Belçika Birlikte Yaşam ve Sevgili Vizesi

Belçika Birlikte Yaşam ve Sevgili Vizesi Başvuru Süreci 2024

Belçika birlikte yaşama ve sevgili vizesi kısa süreli (C tipi) Belçika Vizesi kategorisi dahilinde hamiline Belçika’da en fazla 90 güne kadar ikamet etme izni sağlayan vize türüdür. Belçika birlikte yaşama ve sevgili vizesi ile Belçika’ya giriş yapılabilmektedir.

Belçika birlikte yaşama ve sevgili vizesi yasal olarak birlikte yaşam hakkına sahip olmak isteyen kişiler için geçerlidir. Vize verildikten ve yasal olarak birlikte yaşam hakkına sahip olduktan sonra, Belçika’da uzun süre kalma talebi partnerin ikamet ettiği bölge belediyesine beyan edilmelidir.

Başvuru sahibi, başvuru esnasında yolculuğun amacını belirten belgeleri ve ilişkinin kalıcı ve istikrarlı olduğu (kanuna göre tescil edilmiş ortaklık) ispatı sunulmalıdır. Belçika sevgili kısa süreli (90 güne kadar)i Belçika vizesi kategorisindedir.

Belçika Birlikte Yaşam Vize Şartları Nelerdir?

Belçika birlikte yaşama vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika 90 günden kısa süre ziyaret edilecekse Schengen üye ülkesi vatandaşı olmamak
 • Belçika vizesi alınırken belirlenen süre kadar Belçika’da kalmak
 • Belçika vize türlerinden alınan vizeye göre eğitim görme ya da çalışma durumunu belirlemek
 • Belçika’da kalınacak süre boyunca kendini finanse edebilecek mali yeterliliğe sahip olmak
 • Belçika halkı için tehlike oluşturabilecek sabıka kaydına sahip olmamak

Belçika Birlikte Yaşam ve Sevgili Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika birlikte yaşama ve sevgili vize başvurusu için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika birlikte yaşam ve sevgili vizesi için VisaOnWeb adresi üzerinden başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Belçika’ya birlikte yaşam ve sevgili vizesi başvuru formu gerekli belgeler ile birlikte hazırlandıktan sonra vize merkezlerinden randevu alınmalı ve randevu tarihi geldiğinde hazırlanan evraklarla ilgili adreste olunmalıdır.
 • Belçika birlikte yaşama vizesi başvuru sahibi randevu gününde, vize başvuru ücretini ödemeli ve makbuzunu başvuru sırasında sunmalıdır.
 • Belçika birlikte yaşama vizesi başvurusu tamamlandıktan sonra Belçika turist vizesi takibi aracı kurum üzerinden sağlanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Sevgili Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika birlikte yaşama vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport ve kopyası: Geçerli bir pasaport olmalıdır. Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Schengen bölgesinden planlanan son çıkış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Pasaportun en az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır. Pasaportun bir kopyası tedarik edilmelidir.
 • Kimlik kopyası: Kimlik kartının veya oturma izninin (yabancılar için) kopyası olmalıdır.
 • Belçika Vize Müracaat formu: VisaOnWeb adresi üzerinden doldurulmuş, İki adet müracaat formu, imzalanmış ve tarihi atılmış olmalıdır.
 • Belçika vize fotoğrafı: 6 aydan eski olmayan üç adet yeni çekilmiş fotoğraf olmalıdır. Fotoğraflar renkli, 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda, tercihen arka fonu beyaz olan biyometrik özellikli fotoğraf olmalıdır.
 • Dil tercih formu: Başvuru sahibi müracaatının ele alınacağı Belçika’nın üç ulusal dilinden birini seçme imkânına sahiptir.
 • İlişkinin sürekli ve istikrarlı bir niteliğe sahip olduğuna dair ispat: Bu ilişkinin gelişim aşamaları ve ilişkinin sürekli ve istikrarlı bir niteliğe sahip olduğuna dair ispatlar bulunmalıdır.
 • Yaş İspatı: Her iki tarafın 21 yaşından büyük olduğunun ispatı gerekmektedir.
 • Bekârlık Belgesi: Kişilerin evli olmadığını kanıtlayan belge bulunmalıdır.
 • Geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesi: Sigorta tüm Schengen bölgelerinde geçerli olmalıdır ve tüm seyahat süresini kapsamalıdır. Sigortanın 30.000 EUR geçerliliği olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin maddi yeterlilik ispatı: Hem schengen topraklarındaki kalış süresi boyunca hem de giriş garantisinin olduğu üçüncü bir ülkeye yapılacak transit geçis boyunca yeterli kişisel geçim kaynaklarına sahip olduğunu gösteren belgeler veya masrafların karşılanacağına dair taahhüt olmalıdır.
 • Belçika sağlık raporu: Halk sağlığını tehlikeye sokabilecek herhangi bir hastalık taşınmadığını onaylayan sağlık raporu olmalıdır. Sağlık raporu belge teslim edildiği tarihten itibaren 6 aydan eski olmamalıdır. Sağlık raporu kabul görmüş bir hastane tarafından imzalanmalı ve tasdik edilmelidir
 • Adli Sicil Kaydı: Aday 18 yaş üzerinde ise, yasalar uyarınca herhangi bir suç sebebiyle mahkûm durumuna düşmediğini beyan eden belge ve noter onaylı çevirisi gerekmektedir. Belge teslim edildiği tarihten itibaren 6 aydan eski olmamalıdır.
 • Belçika’ya yanına yerleşilen kişinin kimlik veya ikamet izni kopyası: Belçika vatandaşının kimlik kartının veya yabancı uyruklunun ikamet İzninin (A, B, C, D, F, F+ veya H Kart) kopyası olmalıdır.

Belçika Birlikte Yaşama ve Sevgili Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika birlikte yaşama ve sevgili vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HİZMETLERÜCRET
Belçika transit vizesi harcı736 TL
Başvuru formu ve dilekçe25 €
Randevu5 €
Biyometri işlemleri384 TL
Danışmanlık hizmeti25 €
Seyahat sağlık sigortası15 €
Acente Hizmeti25 €

Belçika Birlikte Yaşam Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika Konsolosluğu’ndaki yetkili kişiler, kendilerine gelen her bir başvuruyu kendi durumuna göre değerlendirmektedir ve bu nedenle vizeler için özel bir işlem süresi yoktur.

Pasaportlar vize başvuru ofisine döndüğünde kapalı zarf içerisinde bulunmaktadır. Başvuru sisteme işlendiğinde, başvuru sahibine özel bir başvuru takibi numarası verilmektedir.

Başvuru takip numarası ile Belçika konsolosluğu vize sorgulama online olarak gerçekleştirilememektedir.

Belçika Sevgili Vizesine Benzer Diğer Vize Türleri Nelerdir?

Belçika birlikte yaşama ve sevgili vizesi C tipi kısa süreli vizedir.

Belçika birlikte yaşama ve sevgili vizesine benzer diğer Belçika C tipi vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: