Çekya Vize Ücreti

2024 Çekya Vize Ücreti ve Tüm Başvuru Masrafları

Çekya vize başvuruları için ödenmesi gereken vize harçları, değerli kağıt ücretleri ve diğer hizmet bedelleri, Çekya vize ücretini oluşturmaktadır.

Başvurulan vize türünün kısa veya uzun süreli olmasına göre, Çekya vize başvurusu ücretleri değişmektedir. Schengen vizesi olan kısa süreli vizelerde, üye ülkelerin ortak politikası ile vize ücretleri belirlenirken, uzun süreli ulusal vize ücretleri için Çekya Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenir.

2024 yılında Çekya vize ücreti, herhangi bir ek hizmet veya danışmanlık hizmeti alınmadığı hallerde yetişkin başvuru sahipleri için 120 euro tutmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için Temel Harcama Kalemleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için Temel Harcama Kalemleri Nelerdir?
Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için Temel Harcama Kalemleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için temel harcama kalemleri; vize harcı, aracı kurum hizmet bedeli ve alınması durumunda ek hizmet bedeli ve seyahat sağlık sigortasıdır.

Çekya Vize Harç Ücreti

Çekya vize harç ücreti başvurulan vizenin C veya D kategorisinde olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Çekya Schengen Vize Harcı

Çekya C tipi, Schengen (turistik, ticari, kısa süreli eğitim, aile ziyareti) vize harç ücreti 80 eurodur. 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için Schengen Çekya vize ücreti 40 euro iken, 0-6 yaş aralığındaki çocukların Çekya vize başvurularında harç ücreti talep edilmemektedir.

Çekya Ulusal Vize Harcı

Çekya D tipi (aile birleşimi, çalışma, öğrenci) vize harç ücreti; CZK 2.500 (2024 yılı Mayıs ayında yaklaşık 3.500 TL) olarak belirlenmiştir. Ancak T.C. vatandaşları yapacakları D tipi Çek Cumhuriyeti vize başvurularında vize harç ücretinden muaf tutulmaktadır.

Çekya Vizesi VFS Hizmet Bedeli

Çekya aracı kurum VFS hizmet bedeli, başvurulacak vize türüne, kişinin yaşına veya uyruğuna göre ayrım yapılmaksızın, tüm başvuru sahipleri için 20 eurodur.

VFS Global Çekya Vize Ek Hizmet Ücretleri

VFS Global Çekya vize ek hizmet ücretleri aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Mobil biyometri2.380 TL
Erken saat başvurusu401,29 TL
Dijital belge kontrolü286 TL
Kurye hizmeti237,99 TL
Başvuru sonrası kurye190 TL
Fotoğraf100,01 TL
Form doldurma60 TL
İnternet kiosk40 TL
SMS hizmeti5,29 TL
Çıktı alma2,57 TL
Fotokopi2,57 TL
Prime lounge802,6 TL

Çek Cumhuriyeti Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Çekya seyahat sağlık sigortası ücretleri sigorta süresine ve başvuru sahibinin yaşı, ve seyahat süresine göre değişmekte olup, 2024 yılı için 15 günlük Çekya seyahat sağlık sigortası ortalama 14-25 euro civarında tutmaktadır.

Çekya vize başvurusu için seyahat sağlık sigortasının kapsamı, süresi ve minimum teminat bedeli istenilen kriterlere uygun olmalıdır aksi takdirde poliçe kabul edilmeyecektir. Sağlık sigortasına ilişkin uygunluk kriterlerine Çekya vizesi için seyahat sağlık sigortası sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Çekya vize ücreti ve ödeme işlemlerine dair sık sorulan sorulara ve danışmanlarımızın yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Kimler Çekya Vize Harç Ücretinden Muaf Tutulur?

Çekya vize harç ücretinden; Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinin ve Avrupa toplulukları ile uluslararası bir anlaşma ile bağlı devletlerin vatandaşlarının aile üyeleri, 6 yaşından küçük çocuklar, eğitim veya meslek eğitimi amacıyla seyahat eden öğrenciler ve onlara eşlik eden öğretmenler, bilimsel araştırma amacıyla seyahat eden araştırmacılar ile topluluklar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminerlere, konferanslara, spor, kültürel veya eğitimsel etkinliklere katılan 25 yaş altındaki kişiler ile kar amacı gütmeyen kuruluşların temsilcileri muaf tutulur.

6 ila 12 yaş arası çocuklar, kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor, kültür veya eğitim etkinliklerine katılan 25 yaş ve altındaki katılımcılar ve diplomatik, hizmet veya resmi pasaport sahipleri de Çekya vize ücretlerinden muaf tutulabilmektedir.

Ayrıca Türkiye’de ikamet eden aşağıdaki ülkelerin pasaportlarına sahip olan kişiler için vize harcı 35 EUR’dur.

 • Arnavutluk
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bosna-Hersek
 • Yeşil Burun Adaları
 • Kuzey Makedonya
 • Gürcistan
 • Moldova
 • Karadağ
 • Sırbistan
 • Rusya
 • Ukrayna

Çekya Vize Ücreti Nereye Ödenir?

Çekya vize ücreti, vize başvurusu esnasında nakit olarak euro cinsinde vize merkezi veya dış temsilciliğe ödenir.

Çekya Vize Başvurum Reddedilirse Vize Ücreti İade Edilir Mi?

Çekya vize başvurunuz reddedilirse, vize ücretiniz iade edilmez.

Çekya Vize Danışmanlık Hizmeti Ne Kadardır?

Vizem.net üzerinden alınan Çekya vize danışmanlık hizmeti ücreti, evrak hazırlığından pasaportun teslim alınmasına kadar tüm vize başvuru süreci için, kısa süreli vize başvurularında 85 euro ve uzun süreli vize başvurularında 140 eurodur.

Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofislerinden veya çağrı merkezine ulaşarak Çekya vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Çekya vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: