Çekya Erasmus Staj Vizesi

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Randevu ve Başvuru İşlemleri

Çek Cumhuriyeti eğitim vizesi türleri kısa dönem (C tipi ) ve uzun dönem(D tipi) vize olarak ikiye ayrılmaktadır. Çek Cumhuriyeti erasmus vizesi, en az 3 en fazla 12 ay olmak üzere Çek Cumhuriyeti’nde öğrenci değişim programı çerçevesinde eğitim almak için başvurulması gereken vize türüdür.

Başvuru yapacak kişi, Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi için bizzat İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçmektedir. D tipi Çek Cumhuriyeti Vize türü olan Çek Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, gerekli evrakların güncel olarak (en fazla 3 aylık) aslı ve fotokopisi ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir. Erasmus Çek Cumhuriyeti Vizesi için yapılan başvurular yapıldığı tarihten itibaren 60 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Belgeleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 seneden eski olmayan, vize basımı için en az 2 boş sayfa bulunduran pasaportun sunulması gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti erasmus vize başvuru formu: Tamamen büyük harflerle, İngilizce veya Çekçe doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Çek Cumhuriyeti erasmus vize başvuruları için 35 x 45 mm boyutlarında, son 6 ay içinde çekilmiş, 2 adet fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafların arkasına başvuru sahibinin isim, soy isim ve doğum tarihinin yazılmaktadır.
 • Uçuş ya da araç rezervasyonu: Çek Cumhuriyeti’ne gidiş için yapılmış ulaşım aracı rezervasyon bilgilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama belgesi (potvrzení o ubytování, smlouva o ubytování): Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversiteden gönderilen orijinal, ıslak imzalı ve Çekçe konaklama belgesinin, başvuru sahibi tarafından konsolosluk önünde imzalanması gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: Minimum 30.000 Euro teminatlı, tüm seyahat süresini kapsayacak yeterlilikte, başvuru kabul edildikten sonra yapılmaktadır.
 • Erasmus kabul mektubu (jednotné potvrzení o studiu): Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversiteden orijinal, ıslak imzalı ve Çekçe olarak gelmiş olmalıdır. Çekçe olmaması halinde yeminli tercüman aracılığıyla Çekçe’ye çevrilmektedir.
 • Erasmus kabul belgesi: Erasmus öğrencisinin Türkiye’de eğitim gördüğü üniversitesinden alacağı belgenin; erasmus programının detaylarını ve hibe miktarını göstermesi, öğrencinin ismini ve soy ismini içermesi, orijinal ve ıslak imzalı olması, Çekçe olarak alınmamışsa Çekçe tercümesi ile birlikte sunulması gerekmektedir. Hibe almayan ya da hibesi başvuru esnasında onaylanmamış öğrencilerin; erasmus kabul belgesine ek olarak kendi adlarına açılmış ve Çekya’da kalınacak her bir ay için en az 300 Euro tutarında para bulunan, son 3 aylık hareketliliği gösteren, orijinal ıslak imza ve kaşeli banka hesap dokümanını sunması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Erasmus öğrencisinin, Adliyeden veya Kaymakamlık’tan aldığı adli sicil kaydının; öğrencinin doğum yeri ve doğum tarihini içermesi, apostille mühürlenmesi ve Çekçe‘ye tercüme ettirilerek orijinaliyle birlikte sunulması gerekmektedir.

Çekya Erasmus Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Çekya Erasmus vizesi başvuru formu internet aracılığı ile indirilmekte ve çıktısı alınarak tükenmez kalem ile İngilizce veya Çekçe doldurulduktan sonra imzalanmaktadır.

Çekya erasmus vizesi başvuru formu, doldurulurken hatalı ya da yanlış yazılması, hasar görmesi, üzerine bir şey dökülmesi durumunda yeni bir çıktı alınarak yeniden doldurulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Öğrenci Vize Talep Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

Çek Cumhuriyeti öğrenci vize talep dilekçe örneği Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitap edilerek ingilizce hazırlanmalı ve yazıldıktan sonra imzalanmalıdır. Dilekçe hazırlanırken ilk olarak seyahatin hangi amaçla ve hangi tarihler arasında yapılacağı net olarak belirtilmelidir. Dilekçeye yazılan isim, soyisim, pasaport numarası, sağlık sigortası, konaklama bilgileri, masrafların nasıl karşılanacağı bilgileri başvuru formu ve verilen diğer belgelerdeki bilgiler ile uyumlu olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Okuldan Mektup Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti erasmus kabul mektubu almak için, başvuru yapılacak kuruma kişinin niyetini belirten bir mektup yazılmaktadır. Mektubun kişinin adını soyadını, programdan beklentisi gibi bilgileri gibi içermesi gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti için okuldan alınan mektubun kabul edilmesi durumunda kişiye antetli kağıt üzerinde, kurum temsilcisi tarafından imzalanmış ve damgalanmış bir kabul mektubu yollanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti Erasmus Sağlık Sigortası vize başvuruları için gerekli belgeler arasındadır. Başlatılan sigorta seyahat tarihinden bir gün önce başlayarak seyahat tarihinin son gününden bir gün sonra sona ermektedir. Sağlık sigortası başvuru sahibi Çek Cumhuriyeti’ndeyken yaşanabilecek çeşitli sorunlarının karşılanmasını sağlamaktadır.

Seyahat sigortası kapsamında aile bireylerinin vefatı ya da kişinin hastalanması durumunda bir yakınının refakatçi olarak gelmesi halinde Çekya sağlık sistemi yol ve diğer masrafları karşılamaktadır. Sağlık sigortası sigorta firmasına bizzat gidilerek ya da online olarak yapılabilmektedir. Vize için başvuracak kişinin kimlik ve pasaport bilgileri ve seyahatine ait bilgiler ile sigorta yapılmaktadır. Çek Cumhuriyeti gibi Schengen ülkeleri için sağlık sigortasının 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti erasmus vize randevusu almak için, VFS Global Çek Cumhuriyeti web sitesine girildikten sonra başvuru kategorisi ve alt kategoriden ‘study visa’ seçeneği seçilmektedir. İkinci adımda başvuranın kişisel bilgilerinin alındığı detaylar kısmı doldurulmakta, üçüncü adımda verilen bilgiler ile randevu oluşturulmaktadır. Son olarak bilgiler gözden geçirilerek ödeme yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için randevular danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti Erasmus staj vizesi başvurusu yaparken üniversitelerin Erasmus ofislerinden gerekli belgeler ve bilgiler temin edilmektedir. Belgelerin eksiksiz tamamlanması ile okul/ kurs kaydı yapılmalıdır. Kurumdan alınan onay belgesi vize başvuru belgelerine eklenmektedir. Staj süresi 3 aya kadar ise Schengen (kısa dönem) vize başvurus, 3 aydan uzun ise Ulusal (uzun dönem) vize başvurusu yapılmaktadır. Uzun dönem vizeler en fazla 1 yıllık süre için verilmektedir.

Çek Cumhuriyeti erasmus vize başvuru randevusu, Konsolosluk ya da VFS Global üzerinden alınmaktadır. Vize randevusu alındıktan sonra gerekli belgeler hazırlanmakta, gerekli belgeler tamamlandıktan sonra ücret yatırılarak vize başvuru işlemi gerçekleşmektedir. Sonuçlar 15 iş günü içerisinde belli olmaktadır. Yoğunluğa bağlı olarak 30- 60 gün arasında uzatılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti öğrenci vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerKısa süreli eğitim vizesiUzun süreli eğitim vizesi
Çek Cumhuriyeti Öğrenci Vize Harcı: Euro80 €99 USD
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma60 EUR80 EUR
Randevu İşlemleriÜcretsizÜcretsiz
Biyometrik İşlemler40 EUR40 EUR
Danışmanlık Hizmeti60 EUR80 EUR
Toplam240 EUR200 EUR + 99 USD

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna bağlı olarak 60 güne kadar uzatılabilmektedir. Çek Cumhuriyeti erasmus vize sonucuna VFS Global aracılığıyla erişilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Kısa süreli Schengen vizesinde, başvuru sahibinin vize reddi durumunda vize reddinin gözden geçirilmesini talep eden standart bir form alınmaktadır. Form alındıktan sonra 15 gün içinde Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna sunulmalıdır. Başvuran imzalı formun sunumu bizzat Konsolosluğa gidilerek ya da mail yoluyla yapılabilir. Formun içeriğinde vize reddine yapılan itirazın nedenleri yer almalıdır. İtiraz ile ilgili daha fazla bilgi almak için Alien Police Service ile iletişime geçilebilir.

Vize reddine itiraz talebi 60 Euro tutmaktadır. Çek Cumhuriyeti vize reddi itiraz başvuranının AB vatandaşı olması durumunda itiraz ücreti ödenmemektedir. İtiraza başvuran kişi itirazın Dışişleri Bakanlığının incelemesi için 60 gün sürmektedir. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk kararını olumsuz bulması durumunda, itiraz sonucu geldikten sonra 30 gün içinde başvuru sahibi yargısal inceleme talep edebilmektedir. Uzun süreli vizeler için vize reddine itiraz Konsolosluk yerine İçişleri Bakanlığı İltica ve Göç Politikası Dairesine gönderilmesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Oturum izni başvurusu Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna yapılmaktadır. Erasmus için eğitim amaçlı 1 yıldan uzun süre kalacak öğrenciler için vize başvuru formları ile birlikte oturma izni başvuru formu doldurması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyetinde Erasmus Programına Katılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Çek Cumhuriyeti’nde erasmus programına katılabilecek üniveristeler aşağıda verilmiştir.

 • Anglo- Amerikan Üniversitesi (Prag)
 • CEVRO Enstitüsü (Prag)
 • Charles Üniversitesi (Praha 1)
 • Prag Uluslararası ve Halkla İlişkiler Koleji (Prag)
 • Çek Cumhuriyeti Teknik Üniversitesi Erasmus Programı (Prag)
 • Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Praha 6 / Suchdol)
 • Konaklama İşletmeciliği Enstitüsü (Prag)
 • Teknoloji ve İşletme Enstitüsü / VSTE (České Budějovice)
 • Jan Evangelista Purkyně Üniversitesi (Ústí nad Labem)
 • Masaryk Üniversitesi (Brno)
 • Mendel Üniversitesi (Brno)
 • Metropolitan Üniversitesi (Prag)
 • NEWTON Üniversitesi (Prag)
 • Prag Şehir Üniversitesi (Prag)
 • Prag Reklamcılık Okulu (Prag)
 • Prag Ekonomi ve İşletme Üniversitesi (Prag)
 • ŠKODA AUTO Üniversitesi (Mladá Boleslav)
 • Unicorn Üniversitesi (Prag)
 • Kimya ve Teknoloji Üniversitesi (Prag)
 • Hradec Králové /UHK Üniversitesi (Hradec Králové)
 • Pardubice Üniversitesi (Pardubice)
 • South Bohemia Üniversitesi (České Budějovice)

Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus Programına katılacak öğrenciler öğrenim ücreti ödememektedir. Çekya Üniversite Fiyatları 60.000- 430.000 CZK arasında değişmektedir.

Prag’da Erasmus Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Prag’da erasmus yapılabilecek üniversiteler aşağıda listelenmektedir.

 • Anglo-Amerikan Üniversitesi
 • CEVRO Enstitüsü
 • Prag Uluslararası ve Halkla İlişkiler Koleji
 • Çek Cumhuriyeti Teknik Üniversitesi
 • Konaklama İşletmeciliği Enstitüsü
 • Metropolitan Üniversitesi
 • NEWTON Üniversitesi
 • Prag Şehir Üniversitesi
 • Prag Reklamcılık Okulu
 • Prag Ekonomi ve İşletme Üniversitesi
 • Kimya ve Teknoloji Üniversitesi

Çek Cumhuriyeti Prag, erasmus yapmak için oldukça avantajlı bir başkenttir.

Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus Öğrencisi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Çek Cumuhriyeti’nde erasmus öğrencisi olmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Resmi okullarda akıcı bir şekilde yabancı dil öğrenme avantajı
 • Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun yaşam maliyeti
 • İngilizce eğitimin yaygın olması
 • Eğitim kalitesinin ve program çeşitliliğinin fazla olması
 • Öğrenim ücretlerinin uygun fiyatlı olması
 • Çekçe okumak isterseniz devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim avantajı
 • Uygun fiyatlı yaşam ile Avrupa’yı keşfetmek için bütçe ayırma fırsatı
 • Interrailing sayesinde Avrupa’ya kolay ulaşım fırsatı
 • Tarihi ve kültürü zengin bir ülke olması

Diğer Avrupa ülkeleri ve Almanya’ya kıyasla Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus öğrencisi olmanın maliyeti daha düşüktür.

Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus Aylık Giderleri Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti’nde erasmus öğrenimi görecek öğrenciler için konaklama üniversitelerin konaklama yerlerinde yapılabilmektedir. 2 kişilik bir yurt odası tercih edildiğinde yaklaşık 120 USD olmaktadır. Özel bir dairede kalmak isteyenler için 500- 800 USD olarak fiyat değişikliği görülmektedir. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Çek Cumhuriyeti’nde yaşam maliyeti daha hesaplıdır. Öğrenci kantinlerinde fiyatlar 2- 4 Euro arasında değişirken, restoranlarda 6 Euro civarında olmaktadır. Bisiklet ile ulaşım sağlamayı düşünenler için aylık olarak 9-23 USD ulaşım ücreti olarak belirtilmektedir. Sinema, müze, spor salonu gibi sosyal aktivitelerin ücretleri ise yaklaşık 2 Euro’dan başlamaktadır.

Öğrenciler için sosyal faaliyetler, ulaşım ve restoran gibi yerlerde indirim sağlayan Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı (ISIC) verilmektedir. Eğitim maliyeti Çekçe okumak isteyenler için devlet okullarında ücretsizdir. İngilizce olarak okumak isteyenler için özel üniversitelerde okul ve bölüm değişikliğine bağlı olarak 500-15.000 Euro arasındadır. Çek Cumhuriyeti’nde erasmus öğrencisi için ortalama olarak aylık yaşam maliyeti 350- 750 USD arasında değişmektedir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Hibe Miktarı Nedir?

2021 yılı için Erasmus programı kapsamında Çek Cumhuriyeti için hibe miktarı öğrenim hareketliliği için aylık 450, staj hareketliliği için aylık 600 Euro olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Staj Vizesi Nedir?

Çek Cumhuriyeti staj vizes,i 3- 12 ay Çek Cumhuriyeti’nde staj yapmak için başvurulması gereken vize türüdür. Çek Cumhuriyeti staj vizesi başvurusu, Konsolosluklardan, Büyükelçilikten ya da VFS Global aracılığı ile randevu aldıktan sonra bizzat yapılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti staj vizesi işlem süresi ortalama 60 gündür. Detaylı inceleme gerektiren başvuruların incelenmesi ve işleme alınması 120 güne kadar sürebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Staj Hangi Şirketlerde Yapılabilir?

Çek Cumhuriyeti’nde staj yapılabilecek şirketler aşağıda listelenmiştir.

 • Moravian- Silesian Innovation Centre (Ostrava)
 • Jobspin cz (Brno Sted)
 • Educa International o.p.s. (Praha)
 • KoPlac (Brno Sted)
 • Edit! architects (Prag- Žižkov)
 • Tempo Training & Consulting (Ostrava)
 • Manifesto Market (Nové Město)

Çek Cumhuriyeti’da Hangi Alanlarda Staj Yapılabilir?

Çek Cumhuriyeti’nde staj yapılabilecek alanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti staj podiatri ve sağlık hizmetleri
 • Pazarlama
 • Müze ve Kültür Yönetimi
 • Veterinerlik Bilimleri
 • Muhasebe
 • Reklamcılık
 • Tarım Bilimleri
 • Mimari ve peyzaj
 • İletişim
 • Çek Cumhuriyeti gastronomi staj ve mutfak sanatları
 • Eğitim
 • Mühendislik
 • Çevresel koruma
 • Durum yönetimi
 • Finans
 • Devlet
 • Turizm ve otelcilik
 • İnsan Kaynakları
 • Bilgi Teknolojisi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Gazetecilik
 • Hukuk
 • Medya Çalışmaları
 • Beslenme
 • Fizik tedavi
 • Halkla İlişkiler
 • Görsel Sanatlar
 • Web & Grafik Tasarım

Hangi İllerden Çek Cumhuriyeti Erasmus Staj Vizesine Başvuru Yapılabilir?

Erasmus staj vizesi başvurusunda bulunulabilecek iller aşağıda listelenmiştir.

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Bursa
 • Adana
 • Gaziantep
Paylaş: