Belçika Turist Vizesi

5 Kolay Adımda Belçika Turist Vizesi Başvuru Süreci (2024)

Belçika turist vizesi; Belçika’nın da içinde bulunduğu 26 Schengen ülkesinde, altı ay süre zarfında en fazla 90 gün boyunca gezebilmeyi ve Belçika’da kalabilmeyi sağlayan C tipi vizedir. Belçika C tipi turist vizesi ile geçiçi ve kısıtlı bir süre Belçika’da kalınabilir.

Belçika C tipi turist vizesi hamilleri; turistik seyahatler, iş seyahatleri, aile veya arkadaş ziyaretinde bulunma, kültürel veya sportif organizasyonlara katılma, kısa zamanlı staj yapma ve Schengen bölgesinde transit geçiş haklarına sahip olmaktadır.

Belçika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika turist vizesi almak için izlenmesi gereken aşamalar aşağıda belirtilmiştir.

 • Belçika turist vizesi başvuru formunun online olarak doldurulur: Belçika turist vizesi online başvuruları, VisaOnWeb internet adresine kayıt sonrası aynı adres üzerinden yapılabilmektedir. El ile doldurulmuş başvurular kabul edilmeyecektir.

 • Belçika vize randevusu alınır: Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra, vize başvuru işleminin tamamlanması için yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezlerinden randevu alınması gerekmektedir. Vize randevusu, başvuru sahiplerinin biyometrik bilgilerin verilmesini kapsamaktadır.

 • Belçika vize başvuru ücreti ödenir: Online olarak gerçekleştirilmiş başvurularda ödeme, Belçika vize sisteminden ödeme işlemleri gerçekleştirilemiyorsa, vize ücretlerinin yanında hizmet ücreti ile birlikte Belçika tarafından yetkilendirilmiş bir vize başvuru merkezinde ödenmelidir.

 • Gerekli belgeler teslim edilir: Belçika turist vizesi başvuru formu ve Belçika turist vizesi için gerekli olan tüm belgeler, başvuru sahibi tarafından bizzat vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.

 • Vize işlem sonucu beklenir: Belçika turistik vize başvurusu yapıldıktan sonra, konsolosluktan çıkacak son karar beklenmelidir. İşlemin sonuçlanma süresi mevsime ve konsolosluğun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Turist Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belçika turist vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport ve kopyası: Belçika turist vizesi için kullanılacak olan pasaportun; 10 yıldan eski olmaması, Schengen bölgelerindeki planlanan çıkış tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması, vize başvurusu için en az 2 adet boş sayfası bulunması gerekmektedir. Belçika turist vizesi için pasaportun boş sayfaları dahil edilmeden bir kopyası tedarik edilmelidir.
 • Kimlik kartı kopyası: Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının bir kopyası alınmalı ve vize başvurusu sırasında istendiği takdirde teslim edilmelidir.
 • Belçika turistik vize başvuru formu: Başvuru formunda bulunan tüm bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde belirtilen dillerden (Fransızca, Felemenkçe, Almanca veya İngilizce) biri ile doldurulmalıdır. Belçika turist vizesi başvuru formu için gereken bilgiler, Belçika Konsolosluğundan ücret ödemeden temin edilen belgeye yazılı olarak veya online olarak doldurulabilmektedir.
 • 2 adet fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, renkli, arka fonu beyaz olacak şekilde 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda, biyometrik özelliklerine uygun 2 adet fotoğraf Belçika turist vizesi başvuru formuna eklenmelidir.
 • Dil tercihi formu: Başvuru yapan kişinin, Belçika’nın üç ulusal dili olarak sayılan Fransızca, Almanca ve Felemenkçeden birini seçme hakkı bulunmaktadır. İngilizce başvuru için “Tercih Yok/No Preference” seçeneği kullanılarak dil tercih formu doldurulabilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Belçika turist vizesi için, Schengen bölgelerinden alınmış olan, tüm seyahat süresini barındıran ve asgari teminatı 30.000 Euro tutarında olan geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesi gerekmektedir. Sağlık sigortası poliçesinin, Schengen bölgesinde bulunulan süre zarfında tıbbi tedavi, acil tıbbi müdahale ve ölüm gibi durumlar sonucu ortaya çıkan masrafları karşılaması gerekmektedir.
 • Aile dökümü belgesi: Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Müdürlüğünden medeni durum, eş, çocuklar gibi bilgileri kapsayan aile dökümü belgesi alınmalıdır.
 • Başvuru sahibinin maddi yeterlilik ispatı: Belçika turist vizesi başvuru sahiplerinin, konaklamanın tanıdık birinin ikametinde yapılacağı durumlarda, her gün kişi başına en az 45 euro; otel konaklamalarında kalınacak her gün kişi başına en az 95 Euro miktarında maddi yeterliliğe sahip olduğunu temin etmeleri gerekmektedir.
  Belçika turist vizesine başvuracaklar tarafından kalınacak süre boyunca kendilerini finanse edebileceklerini kanıtlaya hesap ekstresi veya maaş bordrosu gibi belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat programı belgeleri: Rezervasyon, nakliye, güzergâh planlamasının yer aldığı seyahat programı hakkında açık kanıt sağlayan belgeler başvuruya eklenmelidir.
 • Belçika’ya ulaşım rezervasyonu kanıtı belge: Gidiş-dönüş biletlerinin rezervasyonunu kanıtlayan belge gerekmektedir.
 • Konaklama İspatı: Belçika turist vizesi başvuru sahibi tarafından; planlanan kalış süresi, konaklama yerinin tüm iletişim detayları açıkça belirtilmelidir.
 • Ebeveyn İzni: 18 yaşından küçük kişiler için her iki ebeveynden veya yasal vasinin noterden seyahate izin verildiğini gösteren belge bulundurması gereklidir. 18 yaşından küçük olup seyahat edecek kişiler için öğrenci kimlik kartı ve okuduğu okuldan alınan resmi öğrencilik durumunu kanıtlayan belge ile okulun tam adresi, telefon ve faks numaraları; devamsızlık izni ve izni veren yetkilinin adı ve görevinin bildirilmesi gerekmektedir.

Belçika turist vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru beyanla hazırlanmalıdır.

Belçika Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Belçika turistik vize başvuru formu, istenilen tüm bilgilerin, eksiksiz ve doğru bir şekilde tükenmez kalem ile başvuru sahibi tarafından doldurulması gerekmektedir.

Belçika turist vizesi başvuru formundaki 37.soru ve son sayfadaki imza kısmı olmak kaydıyla, başvuru formu başvuru sahibinden imzalanmış olmalıdır.

Belçika turist vizesi başvuru formu Fransızca, Felemenkçe, Almanca veya İngilizce dillerinden biri seçilerek doldurulabilir. Başvuru formu her bir başvuru yapan birey için ayrı ayrı doldurulmalıdır. 2 adet biyometrik özelliklerine uygun ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olan fotoğraf, başvuru formuna zımba kullanılmadan yapıştırılmalıdır eklenmelidir.

Belçika Vizesi Dil Tercih Formu Nedir?

Belçika vizesi dil tercih formu başvurusu yapan kişiler, başvuru formunun hangi dilde dolduracağını belirten formdur.

Belçika vizesi başvuru sahibinin, Belçika’nın üç resmi dili olarak geçerli olan Fransızca, Almanca ve Felemenkçeden birini seçme hakkı bulunmaktadır. İngilizce başvuru için “Tercih Yok/No Preference” seçeneği kullanılarak dil tercih formu doldurulabilmektedir.

Belçika Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika turistik vize için gereken ücretler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Belçika Turistik Vize Harcı80 Euro
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma25 Euro
Randevu10 Euro
Biyometri İşlemleri25 Euro
Aracı Kurum Hizmet Bedeli25 Euro
Seyahat Sağlık Sigortası10 Euro
Toplam165 Euro

Kısa süreli turistik geziler için C tipi Schengen vizesinin geçerli olduğu Belçika’da, yukarıdaki tabloda belirtilen işlemlerin yanında, Belçika Vize Ücreti başvuru sahipleri tarafından ödenmelidir.

Belçika Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika turist vizesinin sonuçlanma süreci için kesin bir süreç verilmemektedir. Belçika vizesi ortalama 7-12 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Süreç Belçika Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna ve sezona göre değişiklik göstermektedir.

Belçika’ya Nasıl Vize Alabilirim?

Belçika vizesi için gerekli belgeler belgeler vizem.net merkez ofisine gönderilmesi, vize başvurularının yapılması için yeterli olacaktır. Belçika turist vizesi başvuru sahibinin, daha önceden alınmış Schengen vizesi bulunuyorsa; vize başvuru merkezine gelmesine gerek kalmadan Belçika vizesi alınabilmektedir.

Belçika turist vizesi başvurusunda bulunan başvuru sahibinin, daha önceden alınmış Schengen vizesi yoksa parmak izi (biyometri) işlemleri için 1 defaya mahsus vize başvuru merkezini ziyaret etmesi gerekmektedir.

Belçika Vizesi Kolay Alınır Mı?

Belçika vizesi için gerekli belgeler; eksiksiz, istenilen formatta ve doğru bir şekilde hazırlandığı takdirde, Belçika vizesi kolaylıkla alınabilmektedir.

Belçika Vizesi Antalya Başvuru Merkezi Nerededir?

Belçika vizesi Antalya Başvuru Merkezine başvurabilmektedir. Antalya başvuru merkezinde, konsolosluk bedeline ek olarak hizmet bedeli talep edilmektedir. Antalya Başvuru Merkezinin bilgileri aşağıda verilmiştir.

Adres: Yeşilbahçe Mah. 1480 Cad. Ülker Apartmanı, No: 42/B Muratpaşa / Antalya
Çalışma Saatleri: Çarşamba 08.30-12.00- 13.00-14.30
Pasaport Teslim Saatleri: Çarşamba 14.30-16.30

Belçika vizesine başvurmak isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların, vize başvurularında izlemesi gereken aşamalar hakkında bilgi almalarını sağlayan bir sistem bulunmaktadır. Belçika vize başvuruları sürecinde faydalı bilgiler ve başvurular VFS Belçika üzerinden sağlanabilmektedir.

Belçika Vizesi Bursa Başvuru Merkezi Nerededir?

Belçika vizesi Bursa başvuruları Vizem.net ofisinden gerçekleştirilebilmektedir.

Adres: Hürriyet Mah. 1. Hürriyet Cad. No: 81-85 Osmangazi / Bursa
Telefon: 0224 322 0512
E-Posta: bursa.ofis@vizem.net

Belçika Vizesi İzmir Başvuru Merkezi Nerededir?

Belçika vizesi İzmir Başvuru Merkezi bilgeleri aşağıda verilmiştir.

Adres: Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. Reyent İş Hanı No: 1/C 35210 İzmir
Çalışma Saatleri: Çarşamba 08.30-12.00- 13.00-14.30
Pasaport Teslim Saatleri: Çarşamba 14.30-16.30

Belçika Vizesi ile Gidilebilecek Belçika’nın Turistik Yerleri Nerelerdir?

Belçika’nın turistik yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Brüksel: Gece hayatı ve alışveriş yapılabilmektedir.
 • Bruges: Saraylar ve su kanalları bulunmaktadır.
 • Ghent: Sanat ve sakinlik isteyenler tarafından tercih edilmektedir.
 • Antwerp: Yemeğin başkenti olarak tanımlanmaktadır.
 • Ardennes: Tepeler, ormanlar ve macera alanları bulunmaktadır.
 • Tournai: Katedral bölgesidir.
 • Dinant: Mağaralar ve vahşi yaşam gözlemlenmektedir.
 • Leuven: Belçika’nın en iyi bira işletmeleri bulunmaktadır.
 • Mons: Doğada huzur ve rahatlama için ideal bir bölgedir.
 • Mechelen: Gemi gezintisi ve piknik yapma alanları bulunmaktadır.
 • De Haan: Etkileyici sahiller bulunmaktadır.
 • Durbuy: Filizlenen ormangülü bahçesi bulunmaktadır.
 • Arlon: Savaşlardan zarar görmüş tarihi alanlar bulunmaktadır.
 • Beguinage: Kadınlar tarafından kurulmuş büyüleyici şehir olarak nitelenmektedir.
 • Genk: Parklar ve doğal kaynaklar bulunmaktadır.
 • Yüksek Fens: Nadir bitki ve hayvanlar bölgesidir.
 • Hoge Kempen Milli Parkı: Göller ve çam odunları bulunmaktadır.
 • Knokke-Heist: Eşsiz manzaraların seyredilebileceği bölgedir.
 • Kortrijk: Alışveriş severlerin uğrak noktasıdır.
 • La Roche-en- Ardenne: Ünlü müzeler ve hayvanat bahçeleri bulunmaktadır.
 • Liege: Gece hayatı için tercih edilmektedir.
 • Malmedy: Doğa yürüyüşü ve bisiklet yolları bulunmaktadır.
 • Zwin: Kuş çeşitliliğinin yoğun olduğu doğal ortamlar bulunmaktadır.
 • Ostend: Sahiller ve gotik mimari eserlerin bulunduğu bölgedir.
 • Rochefort: Dünyadaki en ünlü kafelerin bölgesidir.
 • Namur: Ortaçağ hisarları ve nehirlerin bulunduğu bir bölgedir.
 • Spa: Termal su kaynaklarının çıktığı bir bölgedir.
 • Ypres: Savaş zamanlarının bıraktığı izlerin gözlemlenebildiği bölgedir.
 • Charleroi: Çeşitli sanatların yeri olarak nitelenmektedir.
 • Meuse Vadisi: Vadinin içinde yer alan su kaynakları bakımdan zengin bir bölgedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: