Çek Cumhuriyeti Vize Fotoğraf Ölçüsü ve Diğer Özellikleri

Çekya vizesi fotoğrafı, Çekya seyahati planlayan kişiler için vize başvurusunda sunulması gereken önemli bir biyometrik veri belgesidir. Çekya için biyometrik vize fotoğrafının, Çekya’ya yapılacak tüm vize başvurularında ibraz edilmesi zorunludur.

Çek Cumhuriyeti, vize başvurusu sırasında sunulacak biyometrik fotoğraf için belli kriterler belirlemiştir; başvuruyu yapan kişinin, Çekya vizesi için sunacağı biyometrik fotoğraf bu kriterlere uymuyor ise kişinin vize başvurusu kabul edilmemekte ve reddedilebilmektedir.

2017-2022 yıllarında danışmanlık hizmeti verdiği 367 Çekya vize başvurusundan 354'ü onaylanan akredite acente Vizem.net, Türkiye'den yapılan Çek vizesi başvurularında vize fotoğrafı da dahil olmak üzere vize evraklarının uygunluk kontrolünden takip işlemlerine kadar tüm süreç için kapsamlı danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çekya Vize Başvurusu için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Çekya vize başvurusu için biyometrik fotoğrafın 6 aydan eski olmaması, vize başvuru sahibinin yüzünün fotoğrafın %70-80’ini kaplaması ve Çekya vizesi başvurusunda istenen diğer kriterlere sahip bir fotoğraf sunulması gerekmektedir.

Çekya vizesi başvurusunda sunulması gereken biyometrik fotoğrafa dair örnek aşağıda verilmiştir.

Çekya Vize Başvurusu için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Çekya Vize Başvurusu için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Çekya vizesi fotoğrafının karşılaması gereken diğer kriterlere aşağıdaki başlıklarda detaylı olarak değinilecektir.

Çek Cumhuriyeti Vize Fotoğraf Ebatı Nedir?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda kullanılacak biyometrik fotoğrafın ölçüleri, 35 mm x 45 mm olmalıdır.

Fotoğraf kişinin omzunun üst kısımlarını ve kafasının tamamını alacak şekilde çekilmiş olmalı ve başvuru sahibinin yüzü fotoğrafın yaklaşık %70-80’ini doldurmalıdır.

Çek Cumhuriyeti vize fotoğraf ölçüsünün gösterildiği örnek bir fotoğraf aşağıda verilmiştir.

Çek Cumhuriyeti Vize Fotoğraf Ebatı Nedir?
Çek Cumhuriyeti Vize Fotoğraf Ebatı Nedir?

Çekya Vize Fotoğrafının Arka Planı Nasıl Olmalıdır?

Çekya vize fotoğrafının arka planı beyaz, açık mavi, açık gri gibi tonlarda veya bu renklerin farklı tonlarında olabilir; arka fonun düz renkli olması gerekir. Fotoğrafta, kişinin karakteristik yüz hatları, kaşları, gözü, burnu, ağzı ve çenesi gibi tüm detayları net olarak gözüküyor olmalı ve özellikle yüz hatlarının görünmesini engelleyecek şekilde parlama ve yansıma olmamalıdır.

Vize başvurusunda kullanılmak üzere çekilen fotoğrafta herhangi bir oynama, filtreleme, renk değiştirme, kişinin hatlarını değiştirme veya kusurları kapatma gibi işlemler olmamalıdır.

Çek Vizesi Fotoğrafında Başvuru Sahibinin Duruşu ve Yüz İfadesi Nasıl Olmalıdır?

Çek vizesi fotoğrafında başvuru sahibinin ağzı kapalı ve gözleri açık olmalı, nötr bir ifade ile doğrudan karşıya bakılmalıdır. Kişinin saçı yüzünü örtmüyor olmalıdır. Kişinin başvuru sırasındaki görünümü ile fotoğraftaki görünümü örtüşmelidir.

Fotoğraf, kameranın dikey ve yatay düzlemlerine gözler ve yüzün tamamı uygun şekilde yerleşecek şekilde çekilmiş ve başvuruyu yapan kişinin baş ve omuzlarının üst kısmı fotoğraf karesinde tam olarak gözüküyor olmalıdır.

Çek vizesi başvurusunda kullanılacak olan fotoğrafta kişinin kafası eğik, yana dönük ise veya fotoğraf kişinin omzunun çok üzerinden çekildiyse başvuru esnasında fotoğraf kabul edilmeyecektir.

Çekya Vize Başvuru Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?

Çek vizesi başvurusunda kullanılacak olan vize fotoğrafında kişinin gözlüksüz olması gerekmektedir.

Çekya Vize Fotoğrafında Başörtüsü Takılabilir Mi?

Çekya vize başvurularında kullanılacak fotoğrafta başörtüsü kullanımına sadece dini sebepler veya sağlık nedeni ile izin verilmektedir; fakat belirtilen sebepler için dahi olsa başörtüsü kişinin yüzünü kapatmamalı ve kişinin tanınmasını engellememelidir.

Çek Cumhuriyeti Vize Fotoğrafı Ne Zaman Çekilmiş Olmalıdır?

Çek Cumhuriyeti vize fotoğrafı son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır, ayrıca başvuru sahibinin güncel görüntüsüne benzeyen bir fotoğraf sunulmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için Kaç Adet Fotoğraf Gereklidir?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için 2 adet fotoğraf gereklidir.

Biyometrik Fotoğraf Çekya Vize Başvuru Formuna Eklenmeli Midir?

Kısa süreli Çek vize başvurusu yapan kişiler, İstanbul bölgesinden başvuruda bulunuyor ise başvuru formuna vize için fotoğraf eklenmesine gerek yoktur. İstanbul dışındaki diğer bölgelerden Çek Cumhuriyeti C tipi vizesi için başvuruda bulunuluyor ise vize başvuru fotoğrafının vize başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.

Uzun süreli Çekya vizesi için başvurularda, hangi bölge için başvuru yapıldığı farketmeksizin Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu ilgili alanına fotoğraf eklenmesi gerekmektedir.

Çekya Vize Fotoğrafı Nereye İbraz Edilmelidir?

Çekya vize fotoğrafının ibraz edilmesi gereken kurum, Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinin yapıldığı yere göre değişiklik gösterir.

C tipi Çekya vizesi için başvurularda vize fotoğrafı gerekli belgeler ile birlikte Çekya vize başvuru merkezine ibraz edilmelidir. D tipi Çekya vizesi için başvurularda, biyometrik fotoğraf gerekli belgeler ile birlikte Çekya konsolosluğuna sunulmalıdır.

Son 59 ay içinde almış oldukları bir Schengen vizesi bulunan kişiler vize fotoğraflarını ve diğer vize belgelerini akredite acente Vizem.net'in İstanbul'daki ofisine göndererek aracı kurumun başvuru merkezine gitmeden kısa süreli Çekya vize başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Paylaş: