Çekya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Nasıl Alınır?

Çekya etkinlik vizesi, Çekya’da düzenlenecek olan bir konferans, kongre ya da yarışma gibi kişilerin ticari kazanç elde etmediği kültürel, bilimsel veya sportif etkinliklere katılacak olan yabancı uyruklu kişiler tarafından alınmaktadır.

Çekya kültürel ve sportif etkinlik vizesi, Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi türleri arasındadır ve hamiline 180 günlük periyot içerisinde 90 günü aşmayan bir süre için Çekya ve tüm Schengen bölgesinde bulunma hakkı verir.

Çekya vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Çek Cumhuriyeti Etkinlik Vizesi Başvuru Süreci

Çek Cumhuriyeti etkinlik vizesi, Çekya vize başvuru işlemlerinde yetkili aracı kurum merkezlerine yapılan başvuru sonucunda alınabilmektedir. Çekya etkinlik vizesine başvurmak için gerekli evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalı ve başvurunun yapılacağı vize merkezinden randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde vize merkezine gidilerek evraklar teslim edilmeli, parmak izi kaydı verilmeli ve vize ücreti ödenmelidir. Sonrasında Çekya vize başvurunuz değerlendirilmek üzere ilgili Çekya Konsolosluğuna gönderilecektir.

Çekya Kültürel Vize İçin Gerekli Evraklar

Çekya kültürel vize başvurusu için, kısa süreli Çekya vize başvurularında sunulması gereken temel evraklar beyan edilmelidir ve ek olarak Çekya’daki etkinlik organizatöründen alınmış davet mektubu da sunulmalıdır. Başvuru sahipleri ayrıca kendi bağlı oldukları kulüp veya federasyondan da destekleyici nitelikte belgeler almalıdır.

Çekya etkinlik vizesi başvurularında sunmanız gereken evrak listesine, Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar sayfasından erişebilirsiniz.

Çekya Etkinlik Vizesi için Davetiye

Çekya etkinlik vizesi başvurularınızda, Çekya’da bulunan bir kurumdan, üniversiteden ya da spor kulübünden sizin adınıza hazırlanmış ve gönderilmiş olan ıslak imzalı ve kaşeli davet mektubunu beyan etmelisiniz.

Etkinlik Çekya’da değilse, Çekya’d düzenlendiğini gösterir, otelden alınan onay gibi farklı evrakların da beyan edilmesi gerekir. Davet eden şirket bir çekya şirketi değilse dahi, mail ya da faks ile gönderilmiş davetiyenin de, orijinal davet mektubunun bir örneği sunulmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Çekya etkinlik vizesine dair merkezimize en sık yöneltilen sorulara ve danışmanlarımızın yanıtlarına aşağıda değinilmiştir.

Çekya Kültürel Vize İçin Nasıl Randevu Alabilirim?

Çekya kültürel vize için randevunuzu, VFS Global'in sitesindeki online sistem üzerinden alabilirsiniz. Vize randevusu alabilmek için bir kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra “Randevu Al” seçeneğine tıklamalı, sırasıyla vize merkezi ve vize türü ile alt türü seçimlerini yapmalı, kimlik ve pasaport bilgilerinizi girmeli, uygun olan randevu gün ile saatini seçmeli ve ek hizmet almak istiyorsanız bu seçimleri yaparak istenen ücreti ödemelisiniz.

Çekya Etkinlik Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Çekya etkinlik vizesi ücreti, 12 yaşından büyük başvuru sahipleri için 80 euro, 6 ile 12 yaş arasındaki başvuru sahipleri için ise 40 euro olarak alınmaktadır.

Vizem.net danışmanlığı alarak yaptığınız Çekya vize başvurularında 2024 yılı için toplam vize ücreti, vize harcı, diğer masraflar ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 195 euro civarındadır.

Çek Cumhuriyeti Etkinlik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti etkinlik vizesi genellikle 3 ile 5 gün içinde çıkar. Yasal vize işlem süresi 15 gündür ancak ileri bir değerlendirme gereken hallerde vize işlemleri 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: