Belçika Vize Başvuru Formu

Belçika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Belçika vize başvuru formu, uzun ve kısa süreli tüm Belçika vize türleri için başvuru esnasında yetkili kurumlara sunulması gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Belçika vizesi başvuru formunun, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Belçika vizesi başvuru formunda yer alan bilgiler, diğer Belçika vizesi için gerekli evraklar içerisinde yer alan bilgiler ile çelişmemelidir.

Belçika vize başvurusu için: 0850 241 1868

Belçika Vize Formu Nereden Doldurulur?

Belçika vize formu https://visaonweb.diplomatie.be adresinden online olarak doldurulur.

Belçika Vize Başvurusu için Nasıl Hesap Oluşturulur?

Belçika vize başvurusu için istenilen bilgileri girerek ilgili websitesinden hesap oluşturulmaktadır. Belçika vize başvurusu için hesap oluştururken başvurusu sahibinin adı-soyadı, e-posta adresi istenmektedir ve İngilizce, Flemenkçe ve Fransızca dil seçeneklerinden birini seçmek gerekmektedir.

Hesap oluşturma sayfasının ekran görseli aşağıdadır.

Belçika Vize Başvurusu için Nasıl Hesap Oluşturulur?
Belçika Vize Başvurusu için Nasıl Hesap Oluşturulur?

Belçika vize başvurusu için istenilen bilgileri doğru şekilde giren kişilere aktivasyon e-postası gönderilir. Belçika vizesi için başvuru yapacak kişilerin aktivasyon e-postasında yer alan linke tıklayarak oluşturulan hesap için şifre belirlemesi gerekmektedir.

Belçika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Belçika vize başvuru formu, uzun süreli Belçika vizesi (D tipi) ve kısa süreli (C tipi) Belçika vizesi için farklılıklar göstermektedir. Belçika vize başvuru formunun uzun ve kısa süreli vizeler için nasıl doldurulacağı ile ilgili aşağıda detaylı bilgi verilecektir.

Kısa Süreli (Schengen) Belçika Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Kısa süreli (Schengen) Belçika vize formu, https://visaonweb.diplomatie.be adresi üzerinden hesap oluşturularak doldurulmaktadır.

Kısa süreli Belçika vize formunu doldurmak için hesap açtıktan sonra giriş yapılması ve sayfanın sol kenarında bulunan menüden “Application” bölümünün seçilmesi gerekmektedir.

Kısa Süreli (Schengen) Belçika Vize Formu Nasıl Doldurulur?
Kısa Süreli (Schengen) Belçika Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Kısa süreli Belçika vize formu başvurusu için “New application” sayfasına geçildikten sonra “Short stay” yazan seçeneğe tıklanması ve açılan bilgilendirme yazısının okunup onaylanması gerekmektedir. Belçika Schengen vize başvuru formu, bilgilendirme yazısının onaylanmasının ardından sayfanın en altındaki “approve” seçeneğinin seçilmesi ile açılmaktadır.

Kısa Süreli (Schengen) Belçika Vize Formu Nasıl Doldurulur 2
Kısa Süreli (Schengen) Belçika Vize Formu Nasıl Doldurulur 2

Uzun Süreli (D Tipi) Belçika Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Uzun süreli (D tipi) Belçika vize formu, https://visaonweb.diplomatie.be adresinden hesap oluşturularak ve oluşturulan hesaba giriş yaparak doldurulmaktadır.

Uzun süreli Belçika vize formunu doldurmak için giriş yaptıktan sonra sayfanın sol tarafında bulunan “Application” seçeneğine tıklayarak açılan yan menüden “New application” seçeneğini seçmek gerekmektedir.

D tipi uzun süreli Belçika vize formunu doldurmak için “New application” bölümünden “Long stay” bölümünü seçmek ve açılan bilgilendirme sayfasını okuyarak sayfanın sonunda bulunana “Approve” seçeneğine tıklamak gerekmektedir. Uzun süreli Belçika vizesi başvuru formu bilgilendirme sayfanın okunurak onaylanması ile açılmaktadır.

Belçika Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir?

Belçika başvurusu formunda kişisel bilgiler, seyahat ile ilgili bilgiler, referans bilgileri daha önceki vize bilgileri istenmektedir. Uzun ve kısa süreli Belçika vizesi başvurularında başvuru formu içerisinde vize bilgilerinde istenen vize tipini başvurulan vizeye göre seçmek gerekmektedir.

Belçika vize başvuru için doldurulması gereken ilk bölüm olan “Basic İnformation” bölümünde vize başvuru numarası, internet numarası, vize başvurusunun yeni olup olmadığı, referans numarası, seçilen dil ile ilgili bilgiler doldurulmalıdır.

Belçika Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir?
Belçika Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir?

Belçika vizesi başvuru formunda “Applicant İnformation” başlığı altında kişisel bilgiler, seyahat belgesi, ev adresi ve güncel iş durumu bilgileri istenmektedir. Belçika başvuru formunda yer alan “Personal Data” başlığı altında başvuru sahibinin adı soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, doğduğu ülke, güncel vatandaşlık bilgisi, doğum uyruğu bilgileri istenmektedir. Belçika vizesi başvuru formunda “Travel Document” başlığında seyahat belgesi türü, belge numarası, belgenin veriliş tarihi, geçerli olduğu tarih ve veren kuruluş ile ilgili bilgiler istenirken, “Home Address” başlığında sokak adı, ev numarası, posta kodu, şehir, ülke, telefon numarası, cep telefonu numarası ve email adres bilgileri istenirken, “Current Occupation” bölümünde güncel iş durumu ile ilgili bilgi istenmektedir.

Belçika Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir 2
Belçika Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir 2

Belçika başvuru formu için istenen bilgiler arasında yer alan “Travel İnformation” başlığında “Travel Data” alt başlığı doldurulmalıdır. Belçika başvuru formu için doldurulması gereken “Travel Data” alt başlığında vize türü, seyahatin amacı, ziyaret edilecek ülke, ziyaret edilecek ilk ülke, seyahat süresi, Schengen bölgesine giriş ve çıkış yapılacak tarihler ile ilgili bilgi istenmektedir.

Belçika Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir 3
Belçika Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir 3

Belçika vize başvuru formunda yer alan “Previous Visa” başlığında daha önce alınan vize ile ilgili bilgi istenmektedir.

Belçika vizesi başvuru formunda doldurulması gereken başlıklardan biri de “References” başlığıdır. Belçika başvuru formunda yer alan “References” başlığında konaklanacak yer veya ev sahibi ile ilgili bilgiler, varsa davet eden kuruluş ile ilgili bilgiler istenmektedir.

Belçika vizesi başvuru doldurulması gereken son bölüm olan “Financing of Stay” bölümünde Belçika seyahatinin kim tarafından karşılandığı bilgisi verilmelidir.

Belçika Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir 4
Belçika Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir 4

Belçika Vize Başvuru Formu Türkçe Doldurulabilir Mi?

Hayır, Belçika vize başvuru formu Türkçe doldurulamaz. Belçika vize başvuru formu sadece İngilizce, Flemenkçe ve Fransızca olarak doldurulabilir.

Vizem.net akredite acentesi danışmanlığında yapılan Belçika vizesi başvurularında Belçika vizesi online başvuru formu vize danışmanları tarafından başvuru sahibi adına İngilizce olarak doldurulmaktadır.

Belçika Vizesi için Başvuru Formu Elle Doldurulabilir Mi?

Hayır, Belçika vizesi için başvuru formu elle doldurulamaz. Türkiye’den yapılan Belçika vizesi başvurularında Belçika vizesi başvuru formu online olarak doldurulmak zorundadır.

Belçika Vize Formunda Hata Yapılması Halinde Ne Yapılmalıdır?

Belçika vize formunda hata yapılması halinde, başvuru formu henüz tamamlanmadı ise online Belçika vize başvurusu yapılan “Application” sayfasından “My applications” sekmesine geçerek başvuru formu üzerinde değişiklik yapılabilmektedir.

Belçika vize formlarının görüntülenebileceği “My applications” sayfasının görseli aşağıdadır.

Belçika Vize Formunda Hata Yapılması Halinde Ne Yapılmalıdır?
Belçika Vize Formunda Hata Yapılması Halinde Ne Yapılmalıdır?

Belçika Vize Başvuru Formu Doldurulduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Belçika vize başvuru formu doldurulduktan sonra çıktısı alınmakta ve Belçika vize başvurusu için yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezinden başvuru sahibinin biyometrik bilgilerini vermek için oluşturulan randevuda, gerekli evraklarla birlikte teslim edilmelidir. Belçika vize başvurusu için alınan randevuda başvuru sahibinin parmak izi vermesi ve fotoğraf çektirmesi de gerekmektedir.

Belçika vize başvurusu için yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezinden randevu alan başvuru sahibi, randevunun oluşturulduğuna dair bir e-posta almaktadır. Kalabalık bir grupla veya aile üyeleriyle Belçika’ya seyahat edecek kişilerin her bir grup veya aile üyesi için ayrı ayrı vize başvuru randevusu alması gerekmektedir.

Belçika Vizesi için Başvuru Formu Nereye Teslim Edilir?

Belçika vizesi için başvuru formu, Türkiye’den yapılan Belçika vizesi başvurularında yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global’e teslim edilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: