Slovakya Hakkında Bilgi

Gitmeden Önde Slovakya Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Orta Avrupa’da karalarla çevrili bir ülke olan Slovakya hakkında bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Gidilmeden önce bilinmesi gereken Slovakya rehberi!

Slovakya Nerede

1 Ocak 1993’te Çekoslavakya’dan ayrılan Slovak Cumhuriyeti dünyanın en yeni sekizinci ülkesidir. Slovakya sınır komşuları batıda Çek Cumhuriyeti ve Avusturya, kuzeyde Polonya, doğuda Ukrayna ve güneyde Macaristan’dır. Slovakya Schengen bölgesine dahil bir Avrupa Birliği ülkesidir.

Slovakya Nüfusu

Slovakya’nın nüfusu 2011 sayımında 5.397.036 olmuştur. 2020 yılında tahmini nüfus ise 5.464.060’dır. Slovakya nüfus açısından tahmin edilebileceği gibi Slav asıllı ve Slovakların ağırlıklı olduğu bir ülkedir. Slovaklar nüfusun %80.7’sini oluşturmaktadır. %8.5 ile en büyük azınlık Macarlardır. Slovakya’dan özellikle 19. ve 20. yüzyılın başlarında Amerika’ya büyük bir göç hareketi yaşanmıştır. Slovakya yüzölçümü 49.035 metrekaredir. Nüfus dağılım grafiğine aşağıda yer verilmiştir.

Slovakya Nüfusu

Slovakya Başkenti

Slovakya’nın başkenti Bratislava’dır. Bratislava başkent olmanın yanı sıra hem kültürel olarak hem ekonomik olarak önemli konumdadır. Bir çok iş kuruluşu ve finans merkezi barındıran şehir her sene bir milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Tarihi eski kasabasıyla, kalesiyle, alışveriş merkezleriyle ve kano gezisi,rafting gibi dış mekan aktiviteleri ile Slovakya Bratislava gezilecek yerler bakımından çok fazla seçeneğe sahiptir.

Slovakya Şehirleri

Slovakya esas şehirlerinin adıyla anılan sekiz bölgeye ayrılmıştır. Slovakya’nın en fazla nüfusa sahip şehirleri batıda Bratislava ve doğuda Košice’dir. Bu şehirlerin ardından Prešov, Žilina, Banská Bystrica gelir.

Slovakya Para Birimi

Slovakya para birimi Euro’dur,2009’da Euro bölgesine dahil edilmiştir. Slovakya ekonomisi 2017’de Euro kullanan ülkeler içerisinde en hızlı büyüyen üçüncü ekonomi olmuştur.

Slovakya Ekonomisi

Slovakya ekonomik özellikleri dikkatle incelendiğinde başlıca ticaret ortaklarının Avrupa Birliği ülkeleri olan Almanya, Çek Cumhuriyeti,Polonya ve Avusturya olduğu görülmektedir. Slovakya’nın endüstriyel üretiminin %43’ünü araba endüstrisi oluşturmaktadır. Avrupa Birliği’nin beşinci en büyük araba üreticisidir.

Slovakya Bayrağı

Slovakya Cumhuriyeti kırmızı,mavi ve beyaz zemin rengi üzerinde Tatra, Fatra ve Matra dağ sırası sembolü üzerinde haç bulunduran armayı barındıran bir bayrağa sahiptir.

Slovakya Dili ve Dini

Slovakya resmi dili Slovakça’dır. Güney bölgesinde Macar dili de konuşulur. Azınlık nüfusunun %15’i geçtiği belediyelerde azınlık dilleri ek resmi dil olarak kabul edilmektedir.

Slovakya da Katolikler nüfusun %66’sını oluşturmaktadır. %8.9 Protestan %0.9 Ortodoks kilisesine bağlıdır. Ülkedeki diğer dinler Bahai inancı,Yahudilik, İslam ve Hinduizmdir. Diğer dinlerin nüfus içindeki ağırlığı %0.5’dir.

Slovakya Plakası

Slovakya plakası “SK” dır. Slovakya plaka işareti olarak bayraklarında yer alan arma kullanılmaktadır.

Slovakya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Slovakya’da gezilecek yerler ve yapılabilecek faaliyetler çok çeşitlidir. Ülkenin dağlık yapısı ve mağaraları büyüleyici doğal manzaraların oluşmasına sebep olmaktadır. Tatra dağları yürüyüş ve tırmanma için idealdir. Eski kasabaların tarihi yapısı korunarak bugüne getirilmiştir ve kasabaların çoğu Avrupa’nın en güzel kasabaları içinde sayılabilir.

Bunlara ek olarak çok sayıda gezilecek tarihi yerlere sahiptir. Doğal ve tarihi güzellikleri yanında Slovakya spa ve kayak merkezleri de bulundurmaktadır. Başta Piešťany spa merkezi olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde büyüklü küçüklü spalar bulunmaktadır. Binden fazla kayak kasabası olan Slovakya’da Jasna Orta Avrupa’nın en büyük kayak tatil yeridir.

Slovakya Kayak Merkezi

Slovakya Tatra dağları, alçak Tatralar ve diğer dağ sıralarında çok sayıda kayak merkezine sahiptir. Dağlık bir bölge olması sebebiyle kayak merkezlerinin sayısı çok fazladır. Kayak merkezlerinde kayakla beraber snowboard faaliyetleri başta Jesna merkezi olmak üzere yaygındır.

Slovak İklimi

Slovak iklimi karasal ve ılıman iklim bölgeleri arasında yer alır. Yazları ılık, kışları rutubetli ve soğuktur.

Slovakya’da Asgari Ücret

Slovakya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Slovakya asgari ücret 2021 yılı itibariyle 623€/ay 3.58/€ saat olarak hesaplanmıştır.2020 yılında hesaplanan rakam ise aylık asgari ücret 580€/ay ve 3.33/saat olmuştur. 2019’da ise 520€/ay ve 2.99€/saat olarak hesaplanmıştır. Rakamlara bakıldığında asgari ücretin artma eğiliminde olduğu görülmektedir.

Aşağıda 2019 asgari ücreti diğer Avrupa ülkelerinin asgari ücretleriyle karşılaştırılmıştır.

Slovakya’da Asgari Ücret Karşılaştırması

İstanbul Slovakya Uçakla Kaç Saat Sürüyor?

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan Slovakya Kosicye’ye direk uçuşu bulunmaktadır. Bu direk uçuş yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Not: 2020 yılında pandemi sebebiyle IST-KSC hava limanları arasındaki uçuşlar iptal edilmiştir. Güncel bilgi için THY sitesi ziyaret edilebilir.

Slovakya Avrupa Birliği Üyesi Mi?

Gerçekleştirilen müzakerelerin sonuçlanması ile Slovakya 1 Mayıs 2004 tarihinden itibaren Avrupa birliği tam üyeliği kazanmıştır. Slovakya pasaportuna sahip kişilerin AB sınırları içerisinde serbest dolaşım hakkı bulunmaktadır.

Slovak Alfabesi

Slovak Alfabesi Latin alfabesinin bir uzantısıdır. 46 harf ile Slav ve tüm Avrupa alfabeleri arasında en uzun alfabeye sahip ülkedir.

Slovakya’da Deniz Var Mı?

Slovakya’da deniz yoktur. İrili ufaklı 11 adet göl bulunmaktadır. Buradaki bazı göllerin çevresinde turistik tesis ve kamp alanları bulunmaktadır. En popüler gölü Zlaté Piesky’dir.

Türkiye Slovakya Saat Farkı Kaçtır?

Slovakya GMT +1 saat diliminde yer alır. Türkiye-Slovakya saat farkı 3 saattir. Örnek olarak Türkiye’de saat 16:00 iken Slovakya’da 13:00’dür.

Slovakya İnternet Uzantısı

Slovakya internet uzantısı .sk dir. Resmi devlet sitesi vlada.gov adresidir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: