Çekya Erasmus Staj Vizesi

Çekya’da Erasmus İçin Vize Başvurusu İşlemleri

Çekya’da Erasmus topluluğuna dahil üniversitelerde değişim öğrencisi olarak geçici süreyle eğitim alacak kişilerin Çekya Erasmus vizesi almaları gerekmektedir.

Çekya Erasmus vizesi, Çekya’da eğitim alınmasına imkan tanıyan Çekya öğrenci vizesi türlerinden biridir.

Çekya Erasmus vize danışmanlığı için: 0850 241 1868

Çekya Erasmus Vizesi Başvuru Adımları

Çekya Erasmus vizesi aşağıda sıralanan adımlar takip edilerek alınmaktadır.

 • Vize başvuru formunu doldurunuz.
 • Çekya Erasmus vizesi için gerekli diğer evrakları hazırlayınız.
 • Vize randevusu alınız.
 • Randevu esnasında evrak teslimi, biyometri ve vize ücreti ödeme işlemlerini tamamlayınız.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Belgeleri

Çek Cumhuriyeti Erasmus vize belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli pasaport
 • Pasaportun, eski vizelerin ve giriş-çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların A4 boyutunda fotokopisi
 • Uzun süreli vize başvuru formu
 • Uzun süreli oturum izni başvuru formu
 • Vize fotoğrafı
 • Üniversiteden alınan kabul mektubu
 • Konaklama belgeleri
 • Erasmus katılım belgesi
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası

Çekya Erasmus vizesi evraklarından Çekçe’ye tercüme edilen belgelere noter onayı yaptırılmamalıdır ve tercümelerin onayı Çekya dış temsilciliğince yapılır. Gerekli tüm Çek Cumhuriyeti vize evraklarının birer fotokopisi de başvurularda beyan edilmelidir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi belgeleri için açıklamalı listeye Çek Cumhuriyeti vize evrakları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti Erasmus vize başvuru formu, Erasmus programı kapsamında tek veya iki dönem eğitim görmek isteyen öğrenciler tarafından doldurulmalıdır.

İstenen kriterlere uygun olarak doldurulan Çekya vize başvuru formu hazır bir şekilde vize randevusunda beyan edilmelidir.

Çekya vize formu doldurulması işlemine ve istenen kriterlere dair detaylı bilgilere Çekya vize başvuru formu sayfasından ulaşmanız mümkündür.

Erasmus Kabul Mektubu

Erasmus kabul mektubu, Çekya’da bulunan üniversiteden ıslak imzalı ve Çekçe dilinde alınmalı ve orijinal kabul mektubu vize başvurusunda beyan edilmelidir; taranmış kopyalar, fotokopiler ya da faks olarak belge kabul edilmemektedir. Belgenin Çekçe olmadığı hallerde, mutlaka Çekçe tercümesi de sunulmalıdır. Kabul mektubunda öğrencinin doğum yeri ve tarihi mutlaka yer almalıdır.

Erasmus Vizesi İçin Konaklama Belgesi

Erasmus vizesi için konaklama belgesi, Çekya’daki üniversiteden ıslak imzalı ve Çekçe olarak alınmalıdır. Orijinal olarak sunulması gereken konaklama belgesi mutlaka Çekya'da noter tarafından onaylanmalıdır. Sözleşme halindeki belgelerin imzalı olması ve orijinal belgenin vize randevusunda konsoloslukta başvuru sahibince imzalanması gerekmektedir.

Çekya’daki üniversite tarafından özel bir sistem olan databox üzerinden gönderilen konaklama belgeleri için başvuru sahiplerinin dış temsilciliğe ulaşarak belgenin ulaştığını teyit etmeleri önerilmektedir.

Erasmus Katılım Belgesi

Erasmus katılım belgesi, öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğü üniversiteden alınan, öğrencinin programa katılacağını ve öğrenciye verilen hibe miktarını içeren belgedir; ıslak imzalı olarak orijinal belge Çekçe dilinde değilse mutlaka Çekçe diline tercüme edilerek sunulmalıdır.

Hibe almayan veya henüz hibesi onaylanmayan kişiler, katılım belgesi haricinde, her ay için 400 euro veya karşılığında TL içeren kendi adlarına açılan bir banka hesabının son 3 aylık hesap hareketlerini de ıslak imzalı ve kaşeli olarak beyan etmelidir; dökümanın Çekçe çevirisi ve banka kartının ön yüzünün bir fotokopisi de ibraz edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Çekya Erasmus vizesi ile ilgili merkezimize en sık iletilen sorulara ve danışmanlarımızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Vize Ücreti Ne Kadardır?

T.C vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi başvurularında vize harcı muafiyeti bulunmaktadır.

Türkiye'de oturumu bulunan uluslararası öğrenciler için Çekya Erasmus vizesi ücreti 2.500 CZK (yaklaşık 105 euro) olarak belirlenmiştir.

Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çekya Erasmus vizesi, başvurunuzun dış temsilciliğe sunulmasından sonra ortalama 60 gün içerisinde çıkmaktadır.

Erasmus Vizesi ile Çekya'da Kaç Sömestr Eğitim Alabilirim?

Erasmus programı kapsamında Çekya'ya eğitim almaya giden değişim öğrencileri en fazla 2 dönem ders alabilmektedir; bu nedenle Çekya Erasmus vizesi hamiline en fazla 2 sömestr eğitim alma hakkı tanımaktadır.

Erasmus Eğitimi için En İyi Çekya Üniversiteleri Hangileridir?

Erasmus Eğitimi için En İyi Çekya Üniversiteleri Hangileridir
Erasmus Eğitimi için En İyi Çekya Üniversiteleri Hangileridir

Erasmus eğitimi için en iyi Çekya üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Charles Üniversitesi
 • Brno Mendel Üniversitesi
 • Palackého Üniversitesi Olomouci
 • Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi Prag
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: