Lihtenştayn Turist Vizesi

2023'te Lihtenştayn Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lihtenştayn turist vizesi, hamiline Lihtenştayn’da 180 günlük bir süre içerisinde en fazla 90 gün için bulunma hakkı tanıyan kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür. Lihtenştayn turist vizesi hamiline Schengen bölgesine serbest giriş hakkı tanımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nden Lihtenştayn’a seyahat etmek isteyen kişilerin, Lihtenştayn vize işlemleri ile ilgilenen İsviçre üzerinden Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Lihtenştayn ile İsviçre arasında açık sınır bulunmaktadır ve bu iki ülke aynı vize politikalarını uygulamaktadır.

Lihtenştayn denize kıyısı olmayan ve aynı zamanda uluslararası bir havaalanına sahip olmayan bir ülkedir ve bu nedenle doğrudan Lihtenştayn’a uçuş yapmak mümkün değildir. Lihtenştayn kendi vize işlemlerini yapmamaktadır ve Lihtenştayn için vize işlemleri İsviçre tarafından yapılmaktadır.

Vizem.net, turistik amaçlar ile Lihtenştayn’a seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuru işlemleri için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Lihtenştayn Turist Vizesi İstiyor Mu?

Lihtenştayn’ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için uyguladığı vize politikaları, kişinin sahip olduğu pasaportun türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Lihtenştayn’a seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabi tutulmaktadır.

Lihtenştayn’a seyahat edecek; diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ya da hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 günlük bir dönem içerisinde 90 günden uzun sürmeyecek seyahatler için vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Lihtenştayn Turistik Vize Nasıl Alınır?

Lihtenştayn turistik vizesi, vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle ilgili dış temsilcilikler tarafından belirlenmiş olan gerekli evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlamaları, yetkili aracı kurumdan vize başvurusu için randevu almaları ve randevu tarihinde belirlenmiş olan vize başvuru merkezine müracaat eden başvuru sahiplerinin gerekli evrakların teslimi, biyometri ve vize ücretinin ödenmesi gibi işlemleri yapmaları ile alınmaktadır.

Vize randevu tarihinde gerekli işlemleri yapan başvuru sahiplerinin Lihtenştayn turistik vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Schengen vizesi almak için gerekli şartları sağlayan ve Lihtenştayn’a seyahat etmek isteyen kişilerin, Lihtenştayn vize başvurusu işlemleri ile İsviçre ilgilendiği ve aynı vize politikaları uygulandığı için ilgili İsviçre kurumlarına müracaat etmeleri gerekmektedir.

Lihtenştayn Turist Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Lihtenştayn turist vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmektedir.

 • Lihtenştayn turist vizesi başvuru formu: Lihtenştaynturist vizesi formu, vize başvuru sahibi tarafından mavi ya da siyah tükenmez kalem ile Almanca, Fransızca, İtalyanca ya da İngilizce dillerinden birinde eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve imzalı bir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Pasaport: Lihtenştayn turist vizesi başvuru sahibine ait olan, en az 2 adet boş sayfası olan, son 10 yıl içerisinde alınmış, yapılacak olanLihtenştayn seyahatininöngörülenbitiş tarihinden sonraen az 3 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.Vize başvuru sahibine ait pasaportun 2. ve 3. sayfalarına ait fotokopiler ile varsa kişinin eski vizelerinin ve giriş-çıkış damgalarının fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Biyometrik fotoğraf: Lihtenştayn turist vizesi başvuru sahibine ait,biyometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içerisinde renkli olarak çekilmiş, rötuşu bulunmayan ve 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip 2 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Lihtenştayn turist vizesi başvurusunda bulunan kişiye ve tüm aile bireylerine dair detayları içeren ve kişinin e-devlet sisteminde bulunan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Kaza ve seyahat sağlık sigortası: Lihtenştayn turist vizesi başvurusunda bulunan kişi adına alınmış, Schengen bölgesine yapılacak seyahatin tüm süresi boyunca geçerli olan, en az 30.000 Euro teminatlı,Schengen bölgesine üye olan tüm ülkelerde geçerliliği kabul edilen, imzalı ve kaşeli bir kaza ve seyahat sağlık sigortası poliçesinin orijinali ve 1 adet fotokopisinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Lihtenştayn’a seyahat edecek vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş olan; uçak ile yolculuk yapacak olan kişiler için uçak bileti, otobüs ile yolculuk yapacak olan kişiler için otobüs bileti ve araba ile yolculuk yapacak kişilere ait olan araç tescil belgesi ile triptik belgesi gibi belgeler ibraz edilmelidir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Lihtenştaynturist vizesine başvuruda bulunan kişinin yapılması planlanan Lihtenştayn seyahati süresince konaklayacağı yerleri gösteren otel rezervasyonu gibi konaklama rezervasyon belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde diğer gerekli belgeler ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Lihtenştaynturist vizesine başvuruda bulunan kişinin planlanan Schengen bölgesi seyahatinin ulaşım, konaklama ve yemek gibi kimi masraflarını karşılamaya yetecek kadar finansal gücü olduğunu gösterir nitelikte; son 3 aya ait banka hesap cüzdanı ya da kişinin düzenli bir gelir kaynağı olduğunu belirten son 3 aya ait maaş bordrosu gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru sahibinin çalışma durumu ile ilişkili belgeler: Lihtenştaynturist vizesi başvuru sahibinin çalışma durumuna bağlı olarak değişiklik gösteren belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Lihtenştaynturist vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken vize harcının ödenmiş olduğunu gösteren vize harcı ödeme dekontu, vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Lihtenştayn Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Lihtenştayn turistik vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doğru bilgiler ile doldurulmalı ve vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Lihtenştayn turistik vize başvuru formunun Almanca, Fransızca, İtalyanca ya da İngilizce dillerinden birinde doldurulması gerekir.

Lihtenştayn turistik vize başvuru formu mavi ya da siyah tükenmez kalem ile doldurulduktan sonra vize başvuru sahibi tarafından imzalanmış bir biçimde vize başvuru dosyasına eklenmelidir. Lihtenştayn turistik vize başvurusunun şahsen yapılmayacağı durumlarda; bu durumu belirten bir vekalet yazısı Lihtenştayn turistik vize başvuru formu ile birlikte ibraz edilmelidir.

Lihtenştayn turistik vize başvuru formu için örnek bir görsel aşağıda verilmektedir.

Lihtenştayn Turistik Vize Başvuru Formu
Lihtenştayn Turistik Vize Başvuru Formu

Lihtenştayn Turist Vizesi Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Lihtenştayn turist vizesi başvuru dilekçesi, vize başvuru sahibi tarafından ilgili Lihtenştayn dış temsilciliğine hitaben resmi bir dil kullanılarak yazılmaktadır. Lihtenştayn turist vizesi başvuru dilekçesi yazılırken, dilekçe içerisinde verilen tüm bilgilerin başvuruda sunulan destekleyici evraklarda yer alan bilgiler ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Lihtenştayn turist vizesi başvuru dilekçesi içerisinde; kişinin Schengen bölgesine seyahat etme nedenlerine, kişinin seyahat için finansal yeterlilik durumuna, varsa kişinin seyahat masraflarını karşılayacak sponsora dair bilgilere, kişinin ülkesine geri dönme niyetine, yapılmak istenen Schengen bölgesi seyahati için seyahat planına dair detaylara, başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gereken belgelerden biri sunulamıyor ise bu durumun nedenine ve mümkünse bu belge yerine sunulabilecek alternatif belgelere dair açıklamalara yer verilmesi gerekmektedir.

Lihtenştayn Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Lihtenştayn vizesi için fotoğraf, biyometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş ve 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip olmalıdır ve 2 adet sunulmalıdır.

Lihtenştayn vizesi başvuru dosyası içerisinde sunulacak fotoğrafın renkli olması ve açık renk bir fon önünde çekilmiş olması şartı bulunmaktadır. Vize başvurusunda sunulacak biyometrik fotoğrafta kişinin kameraya doğrudan bakıyor olması, gülümsemiyor olması, ağzının kapalı olması ve kişinin yüzünün fotoğrafın ortalama %80’lik kısmın kapsıyor olması gerekmektedir.

Lihtenştayn vizesi için ibraz edilmek için uygun olan bir biyometrik fotoğraf örneği aşağıda verilmiştir.

Lihtenştay Turist Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Örneği
Lihtenştay Turist Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Örneği

Lihtenştayn Turist Vizesi için Banka Hesabında Ne Kadar Para Bulunmalıdır?

Lihtenştayn turist vizesi için banka hesabında bulunması gereken para tutarı, İsviçre vize başvurusu için öngörülen kriterler ile aynı olmak üzere, kişilerin ülkede kalmayı planladıkları her gün için 100 İsviçre frangı ya da 92,34 eurodur.

İsviçre’ye seyahat edecek kişinin geçerli bir öğrenci kartı olan bir öğrenci olması durumunda, kişinin İsviçre’de kalmayı planladığı her gün için 30 İsviçre frangı ya da 27,70 Euro değerinde hesap tutarı bilgisi ibraz etmesi yeterli olmaktadır.

Schengen vizesi başvuruları sırasında vize başvuru sahibinin finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgelerin ibraz edilmesi zorunlu tutulmaktadır.

Lihtenştayn Turist Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Lihtenştayn vizesi için seyahat sağlık sigortası, vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Lihtenştayn vizesi için seyahat sağlık sigortası vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gereken evraklar arasında yer almaktadır.

Lihtenştayn vizesi için ibraz edilecek olan seyahat sağlık sigortası poliçesinin, planlanan tüm seyahat süresince geçerlilik süresi bulunması ve tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerliliği olması gerekmektedir. Vize başvurusunda ibraz edilecek Lihtenştayn seyahat sağlık sigortası poliçesinin; kişinin tıbbi nedenlerden ötürü ülkesine iade edilmesi, acil tıbbi tedavi gerekliliği, hastaneye yatış ya da vefat etme durumu gibi durumları kapsayıcı nitelikte düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Lihtenştayn için Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Lihtenştayn için turistik vize başvurusu, Lihtenştayn'ın konsolosluk işlerini yürüten İsviçre aracılığıyla yapılmaktadır. İsviçre vize başvuruları için Türkiye Cumhuriyeti'nde yetkili olan aracı kurum TLSContact’tir ve Lihtenştayn için turistik vize başvuru işlemleri TLSContact'in vize başvuru merkezine müracaat edilerek yapılmaktadır.

Son 5 yıl içinde alınmış bir Schengen vizesi bulunan başvuru sahiplerinin Lihtenştayn vizesi başvuru işlemleri, gerekli vize evraklarının Vizem.net'in merkez ofisine gönderilmesi durumunda başvuru merkezine müracaat edilmesine gerek kalmaksızın uzman danışmanlar tarafından yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Lihtenştayn Turistik Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Lihtenştayn turistik vize randevusu, yetkili aracı kurum TLSContact'in resmi internet sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir. Lihtenştayn turistik vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, öncelikle yetkili aracı kurum TLSContact'in resmi internet sitesi üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekir.

TLSContact'in resmi internet sitesi üzerinden kullanıcı hesaplarına giriş yapan vize başvuru sahipleri; başvuruda bulunulacak vize türü ve diğer gerekli bilgileri seçerek vize randevusu alabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında Lihtenştayn vize randevuları İsviçre vize departmanı tarafından alınmaktadır.

Lihtenştayn Turist Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Lihtenştayn turist vizesi başvuru ücreti, yetişkin başvuru sahipleri için 80 Euro olarak belirlenmiştir. Lihtenştayn turist vizesi başvuru ücreti; 6 ile 12 yaş arası çocuklar için 40 Euro ve 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir

Lihtenştayn turist vizesi başvuru ücreti Euro olarak belirlenmesine karşın yalnızca Türk lirası olarak ödenebilmektedir ve kredi kartı ile ödemeler kabul edilmemektedir.

Lihtenştayn Turistik Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Lihtenştayn turistik vize takip ve sorgulama işlemi, online olarak aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile başvurulan Lihtenştayn turist vizesi için vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Lihtenştayn Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Lihtenştayn turist vizesi ortalama 6 ile 8 iş günü arasında çıkmaktadır, ancak vize başvuru dosyasında eksik belge ibraz edilmiş olması ya da ilgili dış temsilciliklerde yoğunluk olması gibi durumlardan ötürü bu süre uzayabilmektedir. Lihtenştayn turist vizesi başvurularının, planlanan seyahat başlangıç tarihinden en az 15 gün öncesinden yapılması önerilmektedir.

Lihtenştayn için Turistik Vize Almak Zor Mu?

Lihtenştayn için turistik vize almak, talep edilen gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlandığı ve vize başvuru sahibinin gerekli kriterlere uygun olduğu durumlarda kolay olmaktadır.

Lihtenştayn Turist Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Lihtenştayn turist vizesi, Schengen kurallarına uygun olarak, en fazla 5 yıllık olarak düzenlenir ancak hamiline 180 günlük periyot içerisinde en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma imkanı sağlar

Lihtenştayn Turist Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

Lihtenştayn turist vizesinin süresi uzatılabilmektedir, ancak çok nadir durumlarda vize süresi uzatma başvuruları kabul edilmektedir. Schengen vizesi süresini uzatmak isteyen kişilerin geçerli bir nedeninin bulunması ve bu nedenin kanıtlanabilir olması gerekmektedir. Mücbir sebepler, Schengen bölgesine planlanandan geç bir tarihte giriş yapılmış olması ya da zorlu hava koşulları gibi nedenler ile vize süresini uzatmak isteyen kişilerin, vize süreleri dolmadan önce ilgili kurumlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Turist Vizesi ile Lihtenştayn'da Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

Turist vizesi ile Lihtenştayn’da gezilebilecek yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Lihtenştayn Sanat Müzesi
 • Eschnerberg Patikası
 • Balzers
 • Lihtenştayn Prensliği Hazine Odası
 • Ulusal Lihtenştayn Müzesi
 • Gutenberg Kalesi
 • Vaduz Şatosu
 • Gran Cavallo Heykeli
 • Tre Cavalli Heykeli
 • African King Heykeli
 • Baeuerliches Wohnmuseum
 • Alp Dağları
 • Saint Florin Katedrali
 • Hochsitz Heykeli
 • Rheinpark Stadyumu
 • Triesenberg Köyü
 • Eschen ve Nendeln
 • Alte Rheinbrucke

Tarihi yapıları, müzeleri, doğal güzellikleri, çeşitli sanat eserleri, müzeleri ve anıtları ile turistlerin dikkatini çeken Lihtenştayn gezilecek yerler açısından oldukça fazla seçeneğe sahip olan bir ülkedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: