Estonya İklimi

Estonya İklimi: Estonya'nın İklim Özellikleri Nasıldır?

Estonya iklimi geçiş ülkesi iklimidir. Estonya Kuzey Avrupa’da bulunan Baltık devletidir. Estonya’nın batısında ve kuzeyinde Finlandiya körfezi yer almaktadır. Estonya’nın doğusunda Rusya, güneyinde Letonya vardır. Estonya’da yıllık ortalama yağış miktarı 610 mm ile 710 mm arasındadır. Estonya’da en fazla yağış kış ayında görülmektedir.

Estonya’da Görülen İklim Tipleri Nelerdir?

Estonya’da görülen iklim tipleri 3’e ayrılmaktadır. Estonya’da iklim, geçiş bölgesinde yer almaktadır. Estonya ılıman iklim kuşağının kuzeyinde ve karasal ile deniz ikliminin arasındadır.

Estonya’nın iklim tipleri aşağıda listelenmiştir.

  • Ilıman iklim
  • Karasal iklim
  • Denizel iklim

Estonya İklim Şartları Nasıldır?

Estonya iklim şartlarını etkileyen en önemli faktör Atlantik Okyanusu’dur. Atlantik Okyanusu’nun kuzey kesiminde meydana gelen aktif siklonlar havanın değişkenliğini belirlemektedir.

Estonya’da kuvvetli rüzgarlar, ani yağışlara ve sıcaklıkta dalgalanmalara neden olmaktadır. Estonya’da batı rüzgarları denizin sıcaklığını kıtanın iç kesimlerine taşımaktadır ve bu durum Estonya’nın iç kesiminin soğuk mevsimde sıcak, sıcak mevsimde soğuk olmasına sebep olmaktadır.

Estonya’nın En Fazla Yağış Alan Ayları Hangileridir?

Estonya’nın en fazla yağış alan ayları aşağıda listelenmiştir.

  • Temmuz
  • Ağustos
  • Eylül

Estonya Temmuz ayında 65 mm, ağustos ayında 75 mm, eylül ayında 70 mm yağış almaktadır

Estonya'da Aylara Göre Yağış Miktarları
Estonya'da Aylara Göre Yağış Miktarları

Estonya’da Kar Yağışı Görülür Mü?

Estonya’da kar yağışı görülmektedir. Estonya’da kar yağışı aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir. Estonya’da kış mevsimi kar fırtınasıyla geçmektedir.

Estonya’da Kışın Hava Durumu Nasıldır?

Estonya’da kışın hava soğuk geçmektedir. Estonya’nın doğusu soğuk iklime sahiptir, güney kıyı şeritleri daha sıcaktır. Estonya’da kışın -35 derece ile en soğuk aylar Ocak ve Şubat aylarında görülmektedir. Estonya’da en düşük kaydedilen sıcaklık -43,5 derecedir.

Estonya’da Yazın Hava Durumu Nasıldır?

Estonya’da yazın hava durumu sıcak ve hafiftir. Estonya’da nisan ve mayıs aylarında hava derecesi 30 ile 35 derece arasında değişmektedir. Estonya’da en sıcak ay temmuz olarak kabul edilmektedir ancak en yüksek sıcaklık ağustos ayında 36,5 derece olarak kaydedilmiştir.

Estonya’da Yıllık Sıcaklık Ortalaması Nedir?

Estonya’da yıllık sıcaklık ortalaması 5.2 derecedir.

Estonya’da Görülen En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

Estonya’da görülen en yüksek hava sıcaklığı 35.6 derecedir. Estonya’da görülen en yüksek sıcaklık 11 Ağustos 1992 yılında Võru’da görülmüştür.

Estonya’da Görülen En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

Estonya’da görülen en düşük hava sıcaklığı -43,5 derece ile 17 Ocak 1940 yılında Jõgeva’da ölçülmüştür.

Estonya’da Deniz Suyu Sıcaklığı Nedir?

Estonya’da deniz suyu sıcaklığı mevsimlere göre değişmektedir. Estonya’da kışın deniz suyu suyu sıcaklığı -5 en yazın ise 20 derece civarındadır.

Estonya’da deniz suyu sıcaklığı Ocak ayında 0 derece, Şubat ayında 1 derece, Mart ayında 1 derece, Nisan ayında 2 derece, Mayıs ayında 7 derece, Haziran ayında 14 derece, Temmuz ayında 19 derece, Ağustos ayında 20 derece, Eylül ayında 16 derece, Ekim ayında 10 derece, Kasım ayında 7 derece ve Aralık ayında -5 derecedir.

Estonya Soğuk Mudur?

Estonya genel olarak Baltık Denizi’nin etkisinde olan soğuk bir ülkedir. Estonya’da kışlar kar yağışlı, soğuk ve oldukça uzun geçmektedir. Estonya’da aralık ayından mart ayına kadar kar yağışı gerçekleşmektedir. Estonya sonbahar ve ilkbaharda yağış etkisi altındadır.

Estonya’da yazların ortalama sıcaklığı 25 derecedir. Estonya’da genelde yaz ayları da yağış etkisi altındadır. Türkiye, Estonya’ya göre sıcak bir ülkedir. Türkiye sıcak orta kuşakta yer aldığı için ülkenin genelinde ılıman iklim görülmektedir.

Estonya’nın Bitki Örtüsü Nasıldır?

Estonya’nın bitki örtüsü ormandır. Estonya’da her mevsim yağış olduğu için birçok bitki yetişmektedir. Estonya’da ülkeye özgü birçok bitki türü vardır ve dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmamaktadır. Estonya sürekli yağış aldığı için çiçek türleri farklı iklim bölgelerine yayılmıştır.

Estonya’da 83 endemik bitki bulunmaktadır ve bunların çoğu, şahin otu cinsinin küçük türleridir. Estonya coğrafyası çok yağış aldığı için birçok endemik bitkiye sahiptir.

Estonya’da tarımsal faaliyetler ve mal taşımacılığının bir sonucu olarak, çok sayıda yabani ot türü Estonya’ya yayılmıştır. Uzun düğün çiçeği, püsküllü saç otu ve öküz gözlü papatya Estonya’nın önemli çayır bitkileridir.

Estonya Bitki Örtüsü
Estonya Bitki Örtüsü

Estonya Seyahati için En Uygun Mevsim Nedir?

Estonya seyahati için en uygun mevsim ilkbahar ve yazdır. Estonya kültür turizmi için önemlidir. Genellikle kar yağışlı ve yağmurlu olduğu için Estonya’nın tarihi şehirlerini gezmek için gidilecek en uygun aylar mayıs ile eylül ayları arasındadır.

Estonya’ya seyahat etmek için vize başvuruları VFS Global ya da Estonya Konsolosluğu tarafından görevlendirilen acentelere yapılmaktadır. Estonya’ya turistik vize ile giden biri en fazla 90 gün konaklama imkanına sahiptir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: