Belçika Çalışma İzni

Belçika Çalışma İzni ve Çalışma Vizesi Nasıl Alınır? (2024)

Belçika çalışma izni, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan bireylerin Belçika’da çalışabilmek için başvurması gereken izin türüdür. Belçika çalışma izni başvurusu yapmak için Belçika’da bir şirketten yasal iş teklifi alınması gerekmektedir. Belçika çalışma izni hamillerine Belçika’da yaşama ve çalışma hakkı tanımaktadır.

Belçika’ya çalışmak üzere gelecek kişilerin, çalışma iznine oturum izni ile birlikte başvurması gerekmektedir. Belçika Oturum İzni varken çalışmaya başlayacak kişiler, oturum izni aldıktan sonra 3 ay içinde çalışma iznine başvurabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Belçika çalışma izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika A tipi çalışma izni: Belçika A tipi çalışma izni Belçika’da süresiz olarak çalışılmasına olanak sağlayan çalışma izni türüdür. Belçika A tipi çalışma izni hamilleri herhangi bir işveren için, herhangi bir zamanda ve herhangi bir ücretle çalışabilmektedir. Belçika A tipi çalışma izni başvurusu yapmak için; Belçika’da son 10 yıl içerisinde en az 4 yıl boyunca B tipi çalışma izni ile çalışmış olmak, son 10 yılda bir yıldan uzun süre Belçika dışında yaşamamış olmak gerekir.
  Türk vatandaşları için B tipi çalışma izniyle 3 yıl çalışmış olunması yeterlidir. Yüksek vasıflı işçiler, geçici görevli işçiler, uzman teknisyenler, öğrenciler, stajyerler, araştırmacılar ve misafir profesörler Belçika A tipi çalışma izni başvurusu yapamamaktadır.
 • Belçika B tipi çalışma izni: Belçika B tipi çalışma izni, Belçika’da 1 yıl çalışılmasına olanak sağlayan çalışma izni türüdür. Belçika B tipi çalışma izni başvurusu işveren tarafından yapılmaktadır.
  Belçika B tipi çalışma izni, sadece başvuruda belirtilen işyeri ve başvuruda belirtilen pozisyon için geçerlidir. Türkiye’den Belçika’ya çalışma izni ile gelebilmek için, işverenin Belçika iş piyasasında adayın niteliklerinde kimse bulunma olasılığının düşük olduğunu açıklaması gerekmektedir. Belçika B tipi çalışma izni sözleşme yenilendiği sürece uzatılabilmektedir.
 • Belçika C tipi çalışma izni: Belçika C tipi çalışma izni, Belçika’da en fazla 1 yıl çalışılmasına olanak sağlayan çalışma izni türüdür. Belçika C tipi çalışma izni başvurusu kişinin kendisi tarafından yapılmaktadır.
  Belçika C tipi çalışma izni başvurusu yapmak için, Belçika’da geçici oturum izni olan öğrenci, aile üyesi veya iltica süreci tamamlanmamış kişi olunması gerekmektedir. Belçika C tipi çalışma izni istisnai durumlar hariç yenilenememektedir.

Belçika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Belçika çalışma izni almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Belçika’dan bir iş teklifi alınmalıdır. (A tipi çalışma izninde gerekli değildir.)
 2. Uygun olan çalışma izni tipi belirlenmelidir. B tipi çalışma izni için işveren tarafından, A ve C tipi çalışma izni için işçi tarafından çalışma izni başvurusu yapılmaktadır.
 3. Belçika Göçmen Bürosu ya da VFS Global’den randevu alınmalıdır.
 4. Randevu günü gelene kadar gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 5. Randevu günü geldiğinde gerekli evraklar Belçika Göçmen Bürosu ya da VFS Global’e sunulmalıdır.
 6. Belçika çalışma izninin reddedildiği durumlarda, kişi e-posta yoluyla bilgilendirilmektedir ve kişinin bir ay boyunca itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Çalışma izni onaylanmışsa kişi, çalışma iznini teslim alması için bilgilendirilecektir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika’da Oturma ve Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Belçika’da oturma ve çalışma izni almak için şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika oturma ve çalışma izni başvurusunda bulunmak için sahip olunan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması, müracaat tarihinden itibaren en az 12 ay daha geçerli olması ve en az 2 boş sayfası bulunması gerekmektedir.
 • Belçika oturma ve çalışma izni başvurusunda bulunmak için iki adet başvuru formunun doldurulması ve 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka planı beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Belçika oturma ve çalışma izni başvurusunda bulunmak için, idari harç bedelinin ödendiğine dair gerekli kanıtın, son 6 ay içerisinde çıkarılmış sağlık raporunun, adli sicil kaydının ve işveren tarafından verilen kabul mektubunun sunulması gerekmektedir.
 • Belçika oturma izni başvurusu, çalışma izni ve geçerli vize ile ülkeye girildikten sonra en fazla 3 ay içerisinde gerekli belgeler sunularak yapılmalıdır.

Belçika Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika çalışma izni başvurusu yapmak için, kişinin kendine uygun olan çalışma izni başvuru türünü belirlemesi gerekmektedir. Belçika’da 3 adet çalışma izni türü bulunmaktadır. Belçika A tipi çalışma izni; Belçika’da minimum 3 yıl çalışmış ve 10 yıl yaşamış kişiler tarafından, Belçika B tipi çalışma izni; Belçika’da bir işverenden iş teklifi almış kişiler tarafından, Belçika C tipi çalışma izni; Belçika’da geçici oturma iznine sahip öğrenci, iltica etmiş kişi veya aile üyesi tarafından başvurulabilmektedir.

Kişi kendine uygun çalışma izni türünü seçtikten sonra, A ve C tipi çalışma izni gerekli belgeler ve doldurulmuş başvuru formuyla birlikte Belçika Göçmenlik Bürosuna başvuru yapılmalıdır.

B tipi çalışma izni için işverenden gelen kabul mektubu, pasaport ve gerekli belgelerle çalışma vizesi başvurusu yapılmalıdır. B tipi çalışma izni başvurusu işveren tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Belçika Göçmenlik Bürosu’nun çalışma iznini sonuçlandırması ortalama 10 gün sürmektedir.

Süreç Belçika Göçmenlik Bürosu’nun yoğunluğuna ve sezona göre değişiklik göstermektedir. Belçika çalışma vizesi, Belçika çalışma vizesi için gerekli evraklar eksiksiz toplanmışsa ve aday tüm gereklilikleri karşılıyorsa yüksek ihtimalle olumlu sonuçlandırılır.

Hangi Meslekler Belçika’da Çalışmaya Gitmek için Uygundur?

Belçika’da çalışmaya gitmek için en uygun olan meslekler aşağıda sıralanmıştır.

 • Siber güvenlik uzmanları
 • Veri bilimcileri
 • Sağlık uzmanları
 • Pazarlama, tasarım ve iletişim uzmanları
 • Teslimat ve lojistik yöneticileri
 • İnsan kaynakları yöneticileri
 • Yazılımcılar

Belçika’da Öğrenci Olarak Çalışmak Mümkün Müdür?

Belçika Krallığı, Belçika oturma izni sahibi yabancı öğrencilere haftalık 20 saate kadar çalışabilme hakkı sunmaktadır. Belçika’da öğrencilik yaparken çalışmak için, işverenden öğrenci iş sözleşmesi olarak bilinen yazılı bir sabit vadeli sözleşme alınarak Belçika C tipi çalışma iznine başvurulmalıdır.

Belçika’da bulunan öğrenciler üniversitelerinin resmi tatil günlerinde çalışma izni olmadan çalışabilmektedir.

Belçika’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Belçika’da kaçak çalışmanın cezası, 2017 yılında yürürlüğe giren Anayasa ile 80-800 EUR arası idari para cezası olarak belirlenmiştir.

Belçika’da kaçak işçi çalıştırmanın cezası; çalışma iznine sahip olmadan personel istihdam edilmesi durumunda 600-6000 EUR arasında, işçi sayısı başına 300- 3000 EUR’luk bir değerdedir. Belçika’da oturma izni olup olmadığı kontrol etmeden işçi çalıştırmanın cezası, 6 ay ile 3 yıl hapis ya da 3600-36000 EUR para cezasına ek olarak 1800-8000 EUR idari para cezası olarak belirlenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: