Lihtenştayn İş İlanları

Lihtenştayn'da Çalışmak: 2023 İş İmkanları ve İş İlanları

Lihtenştayn’ın ihtiyaç duyduğu iş gücünün toplam nüfusun üstünde olmasından dolayı Lihtenştayn’daki şirketler, uluslararası çalışanlara çok sayıda cazip iş imkanları sunmaktadır. Lihtenştayn Prensliği İstatistik Ofisi’nin 2022’de yayınladığı rakamlara göre Lihtenştayn’da yabancı işçi sayısı toplam iş gücünün %70,6’sını oluşturmaktadır ve 2020 yılında çalışan 40 bin 328 kişiden, 28 bin 481’i farklı milletlerdendir.

Lihtenştayn’da çalışmak aylık ortalama 6.000 CHF civarı bir gelir sağlamaktadır. Lihtenştayn’daki en büyük iş sektörleri tarım, hizmet ve üretim sektörüdür.

Lihtenştayn'da İş İmkanları Nasıldır?

Lihtenştayn iş imkanları sektörlere göre farklılık göstermektedir. Lihtenştayn’da en büyük paya sahip olan iş sektörleri tarım, hizmet ve üretimdir. Lihtenştayn’da en büyük paya sahip olan iş kolları sırasıyla imalat, inşaat, maliye, sigorta, hukuk ve muhasebedir.

Lihtenştayn'da En Çok Aranan Meslekler Nelerdir?

Lihtenştayn’da en çok aranan meslekler aşağıda verilmiştir.

 • Lisanslı mühendisler
 • Elektroteknoloji mühendisleri
 • Yazılım ve uygulama geliştiricileri ve analistler
 • Tuğla örme ustası ve ilişkili işçiler
 • Marangoz ve doğramacılar
 • Sıvacılar
 • Boyacı ve ilişkili işçiler

Lihtenştayn'da Nasıl İş Bulunur?

Lihtenştayn’da iş bulmanın başlıca yöntemi sayıca fazla olan ve oldukça erişilebilir olan internet ilanlarıdır; internet sitelerine ek olarak verilebilecek iş bulma alternatifleri ise gazete ilanları ve iş bulma ajanslarıdır.

Lihtenştayn İş Bulma Siteleri Nelerdir?

Lihtenştayn iş bulma siteleri aşağıda verilmiştir.

 • Linkedin
 • AMSFL.Li
 • Jobber.li
 • Welcome.li
 • Career Jet
 • Job4You
 • Overseas Jobs
 • Go Abroad

Lihtenştayn'da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Lihtenştayn’da çalışma koşulları çalışılan sektörlere göre değişiklik göstermektedir ve haftalık çalışma saati 5 gün için 45 ile 48 saat arasındadır. Lihtenştayn’da izin günleri genellikle hafta sonlarıdır.

Lihtenştayn’da ikamet eden bireyler ve ailelerin hakları olan sosyal yardımdan yararlanmalarının şartları belirgin bir güçlük içerisinde olmaları ve çalışabilecek olan bireylerin makul olacak derecede çalışmaya devam etmeleridir. Lihtenştayn’da normal emeklilik yaşı 65’tir, yaşlılık dolayısıyla emeklilik için bu yaşın doldurulmuş olması ve en az 1 yıl boyunca sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir, yaş şartı mesleki emeklilik için de geçerlidir.

Lihtenştayn’da ortalama maaş 2.808 CHF ile 9.000 CHF arasında değişmektedir. Lihtenştayn’da maaşın değişkenliğinin sebebi Lihtenştayn asgari ücret sisteminin olmamasıdır.

Lihtenştayn'da Ortalama Maaş Ne Kadar?

Lihtenştayn’da ortalama maaş, Lihtenştayn Prensliği Ulusal İstatistik Ofisi’nin 2022’de yayınladığı rakamlara göre, kadınlar için 6.078 CHF ve erkekler için 7.125 CHF’dir. Ekonomik sektöre göre değişiklik gösteren Lihtenştayn maaşları, hizmet sektörü için ortalama 6.708 CHF, imalat sektörü için ortalama 6.666 CHF tarım sektörü için ise ortalama 3.679 CHF olarak hesaplanmıştır.

Lihtenştayn'da Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Lihtenştayn’da çalışmanın avantajları; Avrupa ve İsviçre piyasalarına erişim ve hesaplı kurumsal vergilendirmeden yararlanma olanaklarıdır. Standard&Poors’dan AAA kredi derecesi olan Lihtenştayn’ın aynı zamanda liberal bir ekonomik politikaya ve şirket hukuku düzenlemelerine sahip olması Lihtenştayn’da çalışmayı avantajlı kılmaktadır

Yasal para birimi İsviçre frangı olan Lihtenştayn’da döviz istikrarlılığı bulunması Lihtenştayn’da çalışanlara da sağlam bir ekonomiye sahip olma fırsatını sunar. Lihtenştayn’da istikrarlı sosyal, ekonomik ve politik bir düzen bulunması, kamu bütçesi için kuvvetli bir maliye politikasına sahip olunması ve ülkedeki altyapı sistemlerinin iyi ve düzgün bir şekilde yönetiliyor olması Lihtenştayn’da çalışmanın avantajlarından bazılarıdır.

Yabancı Ülke Vatandaşları Lihtenştayn'da Çalışabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları Lihtenştayn’da belirli şartlar altında çalışabilmektedir. İsviçre vatandaşı olan kişiler için Lihtenştayn’da çalışmak için herhangi bir izin gerekmezken Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşlarının yetkili makam ve merciler tarafından kayıt altına alınması gerekmektedir.

Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı olmayan üçüncü ülke vatandaşlarının, Lihtenştayn’da çalışabilmek için izin almaları gerekmektedir. Üçüncü ülke vatandaşlarının Lihtenştayn çalışma izni başvurusu sadece Göçmenlik ve Pasaport Ofisi tarafından onaylanabilir ve izin yalnızca bir yıl için geçerlidir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: