Öğrenci Vizesi

Öğrenci Vizesi: Vize Türleri, Şartları ve 2023 Başvuru İşlemleri

Öğrenci vizesi, bir eğitim programına yurt dışında devam etmek için gerekli olan vize türüdür. Öğrenci vizeleri genellikle kısa sürelidir ve öğrenci vizesi almak için bir eğitim programına kabul alınmış olması gereklidir. Yurt dışında lise, lisans, yüksek lisans, dil eğitimi gibi eğitimler almak isteyen kişilerin ilgili ülkenin öğrenci vizesini alması gerekmektedir. Yurt dışında eğitim almanın dil öğrenme, yeni kültürler tanıma, farklı ülkeler gezebilme, iyi bir özgeçmişe ve iş deneyimlerine sahip olma gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

Öğrenci vizesi başvurularında %95,2 ile son 4 yıldaki en yüksek vize onay oranını elde eden Vizem.net yurt dışında eğitim almak isteyen kişilere eğitim ve vize danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Öğrenci Vizesi Nedir?

Öğrenci vizesi; lise, lisans, yüksek lisans, dil eğitimi, Erasmus gibi çeşitli akademik eğitimleri yurt dışında almak isteyenlerin alması gereken vize türüdür. İlgili eğitim kurumdan kabul alındığı takdirde, öğrenci vizesine her seviyede eğitim için başvurulabilir.

Tam zamanlı lisans düzeyinin altında, lisans ve yüksek lisans seviyelerinde eğitim veren kurumlardan alınacak lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde eğitimler, dil kursları ve öğrenci değişim programları gibi eğitim programları için öğrenci vizesine başvuru yapılabilir.

Öğrenci Vizesi Türleri Nelerdir?

Öğrenci vizeleri kısa süreli ve uzun süreli öğrenci vizeleri olmak üzere iki türdür. 180 gün içinde 90 günden daha kısa süreli eğitimler için kısa süreli öğrenci vizesi, 90 günden daha uzun süreli eğitimler için ise uzun süreli öğrenci vizesi alınması gerekmektedir.

Kısa Süreli Öğrenci Vizesi Nedir?

Kısa süreli öğrenci vizesi, ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmekle birlikte, genellikle 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan eğitimler için alınması gereken vize türüdür. Kısa süreli öğrenci vizesi ile dil kursları, mesleki kurslar gibi eğitimler alınabilmektedir. Öğrenci vizesi Schengen ülkelerinde C tipi vize olarak geçmektedir ve C tipi Schengen vizesinin sağladığı hakları tanımaktadır.

Uzun Süreli Öğrenci Vizesi Nedir?

Uzun süreli öğrenci vizesi, 180 gün içerisinde 90 günden daha uzun süreli eğitim süreçleri için alınması gereken vize türüdür. Uzun süreli öğrenci vizesi ile yurt dışında lise, lisans, yüksek lisans, dönemlik veya yıllık Erasmus programları gibi eğitim programlarına katılmak mümkündür.

Uzun süreli öğrenci vizesi Schengen ülkelerinde D tipi vize olarak geçer. D tipi Schengen vizesi uzun süreli eğitim, çalışma ve ikamet gibi haklar sağlayabilmekle birlikte ulusal eğitim vizesi olarak da bilinmektedir. Uzun süreli öğrenci vizesi, kişilere eğitimle beraber genellikle part-time çalışma hakkı da sağlar.

Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenci vizesi almak için gerekli ilk adım yurt dışında bir eğitim programına başvurmaktır. Öğrenci vizesine başvurmak için yabancı bir ülkede geçerli bir eğitim programına başvurmak ve kabul almış olmak temel şarttır.

Öğrenci vizesi başvurusu için gerekli ikinci adım ise bir eğitim kurumuna kayıt olduktan sonra ilgili ülkenin büyükelçilik veya konsolosluğundan vize başvurusu için bir randevu alınmasıdır. Başvurunun tamamlanması için gerekli belgelerin apostil edilmiş olması, eksiksiz olması ve tercüme gerektiren belgelerin de uygun şekilde hazırlanmış olması gerekir. Tercüme gerektiren belgeler için vize ofislerinden bilgi alınabilir.

Öğrenci vizesi başvurusu için sonraki aşama başvuru ücretinin ödenmesidir. Vize başvurusunun tamamlanabilmesi için vize ücretinin zamanında ödenmesi önemlidir.

Son adım olarak yapılması gereken randevu saatinde, öğrenci vize görüşmesine katılmaktır.

Bir eğitim programından kabul almış kişilerin, gerekli evraklarını eksiksiz hazırlaması, vize ücretini ödemesi ve randevu işlemlerini gerçekleştirmesi ile öğrenci vizesi başvurusu tamamlanmaktadır.

Sponsorsuz Öğrenci Vizesi Alınabilir Mi?

Sponsorsuz öğrenci vizesi; maddi yeterliliğin kanıtlanabildiği durumlarda, yani kişinin kendi yaşamsal masrafları ve eğitim masraflarını karşılayabilecek tutarda birikimi bulunduğu ya da masraflarını karşılayacak bir burs kazanmış olması gibi durumlarda alınabilmektedir.

Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Öğrenci vizesi başvurusunda, kişinin pasaportunun en az altı ay daha geçerli olması gerekmektedir.
  • Öğrenci vizesi başvuru formu: Genellikle büyükelçilik ve konsolosluklardan temin edilen başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekir.
  • Biyometrik fotoğraf: Fotoğrafın yakın zamanda çekilmiş olması gerekir; gerekli fotoğraf sayısı ve ölçüleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.
  • Eğitim kabul mektubu: Öğrenci vizesi için başvurulan ülkedeki bir eğitim kurumu veya kurstan kabul alındığına dair bir mektup veya belge gereklidir.
  • Maddi yeterlilik kanıtı: Eğitim süreci boyunca kişinin yaşamsal ve eğitimsel giderlerini karşılayabileceğine dair banka hesabının bir dökümü ya da varsa burs alındığına dair bir belge gereklidir.
  • Sponsor dilekçesi: Maddi yeterliliğin kanıtlanamadığı durumlarda, kişinin maddi yükümlülüğünü sağlayacak bir sponsorun olduğuna dair bir belge gereklidir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Tıbbi bir acil durumu karşılayacak bir seyahat sağlık sigortasının varlığını kanıtlayan poliçe gereklidir.

Yukarıda sayılan belgeler, öğrenci vizesi başvurularında istenen standart evraklar olup; öğrenci vizesi için gerekenler ülkeden ülkeye değişebilmektedir.

Öğrenci Vizesi Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?

Öğrenci vizesi sponsor dilekçesi, yurt dışındaki yaşamsal masrafları ve eğitim giderleri bir başkası tarafından karşılanacak kişilerin sponsorları tarafından yazılması ve vize başvurusu esnasında sunulması gereken bir dilekçedir.

Öğrenci vizesi sponsor dilekçesi, vize başvurusunda bulunulan ülkenin temsilciliğine hitaben, resmi bir dille yazılmalıdır. Dilekçenin hangi dille yazılması gerektiği ülkeden ülkeye göre farklılık gösterebilir. Dilekçe el yazısı veya dijital olarak yazılabilmekle beraber, her zaman ıslak imzalı olmalıdır.

Sponsor dilekçesinin yanı sıra, sponsorun kişisel ve mali bilgilerini içeren belgeler de hazırlanmalı ve dilekçe ile birlikte sunulmalıdır. Öğrenci vizesi sponsor dilekçesinde vize başvurusunda bulunan kişinin kimlik bilgileri, vize başvurusunda bulunan kişinin eğitim amacıyla seyahat ettiği bilgisi ve kabul alınan programın başlangıç ve bitiş tarihleri gibi bilgiler ile birlikte; sponsor olacak kişinin kişisel bilgileri, vize sahibi ile olan ilişkisi, sponsorun maddi durumuna ilişkin bilgiler ve iki tarafa da ait iletişim bilgilerine yer verilmelidir.

Öğrenci vizesi sponsor dilekçesi için bir örnek aşağıda verilmiştir.

“(Tarih)

....... (Ülke), ………(Şehir) Konsolosluğuna,

İsmim ……. (Sponsorun Tam Adı), ………….. (Sponsora Ait Kimlik Bilgisi) kimlik numaralı ……….. (Sponsorun Vatandaşlığının Bulunduğu Ülke) vatandaşıyım. Bu dilekçe ile, …………. (Vize Sahibinin Tam Adı) isimli, …………… kimlik ve (Vize Sahibinin Kimlik Bilgileri) ve …………….(Vize Sahibinin Pasaport Bilgileri) pasaport numaralı kişi tarafından kurumunuza yapılan öğrenci vizesi başvurusunun sponsorluğunu üstleneceğimi bilgilerinize arz ederim.

………… (Sponsorun Başvuru Sahibi ile İlişkisi) olduğum …………. (Vize Sahibinin İsmi)’un ………. (Vize İstenen Ülke Adı) ülkesine eğitim amaçlı bir seyahati olacaktır. Eğitim amaçlı bu seyahatin süresi ……….. (Başlangıç tarihi, gg.aa.yy) ile …………. (Bitiş tarihi, gg.aa.yy) tarihleri arasında olacaktır.

Bu dilekçe ile birlikte, sponsorluk yapabileceğime dair maddi yeterliliğimi gösteren belgeler ekte sunulmaktadır. Eğitim süresince hesaplanan minimum değer olan ……….. ( Hesaplanan Minimum Masraflar) tutarı kadar ödenek sağlayacağımı ve ………….. (Vize Sahibinin İsmi) isimli kişinin seyahati boyunca gerekli barınma, yemek, ulaşım, eğitim gibi tüm ihtiyaçlarını karşılayacağımı bildiririm.

Saygılarımla,

……….. (Sponsorun Tam Adı)

…………(Sponsorun İkamet Bilgileri)

…………(Sponsorun İletişim Bilgileri)

…………(Sponsorun Mesleği)

…………(Sponsorun İmzası)”

Öğrenci Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Öğrenci vizesi randevu alım süreci ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Randevu işlemleri bazı ülkeler için konsolosluklardan, bazı ülkeler için ise VFS Global, iData, As Visa, Kosmos Vize, TLS Contact gibi yetkili vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır.

Randevu alım süreci için farklı sistemler vardır. Öğrenci vizesi randevusu oluşturmak için telefon veya mail üzerinden randevu alınabileceği gibi online randevu alınması da mümkündür. Vize başvuru merkezlerinden oluşturulacak randevularda genellikle online vize randevusu sistemleri kullanılır.

2022 Yılında Öğrenci Vizesi Ne Kadardır?

2022 yılında bazı ülkeler için öğrenci vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkelerÖğrenci Vizesi Ücretleri
İngiltere öğrenci vizesi ücreti363 £
Almanya öğrenci vizesi ücreti245 €
Amerika öğrenci vizesi ücreti160 $
Rusya öğrenci vizesi ücreti203 $
Bulgaristan öğrenci vizesi ücreti100 €
İtalya öğrenci vizesi ücreti116 €
Avustralya öğrenci vizesi ücreti620 AUD
Çin öğrenci vizesi ücretiVizenin süresine göre 58 ile 116 $ arasında değişmektedir.
Fransa öğrenci vizesi ücreti80 €
Hollanda öğrenci vizesi ücreti192 €

Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli öğrenci vizeleri, uzun süreli öğrenci vizelerine göre daha hızlı işleme alınır ve daha kısa sürede sonuçlanır. Kısa süreli öğrenci vizelerinin sonuçlanması genellikle birkaç hafta sürer. Uzun süreli öğrenci vizelerinin sonuçlanması ise birkaç ay sürebilir. Öğrenci vizelerinin çıkma süresi başvurunun yapıldığı ülkeden ülkeye de değişebilmektedir.

Öğrenci Vizesi ile Çalışılabilir Mi?

Öğrenci vizesi ile çalışabilme durumu, ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Genelde kısa süreli öğrenci vizesi sahibi kişilere çalışma hakkı sağlanmaz; fakat uzun süreli öğrenci vizesi sahibi kişilere haftada 20 saat kadar part time işlerde çalışma hakkı sağlanabilir.

Öğrenci vizesi ile çalışma koşulları ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiği gibi, farklı ülkelerde de çalışma izni verilen saat ve iznin verilmesi için gerekli şartlar değişiklik göstermektedir. Amerika, İngiltere, İtalya, İrlanda, Kanada gibi bir çok ülke eğitim süreci boyunca öğrenci vizesine çalışma izni veren ülkeler olarak örnek verilebilir.

Yurtdışında Eğitim için En Çok Vize Başvurusu Yapılan Ülkeler Nelerdir?

Yurt dışında eğitim için en çok vize başvurusu yapılan ülkeler aşağıdaki gibi listelenmiştir.

Vizem.net Eğitim ve Vize Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Vizem.net Türkiye’nin vize onay oranı en yüksek akredite kuruluşudur ve tüm ülkeler için öğrenci vizesi başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir. Vizem.net tarafından sağlanan danışmanlık hizmeti gerekli evrakların hazırlığı ve kontrolü, başvuru formunun doldurulması, randevu oluşturulması ve randevu gününde başvuru sahibine refakat edilmesi gibi vize sürecinin tamamını oluşturan hizmetleri kapsar.

Öğrenci Vizesi Danışmanlık Hizmeti Ne Kadardır?

Öğrenci vizesi danışmanlığı için ücretler ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Vize danışmanlığı ücretine form doldurma, dilekçe yazımı, rezervasyon işlemleri, noter onayı ve yeminli tercüme, seyahat sağlık sigortası ve uzman danışman desteği dahildir.

2022 yılı için kısa dönem öğrenci vizesi başvurularında 35’ten fazla ülke için gereken vize danışmanlık ücreti 30 euro, uzun dönem öğrenci vizesi başvurularında vize danışmanlık hizmeti ise 65-135 euro aralığındadır.

2022 fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: