Belçika Ticari Vize

Belçika Ticari Vizesi Başvuru Süreci 2024

Belçika ticari vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının 6 ay içinde en fazla 90 günden kısa olmak şartıyla; iş toplantısına katılmak, sözleşme imzalamak gibi ticari amaçlarla Belçika ziyaretini kapsayan kısa süreli C tipi vizedir.

Belçika ticari vize hamillerinin, Belçika’da mesleki faaliyet gösterme gibi uzun süreli kalma ve iş sahibi olma gibi bir hakları bulunmamaktadır. Belçika ticari vizesi başvuru sahiplerinin, bazı Belçika Vizesi başvurularında olduğu gibi ülkelerine geri dönme garantisi verme yükümlülükleri bulunmaktadır.

Belçika Ticari Vize Şartları Nelerdir?

Belçika ticari vize başvuru sahipleri için yerine getirilmesi gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika’da bulunan şirketten davet mektubu almak
 • Belçika’ya çalışanını gönderen şirket ya da kurumların, çalışanının bilgileri ile seyahatinin detaylarını beyan ettiği görevlendirme yazısına sahip olmak
 • Gönderilen çalışanın, ülkesine geri dönme garantisi verebilecek yükümlülük ve yeterliliklere sahip olduğunu ispat etmek

Belçika Ticari Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika ticari vizesi başvuru sürecinde izlenmesi gereken aşamalar aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika ticari vizesi başvuru formu online olarak doldurulur: VisaOnWeb internet adresi üzerinden hesap oluşturarak bilgiler istenilen formatta, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Belçika ticari vize randevusu alınır: Vize başvuru işleminin tamamlanması için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden randevu alınması gerekmektedir. Vize randevusu, başvuru sahiplerinin biyometrik (parmak izi) bilgilerin verilmesini ve gerekli belgelerin teslimini kapsamaktadır. Son 59 ay içerisinde Schengen vize başvurusu için parmak izi vermiş olan başvuru sahiplerinin tekrar parmak izi verme gerekliliği bulunmamaktadır.
 • Belçika ticari vize başvuru ücreti ödenir: Online olarak gerçekleştirilmiş başvurularda ödeme; Belçika vize sisteminden ödeme işlemleri gerçekleştirilemiyorsa, vize ücretlerinin yanında hizmet ücreti ile birlikte Belçika tarafından yetkilendirilmiş bir vize başvuru merkezinde ödenmelidir.
 • Gerekli belgeler teslim edilir: Belçika ticari vizesi için gerekli olan tüm belgeler, başvuru sahibi tarafından bizzat vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.
 • Belçika ticari vize başvurusu takip edilir: Belçika ticari vizesi işlemlerinin gerçekleştirildiği sistemden, vize başvurusu sonuçları kontrol edilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Ticari Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika ticari vize için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport ve kopyası: Belçika ticari vizesi için kullanılacak olan pasaportun; 10 yıldan eski olmaması, Schengen bölgelerindeki planlanan çıkış tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması, vize başvurusu için en az 2 adet boş sayfası bulunması gerekmektedir. Belçika ticari vizesi için pasaportun boş sayfaları dahil edilmeden bir kopyasının tedarik edilmesi gerekmektedir.
 • Kimlik kartı kopyası: Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının bir kopyası alınmalı ve vize başvurusu sırasında istendiği takdirde teslim edilmelidir.
 • Belçika ticari vize başvuru formu: Başvuru formunda bulunan tüm bilgiler eksiksiz, imzalanmış ve doğru bir şekilde; Fransızca, Felemenkçe, Almanca veya İngilizce olarak doldurulmalıdır. Belçika Ticari vizesi başvuru formu için gereken bilgiler ücret ödemeden online olarak doldurulabilmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, renkli, arka fonu beyaz olacak şekilde 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, biyometrik özelliklerine uygun 2 adet fotoğraf Belçika ticari vize başvuru formuna eklenmelidir.
 • Dil tercihi formu: Başvuru yapan kişinin, Belçika’nın üç resmi dili olarak sayılan Fransızca, Almanca ve Felemenkçe’den birini seçme hakkı bulunmaktadır. İngilizce başvuru için “Tercih Yok/No Preference” seçeneği kullanılarak dil tercih formu doldurulabilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Belçika ticari vizesi için, Schengen bölgelerinden alınmış olan, tüm seyahat süresini gösteren ve asgari teminatı 30.000 Euro tutarında olan geçerli bir seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • İşveren tarafından yazılmış görevlendirme yazısının aslı: Mühür, imza ve tarih bulunan resmi şirketin işverenin verdiği görevlendirme yazısı İngilizce tercümesi bulunacak şekilde teslim edilmelidir. Görevlendirme belgesinde şirketin adres, telefon ve faks numaraları; şirket imza yetkilisinin adı ve görevi; başvuru sahibinin görevi, maaşı ve hizmet süresi; ziyaretin amacı; seyahat dönüşü görevine devam edeceğine dair teyit; çalışanın seyahat ve geçim masraflarını karşılayacak kişi veya kuruluşun ismi; şirketin imza sirkülerinin kopyası, Ticaret Odası kaydı, Ticaret Sicil Gazetesinin kopyası ve vergi levhası; başvuru sahibinin SGK giriş bildirgesi, A4 hizmet dökümü ve son 3 ayın maaş bordroları gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik ispatı: Çalışanın şirketinin, seyahat ve geçim masraflarını karşıladığı durumlarda, şirketin veya işverenin maddi yeterliliği; seyahat ve geçim masraflarının başvuru sahibi tarafından karşılandığı durumlarda; şahsi maddi yeterlilik, mevduat hesaplarında bulunmayan son üç ayın banka dökümleri, kredi kartına ait olmayan banka dökümleri, maaş, vb. düzenli gelirin görülebileceği mevcut banka hesap dökümleri Belçika ticari vize başvurusuna eklenmelidir.
 • Referanstan davetiye mektubu: Mühür ve imza bulunan resmi şirket kâğıdında, şirketin tam adresi ve iletişim bilgileri; imza yetkilisinin adı ve görevi; ziyaretin amacı ve süresi; seyahat ve geçim masraflarının karşılayacak kişi veya kuruluşun ismi; sponsorun Türkiye’ye dönüş için maddi teminat verip vermediği referanstan gelen davetiye mektubunda açıkça belirtilmelidir. E-posta yoluyla gönderilen taranmış davetiye mektubunu, orijinal mektup olarak değerlendirilmektedir.
 • Çalışma izni (Gerekliyse): Belçika daveti alınan bazı şirketler için çalışma izni gerekmektedir.
 • Uçak rezervasyonu: Belçika’ya yapılacak olan ticari seyahat için gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonun sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama ispatı: Belçika ticari vize başvuru sahibi tarafından; planlanan kalış süresi ve konaklama yerinin tüm iletişim detayları açıkça belirtilmelidir.
 • Diğer gerekli belgeler: Belçika ticari vizesi başvuru sahiplerinin, geri dönme garantisi vermesi gerekmektedir. Geri dönme garantisi için; aile geçmişini gösteren belge, mesleki ve sosyo-ekonomik durum belgesi, arazi ve gayrimenkul sahipliğinin beyanı, vatandaşı olduğu ülkedeki aile bağlarının beyanı, adayın ya da eşinin düzenli gelirinin ve gelir kaynağın beyanı, sahip olduğu mal ve mülkün beyanı başvuru sırasında teslim edilmelidir.

Belçika Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Belçika ticari vize başvuru sahipleri tarafından, temiz bir A4 kağıdına, dilekçe yazım formatlarına uygun bir şekilde, resmi dille bir dilekçe yazılmalıdır.

Vize dilekçesi şirketin antetli (şirket isminin basılı olduğu) kağıdına Belçika Konsolosluğu’na hitap edilerek yazılmalıdır. Belçika ticari vize dilekçesinde; sponsoru olan, çalıştığı şirket veya organizasyon tarafından gönderilen çalışanın adı, ziyaretinin ticari amaçlı olduğu, seyahat sırası ve dönüşü için finansal masrafların şirket tarafından karşılanacağı açıkça belirtilmelidir.

Seyahat tarihi ile birlikte olası en erken dönüş tarihi de dilekçede yer almalıdır. Vize dilekçesinde, vizenin geçerliliği dilekçeye eklenerek, dilekçenin en sonuna başvuru sahibi dışında yetkili biri tarafından imza atılmalıdır. Bilgisayar üzerinden yazılan dilekçelerde e-imza kabul olmadığı için ıslak imza atılma zorunluluğu bulunmaktadır. Türkçe yazılan dilekçelerin; noter onaylı çevirisi, dilekçenin aslı ile birlikte sunulmalıdır.

Belçika Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika ticari vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Belçika ticari vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma24 EUR
Randevu10 EUR
Biyometri işlemleri30 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam184 EUR

Belçika Ticari Vizesi ile Belçika’da Şirket Kurulabilir Mi?

Belçika ticari vizesi ile Belçika’da şirket kurulamamaktadır. Belçika ticari vizesi, hamillerine Belçika’da 90 günden az olacak şekilde ticari amaçlı ve kısa süreli kalma imkanı sunmaktadır.

Belçika’da şirket kurmak isteyen kişiler, Belçika’da çalışma, okuma ve emekli olma gibi uzun süreli kalma planları için Belçika göçmen vizesi; özel bir alanda çalışmak için sponsora sahip olan ve 12 ay sonra tekrar yenilenmesi gereken B tipi çalışma vizesi almaları gerekmektedir.

18 yaşını aşmış olan (zanaatkarlık meslekleri için 16 yaşını aşmış) ve Türkiye gibi üçüncü ülke vatandaşları, göçmen veya B tipi çalışma vizesi ile birlikte oturma iznini aldığı takdirde Belçika’da kendi işini kurabilmektedir. Şirketin kurulacağı alana göre, şirket kurmak isteyen kişilerin bazı alanlarda yeterliliklerini kanıtlaması gerekebilmektedir.

Belçika’da Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

Belçika’da şirket kurmak Türk vatandaşları için birçok hak sağlamaktadır. Belçika’da şirket kurmak, uygun fiyatlı bir vergilendirme tarifesine tabidir. Bazı koşulları yerine getiren ve vergilerinde yapılandırma yapan şirketler, stopaj vergisinden muaf olabilmektedir.

Belçika’da diğer ülkelerde olduğu gibi yatırımla oturma izni alınabilmekte, şirket kuran yatırımcı ve girişimciler yatırım sayesinde belli koşullar altında vatandaşlık hakkı da kazanabilmektedir.

Şirket sahipleri, Belçika’da bir konuta sahip olması durumunda, Belçika’da yaşaması gereken zamanı tamamlamasına gerek kalmadan seyahat edebilme hakkını elde eder. Belçika’da oturma izni alan şirket sahipleri, Avrupa Birliği için vize almadan 90 güne kadar seyahat etmeye hak kazanırlar. Belçika’da iş kurmak isteyen yabancı girişimciler, hukuksal açıdan Belçika vatandaşı olan girişimciler ile aynı haklara sahip olmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika ticari vize başvuruları, ortalama 7 ila 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Belçika ticari vizesinin onaylanma süresi; konsoloslukların yoğunluk durumu, uluslararası ve milli tatiller, değişen diplomatik ve siyasi durumlar sonucunda uzayabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: