Estonya'da Ev Fiyatları

Estonya Evleri: 2023'te Estonya Ev Kiraları ve Fiyatları Nasıldır?

Estonya ev kiraları ve fiyatları, 2020 yılında apartman dairesi için önceki yıla oranla %4.1 ve konut için önceki yıla oranla %6.5 artış göstermiştir. Estonya’da ev kiraları, konut özelliklerine ve konuma göre değişmekle birlikte fiyatlar genellikle 400 Euro ile 900 Euro arasındadır.

Estonya ev almak için en ucuz şehirler Lääne, Järve, Harju, Valga ve en pahalı şehirler Pärnu, Tartu, Viljandi, Narva ve Tallinn’dir. Estonya’da ev fiyatları metrekare başına ortalama 2,300 Euro olarak belirlenmektedir. Estonya’da satılık evler şehir merkezi dışında ortalama 120,000- 180,000 Euro aralığında olmaktadır.

Estonya Ev Kiraları Ne Kadardır?

Estonya geneli ortalama ev kiraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonumOda sayısıFiyat
Şehir merkezi1+1477 Euro
Şehir merkezi3+1845 Euro
Şehir merkezinden uzak1+1360 Euro
Şehir merkezinden uzak3+1593 Euro

Estonya kira fiyatları evlerin yeni ya da eski olmasına, site içinde olmasına, şehir merkezinde bulunmasına, oda sayısına ve evlerde balkon ve teras olmasına bağlı olarak değişebilmektedir.

Tallinn’de Ev Kiraları Nasıldır?

Tallinn’de ev kiraları şehir merkezinde 1+1 bir daire için ortalama 572 Euro, 3+1 daire için ortalama 954 Euro’dur. Tallinn’de şehir merkezi dışında 1+1 dairenin ortalama fiyatı 432 Euro, 3+1 dairenin ortalama fiyatı 664 Euro’dur.

Estonya’da Kiralık Ucuz Evler Hangi Şehirlerde Bulunur?

Estonya’da kiralık ucuz evler Estonya’nın güneyinde yer alan Valga şehrinde, Järva şehrinin merkezi Paide’de, Estonya’nın batısında yer alan ve sahil bölgesi olan Haapsalu’da ve Estonya’nın güneyinde yer alan ve küçük bir kasaba olan Elva’da bulunmaktadır.

Estonya’da Ev Kiralama Siteleri Hangileridir?

Estonya’da ev kiralama siteleri aşağıda verilmiştir.

 • https://city24.postimees.ee/
 • https://www.kuldnebors.ee/
 • https://rentberry.com/
 • https://www.housingtarget.com/
 • https://www.nestpick.com/

Estonya Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Estonya genelinde ortalama ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonumOda sayısıFiyat
Şehir merkezi5+1700,000 Euro
Şehir merkezi3+1149,000 Euro
Şehir merkezinden uzak3+189,000 Euro
Şehir merkezinden uzak5+1267,000 Euro

Estonya satılık ev fiyatları evde balkon ve teras olmasına, sosyal tesis olmasına, havuz olmasına, evin oda sayısına, asansöre, evin site içinde olmasına, ulaşım araçlarına yakınlığına, merkezi yerde olup olmamasına bağlı olarak değişmektedir.

Tallinn’de Ev Fiyatları Nasıldır?

Tallinn’de ev fiyatları şehir merkezinde 1+1 daireler için ortalama 189,000 Euro ve 3+1 daireler için ortalama 414,000 Euro’dur. Tallinn’de satılık ev fiyatları şehir merkezi dışında 1+1 daireler için ortalama 134,000 Euro ve 3+1 daireler için ortalama 295,000 Euro’dur.

Estonya’da Satılık Emlak Siteleri Hangilerdir?

Estonya ev satılık emlak siteleri aşağıda verilmiştir.

 • https://www.sothebysrealty.com/
 • https://ee24.com/
 • https://www.remax.ee/
 • https://www.kuperrealty.com/
 • https://lvm.ee/en/
 • https://www.sothebysrealty.com/

Sık Sorulan Sorular

Estonya’da ev almak konusunda merkezimize sıkça sorulan sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

Estonya Evleri Nasıldır?

Estonya evleri, Estonya’nın coğrafi bölgelerine göre değişmektedir. Estonya’da şehir dışında çiftlik evleri gibi daha yerel mimari yapılara rastlamak mümkündür. Estonya’da şehir içinde apartmanlar genellikle birbirlerine bitişik ve 3 - 4 katlı binalardan oluşmaktadır. Estonya’da şehir içinde ve dışında ahşap evler ve müstakil evler bulunmaktadır.

Yabancılar Estonya’da Ev Alabilir Mi?

Evet, yabancılar Estonya’da ev alabilmektedir. Estonya’da ikamet etmeyen vatandaşlar ve yabancı şirketler, Estonya’da ikamet eden vatandaşlarla aynı şartlarda mülk satın alabilmektedir.

Estonya’da Ev Alarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Hayır, Estonya’da ev alarak oturum izni alınmamaktadır. Estonya’da oturum izni alabilmek için mülk satın almak yeterli olmamaktadır.

Estonya’da oturum izni almak isteyen yabancı vatandaşların, oturum izni şartlarını sağlaması gerekmektedir. Estonya geçici oturum izni ile ülkede 5 yıl ikamet ettikten sonra kalıcı oturum izni için başvuru yapılabilmektedir.

Estonya Oturum Kaydı Nedir?

Estonya oturum kaydı, Estonya’ya yeni giden birinin ikamet ettiği adresin yerel devlet hizmet ofisi tarafından kaydının oluşturulması ile yapılmaktadır.

Estonya oturum kaydının AB vatandaşı olmayan kişiler için ülkeye geliş tarihinden itibaren 3 ay içinde, AB vatandaşı olmayan kişiler için ikamet izni alındıktan sonra 30 gün içinde yaptırılması gerekmektedir. Estonya’da kiracı olan yabancı vatandaşların yeni evleri için oturum kaydı yaptırmadan önce ev sahibi ile bunu teyit ettirmesi tavsiye edilmektedir.

Estonya’da Ev Alana Vatandaşlık Veriliyor Mu?

Hayır, Estonya’da ev alana vatandaşlık hakkı verilmemektedir.

Estonya’da vatandaşlık alabilmek için vatandaşlık şartlarının karşılanması gerekmektedir. Estonya vatandaşlık şartları arasında daimi ikamet izni almak, başvuru yapmadan önce Estonya’da 8 yıl yaşamış olmak, Estonca dil yeterliliği sağlamak, düzenli yasal bir gelir bulundurmak vardır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: