Çekya Vize Reddi

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi Maddeleri ve İtiraz Süreci

Çek Cumhuriyeti vizesi eksik ya da hatalı evrak olması, güvenlik ihlali, seyahat amacının belirtilmemesi, seyahat masraflarını karşılayacak bir kanıt sunulmaması, harç bedellerinin yanlış yatırılması, sağlık sigortasının olmaması gibi durumlarda reddedilebilir.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusuna olumsuz bir dönüş alınması durumunda, başvuru sahibi bu karara itiraz etme hakkına sahiptir. Çek Cumhuriyeti vizesi reddine itirazın incelenmesi için istenen bedel 60 Eurodur. (aileden birinin AB ya da Çek Cumhuriyeti vatandaşı olması durumunda bu ücret ödenmemektedir).

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalıdır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu reddedilirse yapılabilecekler aşağıda listelenmiştir.

 • Tekrar başvuru yapılabilir: Vize reddini bildiren mektuba göre istenen düzenlemeler yapılıp tekrar başvuru yapılmalıdır.
 • İtiraz edilebilir: Hatalı bir değerlendirme sonucu vize reddi kararı alındıysa bu karara itiraz edilmelidir.

Çekya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Çekya vize reddine vize ret kararının hatalı olduğunu kanıtlarla açıklayan bir dilekçe yazılarak itiraz edilebilmektedir. Orijinal başvuru sürecinde yer almayan bilgiler itiraz nedeni olarak kabul edilmemektedir. Vize reddi talebi Dışişleri Bakanlığına iletildikten sonra 60 gün içinde incelenmekte ve sonuçlandırılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede başvuru sahibinin adı soyadı, pasaport numarası, adres, telefon numarası, doğum yeri ve tarihi gibi bilgilere yer verilmelidir. Başvuru tarihi, seyahat amacı, vize reddi alınan tarih gibi bilgilerin yanında ret kararının neden hatalı olduğu kanıtlarla desteklenerek ve dil kurallarına dikkat edilerek yazılmalıdır.

Çek Cumhuriyeti vize reddi itiraz dilekçesi İngilizce yazılmalıdır, Türkçe yazılan Çek Cumhuriyeti vize itiraz dilekçesi kabul edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği

Çek Cumhuriyeti vize itiraz dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Applicant: (başvuru sahibinin adı soyadı)
Passport number: (pasaport numarası)
Adress: (adres)
Contact: (telefon numarası)
(e-mail adresi)

Subject: Appeal letter against Czech Republic visa refusal
Visa application number: (vize başvuru numarası)
Date of visa application submission: …./…./……. (vize başvuru tarihi)
Date of visa denial: …./…./……. (vize ret tarihi)

Dear Madam/Sir;
………………..(Seyahat etme sebebi ve dilekçe yazma sebebi belirtilebilir.)

………………..(Alınan ret sebebi ve neden yanlış olduğu açıklanmalıdır.)

……………….(Ret kararının iptal edilmesi için ikna edici cümleler kurulmalıdır. Beklemek için zamanı olmayan başvuru sahipleri durumun aciliyetini de açıklayabilir.)

Kind regards, (saygılarımla)
İmza

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi Sonrası İkinci Kez Başvuru Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize reddi sonrası ikinci kez başvuru yapılabilir. Aynı başvurunun ret alınmasına sebep olan durum değişmeden ve ek bilgi olmadan ikinci kez gönderilmesi, ilkiyle aynı nedenlerle reddedilmeyle sonuçlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize reddi neden ret kararı alındığını, başvurunun hangi maddeye uymadığını gösteren bir mektupla birlikte gelmektedir. Çekya vize reddi mektubunda belirtilen hatayı düzeltmek için, danışman eşliğinde başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi Aldım Tekrar Ne Zaman Başvuru Yapabilirim?

Çek Cumhuriyeti vize reddinden sonra yeniden başvuru için zorunlu bir bekleme süresi bulunmamaktadır. Aksi belirtilmedikçe ilk vize reddinden sonra herhangi bir zamanda vize için tekrar başvuru yapılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Neden Vize Vermiyor?

Çek Cumhuriyeti vize vermeme nedenleri aşağıda listelenmiştir:

 • Suç eylemleri: Başvuru sahibinin geçmişte işlediği veya şu anda sürdürdüğü suç eylemleri güvenlik tehdidi olarak görülürse vize talebi reddedilebilir.
 • Belgede sahtecilik: Vize talebinde istenen belgelerde bir ya da birden çok sahte belge bulunması gibi bir durumda bireyin vize talebi olumsuz sonuçlanabilir.
 • Hasarlı ya da geçersiz pasaport: Kapağı ya da sayfaları hasar görmüş, son 10 yılda çıkarılmamış bir pasaport vize reddine sebebiyet verebilir.
 • Seyahat programının kanıtlanmaması: Schengen ülkelerine yapılan vize başvurularından vize reddi almanın en önemli sebeplerinden biri uygun plan sunmamak veya gerekli seyahat belgelerine sahip olmamaktır. Rezerve edilmiş konaklama yeri ve her destinasyon için seyahat bileti temin etmemek uygun plan sunmamak örneğidir.
 • Geçersiz referans mektubu: Yazar tarafından doğrulanmayan bir referans mektubu geçersiz sayılacaktır.
 • Yetersiz varlık kanıtı: Schengen ülkelerini ziyaret ederken Çek Cumhuriyeti’nde geçirilen süre boyunca ve dönüş için yeterli geçim kaynağı olduğunu ispat edememek vize reddi sebebidir.
 • Geçersiz doğum veya evlilik belgesi: Resmi makamların onaylamadığı bir belge sunmak başvurunun reddi sebebidir.
 • Geçersiz Çek Cumhuriyeti seyahat sigortası: Geçersiz ve yeterli miktarda hibe tutarı olmayan sağlık sigortasına sahip olmak vize reddi sebebidir.
 • Olumsuz Schengen vizesi: Başvuru sahibinin önceden vize sınırlarında kalmaması, kanıt gösterilen programı takip etmemesi gibi durumlarda tekrar vize alması zordur.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi 2. Madde Nedir?

Çek Cumhuriyeti vize reddi 2. maddesine göre, kalış amacı ve koşulları için gerekçeler sağlanmaz ise vize talebi reddedilebilir.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi Pasaporta İşlenir Mi?

Evet, Schengen ülkelerinden alınan vize reddi pasaporta işlenir.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi VIS Sisteminde Görülür Mü?

Evet, vize ile ilgili geçmiş bütün kayıtlar ve işlemler VIS sisteminde (Vize Bilgi Sistemi) görünür.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi Alan Başvuru Sahibi Farklı Ülkeden Schengen Vizesi Alabilir Mi?

Çek Cumhuriyeti vize reddi alan başvuru sahibi farklı ülkeden Schengen vizesi alabilir ancak başvurunun onaylanma ihtimali çok düşüktür.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Çıkmazsa Ücreti Geri Ödenir Mi?

Hayır, Çek Cumhuriyeti vizesi çıkmazsa vize ücreti geri ödenmemektedir. Ödenen vize ücreti, başvuru incelenme giderlerini kapsamakta ve her başvuru için harç tahsil edilmektedir.

Başvuru sahibi, vize reddi alıp almadığını öğrenmek için başvuru yapılan kanal aracılığıyla Çekya vize sorgulama yapabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize İhlali Yapılırsa Ne Olur?

Çek Cumhuriyeti vize ihlali belirtilen süreden daha fazla Çekya’da kalmak veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmaktır. Çek Cumhuriyeti vize ihlali durumunda cezai işlem uygulanabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize İhlalinde Hangi Ceza Uygulanır?

Çek Cumhuriyeti vize ihlalinde kişi ülkeden sınır dışı edilebilmekte, geçici ya da kalıcı bir Çekya’ya giriş yasağına tabi tutulabilmekte veya para cezası ödemek zorunda kalabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize sorgulama işlemi VFS Global internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Paylaş: