Estonya'da Yaşam

Estonya'da Yaşam Şartları ve Maliyetleri Nasıldır?

Estonya’da yaşam şartları ve maliyetleri, yaşanacak bölgeye göre değişiklik gösterir. Estonya’daki yaşam masrafları barınma teknoloji, beslenme ve eğlence ile örneklendirilebilmektedir.

Türkiye’de işsizlik oranı %11,2 iken Estonya’da işsizlik oranı %4,5 olarak belirlenmiştir ve Avrupa genelinde işsizlik oranı ortalama %8,2’dir. Estonya’da işsizliğin düşük olması refah düzeyinin artmasına katkı sağlamaktadır. Estonya GSYİH verilerine göre satın alma gücü 37.606 EUR’dur ve dünya para fonunda 39. sırada yer almaktadır.

Estonya’nın dijitalleşme sistemi Avrupa’ya ve Türkiye’ye oranla daha fazla gelişmiştir, okullarda çevrimiçi öğrenme, elektronik oylama bulunmaktadır. Estonya’da yaşamak; eğitim, sağlık, refah seviyesi ve vergilendirme sistemi için tercih edilmektedir.

Estonya yabancı kişiler tarafından yerleşmek için seçilen ülkeler arasında %16’lık dilimde yer almaktadır. Yabancı azınlık tarafından yaşamak için Estonya’nın tercih edilmesinin nedeni; Estonya’nın refah seviyesi, muhteşem mimarisi ve doğası, suç oranın az olması ve eğitim sisteminin gelişmiş olmasıdır. Estonya’da yaşam şartlarını trafik sorunu olmaması ve ülke genelinde tramvay ağının gelişmiş olması olumlu etkilemektedir.

Estonya Yaşam Standartları Açısından Nasıl Bir Ülkedir?

Estonya yaşam standartları açısından son 10 yılda ilerleme kaydetmiş bir ülkedir. Estonya eğitim, çevre kalitesi, güvenlik ve sosyal bağlantılar baz alınarak hazırlanan 2019 OECD Endeksinde 11. sırada yer almaktadır.

Estonya’da kişi başına ortalama net harcanabilir gelir, yıllık 23.784 ABD Dolarıdır. İstihdam açısından, Estonya’da 15 ila 64 yaş arasındaki kişilerin yaklaşık %74’ü ücretli bir işe sahiptir ve OECD istihdam ortalaması olan %66’nın üzerindedir.

Estonya’da eğitim sistemi oldukça gelişmiştir. Estonya’da, 25- 64 yaş arasındaki yetişkinlerin %91’i lise eğitimini tamamlamıştır ve Estonya, OECD’nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda (PISA) okuma yazma, matematik ve fen alanlarında 526 puana sahiptir.

Estonya’da ortalama yaşam yılı 79 yıldır. Kamusal alan ve sosyal yaşam göz önüne alınınca Estonya yaşam kalitesi %95’tir. OECD verilerine göre Estonya kişisel güvenlik açısından dünyada 11. sırada yer almaktadır.

Estonya Refah Seviyesi Açısından Nasıl Bir Ülkedir?

2019 yılında yapılan OECD Refah Seviyesi değerlendirmesine göre Estonya refah seviyesi açısından 71 ülke arasında 11. sırada bulunan bir ülkedir. İstihdam oranı yüksekliği ve ekonomik istikrarı ile Estonya’da refah seviyesi yüksektir ve yaşam standartları kalitelidir. Estonya nüfusunun yaşam beklentisi ortalama 77 yıldır.

OECD refah seviyesini etkileyen faktörler; sağlık, aile hayatı, toplumsal yaşam, ekonomi, yönetim ve güvenlik, iklim, coğrafya, iş yeterliliği, siyasi özgürlükler ve cinsiyet eşitliğidir.

Estonya’da Çalışma İmkanları ve Koşulları Nasıldır?

Estonya’da çalışma imkanı ve koşulları gelişmiş bir ülkedir ve Estonya’nın 2021 verilerine göre işsizlik oranı %4.5 olarak belirlenmiştir. Estonya dünya çapında en yüksek istihdama sahip ilk üç ülke arasında girmiştir ve istihdam oranı %79,4’tür.

Estonya teknolojik olarak gelişmiş bir ülke olduğu için ülkede çok sayıda teknolojik şirket bulunmaktadır. Estonya’da insanların %60’ı hizmet sektöründe çalışmaktadır.

Estonya’da asgari ücret ortalama 587 EUR’dur. Estonya’da ortalama maaş sektöre göre değişiklik göstermekte ve bir mühendis aylık ortalama 2608 Euro, bir mimar aylık ortalama 2247 Euro, bir hemşire aylık ortalama 2275 Euro maaş almaktadır. Estonya’da çalışma saati ortalama 40 saattir.

Estonya'da Yaşam
Estonya'da Yaşam

Estonya’da Yaşam Maliyetleri Nasıldır?

Estonya’da yaşam maliyetleri ikamet edilen şehre göre değişmektedir. Estonya’da ortalama kira 550 EUR’dur. Estonya’da mutfak masrafı aylık ortalama 100 EUR ile 150 EUR arasında değişmektedir. Estonya Tallinn’de ikamet eden kişilere otobüs ağları ücretsiz olmakla Estonya’da genel olarak ortalama ulaşım masrafları 30 EUR’dur.

Estonya’da market ücretleri alınan ürene ve miktara bağlı olarak değişir. Estonya’da market fiyatları baz alındığında bir kişinin aylık alışverişi ortalama olarak 100 EUR’dur.

Estonya Market Fiyatları Nasıldır?

Estonya market fiyatları aşağıda listelenmiştir.

 • Şişe veya karton süt, 0.79 EUR
 • Sarı peynir, 6.70 EUR
 • Bir şişe bira, 1.70 EUR
 • Sosis ya da et, 12 EUR
 • Orta sınıf şarap, 7.00 EUR
 • Kola, 1.60 EUR
 • Çizburger, 1.80 EUR
 • Süt, 0.70 EUR
 • Taze beyaz ekmek, 0.79 EUR
 • Yumurta 12 adet, 1.50 EUR
 • Elma 1 kg, 1.50 EUR
 • Portakal 1 kg, 1.60 EUR
 • Patates 1 kg, 0.53 EUR
 • Marul, 1.10 EUR
 • Süzme peynir, 3.00 EUR
 • Perrier su, 0.84 EUR
 • Muz 1 kg, 1.10 EUR
 • Beyaz pirinç 1 kg, 1.40 EUR
 • Sığır eti 1kg, 9.70 EUR
 • Paket sigara, 4.70 EUR

Estonya’da Ev Kiraları Nasıldır?

Estonya’da ev kiralarına ait giderler aşağıda listelenmiştir.

 • Tallin şehir merkezinde 1 yatak odalı daireler 450- 700 Euro arasında değişmektedir.
 • Tallin şehir dışında 1 yatak odalı daireler 300- 550 Euro arasında değişmektedir.
 • Tallin şehir merkezinde 3 yatak odalı daireler 750- 1500 Euro arasında değişmektedir.
 • Tallin şehir dışında 3 yatak odalı daireler 500- 900 Euro arasında değişmektedir.
 • Narva şehir merkezinde 2 yatak odalı daireler 300- 900 Euro arasında değişmektedir.
 • Narva şehir dışında 2 yatak odalı daireler 200- 550 Euro arasında değişmektedir.

Yukarıdaki tabloda Estonya’da bulunan evlerin ortalama kiraları verilmiştir. Estonya ev kiraları, evin merkeze, metrekare ve ulaşım kolaylığı gibi durumlarda değişebilir.

Estonya’da Eğitim Maliyetleri Nasıldır?

Estonya’da eğitim maliyetleri; anaokulu, ilkokul/ ortaokul ve üniversitede birbirinden farklıdır. Estonya’da eğitim yüksek öğrenim hariç 3 bölümden oluşmaktadır. Estonya’da eğitim sistemi güçlüdür ve OECD sıralamasında 7. olan Estonya, eğitim sistemini başarılı şekilde finanse etmektedir. Herkes için eşit fırsatlara odaklanan Estonya eğitim sistemi, giderek artan sayıda yabancı öğrenci tarafından eğitim için tercih edilmektedir.

Estonya anaokulu çocuk yaşları 1,5 ile 7 arasında değişir. Estonya anaokulunun ücreti 1 çocuk için 199 EUR’dur ve verilen eğitim ve derslerin farklı olmasına bağlı olarak değişebilmektedir.

Estonya ilköğretim / ortaöğretim zorunlu genel eğitimdir ve 1 ile 9 sınıfı kapsar. Ortaöğretim ikiye ayrılır ve toplam 3 sene sürer. Estonya mesleki eğitim meslek okullarında alınır ve ortaöğretime bağlıdır. Estonya’da meslek lisesi ücretleri senelik olarak 2.400 EUR ile 6,500 EUR arasında değişmektedir. Estonya’da eğitim fiyatları okula, bölüme ve yapılacak ders sayısına göre değişir.

Estonya’da hem devlet üniversitesi hem de özel üniversite bulunur ve üniversitelerin ücretleri birbirinden farklıdır. Estonya devlet üniversitelerinde senelik ortalama ücret 2.400 EUR, Estonya özel üniversitelerinde ise senelik ortalama ücret 3.000 EUR ile 4.000 EUR arasında değişmektedir.

Estonya’da Ulaşım Masrafları Nasıldır?

Estonya’da ulaşım masrafları Avrupa ortalaması ile kıyaslandığında daha düşüktür. Estonya Tallinn’de ikamet eden vatandaşlara otobüs ücretsizdir. Estonya tek yönlü otobüs bileti 1.20 EUR, aylık pass 23 EUR, normal tarife taksi ücreti ise 2.50 EUR’dur.

Estonya’da özel araba ile seyahat etme durumlarında ortalama 1 litre benzinin fiyatı 1.30 EUR’dur.

Estonya Tallinn’den feribot ile Helsinki’ye seyahat edilebilmektedir. Tallinn Helsinki feribot seyahati ortalama 2 saat sürmektedir ve Tallinn Helsinki feribot fiyatları ortalama 68 EUR’dur.

Estonya’da Hayat Pahalı Mıdır?

Estonya’da hayat pahalılığı Türkiye ile kıyaslandığında daha düşüktür.

Estonya’da asgari ücret 654 EUR’dur. Estonya’da asgari ücret düşük olsa da, maaşlar ve yaşam standartları düşünüldüğünde hayat pahalılığı Estonya yaşam masrafları ile dengelidir. Estonya’nın alım gücü, Türkiye ile kıyaslandığında daha yüksek olduğundan, Estonya’da asgari ücret ile kira, mutfak masrafı ve eğlenceye ücret ayrılabilmektedir.

Türkiye’de asgari ücret 4.250 TL ‘dir. Türkiye’nin büyük şehirlerinde yaşayan biri; kira, mutfak masrafı ve faturaları ödediğinde eğlenceye ve sosyal hayata ayıracak miktar kalmamaktadır.

Estonya’da Yaşam Hakkında En Çok Merak Edilenler Nelerdir?

Estonya’da günlük yaşama dair bilinmesi gereken detaylara aşağıda yer verilmiştir.

Estonya'da Gece Hayatı
Estonya'da Gece Hayatı

Estonya Gece Hayatı Nasıldır?

Estonya’da gece hayatı özellikle Tallinn şehrinde oldukça hareketlidir. . Estonya’nın önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm ile gece hayatına katkı sağlamaktadır. Estonya eğlence hayatı, hareketli bir gece hayatını da içermektedir. Estonya gece hayatı; gece kulüpleri, barlar, publar ile şehrin farklı bölgelerinde, farklı yaş gruplarından kişilerin ilgisini çekmektedir.

Estonya’da gece hayatında önemki yeri bulunan Estonya gece kulüplerinde içki fiyatları ortalama 1 ile 4 EUR arasında değişmektedir. Tallinn, Estonya’nın en renkli gece hayatına ev sahipliği yapmaktadır.

Estonya Yaşam Tarzı Nasıldır?

Estonya yaşam tarzı muhafazakardır çünkü Eston halkı 20- 30 sene öncesine kadar köy ve kasabalarda yaşamışlardır. Estonya’nın gelişmesi ve Avrupa Birliği’ne girmesiyle beraber sosyal yapı değişmiştir ve Estonya çok uluslu bir yapıya sahip olmuştur. Estonya’daki asgari ücret ile sosyal hayat dengeli olmuştur.

Estonya Suç Oranları Nasıldır?

Estonya suç oranları diğer ülkeler ile kıyaslandığında oldukça düşüktür. Dünya Ekonomik Forumu’nun 16 Ekim 2018 tarihli raporuna göre Estonya suç oranlarında 20 ülke arasında 14. sırada yer almaktadır. Estonya’da suç oranın düşük olması orada yaşayan vatandaşların güvende hissetmeleri açısından önemlidir. Estonya suç oranı, Estonya’ya turistik amaçlı gelecek kişiler için de önemlidir ve Estonya suç oranının düşük olmasıyla daha fazla turist çekecektir.

Estonya’nın en güvenli şehirleri; Tallinn, Maardu, Valga ve Paldiski’dir. Estonya’da suç oranı düşük olduğu için turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Estonya’nın Büyük Şehirlerinde Yabancı Nüfus Oranları Nedir?

Estonya’nın büyük şehirlerinde yabancı nüfus oranı, Estonya’nın şehirlerine göre farklılık göstermektedir. Tallinn şehrinde yabancı azınlıkların toplamı diğer Estonya şehirlerine göre daha yüksektir. Tallinn şehrinin yabancı azınlıklar tarafından tercih edilmesinin temel sebebi; iş olanakları ve ulaşımdır.

Aşağıda Estonya’nın büyük şehirlerinde yaşayan yabancı nüfus oranı verilmiştir.

Estonya’nın şehriŞehirde yaşayan yabancı nüfus oranı
Tallinn%27,8
Tartu%9,2
Narva%15
Parnu%12,7

AB’nin istatistik ajansı Eurostat’ın verilerine göre, Estonya’nın şehirleri arasındaki Tallinn %27,8 ile yabancı nüfusun en çok yaşadığı kent seçilmiştir.

Estonya’ya Yerleşmek için Nedenler Nelerdir?

Estonya’ya yerleşmek için nedenler aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde 29. sırada yer almaktadır.
 • Estonya, kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 37. sırada yer almaktadır.
 • Estonya’nın refah seviyesi yüksektir.
 • Estonya’nın suç oranları düşüktür ve Estonya dünyanın en güvenli 11. ülkesidir.
 • Estonya, Dünya Özgürlük Endeksi’nde 13. sıradadır.
 • Estonya, inanç özgürlüğü bakımından özgür bir ülkedir.
 • Estonya toplumu, dünyanın en eğitimli toplumundan biridir.
 • Estonya, Dünya Mutluluk Endeksi’nde 139. sıradadır.
 • Estonya’nın işsizlik oranı %4’tür ve geniş iş imkanlarına sahiptir.
 • Estonya, sağlık sistemi çok gelişmiştir.
 • Estonya’da yaşamak isteyen girişimcilere özel vergi sistemi uygulanmaktadır.
 • Estonya, Tallinn’de ikamet eden vatandaşlara ücretsiz otobüs ağı imkanı sunmaktadır.

Estonya, gelişmiş ve dijitalleşen bir ülkedir. Estonya’da yaşamanın avantajları arasında en önemlileri, işsizlik oranının düşük olması ve sağlık sisteminin gelişmiş olmasıdır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: