Ukrayna Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası

Ukrayna Seyahat Sağlık Sigortası ve 2023 Ücretleri

Seyahat sağlık sigortası yurt dışı seyahatlerinde sırasında kişinin başına gelebilecek hastalık veya kaza gibi durumlarda acil müdahale ve tedavi gibi hizmetleri ücret ödemeden veya kısmi ücret ödeyerek alınmasını sağlayan sigorta türüdür. Ukrayna seyahati yapacak yabancı uyruklu kişilerin vize türü farketmeksizin bütün vize başvurularında seyahat sağlık sigortası ibraz etmeleri gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası ani rahatsızlıklar, hastaneye nakil işlemleri, yatarak tedavi veya uçuş telafisi gibi hizmetleri içerebilir. Seyahat sağlık sigortasının kapsama alanı oluşturulan poliçeye göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye'nın vize onay oranı en yüksek akredite acentesi olan Vizem.net danışmanlığı ile 2022 yılında yapılan Ukrayna vizesi başvuruları için tam kapsamlı seyahat sağlık sigortalarında en iyi fiyat garantisi sunulmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ukrayna Seyahat Sigortası Zorunlu Mudur?

Evet, Ukrayna seyahat sigortası zorunludur. Turistik, ticari veya aile ziyareti gibi amaçlarla alınan kısa süreli tüm vize türleri ve eğitim, çalışma, yatırım veya aile birleşimi gibi sebeplerle alınan tüm uzun süreli vize türleri ile Ukrayna seyahati gerçekleştirecek kişiler seyahat sağlık sigortası yaptırmakla yükümlüdür.

Türk Vatandaşları için Ukrayna Seyahat Sigortası Gerekli Midir?

Evet, Türk vatandaşları için Ukrayna seyahat sigortası gereklidir. Türk vatandaşları 90 günü aşmayacak seyahatlerde vizeden muaf tutulmuş olsa da, 9 Haziran 2021 tarihinde pandemi önemleri kapsamında alınan bir karar uyarınca seyahat sağlık sigortası zorunluluğu getirilmiştir.

Türk vatandaşları her türlü kısa veya uzun süreli Ukrayna seyahatleri için seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır. Diplomatik ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşları, seyahat sağlık sigortası zorunluluğundan muaftır.

Ukrayna Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yaptırılmalıdır?

Ukrayna seyahat sağlık sigortası, Ukrayna’ya giriş yaparken Ukrayna’da kayıtlı olan sigorta şirketlerinden veya Ukrayna'da temsilciliği bulunan ya da Ukrayna’daki şirketlerle bir anlaşması bulunan yabancı şirketlerden yaptırılabilir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan vize başvurularında gerekli sağlık sigortası başvuran kişi adına Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyatlandırma ile yapılmaktadır. İsteğe bağlı sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti en uygun fiyatlar ile Vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Ukrayna'ya Giderken Sağlık Sigortası İnternetten Yaptırılabilir Mi?

Ukrayna'ya giderken sağlık sigortası internetten yaptırılabilir. Bazı sigorta acenteleri internet üzerinden seyahat sağlık sigortası hizmeti sunmaktadır. Her ne kadar online seyahat sağlık sigortası alınabilse de istenmeyen durumların gerçekleşmemesi için detaylı araştırma yapılması ve sadece güvenilir acenteler aracılığı ile sağlık sigortası satın alınması önerilmektedir.

Vizen.net sigorta birimi internet üzerinden teklif oluşturmamaktadır, fakat 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezi hattından teklif alınabilmektedir. Teklifin kabul edilmesinin ardından Vizem.net sigorta birimi tarafından sigorta poliçesi 20 dakika içinde oluşturulmaktadır.

Ukrayna için Sağlık Sigortası Teminatı Ne Kadar Olmalıdır?

Ukrayna için sağlık sigortası teminatı 30.000 euro olmalıdır. 30.000 eurodan daha fazla teminata sahip seyahat sağlık sigortası yapılabilse de, 30.000 eurodan daha az teminata sahip sağlık sigortaları kabul edilmemektedir.

Ukrayna Seyahat Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

Ukrayna seyahat sağlık sigortası acil müdahale, acil tahliye, uçuş iptali, kayıp veya hasarlı bavul, hava durumu sebepli geciken uçuş, gasp, vefat durumunda merhumun nakil işlemleri veya cenaze işlemleri gibi, çoğu seyahat sağlık sigortası tarafından karşılanan hizmetleri kapsamaktadır.

Ukrayna Seyahat Sağlık Sigortası COVID-19 Tedavisini Kapsamalı Mıdır?

Evet, Ukrayna seyahat sağlık sigortası COVID-19 tedavisini kapsamalıdır.

9 Haziran 2021 tarihinde pandemi önlemleri kapsamında alınan kararla birlikte Ukrayna seyahati için gerekli sağlık sigortasına COVID-19 hastalığını da kapsama gerekliliği eklenmiştir. Ukrayna için sunulacak seyahat sağlık sigortası; Ukrayna'da temsilciliği bulunan veya Ukrayna’daki şirketlerle bir anlaşma sebebiyle profesyonel ilişkileri bulunan yabancı bir sigorta acentesi tarafından düzenlenmiş; COVID-19 tedavi masraflarını ve Ukrayna’da bulunulacak tüm süreyi kapsayan bir poliçeye sahip olmalıdır.

Ukrayna Sağlık Sigortası Savaş Kaynaklı Durumları Kapsar Mı?

Hayır, Ukrayna sağlık sigortası savaş kaynaklı durumları kapsamaz.

Ukrayna için Seyahat Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsamaz?

Ukrayna için seyahat sağlık sigortası herhangi bir doğal afet sonucu oluşan hasarları, savaş ve isyan durumlarında gerçekleşen zararları, örgüt harekatları sebebiyle gerçekleşen zararları, sigorta sahibi kişinin kendini isteyerek tehlikeye soktuğu durumları, tıbbi reçete dışında alkol tüketimi ve uyuşturucu kullanımı sonrası oluşan rahatsızlıkları, doğuştan var olan hastalıkları, intiharları, psikolojik rahatsızlıkları, spor yaralanmalarını, yolcu taşıma yetkili bulunmayan bir hava taşıtı kazasını, motosiklet kazasını ve suda boğulma durumlarını kapsamamaktadır.

Ukrayna Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Vizem.net sigorta birimi üzerinden alınabilecek Ukrayna seyahat sağlık sigortası fiyatları aşağıda verilmiştir.

Sigorta SüresiÜcretler
7 gün7-14,5 euro
1 ay15-24 euro
3 ay32,5-46 euro
6 ay40-55 euro
1 yıl55-85 euro

Ukrayna seyahat sağlık sigortası ücreti; talep edilen sigorta süresi ile başvuru sahibinin yaşı, covid ve aşı geçmişine göre değişebilmektedir.

Ukrayna'da Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

Ukrayna'da sağlık hizmetleri Ukrayna sağlık bakanı Viktor Liashko tarafından Sovyetler Birliği’nde kullanıldığı şekle benzer olarak uygulanmaktadır. Ukrayna sağlık sistemi özel ve devlet hastanelerinden oluşmaktadır. 2016 yılında gerçekleştirilen Ukrayna sağlık reformundan sonra devlet tarafından sağlanan sağlık sistemi gelişmiş olsa da, devlet hastaneleri özel hastaneler kadar üst düzey hizmet sunamamaktadır.

Ukrayna’yı seyahat eden turistler acil bir durumda daha iyi hizmet almak için genellikle özel hastaneleri tercih etmektedir. Ukrayna sağlık sistemi kendi vatandaşlarına ücretsiz hizmet sunsa da özellikle özel hastanelere giden turistler için sağlık hizmetleri pahalı olabilir; seyahat sağlık sigortası Ukrayna’da kaliteli sağlık hizmetinin ücretsiz veya düşük ücretler karşılığında alınmasına olanak sağlamaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: