KKTC Vize İşlemleri

KKTC Vize Danışmanlık Hizmetleri: Kuzey Kıbrıs'tan Vize Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs’tan vize başvurusu yapma yolları, başvuru sahibinin vatandaşlığına ve başvuru yapılacak ülkeye göre değişmektedir. KKTC pasaportunu tanıyan ülke sayısı sınırlı olduğu için, KKTC pasaportunu tanımayan ülkelere vize başvurusu yapmak için KKTC vatandaşlığına ek olarak ilgili ülke tarafından kabul edilen bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.

Vizem.net KKTC'de ikamet eden Kıbrıs vatandaşları ve yabancı ülke vatandaşlarının vize başvuru işlemlerinde, ilgili ülkenin vize şartları ve prosedürleri doğrultusunda tüm süreç için güncel danışmanlık hizmeti sağlayan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

KKTC Pasaportu Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

KKTC pasaportu ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya
 • Fransa
 • Pakistan
 • Türkiye
 • ABD
 • Birleşik Krallık

KKTC Pasaportu ile Vizesiz Gidilen Ülkeler Nelerdir?

KKTC pasaportu ile 90 güne kadar vizesiz bir şekilde seyahat edilebilen tek ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir.

KKTC vatandaşlarının vizesiz gidebileceği ülkelerin vize gereklilikleri pasaport türüne göre değişkenlik göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne ve Birleşik Krallık’a seyahat eden umuma mahsus pasaport ve hizmet pasaportu hamili KKTC vatandaşlarının vize alması gerekemkte iken, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır. KKTC umuma mahsus pasaport sahiplerinin Avustralya, Pakistan ve Fransa seyahatleri için vize almaları zorunludur; ancak hizmet pasaportu, diplomatik pasaport ve hususi pasaport hamili KKTC vatandaşlarının Avustralya’yı seyahat ederken vize almaları gerekmemektedir.

KKTC'de Hangi Ülkelerin Konsolosluğu Bulunur?

KKTC’de bulunan yabancı ülke dış temsilcilikleri aşağıda verilmiştir.

 • Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği
 • ABD Lefkoşa Büyükelçiliği Kuzey Ofisi
 • İngiliz Yüksek Komiserliği Ofisi
 • İtalya Vize Başvuruları için Bilgi Masası
 • Almanya Federal Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği, Enformasyon Ofisi
 • Avustralya Yüksek Komiserliği Ofisi
 • AB Destek Ofisi
 • Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği

Kuzey Kıbrıs'tan Vize Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs’tan vize almak için KKTC pasaportunu tanıyan ülke vatandaşlarının doğrudan ilgili ülke dış temsilciliğine ya da aracı kurum başvuru merkezine başvuru yapması gerekmektedir. KKTC pasaportunun tanınmadığı diğer tüm ülkeler için ise geçerli bir T.C. pasaportuna ya da başka bir ülkenin vatandaşlığına sahip olunmalıdır ve vize başvurularının Türkiye’deki vize başvuru merkezlerine ya da dış temsilciliklere yapılması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi KKTC'den Nasıl Alınır?

İngiltere vizesini KKTC’den almak için ilk olarak İngiltere hükümetinin websitesi olan Gov.UK adresine kaydolmak, online olarak vize başvuru formunu doldurmak ve vize ücretini ödemek gerekmektedir. KKTC’den İngiltere vizesi için ilk aşamada online olarak başvuru yapıldıktan sonra vize randevusunun alınması gerekmektedir. Vize randevu gününde başvuru sahibi vize başvuru merkezine giderek vize için gerekli evrakların teslimini ve biyometrik işlemleri tamamlamaktadır.

İngiltere vize başvuru talepleri Merit Lefkoşa Otel’de Teleperformance LTD. tarafından her 15 günde 1 çarşamba günleri de kabul edilmektedir. Vize randevusundan sonra başvuru sahibine KKTC İngiltere vize pasaportu ile birlikte iade edilmektedir.

Almanya Vizesi KKTC'den Nasıl Alınır?

Almanya vizesini KKTC’den almak için yalnızca KKTC vatandaşlığı yeterli olmamaktadır; başvuru sahiplerinin KKTC vatandaşlığının yanı sıra Almanya tarafından tanınan bir ülkenin vatandaşlığına ve pasaportuna sahip olmaları gerekmektedir.

Gerekli şartları taşıyan ve 90 güne kadar süreyle Almanya’ya seyahat edecek Kıbrıs vatandaşı Almanya vizesi başvurusunu Lefkoşa dış temsilciliğine yapabilmektedir. 90 günden uzun süreli ulusal Almanya vize türleri ise Türkiye’deki temsilciliklerden alınabilmektedir.

KKTC’den Schengen vizesi alabilmek için gerekli evrakların hazırlanması ve Lefkoşa dış temsilciliğinden randevu alınması gerekmektedir. Başvuru sahibi, randevu gününde şahsen dış temsilciliğe giderek, KKTC Almanya vize başvurusu için gerekli evrakların teslimini ve biyometri işlemlerini yaparak vize sürecini tamamlamaktadır. Tüm işlemler yapıldıktan sonra pasaport başvuru sahibine iade edilmektedir.

ABD Vizesi KKTC'den Nasıl Alınır?

ABD vizesini KKTC’den almak için öncelikle seyahat amacına göre alınacak vize türünün belirlenmesi gerekmektedir. Vize türünün belirlenmesi ile birlikte KKTC ABD vizesi için DS-160 online vize başvuru formunun https://ceac.state.gov/CEAC adresinde eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formunun online olarak doldurulmasının ardından, formun doldurulduğu adres üzerinden oluşturulan kullanıcı hesabından, KKTC ABD Kuzey Ofisi için vize ofisi oluşturulur ve vize ücreti ödenir. Online olarak tüm vize işlemleri tamamlandıktan sonra vize randevusunda evrak tesliminin yapılabilmesi için KKTC ABD Kuzey Ofisi’ne gitmek gerekmektedir.

ABD Lefkoşa Büyükelçiliği Kuzey Ofisi; Şerif Arzık Sokak, No: 6, Köşklüçiftlik, Lefkoşa adresinde bulunmaktadır ve telefon numaraları +90 (392) 227 39 30 ile +90 (392) 228 06 46’dır.

İtalya Vizesi KKTC'den Nasıl Alınır?

İtalya vizesini yalnızca KKTC vatandaşlığı bulunan kişiler alamamaktadır; İtalya vizesini alabilmek için ayrıca İtalya tarafından tanınan bir ülke vatandaşlığına ve pasaportuna sahip olmak gerekmektedir. İtalya vizesini KKTC’den alacak kişilerin gerekli şartları karşılamaları şartı ile vize başvurularını Lefkoşa dış temsilciliğine yapmaları gerekmektedir.

Kısa süreli Schengen vizesi almak için vize başvuru formunun indirilerek doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Vize için gerekli evraklarının hazırlanması ile birlikte randevu alınması ve başvuru sahibinin randevu gününde Lefkoşa dış temsilciliğine giderek İtalya vizesi KKTC için gerekli evrakları teslim etmeli ve biyometri işlemlerini tamamlamalıdır. Tüm vize işlemleri bittikten sonra 10 güne kadar vize başvurusu sonucu çıkmaktadır.

KKTC'den Vizem.net Danışmanlığında Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

KKTC’den yapılacak vize başvuruları için Vizem.net danışmanlık hizmeti vermektedir. Danışmanlık hizmeti kapsamında İngiltere, Amerika ve Avustralya vize başvurularında başvuru sahibi adına başvuru formlarının doldurulması, vize ücretlerinin ödenmesi ve evrakların online olarak yüklenmesi gibi tüm online işlemler, Vizem.net uzman danışmanları tarafından yapılmaktadır.

KKTC pasaportu haricinde geçerli bir pasaporta daha sahip olan ve son 59 ay içerisinde VIS sistemine parmak izi veren kişiler, kısa süreli Schengen vize başvuruları için başvuru merkezlerine gitmeden Vizem.net üzerinden tüm vize işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Ulusal KKTC Schengen vizesi başvurularında ise başvuru sahiplerine danışmanlık hizmeti kapsamında Ankara’daki dış temsilcilik vize randevusunda eşlik edilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

KKTC'de İkamet Edenler için Sunulan Vize Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?

KKTC'de ikamet edenler için Vizem.net uzmanları tarafından tamamlanan temel vize işlemleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Gerekli vize evraklarının incelenerek eksik evrak bulunması halinde eksikliklerin tamamlanması
 • Vize başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurulması
 • Vize talep dilekçesinin istenen dilde hazırlanması
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının yapılması
 • Seyahat sağlık sigortasının başvurulan ülkeye ve başvuru sahibine uygun şekilde yaptırılması
 • Yeminli tercüme işlemlerinin yapılması
 • Gerekli hallerde belgelerin noter onay işlemlerinin yapılması
 • Online vize evrak yükleme işlemlerinin yapılması
 • İlgili kurumdan vize randevusunun alınması
 • Vize randevusu değişiklik ve iptal işlemlerinin yapılması
 • Başvuru sonrasında vize takip ve sorgulama işlemlerinin gerçekleştirilmesi
 • Pasaport teslim işlemlerinin yapılması
 • SMS ile bilgilendirme yapılması

Vize başvurularını KKTC’den gerçekleştirmek isteyen kişiler vize danışmanlık hizmeti almak üzere Vizem.net ile çağrı merkezini arayarak veya mail atarak iletişime geçebilir; ilgili ülke danışmanı ile görüşerek vize uygunluk süreci başlatılabilir.

KKTC Vize Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

KKTC vize danışmanlık ücreti başvuru yapılacak ülkeye ve vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. 35’ten fazla ülke için kısa süreli turistik vize başvurularının vize danışmanlık ücreti 30 euro; çalışma, aile birleşimi, yatırım ve öğrenci gibi uzun süreli vize türlerinin vize danışmanlık ücreti ise 2022 yılında 65 ile 135 euro arasındadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: