İngiltere KKTC Vize İşlemleri

KKTC'den İngiltere Vizesi Başvuru Süreci ve İşlemleri 2024

1998 senesine kadar KKTC pasaportlu vatandaşlara vizesiz olarak İngiltere’ye gitme hakkı tanınmış ancak KKTC’den İngiltere’ye yapılan iltica başvurularının giderek artması ve Kıbrıs sorunuyla oluşan gündem sebebiyle Kıbrıs vatandaşlarına İngiltere vizesi uygulanmaya başlamıştır.

Vizem.net KKTC'den yapılan İngiltere vizesi başvurularında online form doldurma, vize evraklarının taranması ve çevrimiçi evrak yükleme işlemleri dahil tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kuzey Kıbrıs Vatandaşı İngiltere Vizesi Alabilir Mi?

Evet, İngiltere, Kuzey Kıbrıs pasaportuna sahip KKTC vatandaşlarına İngiltere vizesi vermektedir ancak vize, pasaport yerine düzenlenen ayrı bir kağıda işlenmektedir.

Kıbrıs Vatandaşları için İngiltere Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Kıbrıs vatandaşları için İngiltere vize başvurusu Gov.uk platfomu üzerinden Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi’ne online olarak yapılmaktadır. Kıbrıs vatandaşlarının İngiltere vize işlemleri Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi tarafından yetkilendirilmiş olan TLS Contact aracı kurumunun vize başvuru merkezinde randevuyla yapılmaktadır.

Kıbrıs vatandaşları için İngiltere vize randevularında pasaport teslimi ve başvuru sahibinin biyometri verilerinin alınması için Birleşik Krallık ve Göç Dairesi aracı kurum olarak TLS Contact yetkilendirilmiştir.

KKTC vatandaşı ingiltere vizesi başvuru talepleri, Teleperformance LTD. tarafından Merit Lefkoşa Otel’deki vize başvuru merkezinde her 15 günde bir çarşamba günleri kabul edilmektedir.

KKTC TLS Contact Nerededir?

KKTC TLS Contact adresi Merit Lefkoşa Hotel, Bedrettin Demirel Caddesi, Nicosia/Kıbrıs’tır.

Kıbrıs TLS Çalışma Saatleri Nasıldır?

Kıbrıs TLS çalışma saatleri çarşamba günleri 09:00 ve 13:00 saatleri arasındadır.

KKTC İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

KKTC İngiltere vize başvurusu, Gov.uk portalı üzerinden online olarak yapılmaktadır. Gov.uk portalı, İngiltere vize randevu başvurusu oluşturmadan önce hangi tür vizeye başvuru yapılması gerektiği ve vize işlemleri sırasında ihtiyaç duyulan zorunlu belgeler hakkında başvuru sahibini yönlendirmektedir. Gov.uk portalında online olarak doldurulan İngiltere vize randevu formunun ardından vize ücreti kredi kartıyla ödenmekte ve vize randevu merkezinde randevu oluşturulup her başvuru sahibine farklı bir GWF numarası atanmaktadır.

Vize başvuru sahibi, KKTC İngiltere vize başvurusunu online olarak yaptıktan sonra biyometri bilgileri ve vize destekleyici belgeleri ibraz etmek için oluşturulan randevu tarihinde TLC Contact vize başvuru merkezinde hazır bulunmalıdır. TLC Contact’ın İngiltere vize başvurularını kolaylaştıran ek hizmetlerinden faydalanmak için ilave ücret ödenmesi gerekmektedir.

KKTC İngiltere vize ücreti ve eğer tercih edilmiş ise alınan ek hizmetler için ödeme yapıldıktan sonra planlanan randevu saatinde vize başvuru merkezinde zorunlu evraklarla birlikte gidilerek başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

KKTC İngiltere Vizesi Başvuru Formu Nereden İndirilir?

KKTC İngiltere vize başvuru formu bilgisayara indirilmeden, Gov.uk başvuru portalından online olarak doldurulmakta ve planlanan randevu tarihinde vize başvuru merkezine teslim edilmektedir.

İstisnai durumlar nedeniyle Gov.uk portalı üzerinde İngiltere online vize başvuru formu doldurma imkanı olmayan Kuzey Kore, Afganistan gibi ülke vatandaşları ve dezavantajlı kişiler form indirme linkini Gov.uk portalından temin edilebilmektedir.

Kıbrıs İngiltere Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kıbrıs İngiltere vize ücreti, ziyaretçi vizesi için £100’dir. Çalışma, eğitim gibi sebeplerden ötürü düzenli olarak İngiltere’de bulunmak zorunda olanlar için standart ziyaretçi vizesi yerine uzun süreli vize tercih edildiğinde, İngiltere vize ücreti başvuru yapılan uzun süreli vize tipine göre değişmektedir.

KKTC pasaportlu vatandaşların İngiltere vizesi için ödemeleri gereken toplam tutar başvuru yapılan İngiltere vize türüne ve alınacak ek hizmetlere göre değişmekte ve vize ücreti online başvuru sırasında kredi kartı ile doğrudan Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi’ne ödenmektedir.

Kıbrıs Vatandaşı İngiltere Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kıbrıs vatandaşları İngiltere vize randevusunu, başvuru formunu Gov.uk web sitesi üzerinden doldurup vize ücretini ödedikten sonra online olarak almalıdır.

Kıbrıs vatandaşları İngiltere vize randevusu başvurusunu Gov.uk sitesinden gönderilen onay mailindeki linki tıklayarak, biyometri verilerini ve destekleyici evrakları yüklemek için şifre ile sisteme giriş yapmalıdır. İngiltere vize randevu başvurusunun tamamlanması için randevu oluşturma seçeneği işaretlenerek alınacak ek hizmetlere ait ücretlerin ödenmesi gerekmektedir.

İngiltere Vizesi KKTC Başvuruları Nasıl Takip Edilir?

İngiltere vizesi KKTC başvuruları Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi’nin yetki verdiği aracı kurum olan TLS Contact’ın web sitesine kullanıcı şifresi ile giriş yapılarak takip edilmektedir.

İngiltere vizesi KKTC başvuruları Gov.uk portalından gönderilen onay mailinde bulunan vize giriş bağlantısına şifre ile giriş yapıldıktan sonra biyometri ve vize evrakları sekmesi açılarak ve devam seçeneği işaretlenerek yönlendirilen sayfada vize başvuru takip sayfası üzerinden kontrol edilmektedir.

KKTC İngiltere Konsolosluğu Vize Başvurusu Alır Mı?

Hayır, KKTC İngiltere Konsolosluğu, Kıbrıs pasaportlu vatandaşların vize başvurularını kabul etmemektedir. KKTC İngiltere Konsolosluğu, Kıbrıs’ı ziyaret eden veya Kıbrıs’ta yaşayan Birleşik Krallık vatandaşlarının konsolosluk işlemleri ile ilgilenmektedir ve randevu usulüyle hizmet vermektedir.

İngiltere vize başvurusu Gov.uk portalı üzerinden online olarak yapılmakta ve biyometri kaydı, İngiltere vizesi aracı kurum yetkilisi olan TLC Contact’ın vize başvuru merkezleri üzerinden alınmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu Lefkoşa Kıbrıs Adresi Nedir?

KKTC’de bulunan İngiltere Konsolosluğu, İngiliz Yüksek Komiserliği statüsünde hizmet vermektedir.

İngiltere Konsolosluğu Lefkoşa Kıbrıs adresi Mehmet Akif Caddesi No:29, Köşklüçiftlik, Lefkoşa; faks numarası +90 (392) 228 70 54’tür. KKTC İngiltere Konsolosluğu telefon numarası +90 (392) 228 38 61 ve mail adresi ukincyprus@fco.gov.uk’dir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: