Belçika Transit Vize

Belçika Transit Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2024

Belçika dışında bir ülkeye yaptığınız seyahat sırasında Brüksel Havaalanı, Antwerp Uluslararası Havaalanı veya Belçika'da bulunan diğer havalimanlarından aktarma yapacak bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kural olarak transit Belçika vizesi almalıdır.

A tipi Belçika vizesi ya da kısaca ATV (Airport Transit Visa) olarak da bilinen transit Belçika vizesi, yalnızca havalimanındaki transit yolcular için ayrılmış bölgeden geçişe izin vermekte olup havalimanında size ayrılan bölgeden çıkmanıza izin vermez.

Belçika Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Belçika transit vizesi, Belçika Havalimanı’ndan aktarmalı uçuş yoluyla Schengen dışı bir ülkeden başka bir Schengen dışı bir ülkeye seyahat eden vatandaşlar için zorunludur. Belçika transit vizesi 24 saat boyunca ve sadece bir Schengen havaalanının uluslararası transit bölgesinde geçerlidir.

Belçika’da bir günden fazla bulunmak gerekiyorsa, Belçika transit vizesi yerine normal bir Schengen vizesine başvurulması gerekmektedir.

Belçika Transit Vize İstiyor Mu?

1 Aralık 2022 tarihinden itibaren Belçika üzerinden yapılacak aktarmalarda TC vatandaşlarının havaalanı transit vize almaları gerekmektedir.

Belçika Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Belçika transit vize başvuru formu: Tam doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir.
  • Belçika vize fotoğraf: Son 3 ay içinde çekilmiş, 2 adet fotoğraf olması gerekmektedir.
  • Geçerli pasaport: Pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve en az iki adet karşılıklı boş vize sayfası bulunması gerekmektedir.
  • Dönüş bileti rezervasyonu: Üçüncü bir ülkeye devam eden seyahati gösteren, kişiye özel dönüş uçak bileti rezervasyonu gerekmektedir.
  • Seyahat sigortası sigortası: En az 30.000 € olan herhangi bir tıbbi acil durumu kapsayan sağlık sigortası bulundurulması gerekmektedir.
  • Belçika transit vizesi için başvuru ücreti: Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz gerekmektedir.

Belçika Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Belçika transit vize için destekleyici belgeler ve hangi amaçla tercih edildikleri listelenmiştir.

  • Gidilecek ülkenin vizesi: Belçika havalimanında aktarma yapılarak gidilecek ülkenin vizesi, geçerli bir oturum izni veya pasaportu gerekebilmektedir.
  • Gidilecek ülkenin konaklama ve uçuş bilgileri: Belçika’dan sonra gidilecek ülkedeki konaklama ve ulaşım bilgileri gerekebilmektedir.

Belçika Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika transit vizesi için başvuru belgesi ve destekleyici evraklar hazırlanmalıdır. İkinci aşama olarak VFS Global Belçika vize başvuru merkezini veya Belçika dış temsilciliklerini ziyaret etmek için randevu alınmalıdır.

Daha sonra Belçika transit vizesi için verilen randevu tarihinde VFS Global Belçika vize başvuru merkezi veya Belçika dış temsilciliği ziyaret edilerek, istenilen evraklarla birlikte doldurulan Belçika transit vizesi başvuru formu teslim edilmelidir.

Bir sonraki aşamada ise Belçika transit vizesi için başvuru ücreti ödenmelidir. Son olarak Belçika transit vizesi başvuru sonucu beklenmelidir.

Belçika Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika transit vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Belçika transit vize hizmetleri2021 yılı ücreti
Belçika transit vizesi harcı736 TL
Başvuru formu ve dilekçe25 €
Randevu5 €
Biyometri işlemleri384 TL
Danışmanlık hizmeti25 €
Seyahat sağlık sigortası15 €
Acente Hizmeti25 €

Belçika Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belçika transit vizesi için uygun bulunan başvuru, yapıldığı tarihten itibaren ortalama 15 takvim günü içinde karara bağlanmaktadır.

Daha fazla sürenin gerektiği durumlarda bu süre 30 güne, ek belgelerin gerekmesi gibi istisnai durumlarda 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Belçika seyahatinden üç aydan fazla bir süre öncesinde başvuruların alınmadığı göz önünde bulundurularak, Belçika transit vize başvurusunun erkenden yapılması tavsiye edilmektedir.

Belçika Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Belçika transit vizesine sahip olan yolcunun havalimanında geceyi geçirmesine izin verilmektedir ancak havalimanının uluslararası aktarma alanını terk etmesine izin verilmemektedir.

Belçika içinde birden fazla havaalanından aktarma yapılması gerekiyorsa, Belçika transit vizesi yeterli olmamaktadır. İki veya daha fazla Schengen ülkesi arasındaki uçuşlar, transit amaçlı yapılmış olsalar bile, iç hat uçuşları olarak kabul edildiği için Belçika transit vizesi yerine normal bir Schengen Vizesi (C tipi) için başvuru yapılması gerekmektedir.

Belçika Transit Vizesine Benzer Diğer Belçika Vize Türleri Nelerdir?

Belçika transit vizesine benzer diğer Belçika vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Belçika turistik vize: Belçika turistik vizesi yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre ile Belçika’yı ziyaret etmesine izin veren kısa süreli bir vize türüdür. Belçika turistik vizesi, seyahat acentesiyle bir tura katılma veya biletlerin ve otelin kişi tarafından karşılanmasıyla turistik amaçlarla Belçika’yı ziyaret etmek isteyen kişiler için geçerli bir vize türüdür.
  • Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi: Belçika aile ve arkadaş vizesi aile ferdini veya arkadaşını ziyaret eden yabancı ülke vatandaşının kısa bir süre için Belçika’yı ziyaret etmesine izin veren vize türüdür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: