Çekya Ticari Vize

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Çek Cumhuriyeti ticari vizesi; Çek Cumhuriyeti’nde iş görüşmelerine, fuarlara ve iş toplantılarına katılmak veya mevcut işin geliştirilmesi için Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edilmesine olanak sağlayan kısa süreli vizedir.

Çek Cumhuriyeti ticari vize sahipleri; Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan ve iş ile alakalı olan organizasyonlara 90 gün süre ile katılabilir.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Şartları Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti ticari vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermekte olan bir şirket, fuar yada iş organizasyonundan davetiye almış olmak
 • İşveren tarafından verilmiş olan ve iş seyahatine onay verir nitelikte izin belgesine sahip olmak
 • Ziyaret edilecek firma ile daha önceden bir iş ilişkisi kurulmuş ise, bu ilişkiyi kanıtlar nitelikteki belgeleri sunmak
 • Son 6 aylık banka hesap dökümlerini sunmak
 • Çek Cumhuriyeti’nde yapılacak olan harcamaların nasıl karşılanacağına dair bilgilendirme niteliğindeki açıklayıcı mektup bulundurmak

Çek Cumhuriyeti Fuar Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti fuar vizesi başvuruları, Çek Cumhuriyeti tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş akredite acente olan VFS Global vize merkezi üzerinden yapılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti fuar vizesi başvurusu yapmak için; öncelikle Çek Cumhuriyeti fuar vizesi başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunun doldurulmasının ardından, ilgili vize başvuru merkezinden Çek Cumhuriyeti fuar vizesi başvuru randevusu alınması gerekmektedir. Başvuru gününde ilgili merkeze gidilerek, başvuru için gerekli olan evraklar eksiksiz bir şekilde başvuru merkezine teslim edilmeli ve başvuru ücretlerinin ödenmesinin ardından biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Çekya Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Evrakları Nelerdir?

Çekya ticari vize başvurusu için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti ticari vize başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport ve pasaport fotokopisi
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri veya rezervasyonları
 • Çek Cumhuriyeti seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 EUR kapsamlı)
 • Çek Cumhuriyeti’ne gidiş amacının açıklandığı mektup
 • Konaklama belgeleri
 • Medeni durum belgeleri
 • Finansal durum yeterlilik belgeleri

Çek Cumhuriyeti Ticari Vizesi Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Çek Cumhuriyeti ticari vizesi dilekçesi; Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Çek Cumhuriyeti ticari vize dilekçesi; dilekçenin yazıldığı tarihi, başvuruyu yapan kişinin kişisel bilgilerini, Çek Cumhuriyeti’ne düzenlenecek olan seyahatin tarih aralığını ve seyahat amacını içermelidir. Daha önce Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edilmişse, gerçekleştirilmiş olan seyahatin de deyatlarını içermelidir. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu örneği VFS Global web sitesi üzerinden erişilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Çek Cumhuriyeti ticari vize başvuru formu doldururken ibraz edilmesi gereken bilgiler; başvuruyu yapan kişinin kişisel bilgileri ve pasaport bilgileri, seyahat amacı ve seyahatin gerçekleştirileceği tarih aralığı, sahip olunan meslek, medeni durum, finansal yeterlilik durumu, daha önce alınmış olan vize/vizelerin bilgileri (eğer varsa), Çek Cumhuriyeti’nde kalınacak yerin adres bilgileri şeklindedir.

Çek Cumhuriyeti ticari vize başvuru formu doldurulurken; başvuru formunun eksiksiz ve tam doldurulduğundan ve başvuru formunun zarar görmediğinden emin olunması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti ticari vizesi, vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen başvurularda, randevu alma işlemleri vizem.net danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti ticari vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Harcı100 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmetleri70 EUR
Toplam270 EUR

Çek Cumhuriyeti İş Vizesi En Fazla Kaç Yıllık Alınır?

Çek Cumhuriyeti iş vizesi en fazla 5 yıllık alınabilmektedir ancak Çek Cumhuriyeti’nde, 180 günlük periyotlar içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde ikamet edilebilmektedir.

Uzun süreli Çekya iş vizesi başvuruları, Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Konferans Vizesi Nereden Alınır?

Çek Cumhuriyeti konferans vizesi; Çek Cumhuriyeti vizesi aracı kurumları veya akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır.

VFS Global Çek Cumhuriyeti vize işlemleri konusunda, resmi aracı kurum konumundadır.

Çek Cumhuriyeti Ticaret Vizesi ile Çek Cumhuriyeti’nde Şirket Kurulabilir Mi?

Çek Cumhuriyeti ticaret vizesi ile Çek Cumhuriyeti’nde şirket kurulamamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Çek Cumhuriyeti çalışma kartı sahibi olmaları halinde, Çek Cumhuriyeti’nde şirket kurabilmeleri mümkündür.

Çek Cumhuriyeti’nde Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

Çek Cumhuriyeti’nde şirket kurarak; T.C. vatandaşları oturum izni sahibi olabilmektedir, ailesini Çek Cumhuriyeti’ne getirebilmektedir, şirket sahibinin çocuğu Çek Cumhuriyeti’nde eğitim alabilmektedir, şirket sahibi ve ailesi Çek Cumhuriyeti sağlık sisteminden faydalanabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ndeki Türk şirketleri incelendiğinde, şirketlerin hizmet ve lojistik alanlarına yoğunlaştıkları görülmektedir.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti ticari vizesi ortalama 60-90 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. İbraz edilen belgelerin hatalı veya eksik olması sürecin uzamasına sebep olabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Ticari Ataşeliği Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

Çek Cumhuriyeti Ticari Ataşeliği adres ve telefon bilgileri aşağıda verilmiştir.

 • Adres: Na Ořechovce 69, 162 00 Praha 6
 • Telefon: +420 224 311 944
 • Faks: +420 220 941 267
 • E-mail: prag@ekonomi.gov.tr

Çek Cumhuriyeti’nde yatırım yoluyla, Çek Cumhuriyeti oturum izni alabilmek için; Çek Cumhuriyeti çalışma kartına sahip olunması gerekmektedir.

Paylaş: