KKTC Schengen Vizesi: Kuzey Kıbrıs'tan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs’tan vize başvuru yapma yolları başvuru sahibinin vatandaşlığına ve başvuru yapılacak ülkeye göre değişiklik göstermektedir. KKTC pasaportunu tanıyan sınırlı sayıda ülke bulunmaktadır ve bu ülkeler dışındaki ülkelere yapılacak vize başvuruları için başvuru sahibinin KKTC vatandaşlığına ek olarak ilgili ülke tarafından kabul edilen bir ülkenin pasaportuna sahip olması gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının KKTC'den Schengen vizesi alabilmek için planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan oturum izni sahibi olmaları gerekmektedir.

Vizem.net Kuzey Kıbrıs'ta ikamet eden KKTC, Türkiye Cumhuriyeti ve yabancı ülke vatandaşlarının Schengen vizesi başvuru işlemlerinde, ilgili ülkenin vize şartları ve prosedürleri doğrultusunda tüm süreç için güncel danışmanlık hizmeti sağlayan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

KKTC Pasaportunu Tanıyan Schengen Ülkeleri Hangileridir?

KKTC pasaportunu Schengen ülkeleri arasında sadece Fransa Cumhuriyeti tanımaktadır. KKTC'den Fransa dışındaki Schengen ülkelerine seyahat etmek isteyen kişiler geçerli bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olmalı ve vize başvurularını Türk pasaportu ile yapmaları gerekmektedir.

KKTC'den Hangi Ülkelerin Schengen Vizesi Alınabilir?

KKTC’den Schengen vizesi alabilen ülkeler aşağıda listelenmektedir.

 • Almanya
 • İtalya
 • Belçika
 • Danimarka
 • Hollanda
 • İzlanda
 • Lüksemburg
 • Norveç

Yukarıda verilen ülkeler dışındaki Schengen ülkeleri için vize başvurularının Türkiye’de bulunan dış temsilcilikler ya da aracı kurumların vize başvuru merkezleri üzerinden yapılması gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs'ta Schengen Vizesi Nereden Alınabilir?

Kuzey Kıbrıs’ta Schengen vizesi almak için gerekli vize ofisi ile iletişime geçilmelidir. İtalya vize başvuruları için Bilgi Masası üzerinden ve Almanya için Almanya Federal Cumhuriyeti Kuzey Lefkoşa vize ofisinden vize alınabilmektedir.

Almanya vize ofisi aynı zamanda Belçika, Danimarka, Hollanda, İzlanda, Lüksemburg ve Norveç vize işlemleri için yetkilidir.

KKTC Vatandaşları İçin Gereken Schengen Vize Evrakları Nelerdir?

KKTC vatandaşları için gereken Schengen vize evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Schengen vizesi için en az 2 adet boş sayfa içeren, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve başvuru sahibinin imzasını bulunduran pasaport ibraz edilmelidir. Pasaport, talep edilen vizenin sona erme tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır. Önceden sahip olunan bir pasaport bulunması halinde eski pasaport da ibraz edilmelidir.
 • Schengen vize başvuru formu: Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Başvuru sahibine uygun vize ücreti ödenmeli ve mevcutsa dekontu sunulmalıdır.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde düz arka planda çektirilmiş ve 3,5 cm x 4,5 cm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf gerekli belgeler ile sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Gerekli durumlarda kullanmak üzere minimum 30.000 euroluk teminat bulunduran seyahat sağlık sigortası poliçesi ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası, tüm seyahat süresi boyunca ve her Schengen ülkesinde geçerli olmalıdır. Kredi kartlarının sağlık sigortaları kabul edilmemektedir.
 • Uçuş rezervasyonları: Vize başvuru sahibinin uçuş rezervasyonları vize evrakları arasında ibraz edilmelidir.
 • Otel rezervasyonları: Otelin tam adresini belirten ve onay alınabilmesi için konum, iletişim bilgileri ya da rezervasyon referans numarası içeren otel rezervasyonu sunulmalıdır.
 • Mali durum kanıtı: Vize başvurusundan 3 ay önce düzenlenen ve son birkaç ayı kapsayan banka hesap özeti, kişinin diğer varlıkları ve varsa mülkleri, başvuran kişinin mali durumunun kanıtı olarak ibraz edilmelidir.
 • Pasaport sayfasının fotokopisi: Pasaportun kişinin kişisel bilgilerini gösteren sayfasının fotokopisi sunulmalıdır.
 • Oturma izni fotokopisi: Başvuru yapan yabancı kişiler, ikamet ettikleri ülkeye ait oturma izni fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Önceki Schengen vizelerinin fotokopileri: Başvuru sahinin daha önce Schengen vizesi sahibi olması durumunda önceki Schengen vizelerinin fotokopileri sunulmalıdır.
 • Reşit olmayan başvuru sahibi için gerekli belgeler: Başvuran kişinin 18 yaşının altında olması durumunda kişinin her iki ebeveyninden ya da yasal vasiden muvafakatname belgesi ve pasaportlarının kopyaları alınmalıdır. Reşit olmayan başvuru sahibinin doğum belgeleri gerekli belgeler ile ibraz edilmelidir. Gerekli durumlarda evlat edinme belgesi, ebeveynlerin boşanmış olması durumunda boşanma kanıtı ve ebeveynlerden birinin ya da ikisinin vefatı durumunda ölüm kanıtı sunulmalıdır.

Yukarıda belirtilmiş olan KKTC vatandaşları için gerekli olan Schengen vize evrak listesi tüm Schengen vize başvuruları sırasında başvuru sahipleri tarafından sunulması beklenilen standart vize belgeleridir. Sunulması gereken Schengen vize evrakları, seyahatin amacına ve başvuru sahibinin çalışma durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Schengen vizesi için sunulacak evraklar güncel, eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmuş olmalı ve belge içerikleri birbiriyle tutarlı olmalıdır.

KKTC'den Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

KKTC’den Schengen vizesi almak için KKTC pasaportunun geçerli sayılmadığı tüm Schengen ülkelerinde geçerli bir T.C. pasaportuna ya da bir başka ülke vatandaşlığına sahip olunması gerekmektedir. Almanya, İtalya, Belçika, Danimarka, Hollanda, İzlanda, Lüksemburg ve Norveç haricindeki KKTC’den vize başvurusu yapılamayan ülkeler için vize başvurularının Türkiye'deki vize başvuru merkezlerinden ya da dış temsilciliklerden yapılması gerekmektedir.

KKTC'den Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

KKTC’den Almanya Schengen vizesi almak için Almanya tarafından tanınan bir ülke vatandaşlığı ve pasaport sahibi olunmalıdır; sadece KKTC vatandaşlığı olan bir kişi Almanya Schengen vizesi alamaz. Vize süresine göre başvuru yapılması gereken temsilcilikler değişiklik göstermektedir.

Gerekli şartları sağlayan Schengen KKTC Almanya vize başvuru sahipleri, 90 güne kadar olan seyahatler için Almanya Schengen vizesini Lefkoşa dış temsilciliğinden alabilmektedir, ancak 90 günden uzun süreli verilen ulusal vize türlerinde Türkiye'deki temsilciliklerden vize alınmalıdır. Kısa süreli Schengen vizesi için ilk olarak randevu alınmalı, sonrasında randevuya gidilerek vize değerlendirme süreci başlatılmalı ve sürecin sonunda vize ücreti ödenerek ve gerekli evraklar sunularak başvuru adımları tamamlanmalıdır.

Kuzey Lefkoşa Almanya vize ofisi resmi websitesi https://nikosia.diplo.de/cy-en’dir. Konsolosluk bölümü pazartesi günleri kapalıdır ve salı, çarşamba, cuma günleri saat 10:00 ile 14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Vize ofisinde KKTC Almanya vize başvurusu müracaatları saat 13:00’a kadar alınmaktadır.

KKTC'den İtalya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

KKTC’den İtalya Schengen vizesi için başvuru sahiplerinin İtalya tarafından tanınan bir ülke vatandaşlığına ve pasaportuna sahip olması gerekmektedir. Sadece KKTC vatandaşlığı sahibi olanlar İtalya Schengen vizesi alamamaktadır. İtalya vizesi KKTC başvuruları gerekli şartların sağlanması ile Lefkoşa dış temsilciliğine yapılmalıdır.

İtalya vize başvuruları için Bilgi Masası; Mehmet Akif Caddesi, No: 29, Köşklüçiftlik, Lefkoşa adresindedir; telefon numarası +(357) 223 57 635 ve mail adresi nicosia.visa@esteri.it’tir. İtalya vizesi KKTC başvuruları için Bilgi Masası randevu usulüne göre çalışmaktadır. Vize başvuruları çarşamba günleri 11:30 ile 13:00 saatleri arasında alınmaktadır.

KKTC'den Schengen Vize Danışmanlığı Nasıl Alınır?

KKTC’den Schengen vize danışmanlığı kapsamında, ilk defa Schengen vizesi alacak olan başvuru sahipleri için gerekli evrakların tamamlanması ve kontrol edilmesinin ardından vize randevusu almaktadır. Randevu tarihinde Schengen vize başvuru sahibi saha danışmanı ile başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Ulusal Schengen vize başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerine Ankara'daki dış temsilcilik randevusunda refakat edilmektedir.

C tipi kısa süreli Schengen vizesi almak isteyen ve KKTC pasaportu dışında geçerli bir pasaporta sahip olan vatandaşlar, son 59 ay içerisinde VIS sistemi için parmak izi vermiş ise başvuru merkezine gitmeden Vizem.net aracılığıyla gereken tüm işlemleri KKTC vize danışmanlık kapsamında tamamlayabilmektedir.

KKTC'den vize başvurusu yapacak kişiler Vizem.net çağrı merkezini arayarak veya destek@vizem.net adresine mail atarak seyahat edecekleri ülke danışmanı ile iletişime geçebilir ve vize uygunluk değerlendirme sürecini başlatabilir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Paylaş: