Ticari Vize

Ticari Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Ticari vize, bir ülkeye iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile alakalı bir proje, kurumsal bir etkinlik gibi ticari bir faaliyette bulunmak için gitme imkanı sağlayan vize türüdür.

Ticari vizeye vize almak isteyen kişiler bireysel olarak başvurabilmektedir.

Bununla birlikte çalışanlarını ticari bir faaliyet için yurtdışına gönderen şirket ve kurumlarda toplu olarak ticari vize başvurusu yapabilmektedir. Ticari vize, 90 güne kadar vize alınan ülkede konaklama imkanı sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ticari Vizeye Kimler Başvuru Yapabilir?

Ticari vizeye, ticari bir faaliyet için yurtdışına gitmek isteyen kişiler başvurabilmektedir. Ticari vizeye başvurmak için geçerli olan ticari faaliyet kapsamına toplantı, konferans veya seminere katılmak, iş eğitimi almak, iş sözleşmesi imzalamak, saha çalışması veya araştırma yapmak gibi iş ile alakalı faaliyetler girmektedir.

Ticari Schengen Vizesi Nedir?

Ticari Schengen vizesi, ticari bir faaliyet amacı ile Schengen bölgesinde bulunan ülkeleri ziyaret etme hakkı veren bir vize türüdür. Ticari Schengen vizesi, vize alan kişilere en fazla 90 gün boyunca Schengen bölgesindeki ülkelerde kalma hakkı vermektedir.

Ticari Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ticari Schengen vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ticari Schengen vize başvuru formu
 • Geçerlilik süresinin dolmasına üç aydan daha fazla olan bir pasaport
 • Biyometrik kriterlere uygun vesikalık fotoğraf
 • Ticari amaçlar yapılacak seyahatin planlaması ait belgeler (uçak biletleri, otel rezervasyonu, seyahat rotası gibi)
 • Seyahat sağlık sigortası (30.000 EUR teminatlı)
 • Üç aylık banka hesap özeti kaşe ve imzalı
 • Bir sponsorun maddi desteği ile seyahat edilecekse sponsora ait bir banka hesap özeti
 • Schengen Bölgesi’nde bir kuruluştan alınacak bir davet mektubu

Schengen ticari vize evrakları, başvurunun kabul edilmesi için eksiksiz olarak sunulmalıdır.

Türkiye için Ticari Vize Davet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Türkiye için ticari vize davet mektubu örneğinde davet eden kişinin adı soyadı, nerede çalıştığı ve çalıştığı yerdeki konumu belirtilmelidir.

Ticari vize davet mektubu içerisinde ticari faaliyetin gerçekleşeceği ve etkinliğin olacağı yerin bilgilerinde yer almalıdır.

Ticari vize davet mektubunda, davet edilen kişinin davet edilen ülkede kaldığı süre boyunca yapacağı harcamaların kim tarafından karşılanacağı ve ziyaret amacı da detaylı bir şekilde belirtilmelidir.

Ticari Schengen Vizesi ile Turistik Gezi Yapılabilir Mi?

Evet ticari Schengen vizesi ile turistik gezi yapılmaktadır. Ticari faaliyetler bazı durumlarda turistik gezide gerektirmektedir. Bu nedenle ticari vize alan kişiler turistik gezi de yapabilmektedir.

Ticari Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Ticari vize randevusu, gitmek istenen ülkenin konsolosluk birimlerine doğrudan başvuru yaparak veya vize başvurusu merkezi aracılığıyla yapılmaktadır. Ticari vize başvurularını mail yolu ile veya online yapmak mümkündür.

Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Ticari vize başvurusu konsolosluklara veya vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Vize başvuru merkezleri, başvuru yapan kişilere danışmanlık yapmanın yanı sıra tüm başvuru süreci ile ilgilenmektedir.

Vizem.net, 36 ülke için ticari vize başvurusu yapmak isteyen kişilere danışmanlık hizmeti vermekte ve başvurusu sürecini yönetmektedir.

Ticari Vize ile Hacca Gitmek Mümkün Müdür?

Hayır, ticari vize ile hacca gitmek mümkün değildir. Ticari vize, ticari faaliyet amacı ile seyahat yapmak isteyen kişilere verilmektedir.

Hacca gitmek için Konsolosluk tarafından yetki verilen vize merkezlerine başvuru yapılarak Umre için vize alınmaktadır.

Ticari Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Ticari vize başvurusunun kaç gün içerisinde sonuçlanacağı, başvuru yapılan ülkenin konsolosluğuna bağlı olarak değişmektedir. Ticari vize başvurularının sonuçlanması ortalama olarak 15 gün sürmektedir.

Ticari Vize Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Ticari vize başvurusunun reddedilmesi durumunda, kişiler itiraz hakkına sahiptir. Ticari vize başvurusunun reddedilmesi durumunda başvuruyu yapan kişi, başvuru belgelerini güncelleyerek yeniden başvuru yapabilmektedir.

Başvuru sürecinin tekrarlanması durumunda vize ücretinin tekrar ödenmesi gerekmektedir. Vize ücretinin yeniden yatırılmaması durumunda başvurular işleme konulmamaktadır.

Ticari Vize Şartları Nelerdir?

Ticari vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Ticari vize alan kişinin ticari amaçlar doğrultusunda yurt dışına çıkıyor olması
 • Kişi çalışmıyor ise bir sponsora sahip olması
 • Yurt dışında geçirilecek zamanı karşılayacak maddi durumun olması
 • Ticari vize ile yurt dışına giden kişinin Türkiye’ye döneceğini kanıtlamış olması
 • Geçerli bir pasaporta sahip olunması
 • Ticari vize için gerekli olan evrakların eksiksiz tamamlanmış olması

Bir Şirkette Çalışmayanlar Ticari Vize Alabilir Mi?

Evet, bir şirkette çalışmayanlar ticari vize alabilmektedir. Çalışmayan kişilerin ticari vize alabilmesi için, kendilerine yurtdışında oldukları sürece sponsor olacak bir kaynak bulmaları gerekmektedir. Sponsor olacak kişilerin genellikle birinci dereceden akrabalar olması istenmektedir.

Ticari vize başvurularında, vize başvurusu yapan kişinin Türkiye’ye geri döneceğini, Türkiye’ye bağlı olduğunu belirten kanıtlara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmayanlar için vize başvurularının onaylanması için yurt dışında geçireceği zamanı finansal olarak karşılayabileceğini kanıtlaması gerekmektedir.

Türkiye’den Hangi Ülkeler için Ticari Vize Başvurusu Yapılabilir?

Türkiye’den hangi ülkeler için ticari vize başvurusunun yapılabileceği aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: