Belçika Vize Ücreti

Belçika Vize Ücreti ve Başvuru Masrafları 2024

Belçika vize ücreti, Türkiye Belçika Büyükelçiliği tarafından her yıl yayınlanmakta ve uygulanmaktadır.

Belçika vize ücreti Euro para birimi ile belirlenmektedir. Belçika vize başvurusu için 2023 yılında belirlenen ücret 2024 yılında da sabit tutulmuş ve 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Belçika Schengen ülke birliğine dahildir ve tüm Schengen ülkeleri için ödenmesi gereken Konsolosluk vize ücret harcı aynıdır.

Aşağıdaki tabloda 2024 yılına ait Belçika Schengen vize ücretleri ve Belçika ulusal vize ücretleri verilmiştir.

Belçika Schengen VizesiVize Harç Ücreti
Yetişkin Bireyler736 TL
0-6 Yaş ÇocuklarÜcretsiz
6-12 Yaş Çocuklar368 TL
Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Ermenistan, Gürcistan, Kosova, Moldova, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna vatandaşları350 TL
Belçika Ulusal VizeVize Harç Ücreti
Yetişkin bireyler1656 TL

Belçika Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Belçika vize ücreti, randevu tarihinde ikamet iline göre Ankara, İstanbul, Gaziantep, Antalya ve Bodrum lokasyonlarındaki VFS Belçika vize merkezlerine yatırılır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda tüm Belçika vize başvuru ücretleri başvuran adına yatırılmaktadır.

Belçika Kısa Süreli (C Tipi) Vizeler için Vize Fiyatları Nedir?

Belçika kısa süreli (C tipi) vizeler için vize fiyatları 80 Euro olup 736 TL olarak Türk Lirası olarak tarfilendirilmektedir. Belçika kısa süreli (C tipi) vizeler ücretleri VFS Global aracılığıyla ödenmektedir. VFS Global Belçika vize ücreti 2023 yılında 736 TL’dir.

Belçika kısa süreli (C tipi) vizesine yönelik başvurularda ödenmesi gereken tutar, vize türüne ve alınacak hizmete göre değişiklik göstermektedir.

Belçika Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika turistik vize harç ücreti 736 TL’dir. Belçika turistik vizeye başvururken randevu alma, başvuru formu doldurma, dilekçe yazma ve seyahat sağlık sigortası dahil Belçika turistik vize ücreti ortalama olarak 150 Euro’dur.

Belçika’ya turistik faliyet amacıyla gidecek kişilerin Belçika turist vizesi alması gerekmektedir.

Belçika Evlilik Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Belçika evlilik vizesi ücreti 736 TL’dir. Belçika evlenme vizesi için randevu alma, başvuru formu doldurma, dilekçe yazma ve seyahat sağlık sigortası dahil Belçika evlilik vize ücreti ortalama olarak 165 Euro’dur.

Belçika evlilik vizesi Belçika’da evlenmek isteyen bireylerin alması gereken vize türüdür. Belçika evlilik vizesi başvuru ve vize servis ücretleri Türk Lirası olarak nakit şeklinde yapılmaktadır.

Belçika evlilik vizesi, Belçika’ya yerleşme izni vermemektedir. Belçika’ya yerleşme izni için başvurular belçika evlilik vizesi başvurusundan ayrıca yapılmaktadır.

Belçika Ziyaret Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Belçika ziyaret vizesi ücreti 736 TL’dir.

Form ve dilekçe doldurma, randevu alma ve seyahat sağlık sigortası dahil Belçika ziyaret vizesi ücreti ortalama 150 Euro’dur. Belçika ziyaret vizesi 0-6 yaş arası çocuklar için ücretsiz, 6-12 yaş arası çocuklar için başvuru ücreti 368 TL’dir.

Belçika ziyaret vizesi, sınırlı bir süre için yabancı vatandaşların Belçika’yı ziyaret etmesine olanak tanımaktadır. Belçika’daki aile bireylerini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişiler için gerekli olan vize türü Belçika ziyaret vizesidir.

Belçika Şoför Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Belçika şoför vizesi ücreti 736 TL’dir. Form ve dilekçe doldurma, randevu alma ve 1 yıllık seyahat sağlık sigortası dahil ortalama ücret 190 Euro’dur.

Türkiye’den Belçika’ya kayıtlı araçlarla uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı yapma amacı taşıyan sürücülerin alması gereken vize türü Belçika şoför vizesidir. Güzergahında Belçika olan uluslararası uzun yol şoförlerinin Belçika şoför vizesi alması gerekmektedir.

Vizem.net Belçika şoför vizesi başvurularınız için size profesyonel destek sunmakta ve danışmanlık yapmaktadır.

Belçika İş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Belçika iş vizesi ücreti 736 TL’dir. Belçika iş vizesine başvururken form ve dilekçe doldurma, randevu alma ve seyahat sağlık sigortası dahil ortalama ücret 165 Euro’dur.

Belçika iş vizesi, Belçika’da iş toplantılarına katılacak, iş sözleşmeleri imzalayacak, iş yapacak, fuara katılacak kişilerin almakla yükümlü olduğu vize türüdür. İşletmesinin Belçika’da şubesi ya da ortağı olan kişiler de Belçika iş vizesi alarak sınırlı sürede mesleki faaliyetlerini gerçekleştirebilir. Belçika iş vizesi alan kişiler, ilgilendikleri iş dışında herhangi bir faaliyette bulunamaz.

Belçika Birlikte Yaşam Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Belçika birlikte yaşam vizesi harç ücreti 736 TL’dir. Belçika birlikte yaşam vizesi ücretleri 0-6 yaş arası çocuklar için ücretsiz, 6-12 yaş arası çocuklar için başvuru ücreti 368 TL’dir.

Belçika birlikte yaşam vizesi başvuru ve vize servis ücretleri Türk Lirası olarak nakit şeklinde yapılmaktadır, oluşabilecek para üstü yine Türk Lirası olarak verilmektedir.

Belçika’da hukuki ve yasal olarak birlikte yaşam hakkına sahip olmak isteyen kişiler Belçika birlikte yaşam vizesi edinmek durumundadır. Belçika birlikte yaşam vizesine başvurmak isteyenler, birlikteliğin tarihçesini, kalıcılığını ve sürdürülebilirliğini kanunlara göre ispatlayıcı nitelikte olan belgeleri sunmalıdır.

Belçika Dil Kursu Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Belçika’da dil kursu vizesi başvuru ücreti 736 TL’dir. Belçika dil kursu vizesine başvururken form ve dilekçe doldurma, randevu alma ve seyahat sağlık sigortası dahil ortalama ücreti 190 Euro’dur.

Vizem.net, Belçika dil okulu vize başvuruları için vize başvuru aşamaları ve dil okuluna kayıt işlemlerinde danışmanlık hizmeti vermektedir. Belçika dil kursu vizesi almak isteyen bireylerin ihtiyaç duyacağı tüm başvuru dilekçeleri ve belgeleri profesyonel Vizem.net danışmanları aracılığıyla doldurulmaktadır.

Belçika Kültürel Sportif Faaliyet Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Belçika kültürel sportif faaliyet vizesi ücreti 736 TL’dir. Belçika kültürel sportif faaliyet vizesine başvururken form ve dilekçe doldurma, randevu alma ve seyahat sağlık sigortası dahil ortalama ücret 150 Euro’dur. Belçika kültürel sportif faaliyet vize ücretleri 0-6 yaş arası çocuklar için ücretsiz, 6-12 yaş arası çocuklar için başvuru ücreti 368 TL’dir.

Belçika’da yapılması planlanan herhangi bir sportif veya kültürel etkinliğe katılmak isteyen kişiler Belçika kültürel sportif faaliyet vizesi almaktadır. Belçika kültürel sportif faaliyet vize türü ile etkinliklerin tarihlerini kapsayacak şekilde en fazla 90 güne kadar Belçika’yı ziyaret etme hakkı vermektedir.

Belçika Uzun Süreli (D Tipi) Vizeler için Vize Ücretleri Ne Kadardır?

Belçika’da uzun süreli (D Tipi) vizeler için vize ücreti 1656 TL’dir. Belçika uzun süreli (D tipi) vize başvuru ücretleri Türk Lirası (TL) olarak tahsil edilmektedir, para üstü Türk Lirası olarak verilmektedir.

Belçika D vizeleri kapsamında aile birleşim vizesi, çalışma vizesi, AU Pair, erasmus staj vizesi, öğrenci eğitim vizesi, single permit gibi vize türleri bulunmaktadır. Belçika uzun süreli (D tipi) vize başvurularında ödenmesi gereken tutar vize türü ve alınacak hizmete göre değişim göstermektedir.

Belçika Aile Birleşimi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika aile birleşimi vize ücreti ve ek hizmetler için ücretlendirme aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Avrupa Birliği, vatandaşlığı olmayan kişilerin aile üyeleri1656 TL
Fotokopi, Kopyalama ve Çıktı Alma1 TL
Biyometrik Fotoğraf25 TL
Kurye60 TL
Başvuru Sonrası Kurye60 TL
Aracı Kurum40 EUR
Form & Dilekçe25 EUR

Belçika Çalışma Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika çalışma vize ücreti 1656 TL’dir.

Belçika çalışma vizesi, Belçika’da 90 günden uzun süreli çalışmak isteyenlere gerekli izinleri sağlamaktadır.

Belçika Erasmus Staj Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika Erasmus staj vize ücreti, Belçika’daki okullarda veya üniversitelerde Erasmus+ programı ile staj yapacak Türk vatandaşları için ücretsizdir.

Türkiye vatandaşı olmayan kişiler için Belçika Erasmus staj vizesine başvuru ücreti 1656 TL’dir.

Belçika İşçi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Belçika işçi vizesi ücreti 1656 TL’dir.

Belçika işçi vizesi, Belçika’da 90 günden uzun süreli şekilde işçi olarak çalışmak isteyenlerin alması gereken vize türüdür

Belçika Eğitim Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Belçika eğitim vizesi ücreti, Belçika’da özel veya devlet okullarında / üniversitelerinde öğrenim görecek kişilerin başvuracağı vize olup Türk vatandaşları için ücretsizdir.

Türkiye vatandaşı olmayanlar için Belçika eğitim vize ücreti 1656 TL’dir.

Belçika Single Permit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika single permit vizesi ücreti Türkiye vatandaşı olmayanlar için 1656 TL’dir. Belçika single permit vize ücreti, Türkiye vatandaşı olup vize gerekliliklerini sağlayanlar için ücretsizdir.

Belçika Single Permit vizesi, Belçika vatandaşı olan kişilerin aile bireyi olup Belçika’da uzun süreli olarak ikamet etmek isteyen kişiler içindir.

Belçika Vize Doktor Fiyatları Nedir?

Belçika vize doktor fiyatları 2023 yılı itibariyle 380 TL ile 600 TL arasında değişmektedir.

Belçika uzun süreli (D tipi) vizeler için anlaşmalı doktor listesinde yer alan doktorlardan sağlık raporu alınması gerekmektedir.

Belçika vizeleri için doktorlardan alınacak sağlık raporu 6 aydan eski olmayacak şekilde güncel olmalıdır.

VFS Global Belçika Vize Ücreti Ne Kadar?

VFS Global Belçika vize ücreti, vize başvuru ücretlerinin haricinde hizmet bedeli olarak alınmaktadır ve bu ücret İstanbul ve Ankara şubelerinde 248 TL iken; Antalya, Gaziantep ve Bodrum şubelerinde ise 276 TL’dir.

VFS Global aracılığıyla Belçika kısa süreli (C tipi) veya Belçika uzun süreli (D tipi) vizelere başvuru yapılabilmektedir. VFS Belçika, Belçika Devleti tarafından yetkilendirilen resmi aracı kurumdur.

VFS Belçika vize ücreti aşağıda verilmiştir.

İstanbul, Ankara şubeleri hizmet bedeli248 TL
Antalya, Gaziantep, Bodrum şubeleri hizmet bedeli276 TL
Fotokopi, Kopyalama ve Çıktı Alma1 TL
Biyometrik Fotoğraf25 TL
Kurye60 TL
Başvuru Sonrası Kurye60 TL
VIP Servis50 EURO

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: