Belçika Yatırımcı Vizesi

Belçika Yatırımcı Vizesi Başvuru Süreci 2024

Belçika yatırımcı vizesi; yabancı ülke vatandaşlarının, Belçika’da yatırım yapmasını sağlayan altın vize olarak adlandırılan uzun süreli bir vize türüdür.

Belçika yatırımcı vizesi; yabancı ülke vatandaşları tarafından, Belçika’da uluslararası bir şirket kurulması, halihazırda Belçika’da kurulmuş bir şirkete yatırım yapılması ve Belçika’da kurulmuş olan bir holding şirketi (iki veya daha fazla şirketin oluşturduğu şirket topluluğu) aracılığıyla yabancı bir şirkete yatırım yapmak koşuluyla alınabilmektedir.

Belçika yatırımcı vizesi hamilleri ve aileleri; ilk yıl Belçika’da oturma izni, sonrasında kalıcı oturma izni ve 5 yıl sonrasında ise menşe ülkesindeki vatandaşlığını kaybetmeden, vatandaşlık alabilmektedir.

Belçika yatırımcı vizesi hamilleri, Schengen bölgesindeki ülkelere vizesiz 90 güne kadar seyahat etme hakkını kazanmaktadır. Belçika yatırımcı vizesi hamilleri; Belçika’da oturma şartı olmaksızın, esnek ikamet olanaklarına sahip olmaktadır.

Belçika yatırımcı vizesi hamillerine sunulan haklardan faydalanmak için iş yatırımı yapılması gerekmekte olup, yatırımcıların yaptığı gayrimenkul (ev, ofis) yatırımları Belçika golden visa haklarını sunmamaktadır.

Belçika Yatırımcı Vize Şartları Nelerdir?

Belçika yatırımcı vizesi için gerekli olan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibi yatırımcının geliri ve finansal kaynaklarının, Belçika’da yaşamak için gereken minimum miktarın üstünde olması
 • Belçika’da oturumu sırasında, Belçika’dan yoksulluk yardımına gereksinim duyulmayacağının garantisinin verilmesi
 • 5 yıl boyunca 350.000 ile 500.000 Euro arasındaki bir miktarda iş yatırımı yapabileceğinin kanıtlanması

Belçika’da Şirket Kurmak için Şartlar Nelerdir?

Belçika’da şirket kurmak için aranan şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 • 5 yıl boyunca 350.000 ile 500.000 Euro arasındaki bir miktarda birikime sahip olmak
 • Başlangıç aşamasında 3 aydan fazla olacak şekilde geçici oturma izni sahibi olmak
 • Kurulacak şirketin kayıtlarını yaptırma, Belçika sosyal güvenlik hizmetlerine ve Belçika KDV sistemine şirket girişinin yapılarak yetkili mercilerden onay alınmasını engelleyecek bir sebebin olmaması

Belçika’da Şirket Ortağı Olmak için Şartlar Nelerdir?

Belçika’da şirket ortağı olmak için yerine getirilmesi gereken şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Belçika’da şirket ortaklığı için bir sözleşme imzalnmalı, imzalanan sözleşmenin bir sureti ve sicile ibraz edildiğinde şirket ortakları tarafından red almaya neden olacak bir sebebin bulunmaması gerekmektedir. Bildirilen ortaklığın, Belçika - Resmi Gazetesinde yayınlanması gerekmektedir.
 • Kurulan şirket ortaklığı Ticaret Mahkemesi’ne kayıt edilerek, şirkete bir işletme numarası almak için şirket ortaklarının yasal bir engeli bulunmaması gerekmektedir.
 • Şirket kaydı yapıldıktan sonra şirket ortaklarının yatırımcılar için olan Crossroads Bankası’na tüccar olarak kayıt yapabilme yeterliliğini sahip olması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Yatırımcı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika yatırımcı vizesi başvurusu yapmak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport ve kopyası: Belçika yatırımcı vizesi için kullanılacak olan pasaportun; 10 yıldan eski olmaması, Schengen bölgelerindeki planlanan çıkış tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması, vize başvurusu için en az 2 adet boş sayfası bulunması gerekmektedir. Belçika yatırımcı vizesi için pasaportun boş sayfaları dahil edilmeden bir kopyasının tedarik edilmesi gerekmektedir. Kimlik kartı kopyası: Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının bir kopyası alınmalı ve vize başvurusu sırasında istendiği takdirde teslim edilmelidir.
 • Belçika yatırımcı vizesi başvuru formu: Başvuru formunda bulunan tüm bilgiler eksiksiz, imzalanmış ve doğru bir şekilde; Fransızca, Felemenkçe, Almanca veya İngilizce olarak doldurulmalıdır. Belçika yatırımcı vizesi başvuru formu için gereken bilgiler ücret ödemeden online olarak doldurulabilmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, renkli, arka fonu beyaz olacak şekilde 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, biyometrik özelliklere uygun 2 adet fotoğraf Belçika yatırımcı vize başvuru formuna eklenmelidir.
 • Dil tercihi formu: Başvuru yapan kişinin, Belçika’nın üç resmi dili olarak sayılan Fransızca, Almanca ve Felemenkçe’den birini seçme hakkı bulunmaktadır. İngilizce başvuru için “Tercih Yok/No Preference” seçeneği kullanılarak dil tercih formu doldurulabilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Belçika yatırımcı vizesi için, Schengen bölgelerinden alınmış olan, tüm seyahat süresini gösteren ve 30.000 EUR geçerliliği olan bir seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik ispatı: Yatırımcının, kendisinin ve ailesinin seyahat ve Belçika’da konaklamaları sırasında geçimlerini sağlayabileceğine dair finansal yeterlilik ispatı; mevduat hesaplarında bulunmayan son üç ayın banka dökümleri, kredi kartına ait olmayan banka dökümleri, maaş gibi düzenli gelirin görülebileceği mevcut banka hesap dökümleri Belçika yatırımcı vize başvurusu belgelerine eklenmelidir.
 • Belçika’da konaklama ispatı: Belçika yatırımcı vize başvuru sahibi tarafından, planlanan kalış süresi ve konaklama yerinin tüm iletişim detayları açıkça belirtilmelidir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Belçika yatırımcı vizesi için, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği alınarak vizesi başvuru sahibinin Belçika’da konaklayacağı aile üyeleriyle ilişkisinin kanıtlanması gerekmektedir. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği; Nüfus Müdürlüğü tarafından damgalanmış, ıslak imzalı olmalı ve aile bilgisini içermelidir.
 • 21 yaşın altındaki çocuk ve torunların, ebeveynler gibi başvuru sahibine bağlı olduğunun kanıtı
 • İyi hal belgesi veya diğer karakter belgeleri: Belçika yatırımcı vizesi başvuru sahibi Avrupa Birliği vatandaşı değilse, Belçika makamları tarafından tanınan geçerli iyi hal belgesi veya diğer karakter belgelerinin temin edilmesi gerekmektedir.
 • Sağlık sertifikası: Belçika yatırımcı vizesi başvuru sahibi Avrupa Birliği vatandaşı değilse, Belçika Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu tarafından tanınan bir doktor tarafından verilen sağlık sertifikası alınması gerekmektedir.

Belçika yatırımcı vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve doğruyu yansıtan bilgilerle doldurulmalıdır.

Belçika Yatırımcı Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika yatırımcı vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Belçika yatırımcı vizesi harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma40 EUR
Randevu20 EUR
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti250 EUR
Toplam450 EUR

Belçika’ya alınacak vizelerde kişinin yaşı ve ziyaret amacına göre Belçika Vize Ücreti farklılık gösterebilmektedir.

Belçika Yatırımcı Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika yatırımcı vize başvuruları, ortalama 7 ila 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Belçika yatırımcı vizesinin onaylanma süresi; konsoloslukların yoğunluk durumu, uluslararası ve milli tatiller, değişen diplomatik ve siyasi durumlar sonucunda uzayabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: