Estonya Vizesi için Pasaport

Estonya Vize Başvurusu için Pasaport Süresi ve Özellikleri

Estonya vize başvuru işlemleri için pasaport sunulması zorunlu tutulan bir evraktır.

Pasaport ve diğer Estonya vize başvurusu için gerekli evraklar başvuru esnasında beyan edilmelidir. Şartları karşılamayan pasaportlar iade edilerek başvurular kabul edilmemektedir.

Estonya ve başvuru için: 0850 241 1868

Estonya Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Estonya vize başvurusu için pasaport; Estonya vizesinin talep edilen bitiş tarihini takiben en az 3 ay daha geçerli, son 10 sene içerisinde düzenlenmiş ve vize damgasının uygulanabilmesi için en az 2 adet karşılıklı boş sayfaya sahip olmalıdır.

Hem kısa süreli hem de uzun süreli Estonya vizeleri için pasaport gereklilikleri aynıdır.

Reşit olmayan ve başka birinin pasaportuna kayıtlı bir kişi için yapılan Estonya vizesi başvurularında; başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan diğer kişiler için de vize aynı seyahat belgesine yapıştırılır ve ibraz edilen pasaportta her başvuru sahibi için en az 2 boş sayfa bulunması gerekir.

Estonya vize başvurusu için ibraz edilecek olan pasaport hasarlı, sıvı temaslı veya yıpranmış olmamalıdır.

Estonya Vizesi Hangi Pasaport Türleri İle Alınabilir?

Estonya vizesi; herhangi bir pasaport türü için sınırlama olmadığından, umuma mahsus (bordo) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu ile alınabilmektedir.

Yabancı Pasaport İle Türkiye'den Estonya Vizesi Alınabilir Mi?

Yabancı pasaport ile Türkiye’den Estonya vizesi; Türkiye’de en az 6 ay geçerli bir oturma izni ile yaşayan yabancı ülke vatandaşları tarafından alınabilir. Türkiye’de ikamet etmiyor olmasına rağmen ikamet ettiği ülkede Estonya temsilciliği bulunmayanlar da Türkiye'den vize başvurusu yapabilme hakkına sahiptir.

Çifte vatandaşlığa sahip olan yabancı ülke vatandaşı kişilerin sahip olduğu vatandaşlıklardan birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda Estonya vizesine Türk pasaportu ile başvuruda bulunmaları gerekir.

Estonya Vize İşlemleri için Pasaportun Vize Merkezine Bırakılması Gerekir Mi?

Evet, Estonya vize işlemleri için pasaportun vize merkezine bırakılması gerekir. Hem uzun süreli hem de kısa süreli Estonya vize başvuruları için değerlendirme süreci boyunca kalmak üzere, pasaportun ilgili dış temsilciliğe ya da vize başvuru merkezine teslim edilmesi gereklidir.

Estonya Vizesi için Pasaport Nereye Teslim Edilir?

Estonya vizesi için pasaportun teslim edilmesi gereken yer, kişinin başvuruda bulunduğu vize türüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Kısa süreli (C tipi) Estonya vize başvuruları aracı kurum olan VFS Global'e yapılır ve pasaport da VFS Global vize merkezine teslim edilir.

Uzun süreli (D tipi) Estonya vize başvuruları doğrudan Estonya Ankara Büyükelçiliğine yapıldığından, pasaport Büyükelçiliğin vize birimine teslim edilmelidir.

Estonya Vizesi için Pasaport Hangi Aşamada Teslim Edilir?

Estonya vizesi için pasaport, diğer gerekli evraklar ve başvuru formu ile birlikte randevu esnasında teslim edilir.

Estonya Vizesi için Pasaport Evden Teslim Edilebilir Mi?

Estonya vizesi için pasaport, sadece kısa süreli vize başvurularında evden teslim edilebilir.

Aracı kurum VFS Global üzerinden yapılan kısa süreli Estonya vizesi başvurularında pasaport, başvuru sahibinin ev ya da ofisinden teslim alınabilir. Estonya evden vize başvurusu hizmeti, başvuru merkezi tarafından sağlanan ek bir hizmettir ve bu hizmet için 138 euro ek hizmet bedeli ödenmesi gerekir.

Estonya vizesine başvuruda bulunacak olan kişi sayısına bağlı olarak ödenmesi gereken hizmet bedeli artmaktadır.

Estonya Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Estonya vize başvurusu için verilen pasaport, vize başvurusunun sonuçlanması ile geri alınabilir. Pasaport; şahsen vize başvuru merkezine müracaat edilerek elden veya bir temsilci vasıtasıyla ya da VFS Global kargo hizmeti kullanılarak teslim alınabilir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Estonya vize başvurularında başvuru sahibinin pasaportunu almak için tekrar vize merkezine gitmesine gerek yoktur.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: