Estonya Çalışma Vizesi

Estonya Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Estonya çalışma vizesi, Estonya’da bir iş bulan ve işveren tarafından kısa süreli istihdam kaydı yapılan kişilerin 1 yıla kadar Estonya’da çalışmasını sağlayan D tipi vizedir. Estonya’da 1 yıldan uzun süreli çalışmak isteyen kişilerin çalışma vizesi yerine, Estonya oturum iznine başvurması gerekmektedir.

Vizem.net Estonya’da iş bulan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Estonya çalışma izni, çalışma vizesi ve çalışma amaçlı oturum izni başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Estonya’da Çalışabilir Mi?

Evet, Estonya’da bir işveren tarafından istihdam kaydı yapılan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Estonya D tipi vize veya Estonya oturum izni alarak çalışabilmektedirler.

Estonya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya çalışma vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Estonya’da iş bulunmalıdır: Estonya’da bulunan işin çalışma koşulları üzerine işveren ile anlaşılmalı ve iş sözleşmesi imzalanmalıdır.
 2. Estonya’daki işveren tarafından kısa süreli istihdam kaydı yaptırılmalıdır: Estonya’ya seyahat edilmeden önce işveren tarafından kısa süreli istihdam kaydı için çevrimiçi başvuru yapılmalıdır. Kişilerin Estonya’da oturma izni olmadan sadece vizeyle çalışmaya başlamasına olanak sağlayan istihdam kaydı için pasaportun kopyası, bir adet fotoğraf ve bazı kişisel bilgiler yeterli olmaktadır. Gerekli işlemlerin yürütülmesi 15 gün sürmektedir ve daha sonra çalışanın Estonya’daki sağlık hizmetleri ve hayatın diğer birçok alanında kullanması için 11 haneli benzersiz kimlik kodu alınmaktadır. 455 günlük süre için en fazla 365 gün için istihdam kaydı yapılabilmektedir.
 3. D tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır: Kısa süreli istihdam kaydı yaptırıldıktan sonra Estonya’ya gidebilmek için Estonya dış temsilciliğine gerekli belgeler de ibraz edilerek D tipi Estonya uzun süreli vize başvurusu yapılmaktadır.

Estonya çalışma vizesi ile sadece 1 yıl için Estonya çalışma izni sahibi olunur. Estonya’da çalışmak 1 yıldan fazla sürecekse oturum izni alınması gerekmektedir.

Çalışma Amaçlı Estonya D Tipi Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çalışma amaçlı Estonya D tipi vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış, vize işlemi için iki boş sayfaya sahip pasaportun vize bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerliliği olmalıdır.
 • Estonya D tipi vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmuş başvuru formunun çıktısı alınmalı ve imzalanmalıdır.
 • Fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde başvuru sahibine ait fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Çalışmaya başlanılan tarihten itibaren ilk 15 gün için Estonya ve Schengen bölgesinde geçerli 30.000 Euro teminata sahip seyahat sağlık sigortası gerekmektedir. İlk 15 günden sonraki sağlık hizmeti masraflarını Estonya ulusal sağlık sigortası karşılamaktadır.
 • Seyahat amacı kanıtları: Kısa süreli istihdam kaydı veya işverenden davet mektubu gibi belgelerle seyahat amacı kanıtlanabilmektedir.
 • Vize ücreti dekontu: 100 Euro vize ücretinin ödendiğine dair dekont sunulmalıdır.
 • Estonya konaklama onayı: Estonya’da konaklama ayarlandığına dair belge sunulmalıdır.
 • Dönüş bileti: Estonya’dan dönüş biletinin, dönüş için yeterli mali kaynağın bulunduğunun veya işverenin dönüş uçuşu ücretlerini karşılayabileceğine dair onayının kanıtlanması gerekmektedir.

Estonya D Tipi Çalışma Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Estonya D tipi vize başvurusu Ankara Büyükelçiliğinden randevu alınarak Estonya dış temsilciliklerine yapılmaktadır. Estonya’da bir işveren ile anlaşarak iş ayarlandıktan ve işveren tarafından kısa süreli istihdam kaydı tamamlandıktan sonra, Estonya dış temsilciliklerine D tipi çalışma vizesi için başvurulur.

Başvuru formu çevrimiçi olarak doldurulmalıdır. Çalışma vizesi için form doldurulduktan sonra Estonya Ankara Büyükelçiliğinden vize randevusu ayarlanmaktadır. Ayarlanan tarihte vize randevusuna gidilerek Estonya D tipi çalışma vizesi için gerekli belgeler ibraz edilmelidir. Vize işlemleri için gerekli ücret de ödendikten sonra vize başvurusu tamamlanır.

Estonya Çalışma Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Estonya çalışma vizesi randevusu https://broneering.mfa.ee/en/ web sitesinden alınmaktadır. Vize randevusu alınırken öncelikle Ankara Estonya Büyükelçiliği seçilerek ilerlenmelidir. Randevu alma işleminde bir sonraki işlem olarak doğum tarihi, iletişim numarası gibi kişisel bilgiler girilir ve randevu için uygun tarih seçilerek Estonya çalışma vizesi için randevu işlemi tamamlanır.

Estonya D tipi vize başvurusu için randevu ekranı aşağıdaki görselde verilmiştir.

Estonya D Tipi Vize Başvurusu Randevu Ekranı
Estonya D Tipi Vize Başvurusu Randevu Ekranı

Estonya çalışma vizesi için ayarlanan randevuya zamanında kalıtım gösterilmelidir; Estonya Konsolosluğu vize randevusu esnasında yöneltilebilecek sorulara doğru ve samimi bir şekilde cevap verilmeye dikkat edilmelidir.

Estonya için Çalışma Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilir?

Estonya için çalışma vizesi kısa süreli istihdam kaydı ile aynı süre için verilmektedir. Estonya oturma izni alındığında çalışma vizesi otomatik olarak sonlandırılmaktadır.

Estonya’da İş İmkanları Nasıldır?

Estonya’da farklı alanlarda birçok iş imkanı bulunmaktadır. Estonya ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörler ve iş alanları; petrol enerjisi, telekomünikasyon, tekstil, kimyasal ürünler, bankacılık, gıda ve balıkçılık, kereste ve gemi yapımı, elektronik ve ulaşım olarak sıralanabilmektedir.

Estonya’da genellikle iş imkanları Estonya’nın başkenti olan Tallinn veya Tartu şehirlerinde görülmektedir. Farklı alanlarda iş imkanları bulmak için Estonya iş ilanları incelenmelidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: