Pasaport Vize Harçları Ne Kadar?

2023 Yılında Pasaport Vize Harçları Ne Kadar?

Vize harcı ilgili ülkenin dış temsilcilikleri tarafından talep edilen vize harç pulu ve işlem ücretini temsil etmektedir. Pasaport vize harçları her yıl güncellenmektedir. Ülkelerin vize başvuru harçları birbirinden farklılık gösterebildiği gibi aynı ülkenin farklı vize türleri için de vize harç ücreti farklılık gösterebilir. Bu nedenle pasaport vize harcı için tek bir fiyatlandırma verilememektedir. 2022 yılı için vize harçları 60 EUR ile 971,64 EUR arasında değişiklik göstermektedir.

Vize Harç Bedeli Ne Zaman Yayınlanır?

Vize harç bedeli her yıl ilgili ülkenin büyükelçilik sayfalarında yayınlanmaktadır. İlgili ülkenin Türkiye’de büyükelçiliği bulunmuyorsa, vize harç bedelleri vize başvuru merkezlerinde yayınlanmaktadır.

Vize Harçları Nereye Yatırılır?

Vize harçlarını yatırmak isteyen kişi Vize başvurusunu kurum aracılığıyla yapıyor ise başvuru merkezine yatırılmalıdır. Kişi vize başvurusunu doğrudan yapıyorsa, ücreti ilgili ülkenin konsolosluk banka hesabına yatırılmalıdır.

İngiltere, Danimarka gibi ülkeler online ödeme seçeneği de sunmaktadır. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda tüm vize harçları başvuru sahibi adına danışmanlar tarafından yatırılmaktadır.

Bilgi için: 0850 241 1868

Vize Reddinde Pasaport Vize Harçları İade Edilir Mi?

Vize reddinde pasaport vize harçları iade edilmez.

Giriş Sayısına Göre Vize Harç Fiyatı Nedir?

Rusya, Abhazya, Çin gibi ülkeler giriş sayısına göre vize harcı talep etmektedir. Giriş sayısına göre vizeler; tek girişli, çift girişli ve multi (çok girişli) olarak üçe ayrılmaktadır.

Tek Giriş Vize Harcı Ne Kadardır?

2022 yılında tek giriş vize harcı, 60 EUR ve 145 USD arasında farklılık göstermektedir. Schengen ülkeleri için tek giriş vize harç bedeli 80 eurodur.

Çift Giriş Vize Harcı Ne Kadardır?

Çift giriş vize harcı 2022 yılında Schengen ülkeleri için 80 Euro olarak belirlenmiştir. Schengen ülkeleri dışındaki ülkeler için en fazla 230 USD vize harcı talep edilmektedir.

Multi (Çok Giriş) Vize Harcı Ne Kadardır?

Multi (çok giriş) vize, gidilecek ülkeye birden fazla kez giriş-çıkış yapmaya izin veren bir vize çeşididir. Multi (çok giriş) vize harcı ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

2022 yılında multi vize harcı 60 Euro ve 1097 Euro arasında ücretlendirilmektedir. Multi vize sayesinde bir ülkeye veya bir bölgeye vize geçerlilik süresi boyunca sınırsız giriş-çıkış yapma hakkı elde edilmektedir.

Vize Harç Ücretleri Ne Zaman Ödenmelidir?

Vize harç ücretleri gerekli evraklar ve biyometri (parmak izi) işlemleri tamamlanırken vize başvuru merkezine ödenmelidir. Doğrudan konsolosluğa yapılan vize başvuruları için vize harcı ödemesi, başvuru tamamlanmadan önce yapılmalıdır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: