Çekya Aile Ziyareti Vizesi

Çekya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru İşlemleri 2024

Kısa süreli vize türlerinden biri olan Çekya ziyaret vizesi, Çekya’da yaşamakta olan aile bireylerini, akrabalarını ya da arkadaşlarını kısa süreli ziyaret etmek isteyen yabancı uyruklu kişiler tarafından alınması gereken vize türüdür. Ziyaret vizesi ile Çekya’da 180 günlük süre içinde en fazla 90 gün bulunmak mümkündür.

Schengen bölgesinde ilk giriş yapılacak ülke Çekya ise veya Schengen bölgesinde en uzun süre Çekya’da geçirilecek ise, Çekya’da bulunan aile üyesi veya arkadaştan bir davetiye alınarak Çekya ziyaret vizesine başvurulması gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti ziyaret vizesi aşağıda belirtilen başvuru adımları takip edilerek alınmaktadır.

 • Çekya’daki aile bireyinden veya arkadaştan davetiye alın.
 • Çekya Schengen vize formunu eksiksiz doldurun.
 • Gerekli tüm vize belgelerini hazırlayın.
 • Çekya vize başvuru merkezinden başvuru işlemlerini tamamlamak üzere randevu alın.
 • Randevuda evrakları teslim edin, biyometri kaydı işlemlerini yapın ve vize ücretini ödeyin.

Çek Cumhuriyeti Vize Davet Mektubu

Çek Cumhuriyeti vize davet mektubu; Çekya'da ziyaret edilecek aile üyesi, akraba veya arkadaş tarafından Çek Cumhuriyeti polis departmanından alınmalıdır.

Çekya ziyaret vizesi için davetiye istenen kriterlere uygun olmalıdır. Ziyaret vizesi için Çekya vize davetiyesi örneğinin nasıl olması gerektiğine dair detaylı bilgilere Çekya vize davetiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Çekya Ziyareti Vizesi için Gerekli Diğer Evraklar

Çekya ziyaret vizesi başvuruları için aşağıdaki evrakları sunmanız gereklidir.

 • Geçerli bir pasaport
 • Biyometrik vize fotoğrafı
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Geçerli bir kimliğin fotokopisi
 • Çekya Schengen vize başvuru formu
 • Ek bilgi formu
 • Finansal kaynakları gösteren belgeler
 • Konaklama rezervasyonları
 • Ulaşım rezervasyonları
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Diğer destekleyici belgeler

Listede verilen evraklar standart olarak tüm kısa süreli Çekya vizesi başvurularında sunulması gereken evraklar olup, ziyaret vizesi için gerekli evraklar yaşınıza, mesleğinize, uyruğunuza ve kişisel durumunuza göre farklı belgeleri beyan etmeniz gerekmektedir. Kişisel durumunuza uygun destekleyici belgelerin tam listesine, Çek Cumhuriyeti vize belgeleri sayfasından erişebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Harcı Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti aile ziyareti vizesi başvuru harcı, 6-12 yaş arasındakiler için 40 euro ve 12 yaş ve üzerindekiler için ise 80 eurodur. 6 yaşından küçüklerin Çekya ziyaret vizesi başvuruları ücretsiz olarak alınır.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak Çekya ziyaret vizesi başvurusu yapmayı tercih etmeniz halinde; vize harcı, diğer gereken masraflar ve danışmanlık hizmet ücretinden oluşan Çekya vize ücreti 2024 yılında ortalama 195 euro olabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Çekya ziyaret vizesine ilişkin merkezimize en sık sorulan sorulara ve danışmanlarımızın yanıtlarına aşağıda değinilmiştir.

Çekya Ziyaret Vizesi için Nereye Başvurmalıyım?

Çekya ziyaret vizesi için kısa süreli Çekya vize başvurularını toplama yetkisi VFS Global'e verilmiştir; bu nedenle Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya'da bulunan Çekya vize başvuru merkezlerine müracaat edilmesi gerekmektedir.

VFS Global yapılan vize başvurularını ilgili Çekya Konsolosluğuna değerlendirilmesi için iletmektedir.

Ziyaret Vizesi Başvuru Randevusunu Ne Zaman Almalıyım?

Ziyaret vizesi başvuru randevusunu, planlı seyahatinizden en erken 6 ay öncesine ve en geç 15 öncesine kadar almalısınız.

Çekya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurum Kaç Günde Sonuçlanır?

Çekya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurunuz 3 ile 5 gün içerisinde sonuçlansa da genel başvuru işlem süresi 15 gündür. Özel durumlarda değerlendirme 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Çekya Aile Ziyareti Vizesi ile Aile Birleşimi Vizesinin Farkı Nedir?

Çekya aile ziyareti vizesi kısa süreli bir Schengen vizesi türü iken, Çekya aile birleşimi vizesi uzun süreli bir ulusal vize türüdür.

Çekya aile ziyareti vizesi ile 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün boyunca Çekya’da kalınması mümkündür. Çekya aile birleşimi vizesi ise hamiline Çekya’da 90 günden daha uzun süreler için ikamet etme hakkı tanımaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: