Belçika Eğitim Sistemi

Belçika Eğitim Sistemi ve Belçika'da Okumak için Gerekli Şartlar

Belçika’da eğitim sistemi Belçika’nın resmi dilleri olan Fransızca, Almanca ve Felemenkçe konuşan 3 farklı topluluktan oluşmaktadır. Belçika’daki 3 farklı resmi dili konuşan 3 farklı topluluk birbirleri arasında farklılık gösteren eğitim sistemlerine sahiptir. Belçika hükümeti bu toplulukların eğitim sistemlerine büyük oranda müdahale etmemekle birlikte bu topluluklara finansal kaynak sağlamakla ve zorunlu eğitim yaşı, zorunlu eğitim süresi gibi genel kuralları belirlemek ve uygulamak ile yükümlüdür.

Belçika’da eğitim 6 yaşından 18 yaşına kadar zorunlu tutulmaktadır. Belçika’da eğitim dilleri Fransızca, Almanca ve Felemenkçe’dir. Belçika eğitim sistemi OECD tarafından gerçekleştirilen PISA testlerine göre; 2012 yılında yapılan eğitim sistemleri sıralamasında 65 ülke ve ekonomi arasında 15. sırada yer alırken, 2015 yılında 72 ülke ve ekonomi arasında 20. sırada ve 2018 yılında 78 ülke ve ekonomi arasında 22. sırada yer almıştır.

Belçika’da Bulunan Okul Türleri Nelerdir?

Belçika’da okullar 3 farklı türde yer almaktadır.

Belçika’da bulunan okul türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Eyalet ve belediyelere ait devlet okulları
 • Devlet destekli okullar
 • Topluluk okulları

Belçika’da Eğitim Aşamaları Nedir?

Belçika’da eğitim sistemi 4 genel aşamadan oluşmaktadır. Belçika’da eğitimin ilk 3 aşaması zorunlu olup son aşama olan lisans ve lisansüstü eğitimler zorunlu olmamaktadır.

Belçika’da eğitim aşamaları sırası ile aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika’da okul öncesi eğitim (6 yaşa kadar sürmektedir.)
 • Belçika’da ilkokul eğitimi (6 yaş ile 12 yaş arasında sürmektedir.)
 • Belçika’da ortaöğretim eğitimi (12 yaş ile 18 yaş arasında sürmektedir.)
 • Belçika’da önlisans, lisans ve lisansüstü eğitimler

Belçika’da Okul Öncesi Eğitim Sistemi Nasıldır?

Belçika’da okul öncesi eğitim genel olarak 2-2.5 yaşlarından 6 yaşa kadar sürmektedir. Belçika’da okul öncesi eğitimde 2 ile 3 yaş arasındaki çocuklar bir arada ve 4 ile 5-5 yaş arası çocuklar bir arada eğitim görmektedirler. Belçika’da okul öncesi eğitim Belçika hükümeti tarafından zorunlu tutulmamaktadır fakat Belçika’da okul öncesi eğitimi tercih eden ebeveynlerin oranı %98’dir.

Belçika’da okul öncesi eğitimin amacı eğitim gören çocukları 6 yaşında başlayacak olan okul eğitimine hazırlamaktır. Belçika’da okul öncesi eğitimde eğitim gören çocuklara çoğunlukla oyunlar aracılığı ile kendilerini ifade etme becerisi, yaratıcılık, aileden bağımsızlık ve öğrenme becerisi aşılanması hedeflenmektedir.

Belçika’da 2 ile 6 yaş arasındaki her çocuğa okul öncesi eğitim ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Belçika’da İlkokul Eğitim Sistemi Nasıldır?

Belçika eğitim sisteminde ilkokul ve ortaokul sistemi birbirini tamamlayan iki parça olarak birincil ve ikincil eğitim olarak planlanmıştır. Belçika’da okul öncesi eğitimini bitiren çocuklar 6 yıl boyunca ilkokul eğitimlerine devam etmektedirler. Belçika ilkokul eğitiminde sosyal bilimler, matematik ve yabancı dil eğitimi gibi eğitimler verilmektedir. Belçika ilkokul eğitiminde belli aralıklarla senelik tatiller uygulanmaktadır.

Belçika’da Ortaokul Eğitim Sistemi Nasıldır?

Belçika’da 6 yıllık birincil eğitim olan ilkokul eğitimini tamamlayan öğrenciler ikincil eğitim olan 6 yıllık ortaöğretim eğitimine geçmektedirler. Belçika’da ortaokul eğitiminde derslere katılım zorunlu olmakla beraber Belçika ortaokul eğitiminin ilk iki yıllık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler, 16 yaşlarından sonra Belçika ortaokul eğitimlerine yarı zamanlı olarak devam edebilmektedirler. Belçika’da ortaöğretimi başarı ile tamamlayan öğrenciler üniversite eğitimine devam edebilmektedir.

Belçika’da Ortaokul Eğitim Türleri Nelerdir?

Belçika’da ilkokul eğitimi bittikten sonra ortaokul eğitimi görecek olan öğrenciler için farklı ortaöğretim türler bulunmaktadır. Belçika’da öğrenciler ilerde yapmak istedikleri mesleklere göre ya da ilgilendikleri alanlara göre ortaöğretim türlerini seçebilmektedirler.

Belçika’daki ortaokul eğitim türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika’da Genel Orta Öğretim: Belçika’da genel orta öğretim türünde öğrenciler teorik ve genel bilgilerle orta öğretim sonrası lisans ve lisansüstü eğitimlere hazırlanmaktadırlar. Öğrenciler altı yıllık orta öğrenimlerini tamamladıktan sonra yüksek öğrenime devam etmeleri beklenmektedir.
 • Belçika’da Teknik Orta Öğretim: Belçika’da teknik orta öğretim türünde öğrenciler daha çok uygulamalı dersler almaktadır ve gelecekte yapmak istedikleri mesleklere ya da bu meslekler ile ilgili eğitim veren lisans eğitimleri için hazırlanmaktadırlar.
 • Belçika’da Mesleki Orta Öğretim: Belçika’da mesleki orta öğretimde ağırlıklı olarak uygulamalı mesleki dersler öğretilmektedir. Belçika’da mesleki orta öğretimde öğrenciler ortaokul eğitimlerini bitirdikten sonra direkt olarak mesleklerini yapabilecek duruma gelmektedir.
 • Belçika’da Sanat Orta Öğretimi: Belçika’da sanat orta öğretimi teknik ortaöğretime benzer bir şekilde daha çok uygulamalı derslerden oluşmaktadır. Belçika’da sanat orta öğretiminde öğrenciler ilgilendikleri sanat dalını seçebilmekte ve bu sanat dalında gördükleri ortaokul eğitiminden sonra aynı alandan lisans eğitimlerine kolaylıkla devam edebilmektedirler.

Belçika’da Yüksek Öğrenim Eğitim Sistemi Nasıldır?

Belçika’da her üniversite kendi koşullarını belirlemektedir. Bazı üniversiteler tıp, diş hekimliği, makine mühendisliği gibi bölümler için ek olarak öğrenci seçme sınavları da düzenlemektedir. Belçika’da genel seçme ve yerleştirme sınavları yapılmamaktadır. Üniversiteler tarafından öğrenci alımlarında istenen şartları sağlayan ilk ve orta öğrenimini başarı ile tamamlamış öğrenciler üniversitelere şahsen başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

Belçika’da resmi diller Fransızca, Almanca ve Felemenkçe olmasına rağmen Belçika üniversitelerinde dersler çoğunlukla İngilizce dilinde verilmektedir. Belçika üniversitelerinden alınan lisans ve lisansüstü eğitim diplomaları birçok Avrupa ülkesinde ve Avrupa dışı ülkede geçerliliğe sahiptir.

Belçika’daki En İyi Okullar Hangileridir?

Belçika dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında bulunan üniversiteleri barındırmaktadır. Belçika üniversiteleri uluslararası bilinirliğe sahiptir ve öğrencilerine birçok ülkede geçerliliğe sahip diplomalar vermektedir.

Uluslararası bilinirliğe sahip Belçika’daki en iyi okullar aşağıda listelenmiştir.

 • Catholic University of Leuven: En iyi Belçika üniversiteleri sıralamasında 1. sırada, dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 48. sırada yer almaktadır.
 • Ghent University: En iyi Belçika üniversiteleri sıralamasında 2. sırada, dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 85. sırada yer almaktadır.
 • University Catholique of Louvain: En iyi Belçika üniversiteleri sıralamasında 3. sırada, dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 148. sırada yer almaktadır.
 • Institute for European Studies - Université Libre de Bruxelles: En iyi Belçika üniversiteleri sıralamasında 4. sırada, dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 202. sırada yer almaktadır.
 • University of Antwerp: En iyi Belçika üniversiteleri sıralamasında 5. sırada, dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 212. sırada yer almaktadır.
 • Free University of Brussels: En iyi Belçika üniversiteleri sıralamasında 6. sırada, dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 271. sırada yer almaktadır.
 • University of Liège: En iyi Belçika üniversiteleri sıralamasında 7. sırada, dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 370. sırada yer almaktadır.
 • University of Mons: En iyi Belçika üniversiteleri sıralamasında 8. sırada, dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 618. sırada yer almaktadır.
 • Hasselt University: En iyi Belçika üniversiteleri sıralamasında 9. sırada, dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 826. sırada yer almaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Belçika’da Hangi Eğitimleri Alabilir?

Belçika’da yabancı uyruklu bireyler lisans eğitimi, lisansüstü eğitim, dil eğitimi ve tam zamanlı katılım gerektiren kurs eğitimlerine katılabilmektedir. Belçika’da lisans ve lisansüstü eğitimler alabilmek için eğitim almak istenilen Belçika eğitim kurumundan öğrenci adına bir davet mektubu gönderilmiş olması gerekmektedir, davet mektubuna sahip öğrenciler gerekli vize başvuruları ile lisans ve lisansüstü eğitim alabilmektedir.

Belçika’da resmi diller olan Fransızca, Felemenkçe ve Almanca dillerini bilmeyen bireyler Belçika’da İngilizce eğitim veren üniversiteler aracılığıyla eğitim görebilmektedir.

Belçika’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği eğitimler aşağıda listelenmiştir

 • Belçika’da lisans eğitimi
 • Belçika’da yüksek lisans eğitimi
 • Belçika’da doktora eğitimi
 • Belçika’da öğrenim stajı
 • Belçika’da dil eğitimi

Belçika’da Meslek Eğitimi Alınabilir Mi?

Belçika’da, Belçika eğitim kurumlarından biri tarafından bir davet mektubu alan bireyler vize işlemlerini tamamladıktan sonra kısa ve uzun süreli mesleki eğitim alabilmektedirler.

Belçika’da İngilizce Dil Eğitimi Alınabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Belçika’da İngilizce dil eğitimi alabilmektedir. Belçika’da dil kurslarının ortalama fiyatları Avrupa Birliği ülkesi vatandaşları için daha uygun olmaktadır. Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olmayan bireyler için Belçika’da ortalama yıllık dil kursu ücreti 4000€-4500€ arasındadır.

Belçika’da bir öğrencinin aylık eğitim ücreti ortalama 700-1000€ arasında değişmektedir. Belçika ceran dil okulları İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Felemenkçe, İtalyanca, Portekizce, Yunanca, Japonca, Çince ve Korece eğitim vermektedir. Belçika ceran dil okulu fiyatları başlangıç seviyesi için haftalık 3000€’dan başlamaktadır.

Belçika’da Eğitim Alınırken Çalışılabilir Mi?

Belçika’da eğitim alırken çalışabilmek için 3 aydan daha uzun bir süreyi kapsayan tam zamanlı bir eğitime kabul edilmiş olmak gerekmektedir.

Belçika’da 3 aydan daha uzun bir süreyi kapsayan, tam zamanlı eğitim alacak olan kişiler Belçika’da uzun süreli oturum izni sağlayan Belçika D tipi vize sahibi olabilmektedirler. Belçika vatandaşı olmayan yabancı uyruklu bireyler için Belçika’da çalışma süresi haftalık 20 saat ile sınırlandırılmıştır. Belçika’da haftada 20 saatten daha uzun süre çalışan öğrenciler Belçika Göçmen Dairesi tarafından tespit edildikleri takdirde vizeleri ile ilgili problem yaşayabilmektedir.

Belçika’da Okumak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Belçika’da eğitim görmek için bir Belçika eğitim kurumu tarafından davet mektubu alınması gerekmektedir. Belçika’da eğitim görülecek süre 3 aydan daha uzun bir süreyi kapsıyorsa eğitim görecek bireylerin Belçika D tipi vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru sunulması ile vize başvurusu yapılabilmektedir.

Belçika Eğitim Danışmanlığı Ücreti Nedir?

Belçika eğitim danışmanlığı ücretleri kayıt yaptırılacak eğitim türüne göre 160€ ile 700€ arasında değişkenlik göstermektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: