Belçika Evlilik Vizesi

Belçika Evlilik Vizesi Başvuru Süreci 2024

Belçika evlilik vizesi, vize sahibine evlilik yapma amacıyla Belçika’ya seyahat etme hakkı veren kısa süreli C tipi vize türüdür. Belçika evlilik vizesi, vize sahibine Belçika’da yalnızca evlilik yapma sebebiyle bulunma hakkı vermektedir eğer Belçika’da uzun süre kalınacaksa vize sahibi eşinin ikamet ettiği belediyeye uzun süre kalma talebinde bulunmalıdır.

Belçika Evlilik Vizesi Şartları Nelerdir?

Belçika evlilik vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika evlilik vizesi başvurusu, Belçika evlilik vizesi almak isteyen kişi tarafından yapılmalıdır.
 • Belçika hükümeti tarafından belirlenmiş olan gerekli evrakların hepsinin aslı sunulmalıdır.
 • Belçika hükümeti tarafından belirlenmiş olan gerekli evrakların hepsinin iki adet kopyası çıkarılmalı, Belçika hükümeti tarafından belirlenmiş olan sıraya göre dizilmeli ve iki ayrı dosyaya koyulmalıdır.
 • Önceden belirlenmemiş olsa dahi, Belçika Elçiliği tarafından istendiği durumda ek belgeler sunulması gerekmektedir.
 • Evliliğin Belçika vatandaşı ile yapılması durumunda, Belçika evlilik vizesi başvuru sahibinin ve eşinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. - Evliliğin Avrupa Birliği vatandaşı olmayan biriyle yapılması durumunda Belçika evlilik vizesi başvuru sahibinin ve eşinin en az 21 yaşında olması gerekmektedir.
 • Belçika evlilik vizesi başvurusu, planlanan Belçika seyahatinden en fazla 3 ay önce yapılmalıdır.
 • Belçika evlilik vizesi alabilmek için dönüş uçak biletine gerek duyulmaktadır. Diğer vize türlerinden farklı olarak Belçika evlilik vizesi için, tek yön uçak bileti yeterli olmaktadır.
 • Belçika evlilik vizesine başvuruda bulunan kişinin Avrupa Birliği vatandaşı olmadığı durumda, başvuru sahibi resmi olarak Belçika’da 1 yıldan fazla süredir yaşadığını kanıtlamak zorundadır.
 • Belçika’daki belediye binası tarafından istenmesi durumunda Belçika’da kayıt yaptırırken yasal doğum belgesinin aslı sunulması gerekmektedir.

Belçika Evlilik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika evlilik vizesi başvurusu yapılması için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • VisaOnWeb internet adresi üzerinden Belçika evlilik vizesi başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Belçika evlilik vizesi için gerekli olan biyometrik bilgiler, temel evraklar, gerekli görüldüğü durumda ek evraklar hazırlanmalı, iki adet kopyası çıkarılmalı, Belçika hükümeti tarafından belirlenmiş olan sıraya göre dizilmeli ve iki ayrı dosyaya konulmalıdır. Belçika evlilik vizesi için hazırlanmış olan tüm evraklar Belçika Konsolosluğuna veya VFS Global aracı kurumlarından randevu almak suretiyle iletilerek başvuru gerçekleştirilmelidir.
 • Belçika evlilik vizesi başvurusu için belirlenen vize ücreti ödenmelidir.
 • Belçika evlilik vizesi başvuru süreci takip edilmeli ve başvuru sonucu beklenmelidir.
 • Belçika evlilik vizesi başvuru sonucu belli olduktan sonra evrakların aslı başvuru sahibine iletilecek ve sonuç bildirilecektir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Evlilik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika evlilik vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalı, Belçika’dan planlanan çıkış tarihinden veya, birden fazla ziyaret durumunda planlanan son çıkış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalı, içerisinde en az 2 adet boş sayfa bulunmalı ve bir kopyası tedarik edilmiş olmalıdır.
 • Kimlik kopyası: Belçika evlilik vizesi başvuru sahibinin kimlik kartının veya yabancılar için oturma izninin kopyası sunulmalıdır.
 • Belçika evlilik vizesi başvuru formu: Belçika evlilik vizesi başvuru sahibi tarafından internet sitesi üzerinden tüm soruları Fransızca, Flamanca, Almanca ya da İngilizce dilinde doldurulmuş, imzalanmış ve tarih atılmış olmalıdır. Başvuru sahibinin seyahat belgesinde görünen her bir kişi için ayrı ayrı başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, üç adet, renkli, 35mm ene ve 45mm boya sahip, beyaz arka fonda çekilmiş olan biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Belçika dil tercih formu: Fransızca, Flemenkçe, ve Almanca dillerinden Belçika evlilik vizesi başvurusunun yapılacağı dil belirlenip form üzerinde belirtilmelidir. Eğer başvuru İngilizce dilinde yapılacaksa, tercih yok seçeneği işaretlenmelidir.
 • İlişkinin devamlı ve istikrarlı bir niteliğe sahip olduğuna dair ispat: Belçika evlilik vizesi başvurusu sahibinin ve partnerinin ortak bir çocuğa sahip olması, Belçika veya başka bir ülkede en az 1 sene birlikte yaşamış olmak veya en az 2 yıldan bu yana tanışıyor ve düzenli temasta bulunuyor olmak gibi ispatlar sunulmalıdır.
 • Adayın yaşının kanıtı belge: Belçika evlilik vizesi başvurusu sahibinin ve partnerinin 21 yaşından büyük olduğuna, ya da Belçika evlilik vizesi başvuru sahibinin yanına yerleşmeye gittiği kişi ile Belçika’ya varmadan önce en az bir yıl birlikte yaşadığı durumda her iki tarafın da 18 yaşından büyük olduğuna dair ispat sunulmalıdır.
 • Evlenme beyannamesi: Belçika evlilik vizesi başvurusundan 6 ay önce Sicil Memurluğu tarafından düzenlenmiş evlenme beyannamesinin bir kopyası sunulmalıdır.
 • Geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesi: Tüm Schengen bölgelerinde geçerli olan ve tüm seyahat süresini kapsayan en az 30.000 Euro tutarında olan geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesine sahip olunmalıdır.
 • Başvuru sahibinin maddi yeterlilik ispatı: Belçika evlilik vizesi başvuru sahibinin Schengen topraklarındaki kalış süresi boyunca yeterli kişisel geçim kaynaklarına sahip olduğunu gösteren belgeler veya masraflarının karşılanacağına dair taahhüt sunulmalıdır.
 • Sağlık raporu: Belçika evlilik vizesi başvuru sahibinin halk sağlığını tehlikeye sokabilecek herhangi bir hastalık taşımadığını onaylayan, teslim edildiği tarihten itibaren 6 aydan eski olmayan, kabul görmüş bir hastane tarafından imzalanmış ve tasdik edilmiş olan sağlık raporu sunulmalıdır.
 • Adli sicil kaydı: Belçika evlilik vizesi başvurusu sırasında başvuru sahibinin genel yasalar uyarınca herhangi bir suç veya saldırıdan dolayı bir mahkûm olmadığını beyan eden, 6 aydan eski olmayan belge ve belgenin noter onaylı çevirisi sunulmalıdır. Belçika’ya yanına yerleşilen kişinin kimlik kartı veya ikamet izni kopyası: Belçika vatandaşının kimlik kartının veya yabancı uyruklu kişinin ikamet izninin kopyası sunulmalıdır.
 • Yeterli konaklama: Belçika evlenme vizesi başvurusunda bulunan kişinin yanına yerleştiği kişinin yeterli konaklamaya sahip olduğunun ispatı olan Belçika’da ikamet edilen, kayıt altına alınmış olan evin kira kontratı veya yanına yerleşilen kişinin mülkiyet sahibi olduğunun ispatı başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Yanına yerleşilen kişinin geçim imkânları: Belçika evlilik vizesi başvurusunda bulunan kişinin yanına yerleştiği kişinin kendisinin ve kendi aile üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak sabit, düzenli ve yeterli geçim imkânlarına sahip olduğuna dair ispat sunulmalıdır.
 • Sigorta kurumundan alınmış sağlık sigortası: Belçika evlilik vizesi başvurusunda bulunan kişinin yanına yerleştiği kişinin bir sigorta kurumuna bağlı olduğunu ve kendisinin ve kendi aile üyelerinin risklerini kapsayan bir sağlık sigortasına sahip olduğunun ispatı sunulmalıdır.

Belçika Evlilik Vizesi Ücreti Nedir?

Belçika evlilik vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize HizmetleriÜcret
Belçika evlilik vizesi ücret harcı736 TL
Fotokopi ücreti (%18 KDV dahil)1 TL
Fotoğraf hizmeti (%18 KDV dahil)25 TL
Kurye hizmeti (%18 KDV dahil)60 TL
Başvuru Sonrası Kurye Hizmeti60 TL
VIP servis ücreti (%18 KDV dahil)50 EUR

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Evlenme Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika evlenme vizesi ortalama 7 gün içerisinde çıkmaktadır.

Belçika evlilik vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi Belçika Başkonsolosluğu’nun yetkisi ve inisiyatifindedir. Başvuru sürecinde gerekli olan belgelerin eksiksiz sunulması durumunda, Belçika evlilik vizesi başvurusu genellikle kısa sürede sonuçlanmaktadır.

Ek belgelerin teslim edilmesine gerek duyulduğunda ya da belgelerin Belçika’daki göçmenlik yetkililerine teslim edilmesi uygun görüldüğünde Belçika evlilik vizesi başvurusunun sonuçlanma süreci uzayabilmektedir.

Belçika Vatandaşıyla Evlenmek Hangi Hakları Sağlar?

Belçika vatandaşıyla evlenmek kişiye aşağıda sıralanan hakları sağlamaktadır.

 • Oturum iznine başvurma hakkı sağlar.
 • Belçika vatandaşı olan eş veya partnerleri ile birlikte yaşayabilmelerine olanak sağlar.
 • Belçika içerisinde seyahat hakkı sağlar.

Belçika evlilik vizesi ile Belçika’ya gitmek vize sahibine Belçika’da uzun dönem kalış hakkı tanımamaktadır. Belçika evlilik vizesi ile Belçika’da uzun dönem bulunmak için Belçika’ya gidilmesi ardından gerekli şartlar sağlandığı durumda Belçika Oturum İzni için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Eşi Belçika Vatandaşı Olan Kişiler Belçika Vatandaşlığı Alabilir Mi?

Eşi Belçika vatandaşı olan kişilerin Belçika vatandaşlığı alabilmesi için kişinin beş yıldır Belçika’da ikamet ediyor olması, eşiyle en az üç yıldır birlikte yaşıyor olması ve Belçika’nın üç ana dilinden birine sahip olması gerekmektedir.

Evlilik yoluyla Belçika vatandaşlığı başvurusu, başvuruda bulunacak olan kişinin ikamet ettiği bölgenin belediye binasına yapılmaktadır. Belçika vatandaşlığı için gerekli belgeler belediye tarafından başvuru sahibine bildirilmektedir. Evlilik yoluyla Belçika vatandaşlık başvurusunun sonuçlanması ortalama olarak 4 ay sürmektedir.

Evlilik yoluyla Belçika vatandaşlığı başvurusunda bulunmak için gerekli evrakların asılları veya onaylı kopyaları sunulmalı ve evraklar altı aydan eski olmamalıdır. Evlilik yoluyla Belçika vatandaşlığı başvurusu evraklarının başvurulan belediyenin dilinde olmadığı durumda evraklar yeminli bir tercüman aracılığıyla başvurulan belediyenin diline tercüme edilmelidir. Gerekli koşulların yerine getirildiği ve evrakların teslim edildiği durumda evlilik yoluyla Belçika vatandaşlığı almak mümkündür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: