Çekya Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi: Çekya Vize Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

Çek Cumhuriyeti vizesi, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının, Çek Cumhuriyeti’ne turizm, ticaret veya aile ziyareti gibi amaçlarla ve en fazla 90 gün süreyle, seyahat etmek için alması gereken, kısa süreli (C tipi) bir Schengen vizesi türüdür. Türkiye’den Çek Cumhuriyetine gitmek üzere, Ankara ve İstanbul’da bulunan Çek Cumhuriyeti konsolosluklarına, 2020 yılında toplam 4874 adet vize başvurusu yapılmış, bunların 4533 tanesi onaylanmış ve 340 tanesi reddedilmiştir.

Vizem.net, son 4 yıl içerisinde Çek Cumhuriyeti kısa süreli vize başvurularında, %98.2’lik bir oran ile en yüksek başvuru onay oranını elde eden akredite acentedir.

Çek Cumhuriyeti Vize İstiyor mu?

Çek Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi, Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları için, kısa süreli Çek Cumhuriyeti vizesi alınması zorunluluğu bulunmaktadır.

Hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretleri için Çek Cumhuriyeti Halk Cumhuriyeti vizesi gerekliliğinden muaf tutulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil (hususi) pasaport, Türkiye Cumhuriyeti devleti adına çalışan memurlara ve belirli şartları karşılamaları durumunda, bu memurların ailelerine verilen, 5 yıl geçerliliği olan bir pasaport türüdür. Yeşil pasaport sahibi vatandaşlarına, Schengen ülkelerine en fazla 90 gün süre için yapacakları seyahatlerde tanınan vize muafiyet hakkı, Çek Cumhuriyeti vizesi için de geçerlidir.

Çekya Vize Şartları Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek vatandaşların, Çek vizesi alabilmek için sağlaması gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Temiz bir adli sicil kaydına sahip olunması gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti seyahatinin sonunda, Türkiye’ye dönüleceğini kanıtlayan, yeterli sayıda belge sunulması gerekmektedir.
 • Vize başvurusundan önce, herhangi bir Schengen ülkesine iltica başvurusunda bulunmamış olmak gerekmektedir.
 • Vize başvurusundan önce, vize ihlalinde bulunmamış olmak gerekmektedir.
 • Schengen istihbarat sisteminde (SIS), herhangi bir kaydın bulunmaması gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti seyahatinin masraflarını karşılayacak miktarda gelir, birikim veya geçerli bir sponsorun bulunması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Türleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti vizelerinin; Schengen bölgesinde kalınacak süreye göre, kısa süreli (C tipi) Çek Cumhuriyeti vizesi ve uzun süreli (D tipi) ulusal Çek Cumhuriyeti vizesi olarak iki türü bulunmaktadır.

Schengen bölgesine yapılacak giriş sayısına göre, kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize türleri; Schengen bölgesine bir kez giriş yapma hakkı veren tek girişli vize, Schengen bölgesine iki kere giriş yapma hakkı veren çift girişli vize ve Schengen bölgesine istenildiği kadar giriş ve çıkış yapma hakkı veren multi (çok) girişli vizedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa süreli (C tipi) Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunmak için; öncelikle gerekli Çek Cumhuriyeti vize evraklarının hazırlanması, ardından akredite acenteler veya Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezinden randevu alınması, randevu tarihinde gerekli evrakların teslim edilmesi ve vize başvurusu tamamlanması gerekmektedir. Uzun süreli (D tipi) Çek Cumhuriyeti ulusal vize başvuruları için, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

Vizem.net, C tipi ve D tipi Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için, gerekli evrakların hazırlığı ve kontrolünde danışmanlık hizmeti vermektedir ve son 5 yılda, en yüksek vize onay oranına sahip olan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çek Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunacak vatandaşların hazırlaması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 adet boş sayfa içeren ve talep edilen vize süresinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu: Vizesi başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından dikkatli, eksiksiz ve okunaklı şekilde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve son 6 ay içerisinde çekilmiş, 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuruda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Çek Cumhuriyeti seyahat süresinin tamamını kapsayan, Schengen ülkelerinde geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin, düzenli bir gelir kaynağı bulunduğuna dair kanıt teşkil eden ve son 6 ayın banka hareketlerini gösteren, bankadan onaylı hesap dökümünün beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonu: Çek Cumhuriyeti’ne gidiş ve dönüş için düzenlenmiş, araç veya uçak bileti rezervasyonunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonu: Çek Cumhuriyeti’nde kalış süresinin tamamını kapsayan ve başvuru sahibinin bilgilerini içeren otel rezervasyonunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibine ait, aile bireylerinin doğum yerlerinin ve doğum tarihlerinin de listelendiği, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin alınması gerekmektedir.
 • Vize ücreti makbuzu: Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuzun sunulması gerekmektedir.

Yukarıda verilen evrak listesi, Çek Cumhuriyeti için yapılacak tüm vize başvurularında gereken, standart vize belgelerini içermektedir. Çek vizesi için gerekli belgeler, başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvurularında sunulması gereken belgelerin, eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanması gerekmektedir.

Emekliler için Çek Cumhuriyeti Vize Evrakları Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti vizesine başvuran kişinin emekli olması halinde, standart vize başvuru evraklarına ek olarak beyan edilmesi gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Emeklilik belgesi: E- devlet sisteminde yer alan SGK hizmet bölümüne girerek, 4A emeklilik kaydı bölümünden mütahaklık belgesinin indirilmesi ve çıktısının alınması gerekmektedir.
 • Emekli kimlik kartı: Bulunması halinde, emekli kimliği fotokopisinin alınması gerekmektedir.
 • Emekli maaşı kanıtına dair belge: Başvuru sahibinin emekli maaşını gösteren, banka hesap dökümünün veya emekli cüzdanının beyan edilmesi gerekmektedir.

Çalışanlar için Çek Cumhuriyeti Vize Evrakları Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru sahibinin çalışan olması durumunda, standart vize başvuru evraklarına ek olarak beyan edilmesi ve tümü son 6 ay içerisinde alınmış olması gereken evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti vize izin yazısı: Şirketin antetli kağıdına yazılmış; başvuru sahibinin pozisyonu, işe başlama tarihi ve maaşını gösteren, orjinal kaşeli ve imzalı vize izin yazısının beyan edilmesi gerekmektedir.
 • İşveren mektubu: Vize başvurusunda bulunan çalışanın, izinli olduğu süreyi belirten ve dönüşünde işine devam edeceğini gösteren, ıslak imzalı ve kaşeli işveren mektubunun sunulması gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu: Başvuru sahibinin son 3 aylık maaşını gösteren, E-devletten barkodlu ya da SGK’dan ıslak imzalı maaş bordrosunun alınması gerekmektedir.
 • İşe giriş bildirgesi: Başvuru sahibinin işyeri bilgileri ve işe giriş tarihini gösteren, işe giriş bildirgesinin, E- devletten barkodlu olarak veya SGK’dan ıslak imzalı olarak alınması gerekmektedir. İşe yeni başlayanlar için, önceki işyerine ait bilgiler ve maaş bordrosu kabul edilmektedir.
 • 4A hizmet dökümü: Vize başvuru sahibi çalışana ait, E- devletten barkodlu ya da SGK’dan ıslak imzalı, son 6 ayı kapsayan hizmet dökümünün alınması gerekmektedir.
 • Ticaret odası kaydı: Başvuru sahibinin, çalıştığı işyerine ait güncel ticaret odası kaydının beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Ticaret sicil gazetesi: Başvuru sahibinin, çalıştığı işyerine ait ticaret sicil gazetesi fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Vergi levhası: Başvuru sahibinin, çalıştığı işyerinin, en fazla bir önceki yıla ait vergi levhası fotokopisinin alınması gerekmektedir.
 • İmza sirküleri: Başvuru sahibinin, çalıştığı işyerine ait imza sirküleri fotokopisinin alınması gerekmektedir.
 • Faaliyet belgesi: İşyerinin bağlı bulunduğu ticaret odasından, son 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesi fotokopisinin sunulması gerekmektedir.

Memurlar ve Diğer Kamu Çalışanları için Gerekli Vize Evrakları Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru sahibinin kamu çalışanı olması halinde, standart vize başvuru evraklarına ek olarak sunulması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İşyeri izin yazısı: Çalışılan resmi kurumun antetli kağıdına yazılmış; çalışanın Çek Cumhuriyeti’ne seyahat amacını, ilgili kurumda çalışma süresini, maaşını, izin tarihlerini ve verilen iznin ücretli veya ücretsiz olduğunu belirten, ıslak imzalı ve kaşeli işyeri izin yazısının sunulması gerekmektedir.
 • Kurum kartvizitinin fotokopisi: Çekya vizesi memur başvuru sahibine ait, üzerinde çalışılan kurumdaki pozisyonun yazılı olduğu, kartvizit fotokopisinin beyan edilmesi gerekmektedir.

İşverenler ve Şirket Sahipleri için Çek Cumhuriyeti Vize Evrakları Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti vizesine başvuran kişinin, işveren veya şirket sahibi olması durumunda, standart vize başvuru evraklarına ek olarak beyan edilmesi gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Ticaret odası kaydı: Vize başvuru sahibinin şirketine ait, güncel ticaret odası kaydının alınması gerekmektedir.
 • Ticaret sicil gazetesi: Şirket kuruluş kaydını içeren, ticaret sicil gazetesi fotokopisinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Vergi levhası: En fazla bir önceki yıla ait, işyeri vergi levhası fotokopisinin alınması gerekmektedir
 • İmza sirküleri: İşyerine ait imza sirküleri fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Faaliyet belgesi: Şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından, son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi fotokopisinin beyan edilmesi egrekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu pdf formatında, vize başvuru merkezi veya konsolosluk web sitesi üzerinden indirilerek, tükenmez kalemle ve İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Standart bir Schengen vizesi başvuru formu özellikleri taşıyan Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunun; eksiksiz, dikkatli ve destekleyici evraklarla teyit edilebilecek şekilde doldurulması beklenmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunda; başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, adres ve iletişim bilgileri, meslek ve çalışma bilgileri, işyeri adı ve iletişim bilgileri, Çek Cumhuriyeti’ne seyahat amacı, seyahatin süresi, konaklama yapılacak tesisin adı ve iletişim bilgileri gibi soruların yanıtlanması beklenmektedir. Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahatin ve konaklama masraflarının, mali açıdan nasıl karşılanacağına ilişkin bilginin, vize başvuru formunda net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunda, başvuru sahibine ait kimlik bilgilerinin olduğu kısım, pasaportta yazıldığı şekliyle doldurulmaktadır. Çek Cumhuriyeti vizesine başvuran kişinin, Avrupa Birliği vatandaşı olan bir aile yakını bulunması halinde, vize başvuru formuna; aile yakınının adı ve soyadı, vatandaşlık bilgileri ve başvuru sahibine yakınlık derecesinin yazılması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru sahibinin, son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizesi bulunması durumunda, başvuru formunda ilgili vize tarihlerinin belirtilmesi ve vize fotokopilerinin başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunun ilk sayfasına, başvuru sahibine ait ve biyometri standartlarını karşılayan fotoğrafın yapıştırılması ve formun son sayfasına başvuru sahibi tarafından ıslak imza atılması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu türkçe örnek halinde, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve vize başvuru merkezi web siteleri üzerinden incelenebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Online Vize Formu Nereden İndirilebilir?

Çek Cumhuriyeti online vize başvuru formu, https://visa.vfsglobal.com/one-pager/Czechrepublic/Turkey/Turkish/ adresinden indirilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Talep Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda beyan edilmesi gereken, vize talep dilekçesinin; Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na hitaben ve resmi bir dille yazılması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize talep dilekçesinde; başvuru sahibinin Çekya’da kalış süresi, ulaşım bilgileri ve konaklama detaylarının belirtilmesi ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağının açıklanması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için, vize talep dilekçesinin ebeveynlerden biri tarafından yazılması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Çek Cumhuriyeti vizesi seyahat sağlık sigortası, Çek Cumhuriyeti vizesine başvurmak için yaptırılması gereken, en az 1 ay olacak şekilde seyahat süresinin tamamını kapsayan, Schengen bölgesinde geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı olması gereken bir sigorta tipidir.

‘Vefat halinde cenazenin defni veya yurt dışından nakil giderleri poliçede belirtilen şekilde karşılanır’ maddesinin veya bu maddenin içeriğinin genişletilmiş halinin, Çekya sağlık sigortası poliçesinde yazılması gerekmektedir. Vizem.net üzerinden, Çek Cumhuriyeti seyahat sağlık sigortası, en uygun fiyatlarla alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti Vize Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılmalıdır?

Çek Cumhuriyeti vize sponsor dilekçe örneği, Çek Cumhuriyeti’ne gidecek olan ve finansal yeterliliği bulunmayan vize başvuru sahibine sponsor olan kişi tarafından, başvuru sahibinin seyahat ve konaklama masraflarını karşılayacağını beyan eden ve vize başvurusu yaparken diğer belgelerle birlikte Çekya dış temsilciliğine veya vize başvuru merkezine teslim edilmesi gereken bir belgedir.

Çek Cumhuriyeti vize sponsor dilekçe örneğinin, vize başvurusu sahibinin Çekya seyahati için gerekli olan masrafları kendi birikimiyle karşılayamayacağı ve bu masrafların birinci derecede bir akrabası tarafından karşılanacağı durumlarda, sponsor tarafından yazılması ve imzalanması gerekmektedir. Resmi bir dille ve net bir şekilde yazılması gereken Çek Cumhuriyeti vize sponsor dilekçesinde; sponsorun kimliği, karşılayacağı masraflar ve sponsor ile vize başvuru sahibinin akrabalık durumunun açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Çek Cumhuriyeti vize başvurularında, sponsor dilekçe örneği, başvuru sahibinin kişisel durumu ve sponsorun koşullarına göre, deneyimli danışmanlar tarafından yazılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Fotoğrafı Ebatları Nedir?

Çek Cumhuriyeti vizesinde kullanılacak fotoğrafların, 3.5 cm genişliğinde ve 4.5 cm yüksekliğinde olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin yüzünün, fotoğrafın %70- 80’ini kaplaması gereken biyometrik vize fotoğrafının; arka fonu beyaz ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Otel Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda sunulması gereken otel rezervasyonunun, Çek Cumhuriyeti’nde kalınacak süreyi kapsaması, başvuru sahibine ait bilgileri içermesi ve otelin kendisinden onaylanmış olması gerekmektedir. Vize başvurusu için, Çekya’da gerçekten kalınacak otel için yaptırılması gerekmektedir ve ücretsiz yapılan otel rezervasyonlarının sunulması halinde, vize başvurusunun reddedilme ihtimali bulunmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularında, otel rezervasyon belgesi, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan anlaşmalı otellerden temin edilmekte ve başvuru sahibi adına hazırlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Otel Rezervasyonu Şart Mıdır?

Çek Cumhuriyeti’ne turistik ve kültürel amaçlarla yapılacak seyahatler için, vize başvurusunda, seyahat süresini kapsayan ve başvuru sahibi adına düzenlenmiş bir otel rezervasyonunun beyan edilmesi gerekmektedir.

Çek Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti için yapılacak vize başvurularında, adli sicil kaydının beyan edilmesi gerekmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Kısa dönemli Çek Cumhuriyeti vize başvurularında, başvuru sahibinin finansal yeterliliğini kanıtlamak üzere sunacağı banka hesabında bulunması gereken bakiye, vize için talep edilen gün sayısı x 40 Euro’dur. Çek Cumhuriyeti vize banka hesap dökümü, vize başvuru tarihinden önceki 7 gün içerisinde alınmış olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunun yapılabileceği kurumlar, talep edilen vizenin türüne göre değişmektedir. Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek vatandaşların, kısa süreli (C tipi) vize başvuruları, akredite acenteler ve Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi üzerinden yapılabilmekte iken, uzun süreli (D tipi) ulusal vize başvurularının Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na şahsen yapılması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Express Vize için Nereye Başvurulmalıdır?

Çek cumhuriyeti vizesini hızlı çıkarma gerekliliğinin olduğu durumlarda, Vizem.net, Çek Cumhuriyeti Express vize için, randevu ve başvuru hızlandırma hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çek Vizesi Nasıl Alınır?

Çek vizesi, Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi veya akredite seyahat acentaları üzerinden başvuru yapılarak alınmaktadır. Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunmak için öncelikle, pasaport, seyahat sağlık sigortası, banka hesap dökümü, ulaşım rezervasyonu ve konaklama rezervasyonu gibi gerekli vize başvuru evraklarının hazırlanması ve Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunacak vatandaşların, ikamet ettikleri bölgeye bağlı olarak, Çek vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti veren en yakın vize başvuru merkezinden, online randevu alması gerekmektedir. Randevu tarihinde vize başvuru merkezine şahsen gidilerek; hazırlanan evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yaptırılması ve vize başvuru işleminin tamamlanması gerekmektedir.

Çalışmayanlar ve İşsizler için Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayanlar, işsizler ve ev hanımları gibi düzenli gelir sahibi olmayan kişiler; sabit gelire dair kanıt teşkil eden bir gayrimenkul tapusu ve kira sözleşmesi, şirket hissedarlığı belgeleri veya birinci dereceden bir aile üyesinin kendisine sponsor olduğunu gösteren bir belgeyi beyan ederek Çek Cumhuriyeti vizesi alabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti vizesi sponsor yazısı beyan edilmesi koşulu ile işsiz olarak Çek Cumhuriyeti vize almak mümkündür.

Öğrenciler için Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek öğrencilerin alması gereken Çek vizesi, seyahat masraflarının karşılanacağını beyan eden bir sponsor dilekçesi ile alınabilmektedir. Çek Cumhuriyeti vizesine öğrenci olarak başvuran kişinin masrafları için; öğrencinin aile bireyleri, eğitim kurumu ve bir şirket veya dernek, sponsor olabilmektedir.

Bebekler ve Çocuklar için Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Bebekler ve çocuklar için Çek Cumhuriyeti vizesi, başvuru sahibinin ebeveyni tarafından alınmış bir noter tasdikli muvafakatname ile alınabilmektedir. Çek Cumhuriyeti vizesine başvuran kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda, vize başvuru formunun bir ebeveyn tarafından doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nereden Alınır?

Türkiye’den yapılan Çek Cumhuriyeti vize başvurularında, başvuru değerlendirme ve vize onayı konusunda yetkili tek kurum, Ankara ve İstanbul’da hizmet veren Çek Cumhuriyeti dış temsilcilikleridir. Kısa dönemli Çek Cumhuriyeti vize başvuruları, konsolosluk vize birimleri tarafından değerlendirmeye alınmaktadır ve vizeye onay verilmesi durumunda, başvuru sahibinin pasaportu, vize başvuru merkezine geri gönderilmektedir.

Kısa dönemli (C tipi) Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuruda bulunan kişiler, pasaportlarını, vize başvurusunu yaptıkları vize başvuru merkezine giderek; uzun dönemli (D tipi) Çek Cumhuriyeti vizesine başvuran kişiler ise pasaportlarını, konsolosluğa giderek alabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Yetkili Kurum Hangisidir?

Çek Cumhuriyeti vizesi için, yetkili aracı kurum VFS Global’dir. Çek Cumhuriyeti vizesi yetkili kurum VFS Global’in İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da bulunan vize başvuru merkezleri üzerinden, kısa dönemli (C tipi) vize başvurusu yapılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri Hangi İllerden Yapılabilir?

Çek Cumhuriyeti vize işlemleri aşağıdaki illerden yapılabilmektedir.

 • Çek Cumhuriyeti vize işlemleri İstanbul
 • Çek Cumhuriyeti vizesi Ankara
 • Antalya Çek Cumhuriyeti vize işlemleri
 • İzmir Çek Cumhuriyeti vize işlemleri

Kısa süreli (C tipi) vize işlemleri Çek Cumhuriyeti için, VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden yapılabilmektedir.

Çekya Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Çekya vizesi almak için vize randevusu, başvuru sahibinin ikamet ettiği şehre en yakın, VFS Global vize başvuru merkezinden, online olarak alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında, Çek Cumhuriyeti vize randevu alma işlemi, uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunmak için alınan vize randevusunun iptal işlemi, VFS Global vize başvuru merkezi web sitesi üzerinden, randevu iptal seçeneği kullanılarak yapılmaktadır.

Vizem.net üzerinden alınan Çek Cumhuriyeti vize randevularının iptali için, Vizem.net’in ilgili ülke danışmanına mail ya da telefon yoluyla ulaşmak yeterli olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Parmak İzi İşlemleri Nerede Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurularında, parmak izi işlemleri, VFS Global vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen vize başvurularında, ilgili ülkenin saha danışmanı, vize başvuru merkezlerinde tamamlanan biyometri işlemleri için başvuru sahibine refakat etmektedir. Vize başvuru sahibinin, son 5 yıl içerisinde alınmış Schengen vizesi bulunması halinde, parmak izi işlemlerine gerek olmadan, başvuru tamamlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Mülakatı Nedir?

Çek Cumhuriyeti vize mülakatı, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından gerekli görülen durumlarda ya da eksik belge beyan edilen hallerde ve özellikle D tipi ulusal vize başvurularında; başvuru sahibinin, Çek makamlarının Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları sağlayıp sağlamadığını anlamak amacı ile çağrıldığı vize görüşmesidir.

Çek Cumhuriyeti Vize Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti vize başvurularında, konsolosluğun talebi üzerine yapılan vize mülakatı; vize başvuru sahibinin, seyahat amacına uygun vize alıp almadığını ve Çek Cumhuriyeti seyahat planını kontrol etmek için sorulan sorulardan oluşmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunan ve vize mülakatına giren kişilerin cevaplaması gereken bazı sorular aşağıda verilmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etme amacınız nedir?
 • Çek Cumhuriyeti’nde bulunacağınız süre boyunca nerede konaklayacaksınız?
 • Aile birleşimi vizesine başvuranlar için; Ne zaman evlendiniz?
 • Uzun dönemli (D tipi) vize başvuruları için; Çekçe biliyor musunuz?

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vize başvurularının işlem süresi, Ankara’da bulunan Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin ya da İstanbul’da bulunan Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna bağlı olarak, ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

İlgili Çek Cumhuriyeti dış temsilciliğinin, vize başvuru sahibinden ek bir belge talep etmesi veya başvuru sahibini mülakata çağırması durumunda, Çek Cumhuriyeti kısa dönem vize başvuru süreci uzayabilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize fiyatı, 2021 yılı itibariyle 80 Euro’dur.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Aylık Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vize süresi, başvuru sahibinin; daha önce Çek Cumhuriyeti’nden alınmış vizesi olup olmamasına, geçmişte vize ihlali yapıp yapmadığına ve pasaportunda daha önce alınmış Schengen vizesinin olup olmamasına bağlı olarak ve pasaportun süresine, otel rezervasyonu ve seyahat sağlık sigortasının geçerlilik sürelerine göre, 10 gün ile 5 yıl arasında değişmektedir.

Çekya’ya 90 günden uzun süreli yapılacak seyahatler için verilen Çek Cumhuriyeti uzun süreli vize sahibi olan kişilere, Çek Cumhuriyeti’ne çoklu giriş-çıkış hakkı verilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvuru süreci sorgulama işlemleri, VFS Global web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. VFS Global web sitesinde bulunan başvuru takip uygulamasına, vize başvuru merkezi tarafından verilen referans numarası girilerek, vize başvuru işlemlerinin hangi aşamada olduğu öğrenilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvuru işlemleri sonrasında, Çek Cumhuriyeti vize sorgulama işlemi online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için olası reddedilme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Değiştirilmiş veya sahte belgelerle yapılan vize başvuruları reddedilmektedir.
 • Vize başvuru formunun, eksik veya yanlış bilgilerle doldurulması, vize başvurusunun reddedilmesine neden olmaktadır.
 • Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahat amacının açıkça belirtilmemesi halinde, vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti seyahatinin, mali açıdan nasıl karşılanacağına dair yeterli gelir veya birikim gösterilmemesi durumunda, vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Vize başvurusunda teslim edilen otel rezervasyonunun geçersiz olduğunun tespit edilmesi ve başvuru sahibinin, seyahatinin sonunda ülkeye geri döneceğine ilişkin kanıt sunulmaması halinde, vize başvurusu reddedilmektedir.

Gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması, Çek Cumhuriyeti vize reddi olasılığını azaltmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Çek Cumhuriyeti vize reddine nasıl itiraz edilir?, Çek Cumhuriyeti vize başvurusu reddedilen kişilerin sorduğu bir sorudur. Çek Cumhuriyeti vizesi için yapılan başvurunun reddedilmesi halinde, başvuru sahibine konsolosluk tarafından, vize red kararını bildiren bir mektup iletilmektedir ve başvuru sahibinin, red kararını aldıktan sonraki 15 gün içerisinde, karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize reddine itiraz etmek için, başvuru sahibi tarafından; itiraz gerekçelerini açıklayan, ıslak imzalı vize reddi itiraz dilekçesinin, konsolosluğa şahsen veya mail yoluyla iletilmesi ve 60 Euro olan vize reddi itiraz talebi ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vizeleri, sadece vize sahibinin, Schengen Bölgesinden ayrılmasını engelleyen ciddi kişisel nedenlerin kanıtını sunması halinde ve en fazla 90 gün süre için uzatılabilmektedir. Çek Cumhuriyeti vizesi uzatma işlemleri için Yabancılar Polisi’ne müracaat edilmesi ve 30 Euro olan vize uzatma harcının ödenmesi gerekmektedir.

Uzun süreli (D tipi) Çek Cumhuriyeti vizeleri, vize sahibinin Çekya’da kalış amacının değişmemesi koşulu ile Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından, en fazla bir yıl süre için uzatılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vip Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunacak vatandaşlar, akredite Çek Cumhuriyeti vize acentaları ve vize başvuru merkezlerinin sunduğu VİP hizmeti ile çeşitli ayrıcalıklardan faydalanabilmektedir. VİP hizmetinin, Çek Cumhuriyeti vize başvurusunun değerlendirilme süreci üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Almak Zor Mudur?

Çek Cumhuriyeti vizesi almak, vize başvuru formu, seyahat sağlık sigortası, konaklama rezervasyonu ve banka hesap dökümü gibi gerekli evrakların, kurallara uygun ve eksiksiz bir şekilde hazırlanarak başvurulması halinde, zor bir süreç değildir.

Çek Cumhuriyeti Vize Fiyatı Kadardır?

Çek Cumhuriyeti vize masrafları, 2021 yılı itibariyle, vize başvuru ücreti, seyahat sigortası masrafı ve vize danışmanlık ücreti dahil olmak üzere, 185 Euro’dur.

Yetişkin başvuru sahipleri için 80 Euro olan Çek Cumhuriyeti vize ücreti, vize başvurusunun reddedilmesi halinde, iade edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Danışmanlık Ücreti Nedir?

Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için danışmanlık hizmeti ücretleri, başvurulacak vize türüne göre 30 Euro ile 170 Euro arasında değişmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Sonucu Nereden Öğrenilir?

Çek Cumhuriyeti vize başvuru süreçlerinin sonuçlanıp sonuçlanmadığı, başvuru yapılan aracı kurumun web sitesinde bulunan, Çek Cumhuriyeti vize başvuru sonucu öğrenme sistemi üzerinden öğrenilmektedir ve vize onayı alınıp alınmadığı pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Çek Cumhuriyeti vizesi, Schengen özellikli bir vize türüdür.

Çek Cumhuriyeti vizesi sahibi olan kişilerin, Schengen alanında bulunan ülkeleri, vize geçerlilik süresi boyunca, Çek Schengen vizesi ile ziyaret etme hakkı bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nin Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Çek Cumhuriyeti’nin vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Cezayir
 • Angola
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Belize
 • Benin
 • Bhutan
 • Bolivya
 • Botsvana
 • Burkina Faso
 • Burma
 • Burundi
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Cape Verde
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Çad
 • Çin
 • Komorlar
 • Kongo
 • Küba
 • Cibuti
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvador
 • Mısır
 • Ekvator Ginesi
 • Eritre
 • Etiyopya
 • Fiji
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gana
 • Pakistan
 • Gine
 • Guyana
 • Haiti
 • Hindistan
 • Endonezya
 • İran
 • Irak
 • Fildişi Sahili
 • Jamaika
 • Ürdün
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kosova
 • Kuveyt
 • Kırgızistan
 • Laos
 • Lübnan
 • Lesotho
 • Liberya
 • Libya
 • Madagaskar
 • Malavi
 • Maldivler
 • Mali
 • Marshall Adaları
 • Moritanya
 • Moğolistan
 • Fas
 • Mozambik
 • Namibya
 • Nauru
 • Nepal
 • Nijer
 • Nijerya
 • Kuzey Kore
 • Kuzey Marianas
 • Umman
 • Suriye
 • Papua Yeni Gine
 • Filipinler
 • Katar
 • Rusya
 • Ruanda
 • Samoa
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Solomon Adaları
 • Somali
 • Güney Afrika
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Svaziland
 • Suriye
 • Tacikistan
 • Tanzanya
 • Tayland
 • Doğu Timor
 • Togo
 • Tonga
 • Tunus
 • Türkiye
 • Türkmenistan
 • Tuvalu
 • Uganda
 • Özbekistan
 • Vanuatu
 • Vietnam
 • Yemen
 • Zambiya
 • Zimbabve

Çek Cumhuriyeti’nin Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Çek Cumhuriyeti’nin vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Almanya
 • Arnavutluk
 • Andorra
 • Arjantin
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belçika
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Birleşik Krallık
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei Sultanlığı
 • Bulgaristan
 • Hırvatistan
 • Danimarka
 • Dominika
 • El Salvador
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Gürcistan
 • Güney Kore
 • Grenada
 • Guatemala
 • Hollanda
 • Honduras
 • Hong Kong
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İrlanda
 • İsrail
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • Japonya
 • Kanada
 • Karadağ
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Kıbrıs Cumhuriyeti
 • Kiribati
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Makao
 • Makedonya
 • Malezya
 • Malta
 • Marşal Adaları
 • Mauritius
 • Meksika
 • Moldova
 • Monako
 • Nikaragua
 • Norveç
 • Palau
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Polonya
 • Portekiz
 • Romanya
 • Samoa
 • San Marino
 • Sırbistan
 • Seyşeller
 • Singapur
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Solomon Adaları
 • Şili
 • Tayvan
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tuvalu
 • Ukrayna
 • Uruguay
 • Vanuatu
 • Vatikan Şehri
 • Venezuela
 • Yeni Zelanda
 • Yunanistan

Çek Cumhuriyeti Vizesi ile Avrupa’ya Gidilir Mi?

Çek Cumhuriyeti vizesi ile, Schengen alanına üye olan Avrupa ülkelerine, 180 günlük dönem içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile gidilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi ile Nerelere Gidilir?

Çek Cumhuriyeti vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • İzlanda
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lichtenstein
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

Türkiye Çek Cumhuriyeti’nden Vize İstiyor Mu?

Resmi ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Çek Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’ye yapacakları 90 gün süreli seyahatlerinde, vizeden muaf tutulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti E-Vize Uygulaması Var Mıdır?

Çek Cumhuriyeti’nin, E-vize uygulaması bulunmamaktadır ve Çek Cumhuriyetine seyahat edecek vatandaşların, Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Pasaport İstiyor Mu?

Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek vatandaşların, son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az iki adet boş sayfa içeren, geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne Vize Almadan Gidebilir Mi?

Çek Cumhuriyeti’ne vize almadan giriş yapmak için, resmi pasaport sahibi olmak gerekmektedir. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 günlük dönem içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile Çek Cumhuriyeti’ne vize almadan girebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Çek Cumhuriyeti vize muafiyeti, Çekya’ya seyahat edecek kişinin, hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi olması halinde ve Çek Cumhuriyeti ziyaretinin en fazla 90 gün sürecek olması durumunda uygulanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Kolaylığı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kolaylaştırma anlaşması; daha hızlı vize işlem süreleri, daha uygun vize ücreti veya ücretsiz vize başvuru işlemleri ve azaltılmış gerekli evrak listesi gibi kolaylaştırmalar ile vize başvuru işlemlerinde, Avrupa Birliği vatandaşları ve ortak ülke vatandaşlarına kolaylık sağlayan anlaşmalardır.

Çek Cumhuriyeti vize kolaylığı; Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Yeşil Burun Adaları, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Moldova, Karadağ, Sırbistan, Rusya ve Ukrayna vatandaşları için geçerlidir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvuru takip işlemleri, Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Çek Cumhuriyeti online vize takip işlemi, başvuru sürecinin hangi aşamada olduğunu öğrenmek için kullanılmaktadır ve vize sonucuna ilişkin herhangi bir bilgiye erişim sağlamamaktadır.

Vizem.net üzerinden yapılan vize başvurularında, takip işlemleri, 5 aşamalı otomatik SMS servisi kullanılarak ve online olarak yapılabilmektedir.

Paylaş: