Çek Cumhuriyeti Vizesi için Randevu

2024'te Çekya Vize Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çekya vize başvurularının tamamlanabilmesi için evrak teslimi, parmak izi verme ve vize ücretinin ödenmesi işlemlerininin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinin vize türüne göre yetkili aracı kurum olan VFS Global'in vize başvuru merkezlerinden veya Çekya dış temsilciliklerinden Çekya vize başvuru işlemlerini tamamlamak için randevu alınması gerekmektedir.

Bu makalede Çekya vize merkezlerinden ve Çekya konsolosluklarından nasıl vize randevusu alınacağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Çekya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Çekya vize randevusu, başvurulan vize kategorisine bağlı olarak Çekya konsolosluklarından veya vize başvuru merkezinden alınmaktadır. Kısa süreli Çekya vize başvuruları için yetkili aracı kurum olan VFS Global'in başvuru merkezlerine; uzun süreli Çekya vize başvuruları için ise ikamet iline bağlı olarak yetki alanında bulunulan Çekya Büyükelçiliğine veya Çekya Konsolosluğuna randevu için müracaat edilmelidir.

VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi

Çekya vize randevusu almak için bir VFS Global kullanıcı hesabı oluşturmanız ve randevu alma seçeneğine tıklayarak online randevu ekranından “Yeni Rezervasyon Başlat” seçeneğine tıklamanız gerekir.

VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi
VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi

İlk açılan sayfada vize başvuru merkezi, vize kategorisi ve alt türünü seçmelisiniz.

VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi 2
VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi 2

Sonraki adımda sizden talep edilen kişisel bilgilerinizi ve pasaport bilgilerinizi doğru şekilde girmelisiniz.

VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi 3
VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi 3

Sonraki ekranda müsait randevu tarihleri görünmektedir. Size en uygun olan randevu gününü ve randevu saatini seçmelisiniz.

VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi 4
VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi 4
VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi 5
VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi 5

En son kısımda başvuru işlemlerinizde herhangi bir ek hizmet almak istiyorsanız bu hizmetleri seçmelisiniz. Belirlenen ücreti ödemeniz ile çekya vize başvurusu için randevu alma işleminiz tamamlanmaktadır.

VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi 6
VFS Global Üzerinden Randevu Alma İşlemi 6

Çekya Konsolosluklarından Vize Randevusu Alma İşlemi

Çekya Konsolosluklarından vize randevusu, telefon ile ilgili konsolosluğun vize birimini arayarak veya e-posta göndererek alınmaktadır.

Uzun süreli Çekya vizesine başvurmak isteyen kişilerin ikamet ettikleri ilin yetki alanında bulunduğu Çekya Konsolosluğu ile mesai saatleri içinde telefon veya e-posta yoluyla iletişime geçmesi gerekmektedir.

Çekya dış temsilciliklerine vize randevusu talebiyle atılacak olan e-postaların belli bilgileri içermesi zorunludur ve bu bilgileri içermeyen talepler iptal edilmektedir. E-posta içeriğinde başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, pasaport numarası, e-mail adresi ile telefon numarası ve başvurulacak olan vize türü bilgisi mutlaka yer almalıdır.

Şahsi olarak yapılan başvuru talepli e-postaların ekine başvuru sahibinin pasaportunun kimlik bilgileri içeren sayfasının bir kopyası, Çekya’da kalış amacını gösteren eğitim kabul mektubu, evlilik belgesi, iş sözleşmesi gibi belgelerin bir kopyası ve e-devlet üzerinden alınan yerleşim yeri belgesi PDF formatında eklenmelidir. Bu ekler olmadan yapılan talepler geçersiz sayılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Çekya vize randevu işlemleri ile ilgili merkezimize en sık yöneltilen sorular ve cevaplarımız aşağıda derlenmiştir.

Çekya Vize Randevu Alma İşlemi Ücretli Midir?

Çekya vize randevu alma işlemi sırasında, VFS Global vize servis bedeli olan 369 TL’yi ödemeniz gerekir. Servis ücreti dışında kalan Çekya vize başvuru ücretleri ise vize merkezinde ödenmektedir.

Çekya Vize Başvuru Randevusuna Şahsen Gitmem Gerekli Mi?

Çekya vize başvuru randevunuza şahsen gitmeniz gereklidir, sizin adınıza bir başkasının randevuya katılması mümkün değildir.

Geçmiş son 59 ay içerisinde Çekya veya diğer herhangi bir Schengen kısa süreli vize başvurusu yaptıysanız, şahsen randevuya katılmanız gerekmez ve başvurunuzu bir temsilci gerçekleştirebilir.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu Sırasında Yapılan İşlemler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti vize randevusunda, hazırlamış olduğunuz vize evrakları teslim edilir, biyometri kaydı tamamlanır ve vize ücret ödemeleri yapılır.

Vize başvurusu için biyometri bilgilerinin kaydı, parmak izi ve vize fotoğrafını içeren bir işlem ile tamamlanır.

Çekya Vize Randevumda Değiştirme ve İptal İşlemi Yapabilir Miyim?

Çekya vize randevunuz için değişim ve iptal işlemlerini, VFS Global kullanıcı hesabınıza giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Çekya Vizesi İçin Randevu Kuralları Nelerdir?

Çekya vizesi için randevu kuralları aşağıda verilmiştir.

  • Randevunuza 15 dakika önce gitmelisiniz.
  • 5 yaşından küçüklerin vize randevusuna katılması zorunludur ancak parmak izi kaydı vermeleri gerekmez.
  • 18 yaşından küçük kişiler vize randevularına, yanlarında VFS Global çalışanı olmayan başka bir yetişkin ile katılmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevuma Geç Kalırsam Ne Olur?

Çek Cumhuriyeti vize randevunuza geç kalırsanız, önceki randevunuzdan 24 saat sonra yeni bir randevu almanız gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: