AB Vatandaşı Eşi ve Aile Üyeleri İçin Çekya Vizesi

Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri, Çekya’daki aile bireylerinin yanına gidebilmek için AB vatandaşı eşi vizesi alabilmektedir. Bu vize hamillerine 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar Çekya’da bulunma hakkı veren kısa süreli C tipi Çekya vize türlerinden biridir.

AB vatandaşı eşi için Çek Cumhuriyeti vize başvurularında, bu vize türüne başvuru yapabilecek durumda olunduğunu gösteren belgelerin sunulması gereklidir.

AB vatandaşlarının aile üyelerinin vize başvurularında başvuru yeri, randevu işlemleri, vize belgeleri ve vize ücretleri gibi farklılıklar bulunmaktadır. Yazının devamında ilgili farklılıklara dair açıklamalara yer verilmiştir.

Avrupa Birliği Vatandaşlarının Aile Üyeleri Kimleri Kapsamaktadır?

AB vatandaşının aile üyesi olarak; eşler, 21 yaşından küçük kişilerin ebeveynleri, 21 yaşından küçük çocuklar ve bakım için bağımlı durumda olan diğer akrabalar kabul edilmektedir.

AB vatandaşının aile üyesi olarak; geldiği veya kalıcı ikamet ettiği ülkede bir AB vatandaşının hane üyesi olan kişiler veya geçim için bir AB vatandaşına bağlı olan kişiler, ciddi sağlık sorunları nedeniyle AB vatandaşının kişisel bakımına kesinlikle ihtiyaç duyan kişiler ve AB vatandaşı ile kalıcı bir ilişkisi olup ortak bir ev paylaşan kişiler de sayılabilmektedir.

AB Vatandaşı Aile Üyeleri İçin Çekya Vize Başvuru Yeri

AB vatandaşlarının aile üyelerinin kısa süreli vize başvuruları için Visapoint sisteminden randevu alınması gerekmez; dış temsilciliğe önceden haber verilmesi kaydıyla pazartesi ile perşembe günleri 09.00-11.00 saatleri arasında Çekya Konsolosluğu vize birimine başvurulması yeterlidir.

AB vatandaşı eş ile birlikte seyahat edecek olan Türk pasaportuna sahip kişiler başvurularını VFS Global aracılığıyla yapamaz. Ankara Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ve Çekya Başkonsolosluğu bu kişilerin telefon veya e-posta ile randevu alarak ücret ödemeden başvuru yapmasına imkan tanımaktadır.

Tek başına seyahat eden AB vatandaşlarının aile üyeleri ise VFS Global vize merkezleri üzerinden başvuru yapabilmektedir.

AB Vatandaşı Eşi ve Aile Üyelerinden İstenen Çekya Vize Belgeleri

AB vatandaşlarının eşleri ve aile üyelerinden, aşağıda listelenen vize belgeleri istenmektedir.

 • Geçerli pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Vize fotoğrafı
 • AB vatandaşı olan kişiye ait pasaport veya kimlik fotokopisi ile kişi Çekya vatandaşı ise fotokopilerin kullanılmasına izin verdiği imzalı tarihli Çekçe yazı
 • Evlilik cüzdanı veya doğum belgesi (Türkçe belgeler apostil onaylı olarak, AB ülkelerinin belgeleri ise orijinal ve kopyası olarak)
 • Çekya vatandaşı olmayan AB vatandaşlarının Çekya’da yaşadıklarını gösteren belgeler veya AB vatandaşı ile birlikte seyahat edileceğini gösteren belgeler

Çekya Ankara Büyükelçiliğine yapılan vize başvurularda mülakat formunun doldurulup teslim edilmesi gerekmektedir.

Çekya Vizesi Mülakat Formu

Çekya vizesi mülakat formu; Çekya'ya yapacakları kısa süreli seyahatlerinde AB vatandaşı eşlerinin veya aile üyelerinin başvurularını Ankara Çekya Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirmeleri durumunda doldurup ibraz etmeleri gereken bir belgedir.

Çekya vizesi mülakat formunda başvuru sahibinin kişisel, mesleki, ailevi ve finansal durumu gibi çeşitli sorulara yanıt vermesi istenmektedir. Form eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulmalı ardından da başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Çekya vizesi mülakat formu aşağıda verilmiştir.

Çekya Vizesi Mülakat Formu Görseli
Çekya Vizesi Mülakat Formu Görseli
Çekya Vizesi Mülakat Formu Görseli 2
Çekya Vizesi Mülakat Formu Görseli 2
Çekya Vizesi Mülakat Formu Görseli 3
Çekya Vizesi Mülakat Formu Görseli 3

AB Vatandaşlarının Aile Üyeleri için Çekya Vize Ücreti

Avrupa Birliği vatandaşlarının eşlerinden ve aile üyelerinden Çekya vize ücreti talep edilmemektedir.

Sık Sorulan Sorular

AB vatandaşı eşi ve aile üyeleri için Çekya vizesine ve başvuru sürecine dair sık sorulan sorular danışmanlarımızın verdiği cevaplar ile birlikte aşağıda sıralanmıştır.

AB Vatandaşıyım, Eşim Kaç Günde Çekya Vizesi Alabilir?

AB vatandaşı eşlerinin vize başvuruları için işlem süresi 14 gündür. Sağlam gerekçeler olması halinde değerlendirme 45 güne kadar uzayabilmektedir.

AB Vatandaşı Eşleri ve Aile Üyeleri Çekya'ya Vizesiz Gidebilir Mi?

AB vatandaşının eşi veya aile üyesi olarak Çekya’ya belirli durumlarda 90 güne kadar seyahatler için vizesiz gidilebilir.

Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 2004/38 sayılı Direktifinin 10. maddesi uyarınca AB vatandaşı veya oturum kartı sahibinin veya 20. maddesi uyarınca AB kalıcı oturum izni sahibinin aile üyesi olanlar 3 aydan kısa süreli olarak Çekya’ya vizesiz gidebilir. AB vatandaşlarının aile üyeleri, Schengen vize süreleri dolmuş ise AB vatandaşı ile birlikte 3 aydan kısa süre için Çekya’da kalıyorsa vizeye ihtiyaçları yoktur.

Eşim AB Vatandaşı, Sınırda Çekya Vizesi Alabilir Miyim?

Bir AB vatandaşının eşi iseniz, Çekya sınır kapısında Schengen vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti kapı vizesi için başvuru yapabilmek, ancak sınırda başvuru yapılmasının nedenlerinin kanıtlanması ile mümkündür.

AB Vatandaşı Aile Üyelerinin Çekya Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

AB vatandaşı aile üyelerinin Çekya vize başvuruları, Dışişleri Bakanlığı tarafından doğrudan düzenlenmez ve Çekya dış temsilcilikleri ret nedenlerinden birinin mevcut olup olmadığını başvuruyu inceleyerek değerlendirir.

Aşağıdaki hallerde AB vatandaşı eşlerinin vize başvuruları reddedilebilir.

 • Sahte ve değiştirilmiş bir seyahat belgesinin sunulması
 • Kişinin bir hastalığının olduğuna dair makul şüphelerin bulunması
 • Kişinin Çekya devlet güvenliğine ve kamu düzenine karşı bir tehlike oluşturduğunun düşünülmesi
 • Schengen vizesi bilgi sisteminde kişinin adına bir kaydın bulunması veya kişinin riskli durumda olduğunun teyit edilmesi
 • Sadece vize almak için evlilik yapıldığının ya da babalık iddiasında bulunulduğunun kanıtlanması veya vize almak için kanunun ihlal edilmesi
 • Vize almak için hileli davranışlarda bulunulması
 • Çekya’daki kişinin AB vatandaşı olmadığının ya da başvuru sahibine eşlik etmeyeceğinin tespit edilmesi

AB vatandaşlarının aile üyelerinin başvurularında Çek Cumhuriyeti vize reddi kararı verilen hallerde, ret kararının tekrar değerlendirilmesi için karara itiraz edebilir. İtiraz reddedilirse aile üyesi idare mahkemesine inceleme için başvurabilir. İdari inceleme talebi, aile üyesinin ret kararına itirazına dair cevap almasından sonraki 30 gün içinde bölge mahkemesine yapılmaktadır.

AB Vatandaşı ile Evliliğin Gerçekçi Bulunmaması Halinde Çek Vizesi Reddedilir Mi?

AB vatandaşı ile evliliğin gerçekçi bulunmaması veya benzer durumlarda, vize başvuruların reddedilmesi mümkündür.

Eşlerin AB yasalarını ihlal etmek için yapılan evlilikler, AB vatandaşlarının yabancılar tarafından düzgün bir evlilik vaadiyle kandırılmış olması sonucundan yapılan evlilikler, genelde insan kaçakçılığından kaynaklanan zorla yapılan evlilikler ve sahte veya kötüye kullanılan belgeler sunularak yapılan yasa dışı yani sahte evlilikler, uygun bulunmayabilmekte ve bu evliliklerin tespiti halinde Çek vizesi başvuruları reddedilebilir.

Çekya topraklarında yasa dışı olarak kalmanın Ceza Kanunu uyarınca suç oluşturduğu, Çekya Dışişleri Bakanlığı tarafından bildirilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: