları için gerekli evraklar ile seçilmiş olan vize merkezine müracaat eden başvuru sahiplerinin; gerekli evrakların kontrol ve teslimi, biyometri işlemleri ve vize harcı ödeme işlemlerini tamamlamaları gerekir. Randevu tarihinde gerekli işlemleri tamamlayan kişilerin Lihtenştayn vize başvuru işlemleri sonlanmakta ve vize başvuruları değerlendirme sürecine alınmaktadır.

VFS Global Üzerinden Lihtenştayn Vizesi Alınabilir Mi?

VFS Global üzerindne Lihtenştayn vize başvurusu yapılamamaktadır. iData ve VFS Global şirketlerinin Lihtenştayn vize başvuruları için yetkisi bulunmamaktadır.

Lihtenştayn Vize İşlemleri Hangi İllerden Yapılabilir?

Lihtenştayn vize işlemleri aşağıdaki illerden yapılabilmektedir.

 • Lihtenştayn İsviçre vize başvuru merkezi İstanbul
 • Lihtenştayn İsviçre vizesi Ankara başvuru merkezi

Lihtenştayn için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Lihtenştayn vize randevusu TLS Contact aracı kurumu üzerinden online olarak alınabilmektedir. Lihtenştayn vize başvuruları için randevu almak isteyen kişilerin, aracı kurum TLS Contact’in resmi internet sitesi üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekir. Lihtenştayn vizesi başvuru sahiplerinin TLS Contact’in resmi internet sitesinde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden başvuruda bulunulacak vize türü seçilerek vize işlemleri için randevu almak mümkündür.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda Lihtenştayn vize randevusu alma işlemi vize başvuru sahipleri adına uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Lihtenştayn Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Lihtenştayn vizesinin onaylanma süresi Schengen vizesi olarak yapılan başvurular için ortalama 15 gün sürmektedir. Lihtenştayn Schengen vizesi başvuru dosyalarının değerlendirme sürecinde vize başvuru sahibinden ek belge talebi olması durumunda vizenin çıkış süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Lihtenştayn vizesi başvurularının sonuçlanma süresi; vize başvuru işlemlerinin İsviçre ve Türkiye Cumhuriyeti’nde resmi tatil günü olan günlere denk gelmesi, ilgili dış temsilciliklerde olabilecek yoğunluk durumu veya ek belge talebi olması gibi olası nedenlere bağlı olarak uzayabilmektedir. Lihtenştayn ulusal vize başvuruları ise ortalama 8 ile 12 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

Lihtenştayn Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Lihtenştayn vize takip işlemleri, vize başvuru merkezinin resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir ancak online sistem üzerinden vize sonuç durumuna erişim mümkün değildir. Lihtenştayn vizeleri için ilgili dış temsilciliğin takip sistemi bulunmamaktadır.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan vize başvuruları için Lihtenştayn vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı otomatik SMS servisiyle ve online olarak gerçekleştirilebilir.

Lihtenştayn Vizesi ile Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Lihtenştayn vizesi ile gezilecek yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Lihtenştayn Centre
 • Vaduz Kalesi
 • Ulusal Lihtenştayn Müzesi
 • Alte Rheinbrucke
 • The Main Square
 • Postal Müzesi
 • Lihtenştayn Prensliği Hazine Odası
 • Rheinpark Stadion
 • Vaduz Katedrali
 • Triesenberg Köyü
 • Eschen ve Nendeln
 • Gutenberg Kalesi
 • Eschnerberg Patikası

Turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Lihtenştayn gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ülkedir.

Lihtenştayn Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Lihtenştayn vizesi ile 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla seyahat edilebilecek Schengen ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Yunanistan’dır.

Türkiye Lihtenştayn Konsolosluğu Var Mıdır?

Türkiye Lihtenştayn Konsolosluğu bulunmamaktadır.

Lihtenştayn'a ait vize işlemleri için Lihtenştayn Konsolosluğu sadece İsviçre, Avusturya, Belçika, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: