Çekya İş İlanları ve İş İmkanları

2023'te Çek Cumhuriyetinde İş Olanakları ve Çekya İş İlanları

Çek Cumhuriyeti Avrupa’da merkezi bir konumda bulunan ve ekonomik açıdan sürekli gelişim gösteren bir ülkedir. Çek Cumhuriyeti dünyada refah ve yaşam memnuniyeti sıralamasında 10 üzerinden 6.5 puanla 19. sıradadır. Gelir dağılımının eşitsizliği diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha az olan Çek Cumhuriyeti’nde çalışanların hakları Çek İş Kanunu gereğince korunmaktadır. 28 hafta doğum/ebeveyn izni ile dünyada 4. sırada olan Çek Cumhuriyeti’nde iş imkanları, yüksek refah seviyesi sebebiyle pek çok kişi tarafından takip edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak isteyen yabancıların Çekçe bilmesi önemli olsa da, İngilizce halk tarafından da çokça konuşulan bir dildir. İngilizce ve Almanca bilen kişiler için Çek Cumhuriyeti’nde iş imkanları daha fazladır. Birçok Çek firması, internet üzerinden başvuru kabul etmekte ve online olarak görüşmeler yapmaktadır. Ayrıca Çek Cumhuriyeti’nde bulunan şirketlere aracı firmalar ile de başvuru yapılabilmektedir.

Statista’nın Temmuz 2021 verilerine göre Avrupa Birliği’nde işsizlik oranı %7,1 iken Çek Cumhuriyeti’nin işsizlik oranı %2,8’dir. Çek Cumhuriyeti'nde çalışan hakları yasayla korunmaktadır. Yasaya göre, deneme süresi üç ayı (veya yönetici pozisyonları için altı ayı) aşmamalıdır. Her çalışanın dört hafta yıllık ücretli izin hakkı vardır. Tam zamanlı çalışanlar için ortalama çalışma saatleri, OECD ortalamasının biraz üzerinde olarak, haftada yaklaşık 41,7 saattir.

Çekya'da İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Sektörler

Çek Cumhuriyeti’nde en çok iş imkanı olan iş kolları tarım, ormancılık, maden, üretim, borsacılık, sağlık, yiyecek-içecek, bilim ve teknoloji alanlarıdır.

Çek Cumhuriyeti'ndeki En Yaygın İş İlanları

Çek Cumhuriyeti’nde en çok hizmet sektöründe çalışan aranmaktadır. Çek Cumhuriyeti iş ilanları en çok sigortacılık, sağlık ve sosyal bakım hizmetleri, asistanlık, mühendislik, toptan ve perakende ticaret ve idari pozisyonlarda olmaktadır. Çekya iş ilanları çeşitli internet siteleri üzerinden bulunabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti'nde Nasıl İş Bulunur?

Çek Cumhuriyeti’nde iş bulmak için çeşitli internet siteleri üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde bulunan şirketler için çalışan bulan bazı aracı firmalar yoluyla da başvuruda bulunulabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak istenilen şirkete mail yoluyla özgeçmiş gönderilerek de başvuru yapılabilmektedir. Çekya çalışma vizesi alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çek Cumhuriyeti’nde çalışma hakkında sahip olmaktadır.

Çekya İş Bulma Siteleri

En popüler Çekya iş arama siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • jobs.cz
 • jobspin.cz
 • expats.cz
 • cekturk.com
 • at.jooble.org
 • glassdoor.com
 • prefesia.cz
 • uradprace.cz
 • naukri.com
 • linkedin.com
 • nelisa.com

Profesia.cz Çek Cumhuriyeti’nin en çok kullanılan kariyer sitesidir. Jobs.cz sitesi İngilizce ve Çekçe olarak kullanılabilmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde Prag iş ilanları arasından İngilizce diliyle çalışma imkanlarının en fazla olduğu şehirdir.

Çekya Türkçe İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Türk vatandaşların oluşturduğu iş ilanı yayınlayan siteler aşağıda listelenmiştir.

 • Cekturk.com
 • Gurbetilan.com

Çek Cumhuriyeti’ne Türkiye’den çalışma amaçlı göç eden vatandaşlar en çok Türkçe-İngilizce veya Türkçe-Çekçe gerektiren pozisyonlarda (çevirmenlik, öğretmenlik gibi), ticaret, gıda ve inşaat sektörlerinde istihdam edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Prag İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Çek Cumhuriyeti Prag iş ilanları yayınlayan siteler aşağıda listelenmiştir.

 • prace.cz
 • jobdnes.cz
 • monster.cz
 • jobs.cz
 • jenpráce.cz

Prag’da nüfus yoğunluğu çok yüksek değildir ve Prag’da yaşam diğer Avrupa başkentlerine göre daha kolay ve ucuzdur.

Çek Cumhuriyeti'nde İşçi Hakları

Çek Cumhuriyeti’nde işçi hakları İşçi Hakları Kanunu ile korunmaktadır. Çek Cumhuriyeti'nde haftada 5 günlük çalışma standardı vardır. Normal çalışma saatleri sabah 08:00 ile 18:00 arasında, gece çalışma saatleri 22:00 ile 06:00 arasındadır. Haftalık azami çalışma saati 40 saati geçmemelidir. Fazla mesai, normal ödeme oranının en az %25 üzerinde olacak şekilde ödenmektedir. Gece çalışması ve hafta sonları çalışma, normal ücret oranının en az %10 üzerinde bir oranda ödenmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde dini ve milli bayramlar olmak üzere toplamda 14 gün resmi tatil vardır. Resmi tatillerde çalışan çalışanlar ekstra bir izin günü veya %100 prim alma hakkına sahip olmaktadır. Fazla mesai saatleri haftada 8, yılda 150 saati aşmayacak şekilde düzenlenmektedir. Bir çalışanın günlük en az 30 dakikalık dinlenme molası bulunmaktadır. Mesai saatleri arasında en az 11 saat bulunması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde şirketler çalışanları için sağlık sigortası yaptırmaktadır. Serbest meslek sahibi bireyler kendi sigortasını kendisi yaptırabilmektedir. Bakmakla yükümlü olunan aile bireyleri, çalışan kişi üzerinden sigortalanabilmektedir.

Türk Vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti'nde Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşlarının çalışma hakları diğer ülke vatandaşları gibi Çek Cumhuriyeti’nde yasayla korunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde AB vatandaşı olmayan yabancılar için çalışma izni kartı uygulaması bulunmaktadır. Çalışma izni kartı, Çek Cumhuriyeti’nde oturma izni ve çalışma iznini bir arada bulunduran karttır. İnternet üzerinden Çek Cumhuriyeti’nde iş bulunduktan sonra çalışma izni kartı için başvuru formu doldurulmalı ve Türkiye’deki Çek Cumhuriyeti dış temsilciliğine gerekli belgelerle birlikte teslim edilmelidir. Başvurular ortalama 60 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunun kabulünün ardından Çek Cumhuriyeti’ne gidilmeli ve işlemler tamamlandıktan sonra işe başlanmalıdır. İş değiştirme durumlarında çalışma izni kartı yeniden çıkarılmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Çek Cumhuriyeti'nde iş bulma ve çalışma konularında danışmanlarımıza en sık yöneltilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Çek Cumhuriyeti'nde Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti göç kanununda belirtilen kurallara göre Çek Cumhuriyeti’nde daimi oturma iznine sahip olan, Çek Cumhuriyeti’nde en az 15 yıl ikamet eden veya en az 6 aydır Çek Cumhuriyeti’nde çalışan ve çalışma iznine sahip olan vatandaşların eşleri; Çek Cumhuriyeti’nde oturma izni için başvuru yapma hakkına sahiptir. İstenilen belgelerle birlikte Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna eş oturma izni başvurusunda bulunulmalıdır.

Çek Cumhuriyeti’nde Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir mi?

Çek Cumhuriyeti’nde yüksek lisans yaparken çalışmak mümkündür.

Çekya’da üniversite okumak için bulunan öğrenciler, çalışmak için çalışma izni kartına sahip olmak zorunda değildir. Çek Cumhuriyeti üniversitelerindeki öğrenciler resmi olarak haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. Öğrencilik hayatı biten vatandaşların, Çek Cumhuriyeti’nde yaşamak veya çalışmaya devam etmek istemesi halinde Çek Cumhuriyeti çalışma izni kartı için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Çekya’da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti asgari ücreti 2020, 2017 arasında 141 EUR fark bulunmaktadır. Çekya asgari ücreti 2019’dan günümüze 75 EUR artış göstermiştir.

Çek Cumhuriyeti’nde çalışma kategorileri aynı türden bireysel çalışma ve yaratıcı sistem çalışması arasında 8 ayrı bölüme ayrılmıştır. Çekya asgari ücreti her bir kategori için ayrı olarak düzenlenmektedir.

Çek Cumhuriyeti'nde Kişi Başı Milli Gelir Nedir?

Çek Cumhuriyeti’nde kişi başı milli gelir 2020 yılı verilerine göre yıllık 21.196 eurodur.

Sürekli olarak gelişim gösteren Çek Cumhuriyeti ekonomisi gelecek yıllarda kişi başı milli gelir açısından artış göstermesi beklenmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: