Çekya Ticari Vize

Çekya Ticari Vize Başvuru İşlemleri 2024

Çekya ticari vizesi, Çekya’ya bir iş toplantısı, kongre, fuar veya seminer katılımı, iş ile ilgili bir eğitim veya proje ile kurumsal etkinlikler gibi amaçlarla seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür. 90 günü aşmayan kısa süreli iş seyahatleri için bir Schengen vizesi türü olan Çekya iş vizesine başvurulmalıdır.

Çekya iş vizesi alabilmek için vize başvurularında, Çekya’da bulunan bir şirket, organizasyon veya fuardan alınan davetiye mutlaka sunulmalıdır.

Çekya ticari vize başvurusu için: 0850 241 1868

Çekya İş Vizesi Başvuru Prosedürü

Çekya iş vizesi başvuru prosedürü aşağıda belirtilmiştir.

  • Çekya iş vizesi için gerekli belgeler hazırlanır.
  • Çekya vize başvuru merkezinden randevu alınır.
  • Randevu gününde vize merkezine gidilerek Çekya vize belgeleri teslim edilir ve biyometri işlemleri tamamlanır.
  • Çekya ticari vize ücreti ödenir.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Evrakları

Çek Cumhuriyeti ticari vize evrakları aşağıda listelenmiştir. Aşağıdaki listede standart vize evraklarına ek olarak Çekya iş vizesi özelinde sunulması gereken belgelere ulaşabilirsiniz.

  • Finansal kaynakların kanıtı olarak şirketin son üç aylık hareketlerini gösteren banka hesap dökümü
  • Fuara katılım için giriş kartı veya diğer katılımı gösteren belgeler
  • Çekya’daki şirketten alınan, ziyaretin amacını ve süresini belirten davetiye
  • Çekya’daki şirketten alınan, ziyaretin amacını ve süresini içeren destek yazısı
  • Çekya’da kalış masraflarını karşılayacak şirkete ait bilgiler

Yukarıda listelenen evraklar dışında tüm Çekya C tipi vize başvurularında sunulması gereken zorunlu evraklar bulunmaktadır. Çekya Schengen vizesi için açıklamalı evrak listesine Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar tablosundan ticari vizeyi seçerek ulaşabilirsiniz.

Çekya Ticari Vize Davet Mektubu

Çekya ticari vize davet mektubu, Çekya’da bulunan şirket tarafından imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Davet eden şirket Çekya’da bulunmuyorsa, katılım sağlanacak etkinliğin Çekya’da yapıldığını gösteren kanıtlayıcı belgeler sunulmak zorundadır.

Çekya vize davet mektubu, Çekya dış temsilciliklerinin öngördüğü şekil ve içerik kurallarına uygun şekilde yazılmış olmalıdır.

Davetiyenin nasıl olması gerektiğine dair detaylı bilgilere Çekya vize davet mektubu sayfasından ulaşılabilmektedir.

Ticari Çekya Vizesi için Randevu Alma İşlemi

Ticari Çekya vizesi için randevu alma işlemi online olarak VFS Global'in sitesi üzerinden gerçekleştirilmelidir. Başvuru sahipleri öncelikle kendilerine bir kullanıcı hesabı açmalı ardından da "Randevu al" seçeneğine tıklayarak randevu alma ekranına erişmelidir.

Randevu alma ekranında ilk olarak vize merkezi, vize türü ve alt rürü seçimlerini yapmalı, sonrasında istenen kişisel bilgileriniz ile pasaport bilgilerinizi girmeli ve ardından uygun randevu günü ve tarihini belirlemelisiniz. Ek hizmet seçimi yaptıysanız gerekli ücreti de ödeyerek Çekya vize randevu alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Çekya Ticari Vize Başvuru Harcı

Çekya ticari vize başvuru harcı 2024 yılında 80 euro olarak belirlenmiştir.

Vizem.net akredite acentesinin danışmanlığında yapılan Çekya ticari vize başvurularında, vize harcı, diğer masraflar ve danışmanlık hizmetlerinin dahil olduğu toplam vize masrafı, 2024 yılında yaklaşık 195 EUR tutmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Çekya ticari vize ile ilgili danışmanlarımıza en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıdaki başlıklarda değinilmiştir.

Çek Cumhuriyeti İş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti iş vizesi, başvuru tamamlandıktan sonraki 15 gün içinde çıkmaktadır; genelde başvuru işlem süresi 2 ile 5 gün arasındadır.

Vize başvurularının sonuçlanma süreleri, ek evrak veya inceleme gerekmesi gibi bazı farklı durumlarda 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Çekya Ticari Vize Başvurumu Takip Edebilir Miyim?

Çekya ticari vize başvurunuzu, VFS Global Çekya online vize takip sayfasından yapılabilmektedir. Vize başvurusunu tamamladıktan sonra size verilen makbuzda bulunan referans numarası, Çekya vize sorgulama işlemleri için gereklidir.

İlgili sayfayı ziyaret ederek Çekya vize takip işlemine dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çekya Ticari Vize Başvuru Sonucumu Nasıl Öğrenebilirim?

Çekya ticari vize başvuru sonucunuzu yalnızca pasaportunuzu iade aldığınızda öğrenebilirsiniz.

Pasaportunuzu kendiniz teslim alabileceğiniz gibi, sizin için pasaportunuz teslim alması için başka bir kişiye de yetki vermeniz mümkündür; yetkilendirilmiş biri pasaportunuzu sadece tasdik edilmiş bir vekaletname sunarak veya durumu sizin dış temsilciliğe bildirmeniz halinde vekaletname gerekmeksizin alabilirler.

Ticari Vize ile Çekya'da Çalışabilir Miyim?

Hayır, ticari vize ile Çekya'da çalışamazsınız. Ticari vize bir Schengen vize türü olup hamiline Çekya'da çalışma izni vermemektedir. Çekya'da çalışma isteyen yabancı uyruklu kişilerin Çekya'daki bir şirket veya kurumdan iş teklifi alması ve sonrasında da Çekya çalışma vizesi için başvuru yapması gerekmektedir.

Çekya'ya çalışmak üzere gidecek kişilerin Çekya çalışma vizesi başvuru işlemlerine dair detaylı bilgilere ilgili sayfada yer verilmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: