Belçika Vizesi için Davet Mektubu

Belçika'ya Davetiye İle Gitmek için Vize Davet Mektubu

Belçika’yı ziyaret etmeyi planlayan ve pasaportu gereğince vize almak durumunda olan kişilerin vize başvurusu esnasında ziyaret amacına göre Belçika’da bulunan kurum ya da kişiden gönderilen vize davet mektubunu sunması gerekmektedir.

Vize başvuru sahibini Belçika’ya davet eden kişi ya da kurum tarafından yazılan ve ziyaret amacını, seyahat detaylarını ve seyahat planını içeren Belçika davetiyesi, vize başvurusu sırasında Belçika dış temsilciliğine sunulmaktadır.

Belçika davetiyesi, vize başvuru sahibini Belçika’ya davet eden kurum ya da kişi tarafından yazılmaktadır. Belçika vize davetiyesini yazan kişi ya da kurum ile vize başvurusu yapan kişi arasında mevcut olan ilişki ve seyahat amacının beyan edilmesi gerekmektedir.

Belçika vizesi alabilmek için davetiye tek başına yeterli olmamaktadır. Belçika vize davet mektubu ile diğer Belçika vizesi için gerekli evraklar eksiksiz hazırlanarak Belçika dış temsilciliğine teslim edilmelidir.

Belçika davetiye vizesi için: 0850 241 1868

Kimler Belçika Vizesi için Davet Mektubu Almalıdır?

Belçika vizesi almak için davet mektubuna ihtiyaç duyan başvuru sahipleri aşağıda listelenmiştir.

  • Turistik amaçla Belçika’yı ziyaret edecek ve otel yerine bir kişi yanında konaklayacak kişiler
  • Aile veya arkadaş ziyareti gibi sosyal amaçlarla Belçika’yı ziyaret edecek ve bu kişilerin yanında konaklayacak kişiler
  • Kültürel, bilimsel, akademik, dini, sportif veya siyasi amaçlarla Belçika’yı ziyaret edecek ve etkinliklere katılacak kişiler
  • Politik amaçlarla resmi bir ziyaret gerçekleştirecek kişiler
  • Ticari amaçla Belçika’yı ziyaret edecek ve iş görüşmeleri yapacak kişiler

Tır Şoförlerinin Belçika Vize Başvurusunda Davet Mektubu Gerekli Midir?

Belçika vize başvurusunda varış ülkesine bağlı olarak ilgili ülkede faaliyet gösteren şirket tarafından tır şoförünün vize alması için davet mektubunun ya da iş ortaklığı belgesinin gönderilmesi gerekmektedir.

Belçika Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Belçika vizesi davet mektubu, vize başvuru sahibini Belçika’ya davet eden kurum ya da şahıs tarafından İngilizce, Almanca veya Flemenkçe dillerinden biri kullanılarak Belçika dış temsilciliğine hitaben resmi bir dille yazılmaktadır. Belçika vizesi davet mektubunda davet eden ve davet edilen kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, ikamet bilgileri ve mesleki bilgiler aktarılmalıdır.

Belçika vizesi için davetiye gönderen kişi, aynı zamanda vize başvuru sahibini kendi evinde ağırlayacaksa vize davet mektubunun Belçika’da ikamet edilen belediye biriminden onaylatılması gerekmektedir.

Belçika vizesi başvuru sahibinin seyahate yönelik yeterli düzeyde maddi kaynağı bulunmuyorsa masrafları karşılayacak sponsora ya da alınan bursa dair resmi belgeler sunulması gerekmektedir.

Vize Türüne Göre Belçika Davetiyesi Nasıl Yazılmalıdır?

Farklı Belçika vizesi türleri için davet mektubu yazımına ve örneklerine aşağıdaki başlıklarda yer verilmektedir.

Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi için davet mektubu, vize başvuru sahibini Belçika’ya davet eden kişi ile vize başvuru sahibi arasındaki aile bağı veya yakınlık derecesi belirtilerek yazılmalı ve imzalanmalıdır.

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvuru yapan kişi ve bu kişiyi Belçika’ya davet eden kişiye ait kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, ikamet bilgileri ve mesleki bilgileri beyan edilmelidir.

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi için davet mektubunda planlanan kalış süresi, seyahat tarihleri, konaklama yapılacak adres ve maddi kaynak yeterliliği ifade edilmelidir.

Vize başvuru sahibini Belçika’ya davet eden kişiye ait aile bireyine ya da arkadaşa ait Belçika kimlik kartı veya oturum izni kartının fotokopisi ibraz edilmek durumundadır.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Örneği

Belçika aile ziyareti vizesi davet mektubu örneği aşağıda paylaşılmıştır.

(Tarih)

To Belgian Consulate,

Subject: Invitation Letter for (vize başvuru sahibi tam adı) with Passport No: (vize başvuru sahibi pasaport numarası)

Respected Sir/Madam,

I, (davet eden kişinin tam adı) currently residing at (davet eden kişinin ikamet adresi), and citizen/permanent resident of (davet eden kişinin uyruğu), am writing this letter to support the visa application of my (aile bağı), (vize başvuru sahibi tam adı).

The purpose of the visit of my (aile bağı), (vize başvuru sahibi tam adı) is to visit me and engage in tourism in Belgium. Our family relationship is strong and we want to see each other.

(Vize başvuru sahibi tam adı) will be visiting during the following dates: (seyahat başlangıç tarihi gg/aa/yy) and (seyahat bitiş tarihi gg/aa/yy). During the specified trip dates, (vize başvuru sahibi tam adı) will stay at my home. The whole trip will be funded through (seyahat finans kaynağı). Before the visa validity of (vize başvuru sahibi tam adı), he/she will return to her/his own country.

This letter enclosures my ID card copy, proof of family relationship, proof of accommodation and other supportive documents.

We sincerely request that you consider (vize başvuru sahibi tam adı) visa application and please do not hesitate to contact me for any questions or inquiries at (davet eden kişinin telefon numarası) or (davet eden kişinin mail adresi).

Kind Regards.

(Davet eden kişinin tam adı)

(Davet eden kişinin imzası)

Belçika Ticari Vize Davet Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

Belçika ticari vize davet mektubu, vize başvuru sahibini seyahat amacına bağlı olarak Belçika’ya davet eden kişi ya da kurum tarafından Belçika dış temsilciliğine hitaben resmi bir dille yazılması gereken bir belgedir.

Belçika ticari vize davet mektubunda vize başvuru sahibine ait ad soyad, doğum tarihi, doğum yeri ve cinsiyeti gibi kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, ziyaret amacı ve tarihi gibi seyahat bilgileri, telefon ve mail adresi gibi iletişim bilgileri yazılmalıdır.

Belçika ticari vize davetiyesi, davet eden şirketin kaşesi ve yetkili imzası ile şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır ve şirketin tam adresi, irtibat kişisi bilgileri, imza yetkilisinin görevi, ziyaret süresi, vize başvuru sahibinin seyahat ve geçim masraflarını karşılayacak kişi veya kuruluş bilgisi ile sponsorun vize başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönüşü için maddi teminat verip vermediği gibi bilgileri içermelidir.

Belçika İş Vizesi Davetiye Örneği

Belçika iş vizesi davetiye örneği aşağıda verilmiştir.

(Tarih)

To Belgian Consulate,

Subject: Invitation Letter for (vize başvuru sahibi tam adı) with Passport No: (vize başvuru sahibi pasaport numarası)

(Vize başvuru sahibi tam adı) who was born on (vize başvuru sahibi doğum tarihi) is currently employed in the position of (vize başvuru sahibi görevi) for (Belçika'daki şirketin tam adı), located at (Belçika'daki şirketin adresi). (Vize başvuru sahibi tam adı) needs to visit Belgium for the purpose of (seyahat amacı). (Vize başvuru sahibi tam adı) travels to Belgium on (seyahat başlangıç tarihi gg/aa/yy) and will be leaving (seyahat bitiş tarihi gg/aa/yy).

During (Vize başvuru sahibi tam adı)'s visit, all food, accommodation and travel expenses as well as guaranteed return transportation will be covered by (Belçika'daki şirketin adı).

We kindly request (talep edilen vize süresi) day/month long visa for (vize başvuru sahibi tam adı). Please do not hesitate to contact us for any question with below contact information.

Best Regards,

(Şirket yetkilisi telefon numarası)

(Şirket yetkilisi mail adresi)

(Şirket yetkilisi tam adı)

(Şirket yetkilisi görevi)

(Şirket yetkilisi imzası)

Belçika Vize Başvurusu için Davet Mektubu Nasıl Sunulmalıdır?

Belçika vize başvurusu için davet mektubu, e-posta yolu ile gönderilen taranmış bir kopya orijinal olarak kabul edilmektedir.

Belçika vize başvurusu için sunulacak davet mektubunun yanında, daveti yazan kişiye ait Belçika kimlik kartı veya oturum izin kartının fotokopisi de sunulmalıdır. Belçika vize başvurusu için gönderilen davet mektubunun bir aile üyesi tarafından yazılması durumunda davet eden kişi ile vize başvuru sahibinin arasındaki aile bağını gösteren resmi belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Davetiye İle Belçika Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Davetiye ile Belçika vize başvurusundan onay alma ihtimali başvuru için gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmış olmasına bağlıdır.

Belçika’yı ziyaret edecek kişilerin seyahat amacına bağlı olarak davet mektubu almış olması, yapılacak vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasını kesinleştirmez. Belçika vizesini almak için vize başvuru sahibinin Belçika vize şartları kapsamında tüm kriterleri karşılıyor olması gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: