Çekya Transit Vize

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Transit vize, bir ülkeye seyahat ederken başka bir ülkeden aktarma yapılması gereken durumlarda, aktarma yapılacak ülkenin sınırlarından geçebilmek için talep edilen kısa süreli vize türlerindendir. Aktarma gerektiren seyahatlerde aktarma yapılacak ülkenin transit vize talep edip etmediği muhakkak kontrol edilmelidir.

Çek Cumhuriyeti dışında başka bir ülkeye giderken Çek Cumhuriyeti sınırlarından geçmek gerekiyorsa Çek Cumhuriyeti transit vize ile kısa süreliğine Çek Cumhuriyeti’ndeki uluslararası bir havaalanından aktarma yapma hakkına sahip olunmaktadır. Bazı durumlarda Çek Cumhuriyeti transit vize gerekmemektedir, Çek vizesi nasıl alınır sorusu için öncelikle transit vizeye sahip olma şartından muafiyet durumlarına bakılmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Transit Vize İstiyor Mu?

Çek Cumhuriyeti, aktarmalı uçuşlar için Türk vatandaşlarından transit vize talep etmektedir. Çek Cumhuriyeti transit vizeye sahip olma şartından muaf olmak için Schengen vize sahibi olmak; Çek Cumhuriyeti uzun süreli vize veya uzun süreli oturma izni sahibi olmak; Andorra, Kanada, Japonya, San Marino ve Amerika Birleşik Devletleri’nden birinde oturma iznine sahip olmak; AB vatandaşı bir aile üyesine sahip olmak ve diplomatik pasaport sahibi olmak gibi muafiyet durumları mevcuttur.

Çek Cumhuriyeti Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Çek Cumhuriyeti transit vize, nihai varış noktası Çek Cumhuriyeti’nden başka bir yer olan bağlantılı uçuşlara sahip kişinin Çek Cumhuriyeti havaalanında en az 12 saat ve en fazla 24 saat kalması gereken durumlarda gerekli görülmektedir.

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üye ülke vatandaşları ya da bu ülkelerde daimi ikametgah sahipleri, bu ülkelerin vatandaşı olan aile yakınına sahip kişilerin ve bu ülkelere veya Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya’ya ait herhangi bir vizeye sahip kişiler Çek Cumhuriyeti’nden transit geçişlerde Çek Cumhuriyeti transit vizeye ihtiyaç duymamaktadırlar.

Prag Havalimanı’ndan Yapılacak Aktarmalarında Transit Vize Gerekir Mi?

Prag Havalimanı’ndan yapılacak aktarmalarda Prag Havaalanı’nda kalma süresi 12 saatten az ise Çek Cumhuriyeti transit vize gerekli değilken 12 saatten fazla kalınan sürelerde Çek Cumhuriyeti transit vizeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti transit vize ile Çek Cumhuriyeti’nden bağlantılı bir uçuşla 24 saat içerisinde ayrılmak gerekmektedir. Prag Havaalanından transit olarak geçmek dışında Çek Cumhuriyeti’nde 24 saatten fazla vakit geçirmek isteyenler daha uzun süreli Prag vize çeşitlerine başvurmalıdırlar.

Çek Cumhuriyeti Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, Çek Cumhuriyeti’nden ayrılma tarihinden en az 3 ay daha geçerliliğe sahip ve en az işlenmemiş iki sayfaya sahip olmalıdır.
  • Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu: İngilizce ya da Çekçe şekilde doldurulmalı, başvuru sahibi tarafından imzalanmalı ve bir adet nüshası alınmalıdır.
  • Fotoğraf: Arka fonu beyaz olan 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe sahip olan fotoğraf, başvuru sahibinin mevcut görünümünü temsil etmelidir.
  • Biyometrik bilgiler: Parmak izi gibi başvuru sahibine ait bazı bilgileri içermektedir.
  • Çek Cumhuriyeti vize başvuru ücreti: Vize başvurusunun sunulması adına konsolsoluk veya vize merkezine ödenen ücrettir, başvurunun reddedilmesi durumunda iade edilmemektedir.
  • Destekleyici belgeler: Çek Cumhuriyeti’nden transit geçilerek gidilecek nihai varış noktasına ve seyahate dair destekleyici belgeleri içermektedir.

Çek Cumhuriyeti Aktarma Vizesi için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti aktarma vizesi için destekleyici belgeler, nihai varış noktasına gidilme nedeni ve giderken Çek Cumhuriyeti sınırlarından transit geçilmesinin sebeplerini açıklayan ve seyahati kanıtlayan belgeler bütünüdür.

Çek Cumhuriyeti aktarma vizesi için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Çek Cumhuriyeti’nden transit geçilecek ülkeye ait vize: Çek Cumhuriyeti’nden gidilecek nihai varış noktasındaki ülkenin vizesi ek belge olarak sunulmalıdır.
  • Eski pasaportların kopyaları: Geçmiş pasaportların kopyaları Çek Cumhuriyeti aktarma vizesi için destekleyici belgeler arasında sunulmalıdır.
  • Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılmış Çek Cumhuriyeti transit vize talep dilekçesi: Çek Cumhuriyeti transit vize talep dilekçesi; seyahat amacı, Çek Cumhuriyeti’nden transit geçilme nedenleri ve transit vizeye sahip olmak için gerekli koşullara sahip olunduğuna dair bilgileri içermelidir.

Çek Cumhuriyeti aktarma vizesi için destekleyici belgeler içerisinde Çek Cumhuriyeti uçak aktarması yapılacağı, uçak rezervasyonları ile kanıtlanabilmektedir.

Çekya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çekya transit vize başvurusu yapabilmek için en yakın konsolosluk ya da aracı kurumlar vasıtasıyla transit vize başvurusu yapılabilmektedir. Öncelikle Çek Cumhuriyeti transit vize başvuru formu doldurulmalıdır. Çek Cumhuriyeti transit vize başvuru formu doldurulurken teslim edilen diğer belgelerle uyumlu olmasına ve tamamen doğru şekilde doldurulmasına dikkat edilmelidir. Çek Cumhuriyeti transit vize başvuru formu Çekçe ya da İngilizce doldurulduktan sonra imzalanmalı ve iki adet nüshası alınmalıdır. Bir sonraki adım olarak Çek Cumhuriyeti transit vize için gerekli belgeler toplanmalıdır ve Çek Cumhuriyeti transit vize randevusu ayarlanmalıdır. Randevu gününde Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezine giderek belgeler teslim edilmeli ve gerekli duyulursa biyometrik bilgiler verilmelidir. Son olarak Çek Cumhuriyeti transit vize başvuru ücreti de ödendikten sonra başvuru sahibi Çek Cumhuriyeti transit vize başvuru sonucunun belli olmasını beklemelidir.

Çek Cumhuriyeti Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti transit vize başvuru ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Çek Cumhuriyeti transit vize harcı80 EUR
Başvuru Formu ve Dilekçe Doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

Çek Cumhuriyeti Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Çek Cumhuriyeti transit vize başvurusu, başvurunun yapıldığı Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından 15 gün içerisinde kararlaştırılmaktadır. Çek Cumhuriyeti transit vize işlem süresi yaklaşık 3 gün ila 3 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Çek Cumhuriyeti transit vize başvurusunun yapıldığı konsolosluğa bağlı olarak, ek belge istenmesi ve tatil günleri gibi durumların araya girmesi ile vize işlem süresi uzayabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti transit vize ile Çek Cumhuriyeti topraklarında 24 saatten daha uzun süre kalmamak ve herhangi bir turistik veya ticari faaliyet gerçekleştirmek mümkün olmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti uluslararası topraklarından çıkmak ve ülke içine girmek Çek Cumhuriyeti transit vize ile mümkün değildir. Çek Cumhuriyeti transit vize sahibi Prag Havaalanı gibi Çek Cumhuriyeti’nde hangi havaalanının uluslararası topraklarında bulunuyorsa 24 saat içerisinde başka bağlantılı bir uçuşla Çek Cumhuriyeti’nden ayrılması gerekmektedir.

Paylaş: