Belçika Aile Ziyareti Vizesi

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

Belçika aile ziyareti vizesi, Belçika’da aile ve akraba ziyareti yapmak için başvurulabilen kısa süreli (C tipi) Belçika vizesi türüdür. Belçika aile ziyareti vizesi, hamillerine Belçika Krallığında her 180 günde maksimum 90 gün barınma hakkı sağlamaktadır. Belçika aile ziyareti vizesi, hamillerine ticaret yapma ya da çalışma hakkı vermemektedir. Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak kişinin, Belçika’daki yakınından davet mektubu alması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşulu ile Belçika Vize başvurusundan muaf tutulmaktadır.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika aile ziyareti vizesi almak için gerekli adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Belçika aile ziyareti başvuru formu doldurulmalıdır: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için, VisaOnWeb sitesine girip e-posta adresi ile kayıt olunarak online başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmak gerekmektedir. Belçika aile ziyareti vizesi başvuru formu doldurulduktan sonra barkodlu başvuru formunun çıktısı alınmalıdır.
 2. Belçika aile ziyareti başvuru randevusu alınmalıdır: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için, vize başvuru merkezinden bir randevu alınması gereklidir. Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için VFS Global internet sitesinden veya VFS Global çağrı merkezinden randevu alınabilmektedir.
 3. Belçika aile ziyareti başvuru randevu mektubu çıkarılmalıdır: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için, randevu alındıktan sonra sistem tarafından oluşturulan randevu mektubunun çıktısı alınmalıdır. Belçika aile ziyareti vizesi randevu günü geldiğinde randevu mektubunun çıktısı sunulmalıdır.
 4. Belçika aile ziyareti vize başvuru randevusuna gidilmelidir: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için, verilen randevu tarihinde vize başvuru merkezine gidilmeli ve gerekli dokümanlarla birlikte doldurulmuş vize başvuru formları teslim edilmelidir.
 5. Belçika aile ziyareti vize başvuru sonucu beklenmelidir: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusu yapıldıktan sonra, başvuru sonucu beklenmelidir. Belçika aile ziyareti vizesi başvurusu 7 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Belçika Aile - Akraba Ziyareti Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Belçika aile ve akraba ziyareti başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika aile ve akraba ziyareti başvurusu yapmak için, Belçika vatandaşı olan ya da Belçika’da kalıcı oturma iznine sahip aile veya akrabadan davet mektubu almak gerekmektedir.
 • Belçika aile ve akraba ziyareti başvurusu yapmak için, aile bağının ispatı gerekmektedir.
 • Belçika aile ve akraba ziyareti başvurusu yapmak için, geri dönme garantisi sunulması gerekmektedir. Başvuru sahibinin geri dönme garantisi olarak, aile geçmişini, mesleki ve sosyoekonomik durumunu, arazi veya gayrimenkul sahipliğini belgelendirmek için mümkün olduğunca çok bilgi sunması istenmektedir.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için sahip olunan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması, Belçika’dan planlanan ayrılış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması ve en az 2 boş sayfası bulunması gerekmektedir. Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunurken pasaportun orijinali ve kopyası sunulmaktadır.
 • Kimlik kartı: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için sahip olunan kimlik kartının kopyasının sunulması gerekmektedir.
 • Belçika vizesi başvuru formu: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için bir adet başvuru formunun eksiksiz ve doğru biçimde doldurularak imzalanması gerekmektedir. Belçika aile ziyareti başvuru formu Fransızca, Felemenkçe, Almanca ve İngilizce doldurabilmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka planı beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf başvuru dosyasında bulundurulmalıdır.
 • Belçika vizesi dil tercih formu: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için; Fransızca, Felemenkçe, Almanca ve İngilizce başvuru dillerinden hangisinin tercih edildiği dil tercih formunda belirtilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için, Belçika seyahat süresinin tamamını kapsayan; acil durumlarda, tıbbi müdahale gerektiren hususlarda ve sağlık sorunlarıyla başa çıkılması gerektiğinde hamilinin masraflarını karşılayabilecek sağlık sigortası çıkarılmalıdır. Sağlık sigortasının tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması ve en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.
 • Aile dökümü: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için, nüfus müdürlüğünden medeni durum, eş, çocuklar ve Belçika’daki garantör / ev sahibi ile olan aile bağı hakkında bilgi gösteren belge çıkarılmalıdır.
 • Davet mektubu: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için, Belçika’daki aile üyesinden davet mektubu alınması gerekmektedir. Belçika’da aile ziyaretinde bulunulacak kişinin Belçika kimlik kartının kopyası davet mektubuyla birlikte sunulmalıdır.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için, ailede konaklama durumunda kalınacak her gün için en az 45 EUR ve otelde konaklama durumunda kalınacak her gün için en az 95 EUR kapsayacak şekilde finans bulundurulduğu kanıtlanmalıdır. Finansal yeterlilik kanıtıyla birlikte son üç ayın banka dökümleri de sunulmalıdır
 • Uçak rezervasyonu: Belçika aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için, gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu oluşturulmalıdır.

Belçika aile arkadaş ziyareti vizesi için gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.

Belçika Vizesi Garantörlük Belgesi Nedir?

Belçika vizesi garantörlük belgesi; davet eden kişinin, davet edilenin Belçika’daki konaklama süresince yapılacak tüm masraflar için kendisinin güvence verdiğini kanıtlamak için Belçika Konsolosluğu’na sunulan belge türüdür.

Belçika vizesi garantörlük belgesi başvurusu yapılırken 6 aydan eski olmayan garanti yazısı ve iki kopyası, garantöre ait en güncel 3 ayın maaş bordrolarının kopyaları, garantöre ait en güncel vergi beyanı, garantörün kimlik kartı veya süresiz oturum izninin kopyası ve garantörün Belçika’da bağlı olduğu belediyeden teslim alacağı orijinal hane dökümü sunulmalıdır. Garantör, düzenli net aylık gelirinin en az 800 EUR, Belçika’da kendisine bağımlı her aile bireyi için ek 150 EUR, garantörün veya eşinin 1. ve 2. dereceden akrabası olması durumunda davet edilen her bir kişi için ek 150 EUR olduğunu kanıtlamalıdır.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Ücreti Nedir?

Belçika ziyaret vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Hizmetler Ücretler Belçika aile ziyareti vize harcı 80 Euro Başvuru formu ve dilekçe doldurma 25 Euro Randevu 10 Euro Biyometri işlemleri 25 Euro Danışmanlık hizmeti 20 Euro Toplam 160 Euro

Belçika Vizesi İdari Harç Bedeli Ne Kadar?

Belçika vizesi idari harç bedeli 736 tl’dir. Belçika vizesi idari harç bedeli Belçika Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda Belçika vizesi idari harç bedeli, vizem.net tarafından başvuru sahibi adına Belçika Konsolosluğu’na yatırılmaktadır. Belçika Vize Ücreti hakkındaki sorular için vizem.net uzmanlarından yardım alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Belçika aile ziyareti vizesinin sonuçlanma süreci için kesin bir süreç verilmemektedir. Süreç Belçika Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna ve sezona göre değişiklik göstermektedir.

Belçika Akraba Arkadaş ve Aile Ziyareti Başvurusu Nereye Yapılır?

Belçika aile akraba arkadaş vize başvurusu VFS Global Belçika vize başvuru merkezine ve akredite acentelere yapılabilmektedir.

Vizemnet 2017-2020 yılları arasında Schengen ülkeleri ziyaret vize başvurularında %98,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Belçika Aile Ziyareti Brüksel Vize Başvurusu Nedir?

Belçika aile ziyareti Brüksel vizesi, Brüksel kentinde yaşayan aile ve akrabaların ziyareti için başvurulması gereken vize türüdür.

Belçika Aile Ziyareti Vizesine Benzer Vize Türleri Nelerdir?

Belçika aile vizesine benzer vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika turistik vize
 • Belçika tır şoförü vizesi
 • Belçika evlenme vizesi
 • Belçika ticari vize
 • Belçika birlikte yaşama vizesi
 • Belçika kültür ve spor etkinlikleri vizesi

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: